Roma

Portakal Kokulu Roma! ve Roma Gezi Rehberi

Günlük hayatınızda karşılaştığınız yakınınızdaki bir insana, yurt dışına çıkacağı zaman ilk olarak nereye gitmek isteyeceğini sorun. Muhtemelen duyacağınız üç farklı şehirden bir tanesi Roma olacaktır. Sanata veya tarihe çok mu meraklı bir milletiz? Yoksa en yetenekli arkeologlar bizden mi çıkıyor? Moda aşığı mıyız neyiz biz? Bizce hiç biri değiliz :) Roma, sırf bizim tek dileğimiz değil. Bir çok milletten insanın gözdesi. E yılda 18 milyon turistin ortak bir sebebi olmalı. Bir de romantizm akımı burada başlamışçasına bir Roma algısı var. Muhtemelen 18 milyonun ortak nedeni bu. Mesela bizim sebeplerimiz; Roma’nın karakteristik sokakları, mimari geçmişi ve Roma’ya dair ileride bir planımızın olması!

Kıyaslaması yapılamayacak güzellikteki dar sokakları, 7 farklı tondaki binalara yakıştırılmış yeşil panjurları, butik dükkanları, keyfine varmaya doyamayacağınız güzellikteki kafeleri, harika lezzetler sunan restoranları, portakal ve limon ağaçları olduğu müddetçe olay sadece Kolezyum, Pantheon veya diğerleri değil.  Dünyanın güncel yedi harikasından biri olan Kolezyum’un hakkını yemek bize düşmez ama gerçekler böyle. Bir tarih sever olarak söylüyorum, sadece tarihi değil sokakları da keşfedin ve lütfen bu şehirde toplu taşıma kullanmayın! O halde Roma gezi rehberi yazımız başlasın!

Roma’ya Nasıl gidilir, nerede kalınır?

İstanbul’dan Pegasus ve THY’nin her gün düzenli seferleri ile Türkiye’de bir hayli popüler olan Roma’ya gitmek çok kolay ve uçak biletlerinizi eğer son güne bırakmadıysanız gayet uygun fiyata alabilirsiniz. Tek gidiş bileti 125 TL’ye aldığımızı belirtirim.

Kalacak yer için Hotel Impero isimli bir oteli tercih ederek tercihimizden memnun kaldık. Roma’ya tren ile gelecekler için de mantıklı bir tercih olacaktır çünkü merkez istasyon Termini’ye epey yakın. Roma otellerinin fiyatları popüler turistik noktalara yaklaştıkça artıyor. Roma’da kalacak yer araştırmanızda Booking üzerinden ‘genius’ fırsatlarını iyi kovalamanızı tavsiye ederiz. Bizim otelimizden Venezia meydanına 10 dakikada yürünebiliyordu ve gecelik 1 kişi ücreti 35 euro. İtalya’da kalacak yer için ortalama ödenmesi gereken ücretin 35 Euro seviyesinde olması gerektiğini düşünüyoruz.

Peki Roma’ya ne zaman gitmeli?

Roma’da çeşitli dönemlerde bulunmuştuk fakat bu sefer Paskalya dönemini tercih ettik. İyi mi ettik emin değiliz çünkü epey kalabalıktı. Türkiye’de bayram zamanı gitmekte pek akılcıl değil zira o dönemlerde Türkiye’den ayrıldığınızı çok hissetmiyorsunuz. Size eşlik eden binlerce kader ortağı ile birlikte Türkiye’den uçuyorsunuz. Zaten şehirde yeterince turist varken, seyahatinizi bildiğiniz bir turist akını dönemine denk getirmeye gerek yok.

Mevsimsel olarak değerlendirirsek, 3 farklı mevsimde bu şehri ziyaret etmiş bünyeler olarak kesinlikle ilkbaharda gitmelisiniz diyoruz. Açacak çiçeklerin sunacağı eşsiz güzellik ile birlikte katlanarak harikalaşan sokakların tadına varmanızı istiyoruz. Hem yaz dönemine göre aşırı kalabalık olmaz hem de çok sıcak olmaz ve böylece yürümenin en keyifli hali ortaya çıkar.

