Viyana Yeme İçme Rehberi

 

Aslında bu yazıyı hazırlayarak Viyana mutfağı konusundan ayrıca bahsetmeye çok gerek yoktu ama buralara gelenleri bilgilendirmek farzdır dedik ve bu yokluk ortamına ait bildiklerimizi anlatalım istedik. Yazının fotoğrafına şinitzel mi koysak diye düşünmedik değil.

Abi bu Avusturya’lılar mutfak konusunda epey fakirler. Avusturya mutfağı diye bir şey var derlerse inanmayın. Öyle böyle değil ciddi anlamda yeme içme üzerine pek kafa yormamışlar. Herkesin bildiği gibi bu arkadaşların en popüler yiyecekleri şinitzel ve nokta. 2 tane de tatlıları var bunlar; Sacher tartı ile Apfel strudel ismindeki elmalı çörek gibi bir şey. Gönül isterdi ki uzun uzun Viyana’da neler yiyip içiyoruz diye anlatarak sizi özendirelim ama mümkün değil işte anlasanıza! :) Viyana’ya tatile geldiyseniz direkt olarak Figlmüller’e gidip şinitzelinizi yiyin. Diyebilirsiniz ki biz Türkiye’de şinitzele restoranda para vermiyoruz orada mı vereceğiz? Haklısınız biz de aynı düşüncedeyiz ama yapın işte 1000 km. geldiğinizin bir anlamı olsun. (bakmayın böyle dediğimize her ay gideriz)

Avusturya mutfağı hep sağdan soldan etkilenmiş olacak ki Alman ve Macar mutfağından pek çok yiyecekle karşılaşıyorsunuz. Almanya’daki würst (sosis) kültürü burada epey yaygın. Macaristan’daki hamur işleri de keza aynı şekilde epey yaygın. Bu hamur işlerine örnek olarak ‘langosch’ (ananemizin kahvaltıda yaptığı hamur kızartma) ve Palatschinken (genelde tatlı olarak hazırlanan krep) gibi yiyecekleri söyleyebiliriz. Bir de yine bir Macar yemeği olan Goulash çorbası burada epey meşhur.

Bu tip hamur işleri ve çorbaları, restoranlar haricinde christmas dönemi kurulan christmas pazarlarında çokça görürsünüz. Bir çok mini büfede bu yiyecekler satılır, çok çeşitli Balkan usulü hamur işi kızartma seçenekleri vardır, acayip severler.

Avusturya’da et yemeklerini de çokça bulmak mümkün. Yemyeşil ormanlık bir ülke, avcılık gelişmiş, dolayısıyla arada geyik eti ile de deneme fırsatınız olabilir. Dana etini ise çoğunlukla çorbada kullanıyorlar. Eğer severseniz ”Rindsuppe” veya ”Tafelspitz” yemeklerini deneyebilirsiniz. Rindsuppe, dana etli bir çorba olup Tafelspitz ise buharda pişirilmiş dana bonfile yemeğidir. Et, rendelenmiş elma yatağı üzerinde servis edilir, epey davetkar bir sunumu vardır. Bu et yemekleri arasında ise en popüleri Goulash çorbasıdır. Sadece dana eti ile hazırlanan bir çorba olup aslında bir Osmanlı geleneğidir ve Macaristan milli yemeğidir.

Restorandasınız, menüyü açtığınızda ‘Braten’ kelimesini içinde barındıran bir şey görürseniz bilin ki bir etin kızartmasını yemeye çok yakınsınız. Örneğin Schweinsbraten yani domuz kızartması buna bir örnektir. Teşekkürleri yazının sonunda alırız.

Avusturya mutfağında çokça kullanılan bir diğer şey ise bal kabağıdır. Bal kabağı ile aromalandırılmış veya bal kabağı yağı kullanılarak yapılmış bir sürü ‘bal kabaklı şey’ bulmanız çok olasıdır. Bal kabaklı risotto’dan bal kabaklı çorbaya kadar geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Yerel yiyeceklerden hangisini yiyorsunuz diye sorarsanız, bal kabaklı şeyleri ve tatlı patates kızartmasını söyleyebiliriz.

