Dağlık Yarımada’nın Adriyatik’teki Oyun Bahçesi

Sveti Stefan 70’li yıllarda bu isimle adlandırılıyormuş. Bu eşsiz turizm cenneti şimdilerde epey popüler. Sveti Stefan aslında kara ile olan bağlantısı kıstak ile oluşturulmuş bir adadır.

Anlatılana göre; Yarımada’daki surlar 15. YY’da Osmanlılardan korunmak ve aynı zamanda Korsanlara da bir sığınak olması için inşa edilmiş. Bu nedenlerden ötürü ada önemli bir stratejik nokta halina gelmiş ve saldırılara karşı bir sur görevi gördüğü söyleniyor. Rivayete göre; Barbaros Hayrettin Paşa’nın Kotor’u kuşatması esnasında Osmanlı gemileri yağmalanmış ve buradan elde edilenlerle adadaki kilise inşa edilmiş. Ayrıca Osmanlı Venedik Haçlı Ordusu savaşı esnasında da yarımada Osmanlılar tarafından ciddi şekilde yağmalanmış. Sonrasında Venedik Cumhuriyeti tarafından 16. YY’da yeniden inşa edilen yarımada, uzun süre balıkçı köyü olarak kalmış. Tito’nun Yugoslavyası döneminde ise yeniden elden geçirilip burada kurulan oteller ile turizm merkezi haline getirilmiş. Bu sayede Komünist Yugoslavya buradan yüksek gelir elde etmeye başlamış.

Yugoslavya parçalandıktan sonra ise burası eski cazibesini yitirmiş. Ta ki Karadağ Hükümeti burayı eski günlerine kavuşturacağını açıklayana kadar. Fakat bunu tek başına yapacak maddi gücü olmadığı için uluslar arası alanda destek arayışına başlamışlar. Dünya’nın dört bir yanından aldıkları teklifler neticesinde, günümüzde Aman Resorts isimli Singapur merkezli uluslar arası bir otel zincirine 30 yıl boyunca lease edilmiş. Şu an 50 odası bulunan bu otelde küçük kır evleri ve 8 adette suit bulunuyor.

Eş zamanlı olarak bir çok Yunan milyoneri bu adadan mülk edinmiş. Tam olarak metre kare başına ödenen miktarı hatırlamıyorum ama ilk duyduğumda dudak uçuklatıcı cinstendi, bunu hatırlıyorum! Bu bilgilere ek olarak, Yarımada’daki otelde kalmadığınız müddetçe buraya giriş yasak olduğu için maalesef içeriye girip gezemiyorsunuz, biz başaramadık.  Eğer siz bizden daha şanslı olup dolaşırsanız bize anlatın :)

Yarımada, turizm açısından yükselmeye başladığı 60 ile 80’li yıllar arasında bir çok ünlü sanatçıyı ağırlamış. Bu kişilerin arasında Orson Welles, Elizabeth Taylor, Sophia Loren, Arkan, Princess Margaret, Carlo Ponti, Ingemar Stenmark ve Kirk Douglas var. 1972 yılında ise Lonely Planet tarafından Dünya’nın en özgün ve en göz alıcı 10 yerden bir tanesi olarak ödül almıştır.

Sveti Stefan’ı gezmek için 2 şart var. Ya buradaki otelde konaklayacaksınız ya da burada yaşayan biri tarafından davet edileceksiniz. Bunun dışında ziyaretçi kabul edilmiyor. Yarımada’ya giden kıstak yolun sonunda sizi Otelin güvenlik görevlileri karşılayıp rezervasyonunuzu kontrol ediyor ve buna göre giriş izni veriyor. Arnavut kaldırımları, inişli çıkışlı dik merdivenleri, çam ağaçları, sessiz atmosferi, şirin avlusu ve yakut renkli kırmızı çatılı evleri ile masal gibi bir yer. Yürüyerek ulaşılabilen adamız için, bu eşsiz yapısı sebebiyle, kurtarılmış bölge yorumunu yapabiliriz.

İyi tatiller :)

 

Pin It on Pinterest

Share This