Roma’da Ulaşım

Bizce bir şehir içinde ulaşım mantığı hiç bu kadar kolay olmamıştı. Çünkü ulaşım için tek yapmanız gereken şey zevk ile yürümek. Bu şehri anlamak, yaşamak ve buranın tadına varmak için haritanızı açın ve kendinizi merkezde bir noktada yürümeye bırakın. Metro yok mu, var tabii ki ama gerek yok. Havaalanından şehre ulaşım harici metro vb. ulaşım yöntemlerini fazla zorlamayın. Fiumincino havaalanına iniyorsanız da merkeze ulaşmak için 2 tane elverişli seçenek var. Tren ile kişi başı 14 euro karşılığı şehir merkezine gidebilir veya shuttle servis için 15 euro ödeyerek otelinizin kapısına kadar gidebilirsiniz. Shuttle tercih edilirse yol boyunca şöförden alacağınız lokal tavsiyeler de cabası!

Bu arada eğer çok sıkışırsak sadece beyaz taksileri kullanıyoruz. Diğerleri yasal değil ve fiyatları yüksek. Beyazların açılış tarifesi gündüz için 4.80 euro iken akşam 8 den sonra 6 euro ve gece ise daha da fazlasıyla size hoşgeldin diyor. 1 km’lik bir mesafe için 9 euro ödemeniz gerekiyor.

Roma’da Gezilecek Yerler

Gezilecek yer bolluğu sebebiyle bu şehre hatrı sayılır vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Eğer fotoğraf çekmeyi bizim gibi bir hobi olarak benimsediyseniz bu şehirde işiniz çok demektir. Popüler turistik yerlere bir de müzeleri ekleyerek sokaklara hak ettikleri değeri verirseniz minimum 4 gece kalmanızı öneririz.

Gezilecek yerlere Piazza Venezia civarında başlayabilirsiniz. Bu meydanın hemen önünde başlayan cadde olan Via del Corso’nun bittiği yerde Piazza di Popolo meydanı vardır. Bu arada Piazza italyancada ‘meydan’ anlamına gelmektedir. Bu hayati bilgi ile gücünüze güç kattık, yürüyoruz.

Via del corso boyunca ilerlerken bu caddenin sağında ve solunda Fontana di Trevi, Pantheon, Piazza Navona ve İspanyol merdivenleri gibi yerler var. Önce bu bölgeyi bitirebilir, ardından Kolezyum ve çevresini Forumları vs. dolaşabilirsiniz.

Venezia meydanının hemen sağında Trajan forumu ile Augustus forumu, hemen devamında ise Kolezyumu ve buranın yanında Foro Romano‘yu göreceksiniz. Foro Romano’dan yukarıya doğru çıkarsanız Michelangelo’nun imzasını taşıyan Capitolino tepesine ulaşacaksınız.

Gezilecek yerleri aşağıda teker teker listeliyoruz:

Kolezyum

Kolezyum, Dünyanın güncel 7 harikasından bir tanesidir. Burayı gezmek için ödenmesi gereken ücret 13 euro fakat eğer AB ülkelerinden birinde öğrenci olup 26 yaşın altındaysanız 7 euro ödüyorsunuz. Sanat ve mimarlık öğrencisiyseniz yine giriş ücreti 7 euro. İçeriye girdikten sonra 1 saat gibi bir vakit ayırarak her yerini görmeniz mümkündür. İçeri giriş tercihi tamamen kişisel zevke bağlı. Benim için güzel bir deneyimdi ama Ekin için aynı duyguları vermemiş olabilir.

Foro Romano

Roma dönemi şehir kalıntılarının bu denli geniş çaplı olarak toplandığı en büyük yer burasıdır ve Kolezyum’un hemen yanındaki tepe ve arkasındaki devamında yer alır. Burası forum olarak adlandırılır ve Roma’nın geliştiği merkez bölgesidir. Bir Roma şehir merkezinin nasıl oluştuğuna dair bilgi sahibi olabileceğimiz bir alandır, tektir, özeldir.

Giriş ücreti 16 euro olup içeriyi layiğiyle dolaşmak için 2 saat ayrılması gerekir.

Capitol Tepesi (Piazza del Campidoglio)

Roma’da İstanbul gibi 7 tepeli bir şehirdir ve bu 7 tepesinden en yükseği olanı Capitolino tepesidir. Burada birçok sanat galerisinden oluşan bir müze kompleksi vardır ve bu alanın büyük bir kısmının mimarisi Michelangelo tarafından biçimlendirilmiştir. Tarihte muzaffer Roma lejyonları, Kolezyum’un yanındaki zafer takının altından geçerek bu tepeye gelir ve burada imparatorlarının huzuruna çıkarmış.

