Seyahat Öncesi Faydalı Bilgiler

Yurtdışına Seyahate Çıkmadan Önce Bilmemiz Gerekenler

Yurtdışına seyahate çıkmadan önce organize edilmesi gereken bir çok konu vardır. Sıkça seyahat eden biriyseniz zaten ne yapmanız gerektiğini ve nerede neyi araştırmanız gerektiğini biliyorsunuzdur fakat ilk defa yurt dışına çıkacakların genel bir ön araştırma yapmaları gerekecektir. Gezi öncesi yapılacak ön araştırma ile öğrendiklerinizle beraber seyahatinizde geçirdiğiniz zaman daha keyifli hale gelecektir. Gideceğiniz yerde gezip göreceğiniz yerler, tadacağınız yiyecekler, tanışacağınız kültürler, konaklama ve yol masrafları gibi konuları önceden halletmek size hem seyahat öncesi maddi açıdan yarar sağlarken hem de seyahatinizde zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır.

Yola çıkmadan önce hazırlayacağınız gezi planı için araştırma yaparken ekşi sözlük, ve vikipedia gibi kaynaklara başvurabilir, yerel seyahat bloglarını okuyabilir, TripAdvisor listelerine güvenebilirsiniz. Zira çalışan insanlar olarak büyük çoğunluğumuzun genellikle tatil için çok fazla vakti olmuyor. Hayatın her anında olduğu gibi gezi esnasında da zamanımızı iyi kullanmak bizim daha fazla yeri görmemizi sağlayacaktır. Dünyamız çok büyük ve görülecek çok yer var! Unutmayın ki her noktada 1 seferden den fazla bulunmak belki de yeni başka bir noktayı görmemizi engelleyecek.

Eğer yabancı dil biliyorsanız bunun da size çok faydası dokunacaktır. Her ne kadar artık bir çok konuda Türkçe kaynağa ulaşabilsekte yolculuğa çıkmadan önce gideceğiniz ülkenin dilinde araştırma yapabiliyor olmak bizi o ülkeye ait en doğru bilgiye ulaştıracaktır. Bu noktada Travel Guide‘lara da başvurulabilirsiniz. Bizim ne yaptığımızı soruyorsanız; biz çok dilli bir ikiliyiz. Bizde İngilizce, Almanca, İspanyolca ve İtalyanca bilgisi var. Yerel kaynakları kullanmaya ek olarak seyahat bloglarının, ekşisözlüğün ve trip advisor’ın sıkı takipçisiyiz. Örneğin gittiğimiz şehirde restoran arayışımızda çoğunlukla Trip Advisor kullanıyoruz. Trip Advisor’ı offline kullanabilme özelliği de bu noktada büyük avantaj. Sonuçta her gittiğimiz yerde İnternet edinme şansımız olmuyor. Gezilmesi önerilen turistik yerleri belirlerken ise seyahat bloglarına başvuruyoruz. Kritik bilgilere mi ihtiyacımız var, işte o zaman ekşi sözlük devreye giriyor. Yabancı kaynak olarak en çok kullandığımız ise BBC Travel. Unutmayın, amaç gezip keşfederek yeni kültürleri tanımaksa bilginin her türlüsü çok değerli.

Seyahat kitaplarını ise önermiyoruz. Çünkü günümüzde bilgiler çok değişken, çok sık güncelleniyor. En basitinden vize bilgileri ile yerel para birimi kuru veya ulaşım saatleri bu değişken ortamda bizi fazlasıyla yanıltabilir. Fakat sadece turistik yerler için kullanırız derseniz evet bunun için gayet uygundur. Ek olarak piyasada satılan çoğu seyahat kitabı ingilizce’dir ve gittiğiniz ülkenin günlük konuşma dilinden bir kaç cümleyi öğrenebilmeniz adına cep dil kitabı yanınızda bulundurmanız faydalı olabilir. Her ülke için geçerli değil ama yerel lisana dair bir kaç cümle bazen hayat kurtarabilir.

Buraya kadar anlaştıysak izlememiz gereken adımları sırasıyla aşağıda ele alalım;

İlk Kez Yurt Dışına Çıkacaklar İçin Bilgiler:

Pasaport

Gideceğiniz yere karar verdikten sonra öncelikli olarak eğer pasaportunuz yoksa pasaport çıkartmanız gerekecektir. Sonrasında ise vize araştırması yapmanız gerekir. Bir çok ülkenin T.C. vatandaşlarından vize talebi olmasına rağmen vize talep etmeyen ülkeler de vardır. Hangi ülkeye gidecekseniz bu ülkenin sizden vize isteyip istemediğini pasaport tipinize göre araştırmalısınız. Unutmayalım ki yeşil ve diplomatik pasaport sahipleri bir çok ülkeye giriş yaparken bordo pasaport sahiplerine göre daha avantajlı konumdadır. Pasaport türleri ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.  Pasaport çıkartmak ile ilgili detaylı bilgi için: https://epasaport.egm.gov.tr/ adresine girerek bilgi ve pasaport çıkartma randevusu alabilirsiniz.

