Sakız Adası Gezi Rehberi

Sakız adası için en çok kullanacağımız tabirlerden biri Orta Çağ adası olacak ki bunun nedeni, adanın sahip olduğu Orta Çağ’dan kalma el değmemiş güzellikteki köyleri. Mastik köyleri olarak geçen köylerde dolaşırken bu insanlar gerçekten burada mı yaşıyorlar, peki ne yaparlar ne ile geçinirler gibi sorular akıllara geliyor. Bunun beraberinde bu insanları şu hayatta ne üzer ki noktasına gelip ‘’bunlar zaten ölmezler’’ tümevarımını yapıyorsunuz. Gezmesinin güzelliği yanı sıra fotojenik yapısıyla eşine ender rastlanılacak türden bir yerden bahsediyoruz. Şu ana kadar gezdiğimiz herhangi bir adanın köyleri bu kadar güzel değildi.

Ada’nın güney kısmında yer alan Mastik köylerinin bu denli küçük ve sıkı yapılmasının sebebi, saldırılara ve korsanlara karşı korunma içgüdüsünden dolayıymış. Aslında her bir köy eskiden Kaleköy olarak yapılmış ve hepsinin tek bir giriş kapısı bulunuyormuş. Günümüzde ise eskinin izlerini görebiliyoruz.

O halde Sakız Adası gezi rehberi başlasın!

Sakız Adası’na Nasıl Gidilir?

Sakız Adası ülkemize en yakın Yunan adalarından bir tanesi ve 30 dakika gibi kısa bir sürede Çeşme’den kalkan feribotlar ile adaya gelebiliyorsunuz. Bu feribotlardan Ertürk’ü öneriyoruz çünkü gidişlerde hızlı feribot kullandığı için diğer şirketlere göre seyir süresi daha kısa sürüyor ve bu sayede olası pasaport kuyruklarına karşın daha erken varmış oluyorsunuz. Ertürk feribot seferleri için buraya tık tık.

Eğer Yunanistan’da veya Avrupa’nın başka bir noktasındaysanız adadaki mevcut havaalanını da kullanabilirsiniz. Bunun için de sizi ulu skyscanner’a yönlendiriyoruz.

Gelelim kapı vizesi konusuna, bu uygulama her yıl güncellenen ve yenilenen bir şey ve güncel olarak takip etmek gerekiyor. Genellikle yaz dönemleri çıkıyor diye biliyoruz, yine Ertürk üzerinden sordurabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Nerede Kalınır?

Konaklama için Chios veya Mesta tercih edilebilir. Biz zaman azlığı nedeniyle Chios’ta kaldık fakat bir sonraki gidişimizde mutlaka Mesta’da kalacağız. Yazının devamında öve öve bitiremeyeceğimiz Mesta’nın eşsiz taş evlerindeki butik otellerine bir göz atmadan konaklamanızı organize etmeyin deriz.

Bunun için de booking ve hotels sayfalarından faydalanabilirsiniz.

Sakız Adası’nda Ulaşım

Her Yunan adasında olduğu gibi Sakız’da da en verimli gezme yöntemi olarak araba kiralamanızı öneriyoruz. Feribot ile adanın merkezi olan Chios’a yanaşıyorsunuz ve feribottan indiğiniz zaman iskelenin az ilerisinde direkt sizi araba kiralama firmaları karşılayacağı için kolaylıkla araba kiralayabilirsiniz. Önceden kiralayıp gitmek için ise rentalcars.com sitesinden faydalanabilirsiniz. Araba kiraladıktan sonra herhangi bir park problemi yaşamayacağınızı da belirtelim. Biz hiçbir park ödemesi yapmadık her yer ücretsiz.

Yunan Adalarında araba kiralarken kredi kartı blokesi koyan firma azdır. Bunu daha çok Uluslar arası firmalar yapar o yüzden bunlarla uğraşmamak için lokal firmalara bakmakta fayda var. Ayrıca lokal firmaların fiyatları da daha uygun oluyor. Pazarlık orada da mübah.Sakız Adası Gezilecek Yerler

Eğer denizin tadını çıkaracaksanız Sakız Adası gezilecek yerler bakımından 3-4 günlük bir sürede yeterli olur gibi duruyor. Güzel haber ise araba kiralayınca gezmesi son derece kolay.

