San Sebastian

San Sebastian Gezi Rehberi

San Sebastian, gerek eşsiz mutfağıyla gerek keyifli deniziyle ve insana huzur verici old town’ı ile bizim için İspanya’nın en güzel yeri olabilir. Bu sevimli şehir İspanya’nın Bask bölgesinde bulunmaktadır. Gipuzkoa ili’nin merkezi olarak geçer. San Sebastian’ın ismini her yıl Eylül ayında düzenlenen Uluslar arası San Sebastian film festivali ve Gastronomi-Mutfak sanatları ile duyarız. Yaklaşık 200.000’e yakın nüfusuyla bu küçük sahil kıyısı şehri İspanya’nın en gözde turistik şehirlerinden de bir tanesidir. Burası eşsiz bir doğaya sahip yemyeşil bir şehirdir, daha da ileri gidersek İspanya’nın en yeşil şehirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Bask bölgesi geneliyle alakalı İspanya’nın doğası en güzel bölgesi diyorlar. Sahili de bir o kadar keyifli ve Atlantik okyanusunun kıyısında yer alıyor. İspanya’nın okyanusa açılan kapısı olan San Sebastian’a, yarım daire şeklindeki koyundan dolayı istiridye şehir adı verilmiş ve bu isim iyice yerleşerek şehrin sembolü olmuş.

Yazımız boyunca bazen Bask bölgesi bazen de Bask ülkesi tabirini kullanacağız. Bu durum biraz karışık, Basklılara göre burası hala onların bağımsız ülkesi, realitede ise değil ama kültürlerinde ve alışkanlıklarında İspanya’nın geri kalanına göre farklılıkları bulunuyor. Örneğin Bask ülkesinde konuşulan dil farklı ve resmi dil Baskça olduğu için şehir tabelalarında Baskça ve İspanyolca olarak iki farklı dil görüyorsunuz. San Sebastian ise şehir olarak klasik bir İspanya şehrinden ufak tefek farklı özellikleriyle ayrılabilir. Buranın biraz pahalı kaldığını ve insanların daha az yardımsever göründüklerini söyleyebiliriz. Fransa’ya 20 km. uzaklıkta olmasından dolayı bir Fransız etkisi mi yaşanıyor bilemeyiz ama bi Fransız mimari dokunuşu olduğunu anlayabiliyorsunuz. Diğer İspanya şehirleri gibi burası da yüksek bir yaş ortalamasına sahip ama backpacker ve surfer turistler buraya gelmeye devam ettikçe genç ruh korunmaya devam edecektir. Atlantik’in dalgaları sağ olsun!

İspanya ile ilgili genel bir bilgi paylaşalım; İspanyolca bilmiyorsanız günlük hayatta İngilizce ile sıkıntı yaşayabilirsiniz çünkü İspanyollar arasında İngilizce konuşma oranı epey düşük. Zira özel okullar haricinde de ülkede İngilizce eğitimi verilmiyor. Gittiğiniz bölgeye göre değişmesiyle birlikte Fransızca biliyorsanız da hayatta kalabilirsiniz. Bunu en azından Bask bölgesi için söyleyebiliriz.

San Sebastian’da Nerede kalınır, Nasıl gidilir?

İspanya’mızın bu güzide bölgesini ziyaret etmek için Barcelona üzerinden geliş rotası çizebilirsiniz. Biz, Ağustosun 2. hafta sonu uykusuz geçen bir gecenin devamında güneş ile yol aldık. Buraya Barcelona veya Madrid’ten tren ile gelebilirsiniz. Yolculuk her iki noktadan da 6 saat sürüyor ve bilet (gidiş geliş) 30-35 euro civarında oluyor. Aynı zamanda Vueling ve RyanAir ile de uçak imkanlarını araştırabilirsiniz. İstanbul’dan gelecekler için ise THY’nin tarifeli Bilbao uçuşu ile Bask Ülkesine gelip sonrasında araba kiralayıp veya tren ile San Sebastian’a ulaşabilirsiniz. Bilbao’dan burası 105 km olup araç ile 1 saat sürüyor. Eğer uçak ile gelirseniz havaalanından otobüsle şehir merkezine gelişiniz 45 dakika sürüyor. Otobüsün gelişini de 30 dakikaya kadar bekleyebiliyorsunuz.

