Viyana’da Üniversite Eğitimi

Biri Viyana’da Üniversite okumak mı istiyor? Viyana’dan sevgiler göndererek yazımıza başlayalım :)

Öncelikle bilmeyenler için, ben Ekin, 2013 yılında Üniversite okumak için geldiğim Viyana’da hala ayaktayım ve 5 yıldır burada yaşıyorum. Viyana Teknik Üniversitesinde Mimarlık okuyorum. Baktım ki burada yeterince Türk yok! o yüzden dedim ki bir bilgilendirme yazısı yazayım da belki buraya benim gibi Üniversite okumak için geleceklere biraz olsun yardımcı olurum. Şaka bir yana sayıca üstünüz, hakimiyet bizde. Korkmayın gelin asjdhjash

Ben Viyana’ya gelirken 19 yaşındaydım ve deli cesareti olarak tabir edebileceğim bir karar ile buraya geldim çünkü ne bir Almanca bilgisi ne de bir yurt dışı tecrübesine sahiptim. O dönemki şartlar ve Türkiye’nin imkanları nedeniyle böyle bir karar alarak üniversite sınavı sonrasında Viyana’ya geldim. Buraya gelmek belki de hayatımın en iyi kararı oldu çünkü hem aldığım eğitimin üst seviye olması hem de hayat standartları bakımından Avrupa’nın en yaşanılabilir şehri olması nedeniyle buraya gelme kararımı sorgulatmadı. Yine olsa yine yaparım :) Fakat söylemek istediğim birkaç önemli konu var. Öncelikle Avusturya’da herhangi bir üniversiteye yerleşmek çok kolay tabi bazı spesifik bölümler hariç. Fakat olay sadece üniversiteye yerleşmek değil, olay buraya kalıcı olarak yerleşip başarılı olmak çünkü dediğim gibi üniversiteye yerleşmek kolay fakat üniversiteden çıkmak olay :)

Buraya gelmeye karar verdiğiniz zaman Avrupa’da yaşama fikrinin cazibesi üzerinizde olacaktır fakat buraya gelirken başarılı olmak ve sonradan pişman olmamak adına sorgulamanız gereken bazı şeyler var. Örneğin okulunuza karşı idealist olmalısınız ve bütün zorlukların farkına varıp yalnız kalmayı göze almalı, oranın lisanını öğrenene kadar yabancı bir ülkede dışlanmayı, dövizin ivmesini ve Türk kültürüne tamamen aykırı olan disiplin konusunu yakalamayı göze almalısınız. Ha eğer derseniz ki ben belli bir disipline sahip olup bu işi kıvıracağım, o zaman başarılı olup harika bir hayat standardına ve eğitimine sahip olabilirsiniz. Üniversiteyi bitirmenin zor olması da bu durumla alakalı. Hele ki Viyana Teknik Üniversitesini tercih ederseniz Türkiye’deki öğrenci hayatı veya eğitimin rahatlığının olmayacağını garanti ederim. Gerek sonradan öğrenilen bir dilin eğitim dili olması, gerekse bahsettiğim katı disiplin ve Üniversitenin ciddi anlamda zor olmasından dolayı bu yorumları yapıyorum ve başından uyarıyorum.

O halde şimdi faydalı bilgiler ve olası sorulacak sorular ile yazıya devam ediyorum.

Viyana Üniversiteleri

Öncelikle Avusturya’da Lisans eğitimi 3 yıl, Yüksek Lisans eğitimi ise 2 yıl sürer ve Lisans eğitimini tamamladıktan sonra Yüksek Lisans’a direkt geçiş hakkınız vardır.

Viyana’da yer alan belli başlı önemli üniversiteler; Viyana Teknik Üniversitesi, Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Viyana Üniversitesi’dir. Ben Mimarlık okuduğum için bu alanda en iyi üniversite olan Teknik Üniversite’yi tercih ettim. Siz de okuyacağınız bölüme göre okul tercihinde bulunmalısınız. Benim size önerim bu araştırmanızı yurt dışı danışmanlık firmaları aracılığıyla yapmak yerine kendiniz okul ile iletişime geçip yapın ki en doğrusuna ulaşabilin. Avusturya’da 23 tane devlet Üniversitesi ile 11 tane özel Üniversite bulunuyor ve bunların arasında en eskisi 1365 yılında açılan Viyana Üniversitesidir.

Üniversite linklerini paylaşıyorum:

Vienna University of Technology (Viyana Teknik Üniversitesi)

University of Vienna

Vienna University of Economics and Business

Avrupa’da Eğitim vs. Türkiye’de Eğitim

Aslında bu detaylı ve derinine araştırılıp her spesifik bölüme göre ayrı şekilde yorumlanması gereken bir konu fakat kısaca şöyle diyeyim; Avrupa’da ve özellikle Avusturya gibi ileri gelişmiş ülkelerde eğitim sistemi araştırma ve kişinin kendisini geliştirmesi üzerine dayalı. Eğer araştırma yapmazsanız veya kendinizi geliştirmeye açık değilseniz zorlanabilirsiniz. Türkiye’deki gibi bilgi size hazır olarak sunulmaz ve o tembelliğe alıştırılmaz. Burada hocanın yakasına dahi yapışsanız size vereceği cevap git araştır olur ve kriz geçirirsiniz. Bu kilit nokta aslında sizi daha araştırmacı ve bilgiye aç bir kişi olarak yetiştirir. Bu yüzden Avrupa eğitim sistemini ülkemizdeki sistemden daha yukarıda tutuyorum.

