Sevilla Yeme İçme Rehberi ve İspanyol Mutfağı

İspanyol mutfağının bazı lezzetleriyle bize yakın bir mutfak olduğunu biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayırsa sizi biraz şaşırtalım. Örneğin İspanya’nın neresine giderseniz gidin en favori çorba domatesli olanıdır. Sabah kahvaltılarının baş tacı patatesli omlettir. Akşam yemeklerinin ilk tercihi deniz ürünleridir. Bunu hem tereyağında sarımsaklı karides veya ahtapot olarak, hem de çeşit çeşit balık olarak düşünebilirsiniz. Akdeniz’e kıyısı olan iki ülke olmamızın verdiği benzerliklerle deniz ürünleri tüketimimizi açıklayabiliriz fakat domates çorbası ve patatesli omlete ne demeli. Ayrıca bizimle yarışamasa da İspanya Avrupa’da en fazla ekmek tüketilen 3. ülkedir ve Paella ismindeki pirinç bazlı yemeklerinden dolayı Avrupa’da pirinci bizden sonra en fazla tüketen ülkedir. İşkembe yediklerini ve işkembe ile çeşitli yemekler yaptıklarını söylesek örneklerimiz artık bizce yeterli olacaktır.

Yazımıza küçük benzerliklerle başladık ki İspanya mutfağı için merakları tetikleyelim istedik. Et konusuna gelirsek İspanyolların dana veya kuzu eti ile pek fazla işi olmadığını söyleyebiliriz. Buna karşın domuzun kulaklarından tutun hemen her yeriyle çeşitli yemekleri yapıyorlar ve bu konuda İtalya ile birlikte Avrupa lideri olduklarını düşünüyoruz. Et olayına ne kadar hakim olduklarını İspanya’daki Tapas Bar’ları gezdikçe anlıyorsunuz. Ayrıca İspanya’da diğer ülkelere göre domuz çiftliklerinde hayvanları kendi pislikleriyle beslemiyorlar ve bu da çıkan eti daha kaliteli hale getiriyor. (veganlar alınmasın her türlü bilgiyi vermek farzdır) Yani eğer domuz eti deneyeceğim diyorsanız bunu İspanya’dayken yapın. Tapas barları gezdikçe bu durumu anlayacaksınız dedik ya, olayın aslı şu ki; herkes sahip olduğu domuz etinin kalitesini göstermek için adeta bir sergi tadında domuzları tavandan aşağı sıra sıra sallandırıyor ki müşterilerine gösterisini yapabilsin. Bize göre pek hoş olmayan bir görüntü ama etçil kişiler için bir o kadar leziz bir duruş olabilir tabii.

Bu bilgilerin devamında dev bir hizmet yaparak İspanyol mutfağına ait belli başlı yiyeceklerin Türkçe açıklamalarını şöylece bırakıyoruz.

Gazpacho (Soğuk Domates Çorbası)

Tortilla de Patatas (Patatesli omlet)

Empanadas (İçinde peynirli, tunalı, ıspanaklı hamur işleri)

Pan con Tomate (Domatesli zeytinyağlı ekmek)

Paella con Marisco (Deniz ürünlü Pilav)

Bocadillos de Calamares (Ekmek arası Kalamar) Bocadillo ekmek arası sandviç anlamına gelir.

Gambas al ajillo (Tereyağında Karides)

Gambas a la plancha (Izgara Karides)

Pulpo de Gallega (Zeytinyağı ile marine edilerek haşlanmış ahtapot)

Tigres (Midye Dolma)

Rapi (Kalkan balığı)

Rodarillo (Alabalık)

Frito Mixto Pescado (Kızarmış karışık deniz ürünleri)

Tapas veya Pintxo (Ekmek üstüne konulan mezelik atıştırmalar) Bu çok hassas bir konudur ve bu konu ile ilgili ayrı bir yazımız vardır. Hail Gurmelik! Pintxo yazımız için şöyle buyurun

Croquettes (Kroket)

Patatas Bravas (Özel soslu elma dilim patates)

Los Callos (İşkembe)

Jamon Iberico ( Domuz jambonu)

Chorizo (Domuz pastırması)

Salchichon (Domuz sosisi)

Churros (İzmir Lokma)

Crema Catalana (Krem Karamel)

İspanya’da akşam yemeği kültürü diğer Avrupa ülkelerine göre biraz farklı ve restoranlar akşam saat 9 itibariyle dolmaya başlıyor.  İspanya geneline yayılmış bir Tapas-Bar kültürü var ve bu o kadar aşmış bir durum ki İspanya açık ara en fazla bara sahip olan ülke konumunda. Fakat bu ‘Bar’ olayından kastımız Türkiye’de alışık olduğumuz türden bar değildir, burası önemli.