Vize

Vize konusunda durum genellikle sıkıntılı gelişiyor. Bizden vize isteyen ülke kadar istemeyen ülke de var fakat sayıları isteyenlere göre daha az ve daha orta seviyeli ülkeler diyebiliriz. Ayrıca bazı ülkeler kapı vizesi uygulaması yapıyor. Bir çok ülkenin kendine ait vizesi olduğu gibi bazı Avupa ülkelerinin ise ortak kullandıkları Schengen adındaki vizeleri vardır. Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeler listesine burdan ulaşabilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Pasaportumuzu çıkardık, vize başvurumuzu yaptık. Şimdi sırada uçak bileti ve konaklama kısmı var.

Uçak Bileti

Uçak bileti alırken akıllara gelen ilk soru en ekonomik uçak biletini nasıl ve nereden alırım olur. Bu cevaplanması zor bir sorudur zira bu durumu etkileyen bir çok parametre vardır. Fakat uçak bileti araştırması yaparken ilk bakmanız gereken yer bilet karşılaştırma siteleridir. Bunun için size çok net iki öneri veriyoruz.

1- https://www.skyscanner.com.tr/

2- https://www.kayak.com.tr/

Bu web sayfalarını kullanarak uçak bileti araştırmanızı yapabilirsiniz. Bizim sıkça kullandığımız skyscanner’dır. Çalışma mantığına gelirsek; X hava yolu firmasına ait bir uçuşa ait bilet bir çok satış kanalında satışa açılır. Bu satış kanalları tahmin edeceğiniz üzere acentelerdir. Biletler her acente tarafından farklı fiyatlara satılabilirken hava yolu firmasının kendi web sayfası üzerinden de farklı fiyata satılabilir. İşte tam bu noktada Skyscanner ve Kayak sizin için bu fiyatların hepsini arama sonucunda listeleyerek size o uçuş için en uygun fiyatlı bileti gösterir. Karşınıza 10 larca acenta tarafından sunulan farklı tutarlardaki bilet fiyatı ve hava yolu firmasının kendi web sayfası üzerinde sattığı fiyat çıkar. Böylece seçiminizi buna göre yaparak en uygun fiyatlı uçak biletine ulaşırsınız. Ayrıca almayı düşündüğünüz bilet için fiyat değişikliği olursa bundan ilk siz haberdar olabilirsiniz. Bunu yapmak için Skyscanner uygulamasını akıllı telefonunuza indirip uygulama üzerinden bildirim almayı seçebilirsiniz. En ekonomik uçak bileti nasıl alınır ve bunun için hangi yollar izlenir sorusu ise ayrı bir başlığın konusudur. Bununla ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Uçak biletimiz ile ilgili araştırmamızı yaptıktan sonra gelelim konaklama seçeneklerimize;

Konaklama

Açıkçası konaklama dediğimiz zaman akla ilk gelen ve ilk gelmeye devam edecek yegane web sayfası booking.com olacaktır. Eğer otel’de kalacaksanız en ekonomik fırsatlara Booking.com üzerinden ulaşabilirsiniz. Eğer booking’İn sadık bir kullanıcısı ve üyesi olursanız da kazanacağınız puanlarla bir sonraki konaklamanızda indirimler yakalayabilirsiniz. Booking üzerinden rezervasyon yapmaya karar verdiğiniz oteli seçtikten sonra oda müsaitlik durumuna göre 1-2 gün bekleyip öyle rezervasyon yapmanız faydalı olabilir. Eğer şansınız yaver giderse booking o otel için kampanya başlatabilir ve bunu yakalayabilirsiniz. Booking üzerinden yapılan rezervasyonların ilk anında ücretin tamamı genelde ödenmez. Fakat kampanya durumlarında ücretin tamamını talep edebiliyorlar. Bu da klasik peşin para indirimi yakalar mantığı olarak düşünülebilir. Gerek verdiği müşteri hizmetleri desteği, gerek güvenilirliği bakımından tavsiye ediyoruz. Ayrıca otelleri harita modunda arayıp, doğru lokasyonda bir yer seçmeniz de mümkün.

Biz otelde kalmak istemiyoruz o yüzden bir ev tutsak ne güzel olur diyorsanız, buyurun size https://www.airbnb.com.tr/ Airbnb, uluslar arası günlük, haftalık veya aylık ev kiralama portalıdır. Toplam 191 ülke, 34.000 şehir ve 2 milyon kayıtlı ev ile turistlere hizmet vererek geçici ev arayan turistler ile evlerini turistlere kiraya vermek için açan insanları kendi platformunda buluşturan bir web sayfasıdır. Tamamen güvenlidir ve bulduğunuz evi tutup parasını ödemeden önce o ev sahibiyle sizi iletişime geçirir. Yaptığınız ödemeyi ise Airbnb alır ve siz konaklamanızı tamamladıktan sonra bu para ev sahibine ödenir. Bu şekilde misafirin kalışını sorunsuz tamamlaması garanti altına alınmıştır. Ev arayışlarınızda ev sahibi ile ilgili yazılmış yorumlara da bakabilirsiniz. Oluşturacağınız profiliniz sonrası ev sahibiniz tarafından yorumlar sizin için de yazılabilir :)

Backpacker olarak hostel’de kalmak istiyorum diyenler için ise 2 net önerimiz var.

