Roma Yeme İçme Rehberi

İtalyan mutfağının bize çağrıştırdığı, bizde iz bırakan birçok yiyeceği vardır. Bunların en başında makarna ve pizza gelirken geri dörtlüde mozarella, balzamik, domates ve tiramisu vardır. Bir de bunları şenlendiren dondurmanın liderliğinde sahaya çıkmaya hazırız!

Roma’daki kadar restoran az şehirde vardır. Özellikle şehrin tarihi kısmındaki birçok dükkan restoran olarak değerlendirilmiştir. Restoran arayışınızda kafa karışıklığınızı gidermek için şu küçük bilgileri önemsiyoruz: ”İsminde Trattoria yer alan restoranlar yöresel olanlardır. Oysteria yer alan restoranlar ise hem yerel hem de lüks olanlar için verilmiştir.” Ristorante olanlarıysa cüzdanınızı düşünmeyen restoranlar topluluğudur. ”Gelateria” gördüğünüz zamansa bilin ki bir dondurmacı gördünüz.

Yukarıdaki bilgiler ışığında hareket edersek en azından hedeflerimizi belirlemiş oluruz. Aksi takdirde kafalar çok karışıyor ve o pötikare masa örtüleri insanın aklını başından çelmeye yetiyor. Her pötikareye inanmayın. Restoran arayışınızda her turistik şehirde olduğu gibi turistin yoğun olduğu bölgelerde yer alan restoranlardan kaçınmanızı öneririz. Buralar hem düşük kalitede yiyecekler sunuyor hem de normalin üstünde pahalı oluyor. Uygun fiyatı ve iyi kaliteyi birlikte bulabileceğimiz yer olarak ise Trastevere öne çıkıyor. Campo di Fiori meydanı da öğle arası atıştırmalıkları için ekonomik ve kaliteli seçenekler sunuyor.

Bir de İtalya’da Aperitivo kültürü vardır. İspanya’daki Tapas kültürünün İtalyan usulünde olanıdır. Bir kadeh şarap, prosecco veya margharita ile akşam yemeği öncesini taçlandırırken alacağınız küçük aperatifler ile kendinizi şımartma şeklinize Aperitivo mutluluğu denir. Akşama doğru belli saatlerde, ki bu 17-18 civarı başlar, mekanlar açık büfelerine çeşitli soğuk aperatifleri dizer. İçki aldığınız takdirde bu geniş seçeneklerden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Roma Mutfağı

Roma mutfağının spesyallerine baktığımızda karşımıza kızarmış enginar yani carciofi alla giudia, spaghetti alla carbonara, ricotta peyniri, pecorino romano peyniri, irmik makarnası olan gnocchi, prosciutto pastırması, işkembe, bezelye ve zeytin yağı gelir. Özellikle zeytin yağı hemen her sofrada karşınıza sıklıkla çıkacaktır ve modena balzamik’i ile birleştiği an kusursuzdur.

Şarap ise İtalyan sofralarında önemli bir yer tutar. Roma özelinde bakarsak bu şehir beyaz şarabın merkezi sayılır ve Frascati ile Castelli Romani bu bölgeye ait lezzetli şarapların başında gelir.

Minik bilgilerimiz sonrasında yeme içme konusunda dev hizmetlere doymuyoruz ve İtalya’ya gidince bize teşekkür edeceğinize inandığımız restoran ve türevlerini aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

Roma Restoranları

Forno Campo de’ Fiori

Burası Campo de Fiori meydanında yer alan bir fırın. Ama ne fırın! Harika pizzalar çıkartıyor tam bir öğle arası noktası. Kesinlikle gitmelisiniz. Fiyatlar uygun.

Adres: Piazza Campo De’ Fiori 22

Forno TripAdvisor

Il Vero Alfredo

Hepimizin bildiği ve makarnada kullanılan Alfredo sosu ilk bulan abimizin Roma’da bir restoranı olduğunu biliyor muydunuz? Gidip Alfredo Tagliatelle sipariş edin. Duvarlarda asılı bilumum Hollywood yıldızlarıyla çekilmiş fotoğraflar sizi hatay medeniyetler sofrasındasınız gibi hissettirebilir ama olsun makarna epey güzel. Fiyatlar haliyle bi tık yukarıda.