Gelelim içme konusuna. İspanya’nın en meşhur alkollü içkisi olan Sangria’yı hemen hemen her yerde içebilirsiniz. Meyveli bir şarap olan Sangria’yı size hazır olarak getiren yerde değil de ev yapımı olarak sunan yerde içmenizi tavsiye ederiz. Bir diğer meşhur İspanyol içkisi olan ve Bask bölgesine ait olan içki Patxaran’dır. Bu içkiyi çoğunlukla Bask restoranlarında bulabilirsiniz ve yoğun aromalı bir meyve likörüdür.

Salon içkileri ise Cava’dır. Cava uluslar arası olarak meşhur ve tanınmış bir içkidir. Tadı ve hali itibariyle biraz Şampanya biraz da Martini’yi andırır. İspanyolların en çok tükettiği bir diğer favori içkileri ise Rom ve Cola karışımıdır. Eğer Rom seviyorsanız yaşadınız diyelim. Bu arada ufak bir bilgi verelim; isminde ‘Cerveceria’ gördüğünüz yerler Birasıyla özel olan restoran anlamına gelir.

Yukarıda saydığımız yiyeceklerin bir çoğunu Sevilla restoranlarında bulabilirsiniz fakat bu noktada önemli olan doğru yerde yemektir zira bu yiyeceklerin hepsi İspanya’nın çeşitli bölgelerine aittir. Sözgelimi Paella yemek istiyorsanız bunu bir Valencia restoranında yapmalısınız. Eğer Tapas denemek istiyorsanız bunu bir Bask restoranında yapmak zorundasınız aksi taktirde İspanya’ya gittim diye kimseye boşuna laf anlatmayın. (istisnai bilgi olarak aşağıdaki Tapas restoran önerisindedir) Ya da deniz ürünü yiyecekseniz bunu bir Galicia restoranında yapmalısınız. Bu söylediklerimizi önemseyin ki doğru restoranda doğru şeyleri sipariş edebilin. Ciddi uyarılar veriyoruz sjdshkhj

O halde genel bilgileri geçerek sizleri sadede getiriyoruz ve tarafımızca keşfedilen en güzel Sevilla yemek noktaları:

Montaditos 100

Hey gidi öğrencilik günleri! Barcelona’da yaşadığım yıllarda Montaditos sayesinde her Çarşamba akşamı ne yapacağımızı çok iyi bilirdikve o günden bu güne değişmeyen tek şey Montaditos’un her Çarşamba günü bütün mini sandviçlerini 1 Euro’ya satması olmuş. İspanya genelinde ‘Bocadillo’ ismi verilen sandviçler çok yaygındır ve en çok sevilen fast food halidir. Her restoranda ve cafede Bocadillo adını sıkça görürsünüz. Bilin ki sandviçe uzanacaksınız. Montaditos da Bocadillo mekanlarının kralıdır ve envayi çeşit mini sandviç vardır. Buranın tek sıkıntısı, çok talep gördüğü için bazı ürünler çabuk tükenebilmektedir bu yüzden akşam yemeğine gidiyorsanız diğer insanlardan bi tık erken giderseniz istediklerinizin hepsini deneyebilirsiniz. Sandviçler mini olunca hele bir de yorgun bir günün üstüne 6-7 tane yedirtebiliyor dikkatli olun.

Çarşamba günleri harici de fiyatları aşırı olmayıp en pahalı sandviçin 3 euro olduğu mekanda ‘alioli soslu kalamarı’ mutlaka deneyin. Sevilla’da 3 tane bulunan Montaditos zincirinde en azından birine mutlaka denk gelirsiniz. Budget tatili tercih edenlere duyurulur.

TripAdvisor

Konum için tıklayın

Duo Tapas

Öğrencilik günlerini andıktan sonra düşündük ki o zamanlar iyi yerlere gidemezdik fakat şimdi durumlar değişti ve gidip Sevilla’nın en önerilen tapasçısına bir uğrayalım. Mekanımızın adı ‘Duo Tapas’ diye yazılır, efsane diye okunur sfjhdkas

Mü-kem-mel bir deneyimdi. Normalde en kral Tapasçılar Bask restoranlarıdır fakat burası Güney usülü tapası uyarlayan ve her malzemenin en iyisini kullanan bir mutfak. Mutlaka gidin ve ahtapot İspanyolcası ‘pulpo’ ve karides ‘gamba’ spring roll sipariş edin. Yediğimiz en güzel ahtapot ve en lezzetli karideslerden bir tanesi geldi. Tabii ki bununla kalmadık. Patatas bravaslar ve daha niceleri havada uçuştu, ayrıca gerçekten yarın yokmuş gibi yememize rağmen 4 kişi toplam 57 euro hesap ödedik. Viyana’da böyle bir restorana gitsen 2 kişi bu parayı ödersin bu yüzden bizim için adeta cennete adım atmak gibiydi.

Mekan genelde dolu olduğu için akşam yemeği saatinden bi yarım saat önce gitmekte fayda var. Özellikle de bahçesinde oturmak istiyorsanız ki biz bahçesini tavsiye ederiz çünkü çok keyifli!