Benim okulumun özeline gelecek olursak da; burada eğitim içerisinde zorunlu dersler haricinde istediğiniz dersi istediğiniz dönem seçebiliyorsunuz ve al-bırak yapabiliyorsunuz. Bir dersin sınavından kaldığınız zaman her ders için geçerli olmasa da o sınava belki 1 ay sonra tekrar girebiliyorsunuz ve bu durum sizi disiplini olmaya sevk ediyor.

Avusturya’ya gelme konusunda ikna oldunuz mu? Cevap evet ise gelelim şimdi üniversite başvuru evresi ve diğer konulara.

Viyana Üniversiteleri Başvuru Şartları

Avusturya’da Üniversiteler için başvurular sonbahar dönemi için Haziran ile Eylül arasında yapılırken ara dönem için Ocak ile Şubat arasında yapılır. Yazının başında bahsettiğim gibi Avusturya’da üniversiteye kabul almak yeterince kolay ve Avusturya’da yabancı öğrencilere ayırılmış %15’lik bir kontenjan bulunuyor ve biz de bu dilimden faydalanıyoruz. Bu kota her sene kolay kolay dolmaz, merak etmeyin.

Başvuru şartlarına gelirsek, Öncelikle Üniversite sınavı neticesinde 4 yıllık bir bölüm kazanmanız gerekiyor. Sonra kazandığınızı gösteren ÖSYM belgeniz ile Avusturya’daki okula başvurabiliyorsunuz. Kazandığınız bölüm, Avusturya’da okumak istediğiniz bölümün aynısı veya yakını olmalı ki problem olmasın. Bunun yanında okula başlamak için B2 seviyesinde Almanca bilgisine sahip olduğunuzu belgelemeniz gerekiyor. Fakat şu önemli; ilk başvuruda Almanca bilgisi sorulmuyor, okula başlarken gerekiyor.

Bu işlemleri bir yurt dışı eğitim danışmanlığı firması aracılığıyla yaparsanız sizin için daha kolay olabileceği gibi kendiniz de okullar ile direkt olarak irtibata geçip bu işleri bedavaya yapabilirsiniz.

Bazı bölümler için ek sınav talebi olacağını da söyleyeyim. Tıp veya bazı spesifik bölümler için özellikle araştırma yapmak lazım. Benim bölümüm için ise böyle bir sınav uygulanmıyor.

Almanca Konusu

Avusturya Üniversitelerinde eğitim dili çok ufak istisnalar harici Almanca’dır ve yukarıda dediğim gibi okula başlayabilmek için en az B2 seviye Almanca belgelemek gerekiyor. Okula kaydı yaptırdıktan sonra dil hazırlık dönemi gibi düşünebileceğiniz maksimum 5 dönemlik bir süreyi Almanca öğrenmeniz için size sunuyorlar. Bu süre boyunca alacağınız Almanca eğitimini ise VWU isimli eğitim kurumundan almanız gerekiyor ki sonra bu dil belgesini bir de üniversitenize kabul ettirirken sıkıntı yaşamayın. Buranın haricinde başka bir kursa kesinlikle gitmeyin çünkü bütün bu eğitimin sonunda okulunuzun kabul edeceği tek kurs burası. VWU’ya gittiniz, belgenizi aldınız. Daha bitmedi, bir de EPD sınavına gireceksiniz.

Buna ek olarak, üniversiteye kayıt yaptırıp sonra dil kursuna gitmenin öğrenci haklarından faydalanabilmeniz açısından avantajları var. Örneğin metro kartınızı öğrenci olarak almak ve sigortanızı öğrenci sigortası yaptırmak gibi.

Dil ile ilgili tavsiyem ise okulda zorlanmamanız açısından B2 seviyesinden daha iyi bir seviye ile başlamanız olur. VWU ile ilgili detaylı bilgi için buraya tık tık.

Avusturya Öğrenci Vizesi

Avusturya öğrenci vizesi ile ilgili en sağlıklı bilgiyi Avusturya Konsolosluğu aracılığıyla alabilirsiniz. Bu vizeyi alırken en zorlayıcı şey ise maddi evraklar. Avusturya’da üniversite eğitimin boyunca masraflarını nasıl karşılayacağını belgelemen gerekiyor ve bunun için banka hesabında 1 yıllık parayı görmek istiyorlar ve öğrenci vizesi Avusturya’ya gittikten sonra da her sene yenileniyor, dolayısıyla her sene 1 yıllık parayı hesapta göstermeye devam etmek gerekiyor. Vize şartlarının Türk vatandaşlarına her sene git gide zorlaştırıldığından ötürü bu azami miktar her sene hükümet tarafından yükseltilerek parayı toplamak zorlaştırılıyor.