Adanın başkenti olan Chios’tan çıkınca sırasıyla Armolia, Prygi ve Mesta olacak şekilde plan yapılabilir. Tabii bu denize girilmeyecek planlar için önerilir :) çünkü bu şekilde ada sizi en kısa süre içinde kendisine hayran bırakacak ve buradaki Orta Çağ’dan kalan Mastik köylerini çok seveceksiniz! Adanın Kuzey tarafı ise 2. günün gezi planında olmalı. Bütün güney tarafını ise 1 günde rahatlıkla bitirebilirsiniz. Gelelim gezilecek yerlerin detaylarına

Chios

Chios, Çeşme’den feribot ile geldiğinizde ineceğiniz adanın merkezi ve en kalabalık nüfusun olduğu yer. Bir çok konaklama imkanına ve restorana burada ulaşabilirsiniz. Ayrıca akşamları hareketli bir gece hayatı var ve barları tıklım tıklım doluyor. Eğer hareketli bir akşam istiyorsanız direkt adres Chios’un sahili olmalı. Burada bir de Osmanlı döneminden kalma cami ile hamam bulunuyor. Birbirlerine de pek uzak sayılmazlar. Hamam ve cami ile birlikte Chios’un tamamını 2 saat gibi bir sürede yürüyerek gezebilirsiniz. Öğleden sonrası itibariyle şehir merkezi epey kalabalık oluyor.

Minik Chios turundan sonra ise kendinizi huzur içinde adanın güney tarafına bırakınız.

Pyrgi

Sakız Adası’nın en güzel orta çağ köyü hangisi diye sorulduğunda kafalar epey karışıyor. Gördüğümüz 3 köyün 3’ü de birbirinden ilgi çekici ve beklenmedik derecede karakteristik.

Pyrgi ise Adanın en büyük köylerinden bir tanesi ve boyalı köy olarak isimlendiriliyor. Çeşitli dekoratif geometrik motiflerle boyanan köy evlerinin duvarları adeta bir eskiz olarak kullanılmış. Öyle dar sokakları var ki, geçerken acaba sıkışıp kalırsam ne olur diye düşündürür! Evet tereddüt ettiğimiz sokakçıklar oldu.

Pyrgi’de bir çok tarihi yapı da bulunmakta. Köy meydanında yer alan 14.YY’dan kalma bir kilise ile 17.YY’dan kalma iki tane daha kilise bulunuyor. Bu yapıların varlığına dayanarak köyün iyi korunduğunu söyleyebiliriz. Pyrgi köyü, Ada’nın Mastik olarak tanımlanan ve sakız tarımıyla uğraşan bölgesinde yer alıyor ve köyün tahminen 10.YY’dan önce inşa edildiği düşünülüyor.

Pyrgi’nin diğer bir özelliği olarak burada küçük bir Mastik müzesi bulunuyor. Sakız ağacına ve reçinesinden üretim tekniklerine kadar her türlü bilgiyi bulabilirsiniz.

Konum için tıklayın

Mesta

Tahminen 12.YY’da inşa edildiği düşünülen Mesta, bir diğer Mastik ve bir diğer kale köyü, hem de filmlerdekinden! Orta Çağ ruhu mu arıyorsunuz, Mesta köyünü gezmeye gelin! Şu ana dek gezip de bu ruhu bize en yüksek seviyede hissettiren yerlerden birisi Mesta oldu.

Çok yüksek olmayan surlarla çevrili bir kale ve onun içinde her ince ayrıntısı düşünülerek oluşturulan kompakt bir yaşam alanı hayal edin. Daha önce görmediğimiz türden bir yerden bahsediyoruz! İçeriye girdiğinizde Google Maps çalışmayacak ve deneyimlediğimiz üzere burası sadece 2 tane giriş kapısı olan bir köy. Ultra dar ve biçimsiz sokaklarında ilerlerken geri dönüp hangi kapıdan giriş yaptığınızı bulmak için bir iz bırakmanız gerekebilir! Fakat strese girmeyin çünkü ilerlediğiniz zaman sokağın sonu köyün şirin mi şirin meydanına çıkıyor olabilir. Eğer meydana çıkarsanız oturup bir şeyler için ve o köyde yaşadığınızı düşünün. Biz mesela ‘bu insanlar burada nasıl yaşıyor’ diye sorarak bütün köyü dolandık. Buradaki hayatlarında ne gibi bir sıkıntıları olabilir ki! Muhtemelen bazen aşırı huzurdan sıkılıyor ve heyecan arıyorlardır diye düşündük.

Köydeki evlerin bitişik nizam olmasının bir sebebi varmış. Bunu öğrendikten sonra sanki bilgisayar oyununun içindeymişiz gibi hissettik. İnsanların korunmak için evlerin çatılarına çıkıp görünmeden dolanabilmeleri gerektiğinden bitişik nizam yapılmış. Açıkçası bi çatıya çıkmak ve şöyle bi bakmak isterdik çünkü böyle düşününce sanki çatılardan oluşan ayrı bir köy varmış gibi geliyor.