1- http://www.hostelworld.com/

2- http://www.hostelbookers.com/

Bu hostel platformları da booking.com mantığında çalışır ve karşınıza yüzlerce hostel seçeneği listeler. Hostelbookers üzerinden yapılan rezervasyonlarda ücret alınmaz. Böyle bir imkan olmasına rağmen hostelworld’te ise daha fazla hostel seçeneği ile karşılaşabilirsiniz. Hostel arayışınızda iki sayfaya da bakmakta fayda var zira bazen aynı hosteller farklı fiyatlarda karşımıza çıkabiliyor.

Otelimiz tamam, kalacak yerimiz de tamam. O zaman artık yola çıkmaya hazırsak varış noktamızdan transferimizi nasıl yapacağız? Bununla ilgili de önerimiz olacak;

Ulaşım

Her gittiğimiz şehrin kendine göre ulaşım imkanları vardır. Avrupa’ya seyahat ediyorsanız genellikle bir çok hava alanında metro bağlantısı var. Bazı şehirlerde ise otobüs veya ücretli kişiye özel transfer gibi imkanlar karşımıza çıkıyor. Bu noktada size çok işinize yarayacak bir web sayfası sunuyoruz;

https://www.rome2rio.com/ bu web sayfasına girip başlangıç noktanızı ve varış noktanızı seçtiğiniz zaman karşınıza metro, otobüs, taksi ile ne kadar sürede varış noktanıza ulaşacağınız ve fiyatları sunulurken, yürüyerek veya bisiklet ile giderseniz dahi ne kadar zamanınızı alacağınızın bilgisini veriyor. Eğer araba kiralamayı düşünürseniz de yine bu web sayfası üzerinden verilen yönlendirmeleri izlemenizi öneririz.

Bir diğer faydalı olduğunu düşündüğümüz web sayfası ise;

http://www.ihatetaxis.com/ Dünya’daki bütün şehirler için ulaşım maliyetleri için de burayı kullanabilirsiniz. rome2rio sayfası ile karşılaştırma yapma adına yararlı bir seçenek olacaktır.

Bazı yerler vardır ki orayı en verimli şekilde gezmek için araba kiralamak gerekir. Örneğin bir ada tatili yapıyorsanız veya birden fazla şehri gezecekseniz araba kiralamak mantıklı olabilir. Araba kiralamayı düşünenler için rentalcars.com en faydalı site olacaktır. Bu web sayfasında bir çok uluslar arası ve yerel araba kiralama firmasının fiyat karşılaştırmasına ulaşabilirsiniz.

Hayati Bilgiler

  • Paramız değerli ve onu en verimli şekilde kullanmak isteriz. Bunun için seyahat öncesinde hesabımızı iyi yaparak gideceğimiz ülkenin para birimine göre paramızı değiştirmemiz gerekecektir. Bununla ilgili size güvenilir döviz kuru kaynağı sunan web sayfamızı takdim ediyoruz. http://www.xe.com/ Bu web sayfasına girip gideceğiniz ülkenin döviz kurunu öğrenebilirsiniz.
  • Her ülkenin elektrik sistemi aynı olmayabiliyor ve kullanılan adaptörler farklılık gösterebiliyor. Gideceğiniz ülkeye göre bu kontrolü yapabilmeniz için size yardımcı olacak web sayfası; http://www.goinginstyle.net/
  • Uçak biletiniz ile ilgili sıkıntınız mı var, Rötar veya iptal ile mi karşılaştınız? Bu tip durumlarda artık bizlere yardımcı olacak bir oluşum var. Uçak biletiniz varken ortaya çıkan mağduriyetinizi gidermek için AB tüzüğüne ve AB hukukuna başvuran ClaimCompass ekibi ile hakkımızı arayabiliyoruz. Tek şartları ise hava yolu firmasından mağduriyetiniz sebebiyle alacağınız tazminatın %25’ini ClaimCompass’a ödemek. Detaylı incelemek için buyursunlar; https://www.claimcompass.eu/tr/
  • Backpacker olarak mı seyahat edeceksiniz? Eğer yol arkadaşı isterseniz bu web sayfasından bulabilirsiniz. http://www.backpacker.com/
  • Son bilgi ise yurt dışında yaşamak isteyenlere; Her nerede yaşamak istiyorsanız bu kararı vermeden önce bu web sayfasına bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. https://nomadlist.com/ Yapacağınız araştırmada size çok yardımcı olacağını düşünmemizin en büyük nedeni, web sayfasında sunulan filtre seçenekleri. İnternet hızından hava kirliliğine kadar bir çok noktada filtre uygulayıp size uyacak seçimi yapabileceksiniz

 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This