Avusturya öğrenci vizesi hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Viyana Eğitim Masrafları

Avusturya’da eğitim masrafları Türkiye’ye kıyasla düşük. Buradaki Özel Üniversiteler dahil Türkiye’deki özel üniversitelerde olduğu gibi bir servet ödenmiyor, bunun yerine daha makul fiyatlar var ve genellikle devlet üniversiteleri tercih edilerek yıllık belli miktarlarda harç ödeniyor. Bu harç ücretlerini sadece AB dışından gelen ülke vatandaşları öderken miktar her sene yükseltiliyor. İşte bunlar aslında hiç birimizi ülkelerinde istemediklerinin göstergesi, o yüzden böyle şeyler yapılıyor :( 2013 yılından önce dönemlik 18 Euro olan harç şimdi 750 Euro oldu.

Herkesin merak ettiği konu olan ve öğrenciyken çalışma imkanı ise haftada 10 saatken artık 20 saate çıkarıldı. Güzel haber! Fakat yoğun eğitim programında fırsat bulup çalışmak ise çok kolay değil o yüzden çok fazla buna bel bağlamak doğru olmaz.

Viyana özelinde konuşursak aylık ortalama gider 800-1.000 Euro civarı düşünmenizde fayda var. Buna eviniz ve diğer fix giderleriniz dahil olur fakat ev tercihinize göre bu miktarı arttırmak sizin elinizde. Viyana’da yurtta kalmak isterseniz aylık 300 Euro’dan 900 Euro’ya kadar seçenekler var. Ev tutmak isterseniz fiyatlar lokasyona göre değişecektir ve yurda göre daha pahalıya gelecektir. Eğer tercihiniz yurt olursa ön araştırma yapabilmeniz adına Viyana Yurtları için mini bir liste yaparak linklerini bırakıyorum:

Home4Students

Base

Milestone

Akademikerhilfe

City Life Apartments

Stuwo

Burada okumanın Türkiye ile maliyet açısından kıyasını ancak şöyle yapabilirim. Yaşadığınız şehirden ayrılıp başka bir şehre gidip orada özel üniversite okursanız toplam masrafınız burada okumak ile eşit hale gelecektir. Fakat böyle bir durum yok ise burası daha masraflı olacaktır.

Sağlık Sigortası Konusu

Okula kayıt yaptırıp öğrenci sigortanızı almak önemli çünkü öğrenci sigortasının bir çok avantajı var ve bunun için ayda 58 Euro ödemeniz gerekiyor. Ayrıca bütün hastalıkları tamamen kapsıyor. Sosyal Devlet anlayışına yandığımın Avusturya’sı sizi sağlık konusunda asla yalnız bırakmıyor o yüzden içiniz o konuda çok rahat olsun. Türkiye’de olduğunuzdan daha güvendesiniz ve daha masrafsız olacaksınız.

*Viyana’da üniversite eğitimi zordur, 3 yıl sürecek derler ama 3 yılda bitirene madalya takılır. O yüzden benden size tavsiye olsun ve Mimarlık okuyacaksanız 3 değil de minimum 4 yıl olarak düşünün. Mühendislik okuyacaksanız hedefler 5 yıla çıkabilir. Çok da göz korkutmayalım ama gerçekler bu şekilde.

Avusturya’da hayat nasıl gidiyor, neler yapılıyor ve daha spesifik masraf detayları için ise ayrı bir yazı hazırlayacağım.

Görüşmek üzere! :)

7 Comments

 1. Çiğdem terlemez

  Çok detaylı anlatmışsınız umarım gençlere faydalı olur😊

  Reply
  • Yol Kure

   Teşekkürler, faydalı olmasını dileriz :) herkesi Viyana’ya bekleriz :)

   Reply
 2. filiz ozdemir

  Diğer detayları da merakla bekliyoruz 😊

  Reply
  • Yol Kure

   Tabii ki, bir yazı daha planlıyoruz :)

   Reply
 3. Yunus Emre Güçlü

  Merhaba ben 16 yaşındayım üniversiteyi Viyana’da okumak istiyorum. Viyana’da kalıcak akrabalarımda var . Almnaca öğrenmek için ne kadar süreye ihtiyacım olabilir ? Ve iş bulma olasılığım ne kadardır. Teşekkürler.

  Reply
  • Yol Kure

   Merhabalar,
   Almanca kısmı tamamen senin performansına bağlı :) Kolay bir dil olduğunu söyleyemem ama en azından 1 sene ayırman gerekecektir.

   Reply
 4. Can

  Dostum benim Türkiye’de işletme bölümüne kaydım var ve bu sene son bitiyor yani ve hiç gitmedim 4 yıldır çünkü Almanya’ya taşınmıştım kayıttan sonra.sana sorum çok kolay ben nasıl viyanada okurum ? AB vatandaşlığım var bu arada .

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This