Piazza di Spagna ( Meşhur ispanyol merdivenlerimiz )

İspanyol merdivenleri’nin bulunduğu çevrede birçok mağaza görebilirsiniz. En popüler markaların bir çoğu bu bölgede toplanmıştır. Merdivenlerde oturması epey keyiflidir. Yiyecek içecek alıp takılmak iyi bir alternatif fakat turist akınına uğramadığı bir anda bunu yapmak gerekir. Genelde hına hınç dolu oluyor. İspanyol merdivenlerinden çıkarak Villa Medici ve Pincio bahçelerine gidebilirsiniz.

Piazza di Popolo

Piazza di Venezia’nın hemen karşısındaki cadde olan Via Del Corso’dan devam edin. Caddenin sonunda ulaşacağınız meydan Piazza di Popolo olacaktır. Meydanın tam ortasında bir dikilitaş vardır. Bu şekilde de kolaylıkla tanıyacaksınızdır. Bu meydana Pincio bahçeleri tarafından da gelebilirsiniz. Bu şekilde yukarıdan aşağıya doğru manzaralı bir şekilde gelmiş olacaksınız.

Fontana di Trevi

Ve gelelim herkesin merakla beklediği aşk çeşmesi zıvırtısına. Hayallerinizi, ümitlerinizi yıkmak istemeyiz ama aşk çeşmesi diye birşey yok ve hiç olmadı. Hele hele, Fontana di Trevi’nin anlamı aşk çeşmesi hiç değil. Doğru çeviri: Trevi Çeşmesi. Trevi ise Roma’daki bir bölgenin adı. Daha da derinleştirirsek, Trevi, Latince’de 3’lü caddeler anlamına gelir ve Trevi logosunu da 3 adet kılıç oluşturur. Çeşme ise Dünya’nın en büyük barok tarzında yapılmış çeşmesidir. Babalar gibi Poseidon orda dururken ve çeşmenin gurur kaynağıyken, aşk çeşmesi yakıştırması sadece bir pazarlama taktiğidir.

Çok ciddiyiz çeşmeye paranızı atmayın. Hakikaten bir şey olmayacak.

Pantheon

Pantheon bizce Roma’nın en görkemli eseridir. Antik Roman döneminden kalan ve günümüze değin en iyi korunan yapıdır. Burası ilk olarak, Roma’nın tüm antik tanrıları için tapınak olsun amacıyla inşa edilmiştir. Günümüzde ise hala buranın inşa sırları ile ilgili kesin bir yargı oluşturulamamıştır ve hala teorize edilmektedir. Burası, tüm Roma yapıları içerisinde en iyi korunmuş olanıdır. İçeri giriş ücretsizdir ve Roma sokaklarında dolaşırken bir anda karşınıza çıkar, şaşırırsınız. Pantheon’un tepesinde yer alan ve kafesleme tekniği ile yapılan açık kubbeye rağmen yağmur, güneş ve kar’ın yapının içine girmediği rivayet edilir fakat işin aslı böyle değildir. Oculus adı verilen bu açık kubbeden içeri giren yağmur suları, orijinal mermer zemin üzerindeki 22 adet minik delikten dışarı çıkmaktadır. 3 kuruşluk bilgimizle efsaneyi nasıl çürüttük ama!

Önerimiz, Pantheon’u bulduktan sonra karşısına geçip Paganlara kadeh kaldırmak!

Piazza Navona

Navona meydanı eğlenceli ve vakit geçirmesi keyifli büyük bir meydanımızdır. Pek çok kafesi ve sokak sanatçılarıyla ünlüdür. Bu meydanda 2 tane çeşme yer alır. Roma’daki pek çok popüler meydan arasında bizce en keyiflisi burasıdır çünkü izdiham tadında bir kalabalık olmaz, nispeten daha azdır. Akşamları sokak gösterileri ve parodiler yapılır. Restoran olarak belki en iyileri burada yer almaz ama yine de akşam için bir kaç kadehlik oturma noktası için idealdir. Pantheon ve Fontana di Trevi ile arası yakındır, sonrasında gidilebilir.

Villa di Medici

Rönesans’ın baş mimarı Floransa’nın herşeyi olan Medici ailesine ait Villa’lardan bir taneside Roma’da yer alır. Medici ailesinin Roma’da sahip olduğu ve günümüzde ayakta kalan ilk mülküdür. Borghese parkının hemen yanında, İspanyol merdivenlerinin sağında, Trinita dei Monti tepesinde yer alır. Burası günümüzde Fransız Akademisi olarak kullanılmaktadır. Aşağıdaki manzara için gidebilirsiniz.

