Ucuza Uçak Bileti Bulmanın 10 Yolu

Seyahat planı yaparken herkesin ilk olarak sorduğu soru uçak bileti kaça patlar şeklinde oluyor. Bu yazımızda ucuza uçak bileti bulmanın yollarını geçmiş tecrübelerimize dayanarak sizinle paylaşmak istedik. Bizim gibi sıkça seyahat edenler için ucuza uçak bileti bulmak çok önemli. Görülecek çok yer olduğunu düşünürsek ekonomik hareket etmek gerekiyor. Unutmayalım ki seyahat masraflarımızı ne kadar aşağı çekersek o kadar fazla yeri keşfedeceğiz. Bu yüzden ince eleyip sık dokuyoruz fakat bunun kolay olduğunu söylemek zor.

Öncelikle bahsetmek gerekir ki hava yolu firmalarının pazarlama stratejileri global pazarlama stratejilerine kıyasla ön görülebilir değildir. Aynısı oteller için de geçerlidir. Bu iki sektörde değerlendirmeye katılan bir çok değişken vardır ve bir çoğumuz bunu bilmeyiz. Bu nedenle bu ihtiyaçlarımızı karşılarken kendimize kriter olarak alabileceğimiz şeyler sınırlıdır. Bizim ise; bilet satın alımlarıyla ilgili yapılmış bazı araştırmalar ve geçmiş bilet alım tecrübelerimiz şu an için tek kaynaklarımız. Analizimizi aşağıda paylaşıyoruz;

1-Uçak Bileti Arama Motorları

Ucuza uçak bileti, uçak bileti arama motorları üzerinden satın alınır. Bu bilgi kesindir, paylaşınız. Bununla ilgili size seyahat öncesi faydalı bilgiler yazımızda bilgi vermiştik. Bizim en çok kullandığımız arama motoru skyscanner‘dır. Kayak.com ve kendine has duruşuyla turna.com‘da listelediği charter uçak seçenekleriyle en iyi yerli arama motoru olarak tercih edilebilir.

2- Erken Rezervasyon

Ucuza uçak bileti arama sürecinde ilk yapılan öneri genellikle erken rezervasyon oluyor fakat bu çok değişken bir durum. Genellikle hava yolu firmaları uçuş planlarını ortalama 11 ay öncesinden yapar ve ilk planlamada bilet fiyatlarını yüksekten verir. Bu durumun indirime dönüşmesi genellikle uçuş noktamızla ilgilidir. Örneğin kıtalar arası bir uçuş için bilet bakıyorsanız erken rezervasyon yaptırmak mantıklı olabilir fakat kısa mesafe uçuşlarda erken rezervasyondan ziyade biraz beklemek daha sağlıklı olabilir. Genellikle kısa mesafe uçuşlar için kampanyalar daha sık yapılır.

Bu bilginin devamında, ne kadar erken yapmalıyız? şeklinde sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bununla ilgili Skyscanner’ın Türkiye için 3 yıl boyunca yaptığı bir araştırma raporu var. Skyscanner’ın Türkiye’deki aramaları 3 yıl boyunca analiz ettikten sonra ulaştığı sonuca göre, Türkler dış hat uçuşlarda eskiden en ucuz uçak biletini uçuştan 27 hafta öncesinde yaptığı alımlarda yakarken bu süre yeni araştırma sonuçlarına göre artık 20 hafta öncesi. Hava yolu firmaları açısından ise; dış hat uçuş bileti normalin %5 altında fiyata satılırken 20. haftada yeterli doluluk sağlanmazsa pes edip fiyatlar biraz daha düşürülüyor. Böylece ortalama fiyatın %14 – %15 kadar altına düşülmüş oluyor.

Skyscanner raporunun 2. göze çarpan sonucu ise; aynı indirim durumu dış hat uçuşuna 10 hafta kala ortaya çıkıyor. Bu dönemde de ortalama fiyatın %8 altında bilet satın almak mümkün. Ancak uçuşa 2 hafta kalaya işinizi bırakmamaya gayret gösterin. Çünkü 2 hafta kala bilet fiyatları artmaya başlarken son günlerde bu artış %14 – %15 seviyelerine ulaşarak en başa dönüyor.