Konum için tıklayın

Armolia

Armolia köyü adanın Orta Çağ’ı andıran bir diğer köyüdür. Günümüzde bir kısmı yeniden inşa edilmiş olsa dahi köyde dolaşırken eskinin kalıntılarını ve bu kalıntıları kullanarak yeninin nasıl oluşturulduğunu anlayabiliyorsunuz. Belki de burayı hala güzel yapan ve ‘’Orta Çağ’ı andıran’’ olarak nitelendirebilmemizin nedeni budur. Taş evlerin yapısal güzelliği bir yana, rengarenk çiçeklere bezenmiş süslemeleri ile harika bir görsel şölen sunması bambaşka. Özellikle buradaki taş kemerlere bayıldık! Bitişik nizam taş evlerden oluşan köy fotojenikliğin sınırlarını zorluyor diyebiliriz.

Armolia köyünün ismi bizde seramik köyü olarak kaldı çünkü köyde dolanırken el yapımı seramik ürünlerinin bulunduğu bir çok butik dükkan karşınıza çıkıyor. Vazolar, tabaklar ve nice hediyelik eşyalar yapılarak satılıyor ve seramik geleneği bu şekilde ayakta tutuluyor. Ayrıca bazı dükkanlarda seramik atölyelerini de ziyaret etmenize izin veriyorlar.

Köyün seramik harici bir diğer simgesi ise hemen tepesinde yer alan ve 1446 yılından beri ayakta duran Apolichonon Bizans Kalesi’dir. Ada’nın eski kontrol merkezlerinden biri olan bu kaleye ulaşmak için epey yorucu bir yol ile tırmanmak gerekiyor.

Köydeki bir diğer tarihi yapı ise 1744 yılından kalma Vretos Manastırı’dır.

Konum için tıklayın

Nea Moni

11.YY’dan kalma ve Bizans İmparatoru 9.Konstantin yaptırılan Nea Moni Manastırı UNESCO Dünya kültür miras listesinde yer almaktadır. Bir tepede yer alan bu tarihi manastırı gezmek güzel bir fikir çünkü Ege’nin en değerli manastırı olarak söyleniyor.

Konum için tıklayın

Sakız Adası Plajları

Sakız’daki süremiz boyunca denize girecek vaktimiz yoktu çünkü bu güzel adaya 24 saatliğine ve Paskalya dönemi olan Nisan sonunda geldik. Vakit darlığının yanı sıra hava da yüzmeye müsait değildi bu yüzden bu rehber deniz konusunda eksik kalacak fakat günü gelince seni tekrar ziyaret edeceğiz Sakız Adası. Duyduğumuza göre plajların da çok güzelmiş!

Bütçe

Sakız Ada’sına gelmeden önce Çeşme’de 1 gece, döndükten sonra ise Alaçatı’da bir tam gün geçirmemiz her iki tarafı sıcağı sıcağına kıyaslamamız açısından çok faydalı oldu. Gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki bazı harcamalarda Sakız Adası daha hesaplı kalıyor. Konaklama ve yeme-içme konularında hemen hemen aynı harcamalar yapılırken gece hayatında Yunan tarafı kesinlikle çok daha ucuz.

Özellikle bir Türkiye klasiği olan ve doğanın bize karşılıksız hediyesi olan! denize girmek için yüzlerce lira ödeme durumunun buralarda olmadığını söylersek eminiz ki yüzler gülecektir. Herhalde bir Yunan vatandaşından denize girebilmesi için 100 Euro istense adam ülkeyi terk eder. Sanıyoruz ki bu uygulama bir tek bizim sahillerimizde var. Bu tarafa baktığımız zaman Sakız Ada’sının en popüler plajında şezlong için 2 Euro ödersiniz. Alacağınız 1 adet bira restoranda 3.5 Euro iken en üst düzey Beach Club’da 5 Euro’ya satılır. Aynı fark kahve için de geçerli.

Sonuç olarak bu konuyu toparlarsak, eğer 5 yıldızlı otel konforu aramıyorsanız Yunan tarafı Euro kurunun 6.7 olduğu şu günlerde hala daha hesaplı tatil yaptırıyor. Üstelik bize yakın farklı bir kültürü deneyimlemiş oluyorsunuz. Bütün bu nedenlerden ötürü, eğer ki vizeniz de varsa, Sakız Ada’sını tavsiye ediyoruz.

Sakız Adası Yeme İçme konusu

Sakız Adasında yapılması gerekenlerin başında muhteşem Sakız Likörlerini denemek geliyor. Çok hoş bir tadı var ve şeker gibi gidiyor adeta. Bu arada Sakız’da barbaryani yok fakat Uzo var. Barbaryani Midilli’nin içkisi olduğu için mi cephe alınmış bilmiyorum ama Uzo bulmak daha kolay.

Bu bilgilere ek olarak klasik ve bize benzer Yunan lezzetlerini denemeniz için denize nazır güzel restoran önerileri hazırladık.