Villa Borghese Parkı

Roma’nın en büyük 3. parkıdır. İçinde müze ve galeriye ek olarak 18. YY’dan kalma küçük bir tapınak yer alır. Bu parka giriş için Piazza del Poppolo meydanının sağ tarafını kullanabilirsiniz.

Vatikan

Vatikan’a gelmek için stratejik olmak gerekiyor. Gün içerisinde çok ciddi bir kalabalık ve içeri giriş kuyruğu var. Sabah 8 gibi yollara dökülüp buraya gelmeyi göze almazsanız gün içerisinde geldiğinizde güneşin altında ortalama 2 saat giriş kuyruğunda beklemeniz gerekir.

Eğer biz rahatımıza düşkünüz ne erken geliriz ne de kuyruk bekleriz derseniz 50 euro vererek VIP giriş hakkı satın alabilirsiniz. Biraz pazarlıkla bunu 40 eurolar seviyesine düşürebileceğinize dair inancımız tam. Bu giriş ile birlikte Vatikan müzesini dolaşma imkanınız da oluyor.

Ulaşım: Ottiviano durağı

Castel Sant’ Angelo

Bu kaleye ziyaretinizi Vatikan turunuz ile birlikte yapmanızı öneririz. Zira iki nokta arasında 10 dakikalık bir yürüme mesafesi var ve caddenin bir ucu Vatikan iken öbür ucu kaledir. Kalenin etrafı çok güzel tam yuvarlanmalık yeşilliktir.

Giriş ücreti: 13 euro

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en büyük katolik kiliselerinden bir tanesidir. İçerisine girip kendinizi kaybetmeniz olasıdır. Her gün sabah 7 – 19 arası ziyarete açıktır. Günümüzde kilisede yer alan nefi mozaikler 5. YY’dan kalmadır. Vatikan gibi bir şaheseri gezdikten sonra burası belki önemini yitirebilir ama yine de notlarımızda buraya atlarsak olmazdı.

Campo dei Fiori

Bir başka meydanımızı takdim etmekten gurur duyarız. Navona meydanının güneyinde kalan Campo dei Fiori’nin Türkçeye çevirisi çiçekler alanıdır. Meydanda gündüzleri açık pazar kurulur ve çiçek, hediyelik eşyalar ve daha bir sürü ıvır zıvır şeyler satılır. Eğlenceli meydanlarımızdan bir tanesidir. Çevresindeki restoranlar Navona’ya göre daha hesaplı ve daha lezzetlidir. Ayrıca çevresinde uygun fiyata pansiyon tarzı kalacak yer bulmakta mümkündür. Gidilmesi gerekir.

Trastevere

En güzelini en sona bırakalım istedik. Eğer yazımızı sabırla sonuna kadar okuduysanız, Trastevere bilgisini çoktan hakettiniz demektir. Burası Roma’nın diğer turistik noktalarına göre daha az turistik ve bir tık daha fazla lokal bölgesidir. Eskiye nazaran turist hacminde artış olsa da akşam yemeği için buradaki seçeneklere göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Yeşile bürünmüş dar sokakları, bol seçenek ve uygun fiyat sunan kaliteli restoranları ile Roma akşamlarının vazgeçilmezi bu bölgedir. Çokça hoş bar ile karşılaşabilir ve bu barları ararken dolaşacağınız ara sokaklarda yere yapışacağınız yerdir. Burası aynı zamanda bölgede yer alan üniversite sebebiyle öğrencilerin de çokça takıldığı bir bölgedir. Campo dei fiori’den ayrılarak nehrin öbür tarafına geçerek Trastevere’ye ulaşabilirsiniz.

Şimdi diyeceksiniz ki iyi güzel gezdiniz ama ne yiyip ne içtiniz be arkadaş aç mı dolaştınız bu kadar yeri? Tabii ki en güzelini yiyip içtik ve bunları sizinle ayrı bir yazı olan Roma yeme içme rehberinde paylaşıyoruz. Yazımız için buraya tıktık.

Roma Müzeleri

Buralar yetmedi biraz da müze gezelim biz hala taşa toprağa doymadık diyenler için şehirde bir çok müze de mevcut. Bazılarını aşağıda sıralıyoruz.

Museo Nazionale Romano, Crypto Balbi, Palazzo Massimo alle Terme

Diğer müzeler için buraya bir tık.