Kalacak yer ile ilgili olarak merkezde ve sahile yakın tarafta bir çok hostel ve guesthouse bulabilirsiniz. Tamamen surf için gelen tayfa için organize edildiğini varsaydığımız bu hosteller standartın bir tık üstünde pahalı olabiliyor. Zaten San Sebastian küçük bir şehir olduğu için kalacak yer seçiminde çok zorlanmayacaksınız. Bizim kaldığımız hostel biraz problemliydi. Öncelikle gittiğimiz hostel benim yer ayırttığım hostel olmadı, olduramadılar. Bir oyunbazlık bir cambazlık peşindeydiler, oraya gideceğim belli, iki kişi olduğum belli, yer ayırtmıştım ama bana yer yok diyerek başka tuhaf(!) bir yere götürdüler, sarışın surfçü bir kardeşim vardı, bok gibi de röfleli saçları vardı. Kafasına tüküreyim, odanın kapısınin kilidi bile yoktu! Bir de 44 euro verdik iyi mi! Hostelin adı Lera Surfer’s. Ek olarak odamız check in saatinde hazır değildi. Dolayısıyla tavsiye etmiyoruz. Siz yine booking veya hostelworld üzerinden araştırmanızı yapın.

Eğer kamp yapmayı seviyorsanız ve bütçeniz kısıtlıysa şehir merkezine otobüsle yaklaşık 20 dakika uzaklıkta önerebileceğimiz bir yer var; http://www.campingigueldo.net/home/

 

San Sebastian’da Gezilecek Yerler

Buraya gelirken planınızı 2 günlük yapmanız yeterli olacaktır. Genel olarak San Sebastian’ın old town bölgesi diğer İspanya şehirlerinden farksızdır. Diğerleri gibi çok güzel ve vakit geçirmesinin keyifli olduğunu söyleyebiliriz. Küçük şirin sokaklarda kendinizi kaybedebilir ve Pintxo barlarda yeni lezzetler deneyimleyebilirsiniz. Şehir 1 günde gezip dolaşılacak küçüklükte ama farklı plajlarını görelim derseniz zamanı uzatmak sizin elinizde. Mesela gurme turu yapıyorsanız 6 adet Michelin yıldızlı restorana sahip bu şehirde kalış sürenizi epey bir uzatacaksınız demektir. Güzel şehrimiz San Sebastian’da küçük bir panoramik tura çıktığımızda, turumuzun en göze çarpan ve dikkat çekici tarafı; bin bir çeşit, her biri birer sanat eseri, birer lezzet şöleni pintxo’lar olmuştu.

Bu pintxo konusu öyle hemen kapanacak cinsten bir konu değil, buna ayrı sayfalar açacağız. O an gelene kadar şimdi küçük bir şehir turuna çıkalım;

 

La Concha Plajı

İstiridye şehir dedik, yerin adını söylemedik. Burası La Concha plajıydı. “Denizin çekilmesi ile oluşan doğal güzelliğin, okyanusun berraklığıyla buluştuğu masmavi engin ufuk… İşte orası, San Sebastian, Baskın incisi” olarak tanımlayabiliriz. Zaten şehir merkezinde yer alan ana plaj olduğu için kolaylıkla sizi kendine çekecektir.

Plajın, kumların, okyanusun güzelliği bir yana, biz gittiğimizde hava o kadar soğuk ve kapalıydı ki ilk başta ayağımızı sadece suya değdirip geri kaçtık. Ağustos ayından insanın beklentisi bu olmuyor. Sahilinde yeterince gelgit yaşandığı için su çekildiği zaman önünüzde epey geniş bir kumul alan oluşuyor. Kum sevenlerin yeterince tatmin olacağına eminim.

 

Monte Urgull Tepesi

Burası şehre yukarıdan bakabileceğiniz tepedir. La Concha ve Ondarreta sahilleri, şehre yukarıdan baktığımız Monte Urgull tepesinin batısından görülmektedir. Ek olarak La Concha’nın karşısındaki minik adamızın ismi Santa Clara’dır. Monte Urgull tepesini anlamak için İsa heykelini takip edin, heykelin bulunduğu tepedir. Buraya yürüyerek tırmanabilirsiniz, yaklaşık 15-20 dakika sürecektir. Biz tırmanırken hava sıcak ve saatte 13:00 civarı olduğundan fazlaca yorucu olmuştu fakat çıktığımıza değmişti. Tepede bulunan, İsa Heykeli de oldukça görkemliydi. Tepeden sahile bakarken çok güzel fotoğraflar çıkarabilirsiniz. Tepeden iniş ise yaklaşık 5 dakika sürüyor.