Adres: Piazza Augusto Imperatore, 30

Alfredo TripAdvisor

Tonnarella Pizza Trastevere

Trastevere bölgesindeki en güzel pizzacılardan. Pizzanız standart şekliyle değil de dikdörtgen geliyor. Tıklım tıklım dolu bir mekan. Fiyatlar uygun.

Adres: Via della Paglia, 1

Tonnarello TripAdvisor

Osteripa Pizzeria di Otello

Trastevere’de yer alan bir diğer güzel pizzacı. Tonnarella ile yan yana sayılır. İkisinde de yarımşar pizza yiyerek denemek nasıl fikir? Fiyatlar uygun.

Adres: Via della Pelliccia 47/53

Otello TripAdvisor

Maddalena Ristorante

Her gittiğimiz restoranda house wine denemek gibi bir adetimiz var. Bundan en çok memnun kaldığımız restoran açık ara farkla Madelenna oldu. House wine ve yanında bir kaç aperitivo ile birlikte bulunduğu güzel meydan çok keyifli hale geliyor. Pantheon çevresindeki bir restoran olduğu için fiyatlar biraz yukarıda.

Adres: Piazza della Maddalena, 4

Maddalena TripAdvisor

Pompi Tiramisu

Tiramisuuu diye yıkılan bünyeler için ilk önerilen yerdir Pompi. Alıp çıkıyor ve yolda yiyorsunuz. Daha önce karşılaşmadığımız türde çeşit çeşit tiramisu var. Fiyatlar 2.5 euro civarında

Adres: Via Albalonga, 7

Pompi TripAdvisor

Fassi Gelateria

Bir Roma dondurması gerçeği var ise buyurun bir de burada deneyin. Buraya kadar gelmişken fiyatı çok önemsemedik.

Adres: Via Principe Eugenio, 65

Fassi TripAdvisor

Venchi Gelateria

Roma dondurmasının bol çeşitli ve kolay ulaşılabilirler arasında en güzeli. Şehrin bir çok noktasında görebilirsiniz. Pantheon çevresinde bile 2 adet var.

Sangallo Ai Coronari

Çok güzel ve keyifli oturmalık bir meydanda bulunan bir restoran. Gün ortasında oturup bir kaç kadeh bir şey içmek adına ideal bir yer. 1 bardak içki sipariş ediyorsunuz ve karşılığında masaya ücretsiz aperitivo yağıyor.

Kokteyller 8 euro

Adres: Via dei Coronari, 180

Sangallo TripAdvisor

Edy Ristorante

Romantik bir sokak ve Roma usülü bir tasarım eşliğinde akşam yemeğine ne dersiniz? O halde buraya buyursunlar.

Fiyatlar orta seviyede.

Adres: Vicolo del Babuino, 4

Edy TripAdvisor

Ristoranti Crispi 19

Lokaller arasında popüler olan ve makarnasıyla meşhur bir restoran. Fiyatları ortanın bir tık üstünde.

Adres: Via Francesco Crispi 19

Crispi TripAdvisor

Pizza Zizza Caffetteria Birreria Desserteria

Vatikan sonrası acıkan bünyeler için harika bir atıştırma yeri! Dilim pizza’nın kralı burada.

Fiyatlar 4-7 euro civarında.

Adres: Via Delle Fornaci 11

Zizza TripAdvisor

Da Enzo al 29

Trastevere bölgesindeki güzel restoranlardan bir tanesidir. Tipik bir Roma restoranı olan Enzo’da fiyatlar da uygundur.

Adres: Via Dei Vascellari 29

Da Enzo TripAdvisor

Eğer diyorsanız ki roma yeme içme rehberi olarak listelediğimiz bu kadar restoran önerisi bize yetmez. Bir de İtalyan kaynaklarını araştıralım diyorsanız size aşağıda faydalı bir link veriyoruz. Roma’daki en iyi 38 restoranı fiyat ve kalite değerleriyle listeleyip yanlarına görsel ve adres bilgisi iliştirmişler.

I 38 ristoranti imperdibili di Roma

 

Yediğiniz her lokmanın değerini bilin, çook özleyeceksiniz çoook!

Pin It on Pinterest

Share This