 

Viyana Kahve konusu

Viyana kahve kültürünün gelişmesinde Osmanlıların rol oynadığını biliyor muydunuz? Gelin anlatalım, şimdi şöyle ki; Meşhur Viyana kuşatması dönemine kadar Viyana toprakları kahve ile tanışmıyor. Taa ki Viyana’yı apar topar terk eden Osmanlı askerleri arkalarında bir çuval dolusu kahve çekirdeği bırakana kadar. Kuşatma sonrası arkada kalanlar yağmalanırken bu çuval dolusu kahve çekirdeği, direnişte gösterdiği kahramanlığı sebebiyle Kulczycki isimli Polonyalı bir tüccara veriliyor. Doğuştan tüccar olan bu arkadaş, Avrupa’nın üçüncü, Viyana’nın ise ilk kafesini açıyor ve kahveleri yeniçeri kıyafeti giyerek servis etmeye başlayarak geliştirdiği pazarlama tekniği ile epey popüler hale gelirken aynı zamanda Viyana kahve kültürünün ortaya çıkmasına ön ayak etmiş oluyor. Kahveyi nasıl yaptığına gelirsek bu kısmı da aslında başarı öyküsü çünkü Osmanlı kahvede süt kullanmayı düşünmezken bu arkadaş kahveyi pişirirken süt ve bal kullanıyor. Bu günlerden sonra ise kahve, Viyana kültürünün önemli bir parçası haline geliyor.

Eğer inanmayan varsa Viyana’daki Kulczycki caddesine gidebilir ve bu arkadaşın yeniçeri kostümü ile kahve sunumu yaptığını gösteren heykelin önünde selfie çekebilir. Ayrıca bu kişi her yılın Ekim ayında Viyana’daki cafe sahipleri tarafından festivaller ile anılır.

Zaman içerisinde Viyana’da cafe buluşmaları Avusturyalıların kültürlerinde önemli bir yere sahip hale geliyor ve çokça yapılan bir sosyal aktiviteye dönüşüyor. Günlük buluşmalar genellikle cafelerde kahve ve kek-turta eşliğinde yapılır. Bundandır ki Viyana’da cafe seçeneği çok fazladır. Şehrin bir çok noktasında bir çok güzel cafe keşfetme ihtimaliniz çok yüksektir çünkü bu konuda gerçekten iyi yatırım yapmışlardır. Soğuk havaya maruz kalan nice şehir gördük fakat bu kadar güzel cafesi yoktu. Poetik oldu dimi! Yani bazı şeyleri doğru yapmışlar.

Viyana cafelerinde Melange, Verlangerter, Einspanner gibi Viyana usulü kahveler vardır. Bunlardan en ilginci olan Einspanner kahvesine dondurma veya krema eklenir.

Shwarzer kahvesi bildiğimiz mocha’ya benzer fakat espresso daha yavaş ayrıştırılır.

Melange kahvesi; yarı mocha yarı sıcak köpüklü süt eklenerek hazırlanır, lattedir.

Franziskaner kahvesi; Melange’ı anlattık, üstüne krema eklenenine franziskaner denir. Aynı isimle buğday birası da vardır, o daha güzel :)

Verlangerter kahvesi ise Americano gibidir. Su oranı Americano kahvesine oranla daha azdır.

 

Viyana Şarap Konusu

Avusturya’da şarap genellikle Doğu bölgesinde yapılır. Özellikle Burgenland ve Styria bölgelerinde yapılan şarapları tercih edebilirsiniz. Beyaz şarap sevenler Grüner Veltliner üzümünü, kırmızı şarap sevenler ise Zweigelt üzümüyle yapılan şarapları tercih edebilir. Bu iki üzüm türü Avusturya’nın beyaz ve kırmızı şarapta kullandığı en popüler üzümlerdir.

Genel olarak,

Bize inanın oturup çok kafa yorduk ama başka bahsetmeye değer bir Avusturya yiyeceği bulamadık. O yüzden anlatacaklarımız bu kadar. Viyana’ya gelipte gidilmesi gereken bazı cafe ve restoranları aşağıda listeliyoruz fakat esas Viyana restoranları listemizi başka bir yazıda hazırlayacağız ve Avusturya mutfağı harici güzel seçenekleri vereceğiz.

Şimdilik klasiklerle devam edelim;

 

Viyana Yiyecek Önerileri

Viyana Mekanları

 

Figlmüller

Bu ismi unutmayın çünkü burası Şinitzelin Şinitzel olduğu yerdir. Şinitzel ilk olarak burada bulunmuş, çok duygusal dimi?

Wollzeile 5 caddesindeki pasajın içerisinde yer alan restorana gelmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekir çünkü rezervasyonsuz yemek yiyemiyorsunuz. Fakat pasajdan çıkıp Backerstrasse caddesi üzerinde sağa doğru ilerlerseniz hatrı sayılır bir kuyruk sonrasında rezervasyonsuz içeri girip yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Burada rezervasyon prosedürü yok. Adamlar bunun için 2. şubeyi açmışlar şaka gibi değil mi inanca bakın!  Bu arada burasının bu kadar kalabalık olmasının sebebi burası son derece turistik bir yer. Önünde çok sıra olabiliyor o yüzden bu ne yaa bunu mu bekleyeceğim diyebilirsiniz, biz yaptık oradan biliyoruz.