3- Son Dakika Fırsatları

Son dakika fırsatları ise uzun mesafe uçuşlarda, kısa mesafelilere göre daha az uygulanır çünkü yapılan araştırmalara göre hava yolu firmaları uzun mesafeli uçuşlarda son dakikada planlama yapmıyor. Fakat kısa mesafe uçuşlarda durum böyle değil. Zaman zaman son dakikada bilet fiyatları düşebiliyor ama bu bizce tamamen şansa bağlı. Bunu etkileyen bir çok faktör olabilir; uçağın o an ki doluluk oranı, değişen hava alanı vergisi, değişen dövizle birlikte düşen yakıt fiyatları vb. Ek olarak, uzun mesafe uçuşlarda uygun fiyatlar genelde 5 hafta öncesinde bulunuyor.

Skyscanner’ın raporunda son dakikacı Türklerle ilgili de bir araştırma var. Buna göre Türkler, hava yolu firmaları kampanyalarının sıkı takipçisi fakat satın almaya gelindiğinde eyleme geçmiyor. Sırf bu yüzden bu kişilerin %57’lik kısmı uygun fiyata bilet satılan bu dönemleri kaçırıyor.

4- Seyahat Tarihi Belirleme

Pek çoğumuz özel sektör veya kamuda çalışan olduğumuz için yıl içerisinde sınırlı sayıda tatil şansımız oluyor. Bunun en büyük zararı da uçak biletlerine yansıyor. Tatil hakkı belli, günler sayılı, hava yolu firmaları bu fırsatı kaçırıyor mu? Tabi ki hayır! Kurban bayramı, şeker bayramı vb. bütün resmi tatillerde uçak bilet fiyatları tavan yapıyor. Bu durumun dezavantajına maruz kalmamak için tarihimizi mümkün olduğunca esnetebilmemiz ucuza uçak bileti yakalayabilmemiz açısından hayati önem taşır.

Örnek vermek gerekirse; İstanbul – Barcelona uçuşu için resmi tatile denk gelmeyen bir dönemde 600 TL civarında gidiş dönüş bilet bulabilirken tatil döneminde fiyatlar ortalama 1.100 TL civarında olacaktır. Elbette herkes bu esnekliğe sahip olmuyor fakat bu şansa sahip olanlar için uyarımız bu tarihlere odaklanmamaları olur. Siz, siz olun, resmi tatillerde yurt içi, esnek tatillerinizde ise yurt dışına yönelin.

Seyahatinizi hafta içine denk gelecek şekilde belirleyin. Hafta içi tatilleri, hafta sonu tatillerine göre, bilet sebebiyle, ortalama %10-15 arasında ucuzdur.

5- Low Cost Airlines tercih edin

Özellikle Avrupa‘da ve Amerika‘da low cost airlines sınıfında bir çok hava yolu firması hizmet veriyor. Bu firmalari tercih ederek ucuza uçak bileti bulmak mümkün. Fakat uyarmamız lazım, bu hava yolu firmalarından satın alınan biletlerin ucuz olmasının bir bedeli var. Bu bedel de genellikle o şehrin 2. ve uzak noktadaki hava alanına inecek olmanız. Low Cost havayolları ile ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

6- Alternatif Rotalar ile Yakın Seçeneklere Göz Atın

Örneğin normal bir dönemde Valencia’ya gideceksiniz fakat Valencia için uçak bilet fiyatı çok pahalı. O zaman Barcelona’ya uçup sonra oradan tren veya otobüs ile Valencia’ya geçin. Tren için renfe.com otobüs için alsa.es web sayfalarına bakın. Yolculuk ortalama 3 saat sürecektir.

Gideceğiniz destinasyona yakın başka bir noktaya bilet bakarak alternatif seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Her zaman bir destinasyon için 2 veya 3 farklı seçenek olmayabilir fakat yukarıdaki örneğimizde olduğu gibi hem daha ucuza uçabilir hem de birden fazla yeri görme şansınız olur.