 

Zurriola Plajı

Diğer bir sahil olan Zurriola plajı ise direkt okyanusa açık gibi görünür. Zira La Concha gibi iç deniz şeklinde ada vari bir görünümü yoktur ve Sürfçüler burayı tercih eder. La Concha plajı ise yüzmek için bizce en ideal yerdir. Biz soğuktan ötürü cesaret edemesekte girenler vardı.

 

Santiago de Compostela Katedrali

San Sebastian körfezinin en uç noktasında Santiago de Compostela katedrali yer alır. 13.YY’da inşa edilen bu katedral, sahil şeridindeki yürüyüş yolunun son noktasıdır. Gros semtinde yol üzerinde başlayan sarı işaretler vardır. Yol boyunca işaretler eşliğinde yürüdüğünüz parkurda karşınıza bolca yeşil alan ve harika manzaralar çıkacak. Varış noktanızda ise tepeden Zurriola plajını izleyeceksiniz. Eğer vaktiniz var ise bu yürüyüşü yapmanızı öneririz.

Genel olarak gezilecek ve yüzülecek yerler buralardır. Bizce bu şehri yaşamanın en güzel yolu Pintxo barlarında vakit geçirmektir. Şaka yapmıyoruz ve çok ciddiyiz, hayatınızda yiyeceğiniz en güzel şeyleri bu şehirde bulabilirsiniz. O halde gelelim esas konumuza;

 

San Sebastian Yeme İçme Konusu

İspanya’da en meşhur yiyeceklerin başında tapas gelmiştir. Peki bu tapas nereden gelmiştir biliyor musunuz? San Sebastian’dan! En güzeli de tabii ki geldiği yer olan San Sebastian’da yapılmaktadır fakat tek bir farkla, tapas burada diğer ismi olan Pintxos olarak adlandırılır ve ayrı bir yemek-atıştırma kültürüdür. İspanyolların bu aktivite için bir de deyimi vardır. İspanyolca’da Ir de Pintxos, Bask dilinde pub crawl olarak geçer ve Türkçe’ye ”Pintxos yemeye çıkalım” şeklinde çevirebilirim. Kısaca bahsetmek gerekirse; İspanyollar sosyalleşmek için Pintxo barları doldurup meze olarak nitelendireceğimiz Pintxo’ları yanında şarap ile tüketirler. Pintxo veya Tapas, ekmek üzerine konulan deniz ürünlerinden tutun ördeğe ve sebzeye kadar çeşitlendirilir.

San Sebastian Old Town bölgesindeki küçük şirin sokaklarda çok iyi kalitede Pintxo barlar mevcuttur. Pintxo için ilk durağımız Old town’da Plaza de Constitucion‘un köşesinde bulunan El Bar Astelana olmuştu. Duygularımızı tarif edersek; burada Pintxolar, deniz ürünleri, tavuklar, etler üzerilerinde soslarla önümüzde adeta lezzet geçidi yapıyordu. Bazı parçaları da ekmeğin üzerine çiğ koymuşlar ve sipariş verdiğinizde pişirip soslayıp getiriyorlardı. Bizim buradaki favorimiz tel kadayıfa sarılmış karidesti. Ördekler, kazlar, ahtapotlar, karidesler havada uçuşuyordu. Biz de uçanların hepsinden yakalamaya çalışıyorduk fakat diğer barları da denemek gerektiğinden fazla abartmamak ve midede yer bırakmak gerektiğini geç olmadan anlıyorsunuz. Burası öyle bir memleket ki barların önünden geçip de insanin iştahının açılmaması çok ama çok zor.

Burada yapılması gereken şey bir çok pintxo barı deneyerek hepsinden birer ikişer tadarak bir diğerine geçmek. Buranın keyfinin en güzel bu şekilde çıkacağına inanıyoruz. Bu önerimizle ilgili yazımız olan San Sebastian Pintxos Rehberini okumak ve San Sebastian Pintxo barların listesine ulaşmak için buraya tıklayınız.