Bir diğer bir bilgi olarak; Duo Tapas bir çok kardeş restorana sahip. Bizdeki Doğuş Grubunun bünyesindeki restoranlar gibi düşünebilirsiniz. Bu restoranlar arasında: Gigante, Nazca, Chifa, La Terraza ve Sidonia gibi mekanlar bulunuyor. Biz bunların hepsini deneyemedik ve öğrendik ki bu zincirin sahibi olan kişiler Uzak Doğulu ve Latin Amerikalı. Bu ortaklıktan dolayıdır ki harika işler çıkartıyorlar.

Duo Tapas’ın konumu için tık tık, ziyafet sonrası teşekkürleri duyacağız merak etmeyin.

Konum için tıklayın

TripAdvisor

Sidonia

Sidonia’da biraz daha uzak doğu mutfağına kayılmış tapas çeşitleri bulunuyor ve üst lezzet seviyesindeki İspanyol restoranlarından bir tanesi, ayrıca geniş bir menüye sahip. Duo Tapas’a giderseniz burayı es geçebilirsiniz veya tam tersini yapabilirsiniz çünkü menüde ortak seçenekler bulunuyor. Dolayısıyla orası için nasıl övgü verdiysek burası da aynı noktada. Sadece burada daha fazla ana yemek seçeneği var ve fiyat aralığı Duo Tapas ile aynı seviyede.

Konum için tıklayın

TripAdvisor

Nazca Restaurant

Zincirimizin son durağı olan Nazca bir Peru-Japon füzyon mutfağı restoranı. İki farklı kültürün füzyon mutfağının birleşimi kulağa ilgi çekici geldiği için bir merakla burayı denedik ve yüzleri güldürdü. Hem tapası sushi’ye uyarlamışlar hem de bunu yaparken sushiyi pirinç ile sarmak yerine sushiyi teriyaki karidesle filan sarıp çılgınlaşmışlar. Gidip denemeli ve bu çeşitlerin üzerine m&m süslemeli tatlılarını denemelisiniz.

Menüsü nispeten geniş olan Nazca’da klasik uzak doğu lezzetlerinden noodle ve türevleri ile çeşitli et yemekleri de bulunuyor fakat onları her yerde, özel sushileri sadece Nazca’da yersiniz. Sloganı bizden denemesi sizden.

Konum için tıklayın

TripAdvisor

Feria Market

İspanya’da Sabit Pazar kültürü çok yaygındır ve hemen hemen bir çok şehirde bulunmaktadır. En güzelleri Barcelona ve Madrid’te yer alanlardır ve Sevilla’daki biraz küçüktür fakat içerisindeki minik barları hem çok güzel yiyecekler çıkartır hem de bazıları açık mutfak olduğu için oturması keyiflidir. Pazarda yer alan minik barlara ek olarak çiçekçi dükkanları ve butik dükkanlar vardır. En güzeli ise bizdeki sabit Pazar konseptiyle günlük sebze-meyve ile günlük et-balık ürünleri satılır. Hal böyle olunca pazardaki mekanların da mutfaklarını buradan aldıkları taze ürünlerle doldurduklarına inananlardanız. Bu yüzden buradaki salaş ve ucuz barlarda yenilecek yemekler genelde gayet lezzetli olur.

13.YY’dan kalma Omium Santorum kilisesinin hemen yanında bulunan Feria Marketi iki binadan oluşur ve şehrin en eski pazarıdır. Genellikle Perşembe, Cuma ve Cumartesileri çok yoğun olur fakat diğer günler daha sakindir.

Salı, Çarşamba ve Pazar günleri 12:30 ile 6:00 arasında açıktır

Perşembe, Cuma ve Cumartesi günleri 13:00 ile gece 12:00 arasında açıktır.

Deniz ürünleri demek İspanya demek, İspanya demek ise deniz ürünleri demek! Bu söylemi İspanya’nın bir başka yerinde kanıtlamak için Feria Market’e gelip önce Lonja de Feria isimli yeri sonra da La Cantina isimli barı buluyorsunuz ve kızartılmış deniz ürünleriyle, çeşitli yerel usüller ile yapılmış Paella’lar eşliğinde mutluluğa eriyorsunuz. Üstelik Lonja de Feria’da 1 tabak yemek ile yanında birlikte 1 bira 5 Euro’ya satılıyor. Allahım Ahtaaapooot!!!

Teşekkürlerinizi edin, biz böyle şeyleri hissediyoruz.

Konum için tıklayın

Feria Market TripAdvisor

Lonja de Feria TripAdvisor

Cafe Bar Los Dardos

Acaba nerede yumurta yenir, kim en güzel omleti yapar diye düşünürken arayan mevlasını da bulurmuş. Gayet başarılı omletler yaparak İspanya standardının üzerine çıkan bu minik barı sadece omletleriyle değil aynı zamanda keyifli meydanında oturmak için de tercih edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı için oturması da keyifli çünkü şehir merkezinde minik bir meydanda yer alıyor.

Konum için tıklayın

TripAdvisor

Yemek tarifi verircesine şimdiden afiyet olsun diyoruz J

Sevgiler

Pin It on Pinterest

Share This