Skyscanner üzerinden bilet aradığınızda kalkış yerini İstanbul seçtikten sonra varış yeri ülkeniz İspanya ise direkt İspanya, İtalya ise İtalya olarak seçin. Bu sayede İstanbul’dan o ülkeye o tarihte yapılan bütün uçuşlar listelenecektir. Biz hem daha fazla yer görmek hem de daha hesaplı olması açısından bu yola sıkça başvuruyoruz.

7- Tek Yön Bilet

Çoğunlukla gidiş dönüş bilet almak daha hesaplı olur. Özellikle kıtalar arası uçuyorsanız ciddi anlamda fiyat fark eder. Fakat bazı zamanlarda tek yön bilet almakta hesaplı olur. 9-10 günlük uzun tatiller ve arada farklı yerlere geçişler yapacaksanız tek yön bilet almakta fayda var. Özellikle çok fazla talebin olduğu uçuş noktalarında ender de olsa tek yön bileti daha ucuza yakalamak mümkün.

Bunu denemenin diğer bir yolu da erken bilet satın alırken olabilir. Örneğin 6 ay sonrası için İstanbul – Roma bileti satın alıyorsunuz. Tek gidişi 6 ay önce planı yaparken satın alıp dönüşü uçuşa 1 ay kala veya çıkacak bir kampanyayı bekleyip alabilirsiniz.

8- Mil Programları

Her hava yolu firmasının kendine has puan kazandırma yöntemi vardır. Genelde uçtukça kazanırsınız ve kazandıkça bunları bilete dönüştürebilirsiniz. Örneğin THY ile uçuyorsanız miles&smiles programına kayıt olun. Hiç bir kaybınız yok ve aksine uçtukça mil puan kazanıyorsunuz.  THY mil kartı ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Pegasus ile uçuyorsanız Pegasus Plus üyesi olun. Hem uçtukça kazanın, hem online check-in yaparken kazanın. Pegasus Plus ile ortalama 6 veya 7 uçuş sonrasında 1 uçuşu ücretsiz yapabilirsiniz. Pegasus plus ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.

Bankanızla görüşün ve mil biriktiren kredi kartı başvurusu yapın. Araştırın ve yaptığınız harcamalar neticesinde mil kazanımınız olsun.

9- Hava yolu Mail Listeleri ve Arama Motoru Bildirimleri

Hava yolu firmaları mail listelerine kayıt olarak kampanyalardan anında haberdar olabilirsiniz. Aynı şekilde Skyscanner üzerinden de bildirim alabilirsiniz.

Örneğin İstanbul – Londra uçuşu için Skyscanner’dan belirli bir tarih için yaptığınız arama sonucunda çıkan fiyatlarda düşme olursa bu düşmeden haberdar olmak için o uçuşu işaretleyebiliyorsunuz. Bunun için akıllı telefonunuza skyscanner uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Eğer fiyatta bir değişiklik olursa skyscanner sizi bununla ilgili anında bilgilendiriyor ve sizde takibinizi yapabiliyorsunuz. Bizim sıkça faydalandığımız bir diğer yöntem olarak şiddetle tavsiye ediyoruz.

turna.com‘un da burada bizlere bir yardımı var. Eğer turna.com’da elite veya üstü statüdeyseniz bu siteye davet ettiğiniz arkadaşlarınızın yaptığı işlemlerden ekstra puan kazanabiliyorsunuz. Kredi kartınızdaki birikmişleri turna puana dönüştürüp o puanlar ile ücretsiz uçabilip üye olduğunuz takdirde kazanacağınız puanlar da cabası! Turna puan biriktirme üzerine kurulu bu sistemi mutlaka inceleyin.

10- En Ucuz Ay’da En Ucuz Destinasyon

En ucuz ay için en ucuz noktayı seçip oraya uçun. Seyahat planınızı yaparken buna göre karar verin. Yani diyoruz ki destinasyonun değil ücretin peşinden gidin. Uluslar arası firmalar tarafından Türkiye ile ilgili olarak yapılan araştırmalara göre uçmak için en ucuz ay Mayıs iken en pahalı ay Ağustos. En ucuz uçak bileti hangi dönemde alınır yazımız için buraya lütfen. En ucuz destinasyonlar ile ilgili yazımızı okumak için de buraya tıklayın.

Herkese iyi uçuşlar!

 

Pin It on Pinterest

Share This