San Sebastian Yeme İçme Rehberi

San Sebastian gezi yazımızda bu şehrin Pintxo cenneti olduğundan bahsetmiştik. Bir çok gurme bu şehri ziyaret ediyor ve daha da önemlisi, bir çok insan buraya ayak bastıktan sonra gurme zevklerin farkına varıyor. Biz 2. bahsettiğimiz bölüme dahil oluyoruz. Sonuçta bir insanı gurme yapan şey ne olabilir? Farklı tatları deneyebilme şansımızla doğru orantılı diye düşünüyoruz.

Pintxo Nedir?

Ekmeğin üzerine eklenen deniz ürünleri, sebze, peynir çeşitleri ve et ürünleridir. Soğuk veya sıcak olarak iki farklı şekilde servis edilir. Yüzlerce çeşidi vardır.

Avrupa’nın en fazla ekmek tüketen toplumu olarak kişi başına yılda 200 kg. ekmek tüketiyoruz. Fransa ise yılda 80 kg. ile arkamızdan geliyor. Bu halimizle Guiness rekorlar kitabına girmiş bulunmaktayız. Konudan sapıyoruz gibi olacak ama yeri gelmişken söylemekte fayda var, Dünya’da bir yılda üretilen ekmeğin değeri 220 milyar dolar iken Türkiye’de üretilen 12 milyar dolarlık kısmıyla da yine en üst sıradayız. Hal böyleyken insan Bask bölgesinde ekmeğin üstünde yapılan bu sanat anlayışını görünce biraz imreniyor. Neden biz bu kadar yaratıcı değiliz diye bir durup düşünmedik değil. Bunun üzerine tabi bir de durup bize bu güzel lezzeti sunan insanlara teşekkür ettik.

Gelelim Pintxos’a, genellikle ekmeğin üzerine balık, ançuez, doldurulmuş biber, peynir, kroket ve ördek konuluyor. Bunu tabii ki çok daha çeşitli hallerde görebilirsiniz. Ne bulurlarsa ekmeğin üzerine koyuyorlar dersek haksızlık olur ama bu işi büyük bir titizlikle yaptıklarını ve tazelik konusunda hassas olduklarını söyleyebiliriz. Bu bölgeye geldiğiniz zaman pek çok pintxos barı görüp kendinizi kaybedeceksiniz. Bu yüzden sizin için aşağıda yer alan pintxos bar listemizi hazırladık.

Pintxos turuna çıkmadan önce aşağıdaki web sayfasına göz atmanızı öneririz. Barlar ve mekanlarda servis edilen pintxos için yapılan oylamalar sonucu en yüksek puanı alanlar listeleniyor. Ayrıca Pintxos turu için farklı bütçelere uygun önerilere ulaşabiliyorsunuz. Kısacası tur öncesi aradığınız bir çok bilgiye ulaşabilirsiniz.

http://www.todopintxos.com/home/home.php

Şimdi size en büyük iyiliği yapıyor ve aşağıda Pintxo bar&restoranlarının adreslerini veriyoruz;

Yaşasın San Sebastian Pintxos Kültürü !

1- Goiz-argi
Adres: Fermin Calbeton, 4 – Donostia
T. 943 425 204
Tavsiye: brocheta de gambas ( şişte karides )

2- Txepetxa
Adres: Pescadería, 5, Arrandegi – Donostia
Tavsiye: antxoas con crema de centollo ( yengeç kremalı ançuez )

3- Zeruko
Adres: Pescadería, 10 – Donostia
Tavsiye : La hoguera ( havai fişek ateşi denen özel yiyecek )

4- Cuchara san telmo
Adres: 31 de Agosto, 28 trasera – Donostia
Tavsiye: foie

5- Munto
Adres: Fermin Calbeton, 17 – Donostia
Tavsiye: bola de bosque ile jambon ve asparagus

6- Gandarias
Adres: 31 de Agosto, 25 – Donostia
Klasik Bask restoranı, mutlaka gidin.

7-Nestor
Adres: pescaderia, 11- donostia ( ZERUKO’nun karşısında )
Çok pahalı bir yer ama pirzola ve domates salatası ile ünlüdür.

8-Txuleta
Adres: 31 de Agosto
Yine pahalı bir yer ama chuleta dedikleri pirzolaları ve envayi çeşit et seçenekleriyle leziz bir durak.

9-Dakara

Adres: 31 de Agosto Kalea, 27

Tavsiye: Ördekli pintxo

10- Aralar

Adres: Puerto, 10

11- Gastroteka

Adres: Calle Mayor, 18

Tavsiye: Aşağıda görseldeki pintxosun yapıldığı yer. Gidip önce fotoğrafını çekin ondan sonra yemek için vaktiniz olacaktır. :)

Yetmedi dimi? daha fazlası burada!

Afiyetler olsun!

Pin It on Pinterest

Share This