 

San Sebastian Gece Hayatı

San Sebastian akşam eğlenceleri için sahil yürüyüş yoluna yakın konumda ve old town’da akşam takılmalık barlar bulabilirsiniz. Bunlardan Akerbeltz ismindeki barı deneyerek akşamınıza başlayabilirsiniz. Kendi özel kokteylleri var, tavsiye ediyoruz. Küçük bir şehir olduğu için hareketli yerler direkt göze çarpıyor. Tercihlerinizi bu yönde yapmanız daha doğru olacaktır. Akşam eğlencesi derken Bask’ın Cidre’ı olan Sagardotegi‘den bahsedelim. Bu alkollu içki Bask’ın milli içkisi olup tadı turşu suyundan hallice şalgam suyunu andırır. Şekersiz, asitsiz, düşük alkollü ve hafif içimli bir elma şarabıdır. Tadı cidre’a çok benzediği için biz bu benzetmeyi kullandık. Burada bir püf noktası var o da şu ki; tadını daha iyi vermesi için bardaklara yüksekten köpürterek doldurulur. Çok hafif bir içki olduğu için çok fazla alkol tüketmeyenler için ideal olduğunu düşünüyoruz.

Michelin Yıldızlı Restoranlar

San Sebastian için Michelin yıldızlı restoran sayısı çokluğundan ötürü gurme cenneti desek yeridir. Arzak, Akalare, Martin Berasategui 3 adet Michelin yıldızına sahip restoranlar olup San Sebastian’da 4 adet 3 yıldızlı restoran vardır. Toplamda ise 6 adet Michelin yıldızlı restoran bulunmaktadır.

Dünyanın en iyi 8.restoranı seçilen ve 3 Michelin yıldızlı Arzak, denenmesi gereken restoranların başında gelir. Çağdaş İspanyol mutfağının en önemli şeflerinden biri olarak kabul edilen Juan Mari Arzak’ın şefliğini yaptığı Arzak Restoran 1897 yılından itibaren eşsiz tarifleri ve zengin menüsüyle seçkin konuklarını ağırlar. 1 asırı aşkın süredir San Sebastian’da hizmet veren restoran, 1966 yılında gastronomi üzerine eğitimini tamamlayan Juan Mari’nin mutfağa girmesiyle şimdiki hâlini almıştır. 1989 yılında, Michelin’den 3 yıldız kazanan mekânın en önemli lezzetlerini ise deniz ürünleri ve kırmızı et spesiyalleri oluşturur. San Sebastian sadece İspanya’nın değil, tüm Dünya’nın en önemli birkaç Gastronomi merkezi arasında gösterilmektedir.

Ne kadar ünlü şefleri ve ünlü restoranları ile anılsa da, San Sebastian sadece Gastronomi, film ve müzik ile değil aynı zamanda resim sanatıyla da yakından ilgili bir şehirdir. 16.YY’dan kalma San Telmo müzesini bunu daha iyi anlamak adına gezmenizi öneririz. İçeride büyük bir modern sanat koleksiyonu bulunmaktadır. Sadece yerel sanatçılar değil, Dünya’nın çeşitli bölgelerinden sanatçılara ait eserleri de kapsayan bir koleksiyon vardır.

San Sebastian’ın suyu serin, rüzgarı boldur. Okyanus manzarası uçsuz bucaksız uzar, denize çıkan şirin sokakları, sizi kendinizden geçiren pintxosları ve sakinliği ile 2 günlük tur için ideal bir tatil yeridir. Yaşamayı düşünür müsünüz bilmiyoruz ama kısa süreli huzur tatili için gurmeler adına bir cennettir adeta! İspanya’ya giderseniz uğramadan geçmemeniz gereken bir şehirdir.

San Sebastian’ın bizde iz bırakan en önemli özelliği Pintxos oldu. Burada gerçekten ekmek üzerinde sanat yapılıyor. Tabağınız bir kartpostala dönüşüyor. Yazın buraya gelip okyanus keyfini yaşayabilirsiniz ama demedi demeyin, Pintxo’lar yazı boyunca övdüğümüz kadar güzellerdi.