Meltemaki Restoran

Bir de tabi denize sıfır güzel bir akşam yemeği yenmeli. Bunun için size bir aile işletmesi olan Meltemaki ismindeki restoranı öneriyoruz. Başka yerde mutluluğu aramayın, buradayken sizi hiçbir şey rahatsız edemez diyerek konumunu da veriyoruz. Özellikle oraya has meze ve ara sıcakları denemenizi tavsiye ediyoruz.

Konum için tıklayın

Meltemaki TripAdvisor

Karavela Restoran

Bir diğer çok değerli önerimiz ise Karavela ismindeki bu plaj restoranı. Komi Beach’de bulunan Karavela restoranı yanlış yola girerek tesadüfen bulduk ve iyi ki bulduk diyoruz. Biz öğlen vakti buraya denk gelerek sadece 1-2 tane ara sıcak denedik fakat eminiz ki akşam yemeği için de kalsak bizi üzmezdi. Konumu ve ortamı gerçekten oturması son derece keyifliydi. Eğer 24 saatlik bir gezi planının içinde olmasaydık buranın hakkı 1 saatten fazla oturmaktı ama olsun.

Karavela TripAdvisor

Konum için tıklayın

Eğer konumunuz önerdiğimiz yerlere uzaksa o zaman akşam yemeği için Lilith köyündeki deniz kenarında yer alan restoranlara göz atabilirsiniz.

Güzel tatiller!

Sevgiler,

Bilinmesi Gerekenler *Sakız Ada’sının nüfusu 52.000 kişidir.

*Sakız adası Yunanistan’ın en büyük 5. Adasıdır.

*Yunanistan’a gelebilmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Yaz sezonu istisnalarıyla bazı Yunan adalarına kapı vizesi ile gidilmesi mümkündür. Vize için: http://www.vfsglobal.com/greece/turkey/

*Yunanistan’ın Başkenti Atina’dır. *Yunanistan’da geçerli para birimi Euro’dur.

*Türkçe’deki meyve, sebze, balıkçılık ve denizcilik terimlerinin çoğu Yunanca’dan dilimize girmiştir.

*Yunanca, Hint Avrupa dil ailesinde kendi başına bir koldur ve başka bir dil ile kök kardeşliği paylaşmaz. Modern Yunanca ise Antik Yunanca’dan farklıdır.

*Sakız adası Çeşme’ye sadece 8 km. uzaklıktadır.

*Sakız adasının havası için Çeşme ayarında diyebiliriz. Yaz ortalaması 27, kış ortalaması ise 11 derece oluyor.

*Armolia köyü Chios’a 20 km. uzaklıktadır.

*Pyrgi köyü Chios’a 25 km. uzaklıktadır.

*Mesta köyü Chios’a 35 km. uzaklıktadır.

*Ada’nın Güneyi, sakız yetiştiren bölgesidir.

*Pyrgi köyündeki evlerin duvar boyamaları kum ile boyama tekniği ile yapılmıştır. Bunun için evler önce beyaza boyanıp sonra verilecek şekle göre kazınarak Sgrafitto tarzında siyah renk yardımıyla şekiller belirgin hale getiriliyor.

*Pyrgi köyü Mesta ve Armolia köyleriyle birlikte, UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer alıyor. Pyrgi nüfusunun 830 kişi olduğu söyleniyor. Mesta nüfusunun tahminen 440 kişi civarı olduğu söyleniyor.

*Bir tarihçinin iddiasına göre Kristof Kolomb Sakız Adasında doğmuş. O dönem Sakız adası Cenova’nın bir parçasıydı ve Kolomb’da Cenova’lı bir denizciydi.

*Sakız eskiden beri mutfak dışında bir çok amaç için kullanılmış. Özellikle ilaç olarak kullanıldığı dönemlerde digestive olarak işe yaradığı anlaşılmış, sonrasında ise ağızdaki bakteri plaklarını yarı yarıya azalttığı keşfedilmiş.

*Ada’nın Güneyinde yer alan sakız ağaçlarının bir kısmı 2012 yılındaki büyük yangından sonra küle dönmüş. Bir de tarihi bilgi olarak şöyle bir şey var; 1822 yılında Ada’da Osmanlı büyük bir katliam yapıyor. Fakat sakız çok değerli ve sevilen bir şey olduğu için Sakız ile uğraşan Yunan halkı Sultan’a sevdiği sakızı verebilsin diye hayatta tutuluyor.

*Ada’nın Kuzey tarafında sakız yetişmiyormuş ve bu yüzden denizcilik gelişmiş. Söylenene göre Dünya’nın en ünlü armatörlerinin bir kısmı adanın kuzeyinden geliyormuş.

*Google Maps düzgün çalışmıyor o yüzden çok fazla güvenmemek lazım. Saçma sapan yollara sokabiliyor bu yüzden tabelalara önem verin.

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This