Slovenya Yeme İçme Rehberi

 

Slovenya, gittiğimiz ilk günden son güne kadar beklentileri karşılayan ve zaman zaman bizi şaşırtan bir ülke oldu. Yeni bir ülkeyi keşfederken en çok dikkat etiğimiz şey olan mutfağı eğer iyiyse o ülke bizim için sınıfı geçmiş demektir. Slovenya da bizi yeme içme konusunda şaşırtarak hep güzel şeyleri karşımıza çıkardı. Rabbim güzel insanlarla tanıştırsın sdhsdh

Belki de beklentiler düşük gittiğimiz için olabilir ama hep güzel şeyler yedik içtik. E bu kadar güzel geçen kahvaltılar ve akşam yemekleri sonrasında dedik ki biz en iyisi Sloven Mutfağı hakkında biraz araştırma yapıp gittiğimiz restoranları da dahil ederek Slovenya yeme içme rehberi hazırlayalım.

Slovenya, dört ülke ile sınır komşusu bir ülke olup bu güzide komşuları Macaristan, Avusturya, Hırvatistan ile İtalya’dır. Hangi sıra ile söylediğinizin bizce önemi yok. Neyse, Slovenya’da, çevre ülkelerin mutfağıyla birlikte, ex-yugo olması sebebiyle sahip olduğu Balkan mutfak kültürünü bir araya getirerek çok güzel bir harman ortaya çıkıyor. Bu kadar ufak bir ülke olup bu denli çeşitliliğe sahip olması da, tamamen lokasyonu nedeniyle komşu olduğu ülkelerle açıklanabilir diye düşünüyoruz.

Şöyle ki; Sloven mutfağında mantıdan, köfteye, şaşlığa, mantar çorbasına; börekten, mısır ekmeğine, kremalı tatlılara kadar geniş çeşitler var. Bunlar bizim mutfağımıza benzer lezzetlerden bir kısmı ve çok daha fazlası için ise türlü çeşit yerel et yemekleri var. Bunlara ek olarak makarnası, şinitzeli ve Kuzey İtalya’ya özgü et yemekleri de bu topraklarda evrim geçirerek Sloven mutfağına girmiş. Merak eden olduysa bazı bildiğimiz yemeklerin isimlerini olur ya denemek isterseniz aşağıda paylaşıyoruz:

Mantı benzeri olan yemekleri: Zlikrofi

Köfte: Cevapcic ( bizim köftemize kıyasla baharatı az ve balkan usulünde de domuz eti kullanılmaz. )

Mısır Ekmeği: Polenta – bu aslında buraya özgü bir isim değil.

Ricet : Kuru fasulyeli sebzeli bir et yemeği

Jota : Lahanalı, havuçlu ve fasulyeli bir diğer sebze yemeği

Kremna Rezina: Bled bölgesine özgü eeefsane bir tatlı. Detaylar yazının devamında.

Slovenya’da fark ettik ki çorbayı çok seviyorlar ve genelde yemek başlangıcını çorba ile yapıyorlar. Bu çorbalar arasında bizim favorimiz olan mantar çorbasının kesinlikle denenmesi gerekiyor çünkü eminiz sizin de favoriniz olacak ve gerçekten şiir gibi yapıyorlar. İstiridye mantarı kullanılarak yapılan bu çorbayı içerken bir baget ekmek bitirebilirsiniz, sonra uyarmadılar demeyin. Slovenlerdeki mantar aşkının bambaşka olduğunu duymuştuk fakat kendileri toplayıp öyle yemeyi sevdiklerini duyunca bi kolay gelsin abi diyesimiz geldi. Mantar sevgisi haricinde Karabuğday da bu ülkede epey popüler. Bizim gördüğümüz restoranlarda karabuğday lapası hemen hemen hepsinin menüsünde vardı. Ayrıca söylemeliyiz ki acayip güzel tatlıları var!

Bunlara ek olarak Slovenya’da da her soğuktan nasibini almış Orta Avrupa ülkesinde olduğu gibi Christmas Pazarları kuruluyor ve yeme içme şölenleri yapılıyor. Buralarda bolca köfte, börek, hamburger ve pizza çeşitleri satılıyor.

Slovenya genelinde, Ljubljana’da ve Bled’te çok güzel restoranlar var fakat fiyatlar zaman zaman pahalı olabiliyor. Açıkça söylemek gerekirse iyi bir restoranda akşam yemeği bu seviyede küçük bir ülke için ziyadesiyle pahalıya geliyor. Hatta daha da ileri gidersek Orta Avrupa pahalılığıyla yarışıyor. Kıyaslamak gerekirse Paris veya Viyana’da yiyeceğiniz bir akşam yemeği ile aynı parayı ödüyorsunuz. Fakat şu var ki, ödediğiniz paranın karşılığını alacağınıza garanti veriyoruz. Rahatladınız dimi?