İyi tatiller

Bilinmesi Gerekenler

 • San Sebastian Fransa sınırına 20 km. uzaklıktadır.
 • İspanya’ya gelirken Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Vize için http://www.vfsglobal.com/spain/turkey/ 
 • İspanya para birimi Euro’dur.
 • San Sebastian 2016 yılında Avrupa Kültür Başkenti Seçilmiştir.
 • San Sebastian’ın Baskça ismi Donostia’dır.
 • San Sebastian’ın bulunduğu Bask Ülkesi İspanya hükümeti tarafından 1978 yılında tanınmıştır.
 • Bask Ülkesi İspanya’nın açık ara en zengin bölgesidir. İspanya ortalamasının GDP olarak %34 oranında üstünde olan Bask’lar, AB ortalamasının da %40 üstündeki gelir düzeyiyle zenginliklerini gösteriyor. Buradaki temel sektörleri çelik ve gemi inşası oluştururken Bilbao’da 19. YY’da bulunan demir cevheri bu bölgenin zenginleşmesinin temel sebebi yer altı kaynağı olarak öne çıkıyor. Ayrıca BBVA ve Iberdrola enerji şirketi gibi büyük firmalar da Bask kökenlidir.
 • 19.YY’da İspanyol Kraliyet ailesinin yazın en çok tercih ettiği yer olmasından ötürü Kraliyet yazlık sarayı buraya yapılmış.
 • Sahil boyunca ilerleyen yapılar Belle  Epoque olarak nitelendirilir. Bu görkemli yapılar ile Avrupa Aristokrasisinin de dikkatini çeken bir sahil kenti olmuştur.
 • Sokaklarda dolaşırken gözünüze pek çok Art-Deco bina çarpacak.
 • San Sebastian Film Festivali en düşük bütçeli festival olmasına rağmen İspanyolca ana dil olarak konuşulan ülkeler arasındaki festivaller içerisinde en önemli ve en bilinenidir.
 • Baskça Avrupa dil gruplarından hiç birine ait değil. Yazı olarak diğer dillerden ayrılıyor. Kelimeleri gördükçe farkına varıyorsunuz.
 • Dünya’nın en iyi 10 restoranı olarak değerlendirilen restoranlardan 2 tanesi burada bulunmaktadır.
 • Japonya’nın Kyoto şehrinden sonra 2. en fazla Michelin yıldızlı restorana sahip olan şehirdir.
 • Gastronomi dalını akademik kürsüye taşıyan ve Dünya’da ilk kez bu dalda üniversitede öğrenci yetiştiren okul Basque Culinary Center adıyla burada açılmıştır.
 • Bask Beresi; ressamların taktığı şu meşhur bere tüm Dünya’da Fransa ile özdeşleşmiştir fakat işin aslı öyle değildir. Bu bere Bask halkının ve özellikle de köylülerinin milli kıyafetidir ve hemen hemen tüm yaşlılarda bu bereyi (siyah ya da kırmızı) renklerde görebilirsiniz. Fransa’da ise geçtiğimiz yüzyılda yaygınlaşan bu bere orada da “bere basque” (bask beresi) olarak bilinirmektedir.
 • Bask bölgesinin haritasını görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Temel İspanyolca Kelimeler

 • Si – Evet
 • No – Hayır
 • Buenos Dias – Günaydın
 • Buenas Tardes – Tünaydın
 • Buenas Noches – İyi akşamlar
 • Mucho Gusto – Memnun oldum.
 • Adios – Hoşçakal
 • Como esta? – Nasılsın
 • Gracias – Teşekkürler
 • De Nada – Bir şey değil
 • Disculpe – Pardon!
 • Socorro! – Yardım!
 • Por Favor – Lütfen
 • No entiendo – Anlamıyorum
 • Cuanto cuesta? – Bunun fiyatı kadar?
 • La cuenta por favor – Hesap lütfen
 • Que es esto? – Bu nedir?
 • Donde esta el bano? – Tuvalet nerede?
 • Puedo fumar? – Sigara içebilir miyim?
 • De donde viene usted? – Nereden geliyorsunuz?
 • Que hora es? – Saat kaç?
 • Que me recomienda para comer? – Yemek için ne tavsiye edersiniz?
 • Como puedo ir a …. ? – ….. nasıl gidebilirim?

Pin It on Pinterest

Share This