Şinitzel bizim bildiğimizin aksine sadece tavuktan yapılmıyor ve orijinali domuz bonfilesi ile yapılmaktadır. Aynı zamanda dana etinden de yapılıyor. Biz gelenekselliğimizi bozmayarak Türkiye’de nasıl gördüysek o şekilde tavuk yolunda ilerledik fakat domuz bonfilesinden yapılan da gayet güzel.

Şinitzelin yanına ortaya bir de duble patates salatası çekin. Bir de buz gibi bira ile gerçekten güzel gidiyor.

Son bir tavsiye olarak, eğer Figlmüller’de yer bulamazsanız, ”Lügeck” ismindeki bu restoranı bulun. Figlmüller buraya el vermiş ve al bu şinitzeli sen de yap demiş. Biraz lüks bir yer olduğunu da söyleyelim.

Adres: Wollzeile 5, 1010 Wien

Figlmüller TripAdvisor

 

Cafe Mozart

Kahve hikayemizdeki Polonyalımızın açtığı ”Hof Zur Blauen Flasche” isimli Viyana’nın ilk kafesinden sonra gelen en popüler cafemiz olan Cafe Mozart, Mozart öldükten 3 yıl sonra 1794 yılında açılmış bir cafedir.

Viyana kahve kültürünü yansıtan, Viyana’nın en bilindik ve turistik kafelerinden bir tanesidir. Opera’nın bir blok arkasında yer alır. Mutlaka görürsünüz, içerisi epey ihtişamlıdır. Oldu olacak gelip Mozart anısına bir kahve içiverin.

Adres: Albertinaplatz 2

Cafe Mozart TripAdvisor

 

Cafe Demel

Tatlı kısmına gelirsek aslında Avusturya’da yeme içmeyle alakalı en güzel yerler pastaneleridir. Bir pastaneye girdiğiniz an şekeriniz yükselir. O kadar fazla güzel şey bir arada durur ki hepsinin tadına bakmak istersiniz. Demel pastanesi de bunların arasında en güzelidir.

Buraya mutlaka gelmelisiniz çünkü Demel, Viyana’nın en eski cafe&restaurant’larından bir tanesi olup 1786 yılından beri hizmet vermektedir. O tarihlerde Hofburg sarayının kendi mutfağı yokmuş ve sarayın bütün yemekleri burada yapılıp gönderilirmiş. Sefer taslarıyla saraya yemek taşıdılar! (gülüyor)

Buranın günümüzdeki özelliği ise Apfel Strudel isimli elmalı tatlıyı çok güzel yapmaları. Geldiğinizde mutlaka deneyin. Ayrıca içeri girince mutfağa girmek serbest. Hofburg sarayına yemek çıkaran ellerin yeni jenerasyonunun karşısına geçip nanik yapabilir hatta sizi arada ayıran tek şey olan cama ekmek banabilirsiniz. Fiyatlar hallicedir, ironi içerir.

Bu kahve evi ile ilgili bir diğer manidar nokta ise buranın güncel sahibinin Do&Co olmasıdır. Yeri gelmişken Do&Co’nun Viyana’da iyi bir yere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Direkt Sthephans Katedralinin karşısındaki binanın tek sahibi olup harika bir restoranı vardır.

Adres: Kohlmarkt 14, 1010 Wien

Cafe Demel TripAdvisor

 

Cafe Sacher

Viyana’nın bir diğer meşhur tatlısı ise Sachertorte’dir. Sacher aslında bildiğimiz çikolata kaplı kektir fakat bir katında kayısı ezmesi vardır. Çikolata seviyorsanız bu tatlıyı da seveceğinizi düşünüyoruz. Opera binasının yanında yer alan Sacher hotelinin altındaki Sacher cafe’ye uğramanızı öneririz.

Bu tartın da bir hikayesi var. Zamanında Sacher ile Demel bu tart için senin benim kapışması yaşamış ve sonunda kazanan Sacher olmuş. Bu zaferini de tartın üstüne ‘original’ yazan bir çikolata parçası ekleyerek günümüzde kutluyor.

Adres: Philharmoniker Str. 4

Cafe Sacher TripAdvisor

 

Cafe Central

1876 yılında açılmıl bir kafe olan Central’in içerisine girdiğinizde tarihin kokusunu alırsınız. Genellikle önünde kuyruk olur fakat fazla uzun sürmeden içeri girersiniz. Sirkülasyonu çoktur. Zamanında Kafka’sından Lenin’ine ve hatta Freud’a kadar bir çok ünlü ismin uğrak noktası olan bir kafedir.