Bu kadar çeşit varken en güzel yemeği nerde yeriz diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Slovenler de tam bu noktada aynı İtalyanlar gibi düşünerek demişler ki madem bizde bu kadar çeşit var biz bu restoranları gruplandıralım. Bu yüzden restoranları tarzlarına göre isimlendirmişler. Biz de faydalı bir hizmet olduğunu düşünerekten bu bilgileri aşağıda paylaşıyoruz.

 

Tiplerine Göre Restoranlar

*Slovenya’da eğer gurme bir restorana gitmek istiyorsanız Restavracija isimli olanlara bakabilirsiniz. Bu restoranlar gurme olarak sınıflandırılıyor.

*Gostilna ve Gostisce yazan restoranlarda Sloven tariflerine göre hazırlanmış yerel lezzetleri deneyebilirsiniz.

*Okrepcevalnica, aperativo tarzındaki barlar için verilen isim.

*Kaviaren ismini görürseniz de bir çok çeşit hamur işine sahip bir cafeye geldiniz demektir.

Fiyatlar pahalı dedik, bütçe lazım dedik. Bunu rakamsal olarak daha da açarsak diyebiliriz ki; ortalamanın üstü bir ‘Restavracija’ damgalı restoranda iki kişilik şaraplı akşam yemeği için 60-70 euro civarında ödersiniz.

 

Slovenya Şarap Konusu

Çevresindeki ülkelerin mutfağından bu denli etkilenen bir ülke olan Slovenya pek tabii ki şarap konusunda da en güzel etkileri alarak kendi bünyesine katmayı ihmal etmemiş. Şarap seçiminizde yardımcı olabilmek adına yine kendi sınıflandırmaları üzerinden giderek size birkaç küçük tüyo vereceğiz:

*Şekersiz yerel beyaz şarap arıyorsanız üzerinde Vrhunsko yazılanlara bakmalısınız.

*Eğer ben buraya kadar geldim bi şarap alıp onu yıllandırmadan içmem derseniz üzerinde Kakovostno yazanlardan almalısınız.

*Yo hayır ben anı yaşarım arkadaş şimdi aldım hemen içerim derseniz o halde çok fazla bakmadan Namizno vino yazan ‘table wine’ sınıfındaki şaraplardan alabilirsiniz.

*Üzerinde uvoz yazan şarapları ise Slovenya sınırlarında önermiyoruz çünkü bunlar yerel üzüm yapımı değil, ithal olanlardır.

Ayrıca Slovenya’da şarabın kalitesini denetleyen ‘’ The Association of Slovenian wine makers and wine growers ‘’ isminde bir üst denetleme kurulu bulunuyor. Bu kurulun şişe üzerine verdiği mühür ve damgalar ile şarabın onaylı olup olmadığı kolaylıkla anlaşılıyor. Örneğin ‘table wine’ sınıfındaki ürünlere kırmızı mühür vuruluyor. Kaliteli şaraplara gümüş mühür vuruluyor. En yüksek kalitedekilere ise altın mühür vuruluyor.

Buraya kadar sabırla okuduysanız yazının devamında 3 farklı lokasyon için restoran önerilerimizi paylaşıyoruz.

 

Bled Yeme İçme Önerileri

 

Sova Restaurant & Wine Bar

Bled’e geldiyseniz akşam yemeği için sizi başka yere kesinlikle göndermiyoruz. Bled’te geçireceğimiz tek bir gecemiz vardı ve buraya kadar gelmişken güzel bir yerde akşam yemeği yiyelim istiyorduk. İnce eledik, sık dokuduk ve gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz en güzel yeri bulduk.

Eğer deniz ürünleri seviyorsanız bu restorana gidip mutlaka tuna steak yemelisiniz. Her çatalda bize tekrar tekrar teşekkür edeceğinize inanıyoruz.

Hesap olarak ise bir Avrupa başkentinde yemek yediğinizde gelecek hesap gibi düşünebilirsiniz fakat dediğimiz gibi buna değecektir. Muhtemelen dönünce hala ne tunaydı bea! Diyeceksiniz.

Yemek sonrası tatlınızı burada yemiyorsunuz çünkü sonraki önereceğimiz yer olan Park Cafe’ye gidip orada yemelisiniz.

Konum için tıklayın.

Sova Wine Bar TripAdvisor

 

Park Cafe & Restaurant

Kremna Rezina ismindeki Bled’e özgü yapılan ve ilk olarak bu cafe’de ortaya çıkan milföylü ve kremalı tatlı, Bled seyahatimizde yediğimiz en güzel ikinci şeydi. Park cafenin ve hatta Bled’in sembolü haline gelen bu tatlı o kadar hafif ki birden fazla yiyesiniz geliyor. Bu bir uyarıdır.

1 Porsiyon 3.9 Euro

Konum için tıklayın.

Park Cafe TripAdvisor

 

 

Bohinj Yeme İçme Önerileri

 

Gostilna Rozic Restaurant

Şu anlata anlata bitiremediğimiz mantar çorbasını işte tam olarak burada içtik. Yanında başka bir şey yemenize gerek bile kalmıyor.

Konum için tıklayın.

Gostilna Rozic TripAdvisor

 

Ljubljana Yeme İçme Önerileri

Ljubljana özelinde gidilmesi gereken birçok restoran vardı fakat zamanımızın yettiği kadarıyla gittiklerimizi aşağıda öneriyoruz. Bir de tabi gidemediklerimiz var. Bunlar: Gostilna Sokol ile Restavracija in Kavarna Park olup sizlere vasiyet bırakıyoruz.

 

Tozd

Ljubljana gezi rehberi yazımızda bahsettiğimiz ve nehir boyunca sıra gelen mekanların içerisinde bize en fazla tavsiye edilen yer olarak Tozd söyleniyordu. Ev yapımı biralarını içince de pek bir sevdik ve bu tavsiyeyi yapanlara buradan sevgilerimizi gönderiyoruz. Mutfağında da minik sürprizler sunan bu güzel aperativo mekanını bir akşam üstü oturması için veya dinlenme molası için tavsiye ederiz.

Gece 1’de kapandığı için planınızı yaparken aklınızda bulunsun.

Konum için tıklayın.

Tozd TripAdvisor

 

Centralna Postaja Bar

Tavsiye üzerine gittiğimiz bir bardı ve fiyatlar ortalama seviyedeydi fakat çalışanlar biraz sinir bozucu olabiliyor.

1 jager shot 3 euro’ya satılıyor.

Konum için tıklayın.

 

Le Petit Cafe

Slovenya kahvaltı kültüründe bize benzer olarak uzun saatlerce yayılma olayını gördük. Bu mekan da işte öyle bir yer!

Eğer kahvaltıcıysanız ve oturmaya mı geldik şöyle güzelce bir kahvaltı yapalım diyorsanız mutlaka bu şirin cafe’ye gitmelisiniz. Hem sevimli dekorasyonu ile içeride saatlerce oturmaya teşvik ediyor hem de İçeride Eggs Benedictler, Eggs Florentineler, pancakeler, granolalar ve daha niceleri havada uçuşuyor. Üstelik bu işi pek de güzel yapıyorlar. Fakat gelmeden önce rezervasyon yapılmasında fayda var zira biz bir cumartesi sabahı sıra beklemek zorunda kalmıştık.

2 kişi için ortalama kahvaltı 15 Euro civarında olacaktır.

Konum için tıklayın.

Le Petit Café TripAdvisor

 

Kavarna Rog

Burası aheste aheste yolda yürürken çok üşüyüp aniden girdiğimiz yerlerden bir tanesi olarak ilk başta sıradan bir seçim gibi duruyordu. Fakat işin aslı öyle olmadı ve son yıllarda yediğimiz en en en güzel çikolatalı keki bize verdi. %80 çikolata oranlı bu efsane keki sakın yemeden dönmeyin. Hem %80 olduğu için bünyeleri daha az üzüyor : )

Burası aslında bir Lounge Bar ve güzel bir atmosferi var. Kokteyl menüsü de epey geniş.

 

Konum için tıklayın.

Kavarna Rog TripAdvisor

 

Cacao Cafe

 

Ljubljana’nın en meşhur tatlıcısı olarak burayı söyleyebiliriz. İçeri girdiğinizde seçmekte zorlanacağınız kadar çeşitte pastalara boğulacaksınız. Şimdiden kolay gelsin. Biz iki tane deneyebildik ve standarttı fakat belki daha güzelleri denemediklerimiz arasındadır.

Burada en güzel denediğimiz şey ise bitter çikolatalı dondurmaydı.

 

Konum için tıklayın.

Cacao TripAdvisor

 

Ne yemişiz beee! Hava soğukken dışarıda duramayınca haliyle yeme içmeye abanıyorsunuz.

Umarız sizleri acıktırmayı başarmışızdır :))

Ljubljana gezi rehberi ile Bled gölü ve Bohinj gölü gezi rehberi yazılarımız için de üstlerine tıklayabilirsiniz.

Şimdiden afiyet olsun!

Pin It on Pinterest

Share This