İçeriye girdiğinizde tavanının, gösterişli avizelerin, mermer masaların, itina ile servis edilen kahvelerin ihtişamına kapılınca nerede benim müziğim dedirten Central’de aniden yükselen piyano dinletisiyle sorunuzun cevabını alırsınız. Zamanında kimler burada çalmış olabilir diyerek aklınıza soruyu düşürüyoruz. Smokinli piyanisti, utanmasa frak ile servis yapacak garsonları, eşsiz tarihi dokusu ve ihtişamıyla Viyana’da olduğunuzu hissettiren en güzel kahve evlerinden bir tanesidir. Gidilesidir, gidiniz, kızdırmayın bizi!

Adres: Herrengasse 14

Cafe Central TripAdvisor

 

Cafe Hawelka

Biz Türkler için bu kafeye gitmeleri için en güzel sebebi açıklıyoruz. Burası Nazım Hikmet’in uğrak noktası olarak sürekli gittiği bir kafeymiş. Evet duydunuz hadi Viyana’ya ayak basınca derhal buraya hahah

İçerisi edebi bir kafedir. Açıldığı yıllardan bu yana dekorasyonunun pek fazla değişime uğramadığı söylenir. Menüsü yoktur, kara tahtası vardır. Müziği yoktur, bol muhabbeti vardır. Garsonları boktur, adisyonu yüklüdür. Gidilip görülmesi gereken Viyana kafelerinden bir tanesi olup gidilince Melange içilmelidir.

Adres: Dorotheergasse 6

Cafe Hawelka TripAdvisor

 

Schwarzenberg Cafe

Viyana’nın en eski kahve evlerinden biri olan Schwarzenberg cafe, çok savaşlar ve hadiseler geçirmiş ve önemli savaş insanlarını misafir etmiş. 1861 yılında açılınca böyle oluyor demek ki. Merkezi bir konumda olan bu cafe’de bir sürü hatıraya tanıklık edeceksiniz.

Adres: Kärntner Ring 17, 1010 Wien

TripAdvisor Cafe Schwarzenberg

 

PalmenHaus Cafe Brasserie

Açıklıyoruz, burası Viyana’daki favori mekanımızdır. Burası aslında bir seradır. Hatta zamanında Kraliyet serasıdır ve şu an cafeye dönüştürülmüştür. Viyana’daki kahve kültürünün klasiklerinden biri olmasa da çok ama çok güzel bir ortamı vardır. Mutlaka gidilmesi ve en azından bir kahve içilmesi tavsiyemizdir.

Ayrıca hemen yanında bir kelebek evi yer alır, vaktiniz olursa burayı da ziyaret edebilirsiniz. Akşam saatlerine kadar açıktır. Yazımızın başındaki fotoğraf ise bu mekana aittir.

Adres: Burggarten 1, 1010 Wien

TripAdvisor PalmenHaus

 

Groissböck Cafe

Avusturya’nın bizim bildiğimiz sonuncu meşhur tatlısı olan Krapfen‘in yapıldığı en güzel yer bu cafe’dir. Donut benzeri olan bu tatlının içinde marmelat veya nugat konulur. Viyana’nın bir çok köşesinde bulunan bu cafe’ye illa ki denk gelirsiniz.

 

(Naschmarkt) Kettenbrückengasse

Canı balık çekenler varsa en mantıklı adres burasıdır. Burası Viyana’nın en güzel açık pazarıdır. Bizdeki sabit pazarlar gibidir. Bir çok çeşit baharatı, sebze-meyve ve balığı burada taze şekilde bulabilirsiniz. Ayrıca restoranlar da mevcuttur.

 

Nordsee

Almanya’ya gidenler bilir, Nordsee her bir köşede mevcuttur. Deniz ürünlerinin fast food olarak verildiği en güzel yerdir. Bi tık sağlıklı beslenmek için burayı tercih edebilirsiniz, şehrin bir çok noktasında mevcuttur.

 

Dermann Bakery

Şehri dolaşırken açlığınızı bastırmak için karşınıza gelecek en mantıklı yerlerden bir tanesidir. Bir çok yerde şubesine rastlarsınız, pek güzel sandviç yaparlar.

 

Anker Bakery

Metrodasınız, metroyu dolaşıyorsunuz ve çok acıktınız!… Burası da bir çok metro durağında yer alan güzel bir bakery’imizdir. Yeryüzü için Dermann, yeraltı için Anker!

 

Genel hatlarıyla viyana yeme içme gerçeklerini anlatmaya çalıştık. Bir sonraki yazımız daha detaylı ve hedefe yönelik olacak! Viyana’daki en güzel restoranları listeleyeceğiz. Bizimle Kalın!

 

Sevgiler,

Pin It on Pinterest

Share This