Müze türevi yerleri gezmek için Roma Pass isminde bir kart mevcut. Bu kartı satın alarak pek çok müzeyi ücretsiz gezebiliyorsunuz. Kartı online satın alabilirsiniz. Eğer kredi kartı vermem diyorsanız havaalanında da satın alabiliyorsunuz. Online satın almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Vespa sevenler için harika bir haberimiz var! Roma’da Vespa müzesi olduğunu biliyor muydunuz?

Adres: Via Cavour 302

Bütçe

İtalya pahalı bir ülke değil. Günümüz TL-Euro endeksi sebebiyle yapacağımız her harcamanın pahalıya geleceği aşikar bir gerçek fakat Avrupa ülkeleri arasında İtalya pahalılık olarak gerilerde kalıyor. Küçük bir liste yaparsak;

Espresso 1 – 1.5 euro

Kadeh Şarap: 4 – 7 euro

Su: 0.50 – 1.5 euro

Dilim Pizza: 5 – 8 euro

Roma’ya ayrılacak bütçe tamamen ne yaptığınızla alakalı. Eğer toplu taşıma kullanırsanız, turistik mekanlarda yiyip içerseniz ve pahalı lokasyonlarda konaklama yaparsanız her şeyin aşırısıyla birlikte pahalıya patlayabilir. Ama lokal tavsiyelere göre hareket ederseniz çok daha ucuza getirebilirsiniz. Bu nedenle Roma yeme içme rehberi yazımızda verdiğimiz bilgileri ciddiye alın. jshahsag

Roma ile ilgili size vereceğimiz son öneri ise bol bol kahve ve limoncello için. Türkiye’ye dönünce mumla arayacaksınız.

İyi tatiller!

Bilinmesi Gerekenler

*İtalya’ya gelebilmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Vize için: https://idata.com.tr/ita/tr

*Roma, İtalya’nın başkentidir ve İtalya’da geçerli para birimi Euro’dur.

*Roma’da en sıcak ay 26 derece ortalamasıyla Temmuz olup en serin ay 8 derece ortalamsıyla Ocak’tır.

*Roma, Londra ve Paris’ten sonra, Avrupa’nın en çok ziyaret edilen 3. şehridir. Yılda ortalama 18 milyon turist gelmektedir. Sadece Kolezyum ve Vatikan yılda ortalama 4 er milyon turist çekmektedir.

*Romanesk stili ile 11. YY’da başlayan Roma mimarisi, Rönesans ve Barok mimarisi ile zirve yaparak, 19. YY’da Neoklasik mimariye ve 20. YY’da Mussolini önderliğinde faşist mimariye ulaşmıştır.

*Vatikan Müzesi, Dünyanın en büyük 2. müzesidir. 8 km. uzunluğunda koridorları ve 1000 odalı sarayı ile dolaşmanız 1 gününüzü alacaktır.

*Vatikan’da yer alan San Pietro Bazilikası 60.000 kişi kapasiteli bir kilisedir.

*Vatikan, Dünya’nın en küçük 2.ülkesidir ve kendine ait bir ordusu bulunmaktadır. İsviçre ordusu tarafından verilen askerler ile korunmaktadır. Papa’nın sözleri yasa hükmündedir ve Katolik mezhebinin Ruhani lideridir. Katoliklerden kesilen kilise vergisi en büyük gelirini oluşturmaktadır.

*Vatikan’a girmek için bir vize veya kimlik kontrolü yoktur.

*Vatikan’a girerken kısa şort, mini etek, bermuda ve bilumum dekolteli kıyafetler giymeniz yasaktır. Aksi halde geri çevrilirsiniz.

*Vatikan için online bilet satın almak isteyenlere https://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking

*Castel Sant’ Angelo kalesi Roma imparatoru Hadrian tarafından kendisi ve ailesi için mozole olması için yaptırılmıştır. Sonrasında Papa tarafından kale ve hisar olarak kullanılmış olup günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Augustus’un mozolesi için yaptırdığı yapıdan daha büyük olacak şekilde inşa edilmiştir.

*Pantheon, tüm tanrıların tapınağı anlamına gelir ve 118-128 yılları arasında yapılmıştır. Pantheon 7.YY’dan itibaren kilise olarak kullanılmaya başlanmıştır.

*Ayasofya yapılırken ilk esin kaynağı Pantheon olmuştur. İlerleyen çağlarda Mimar Sinan’ın da Pantheon’dan esinlenerek ve geliştirerek kubbeli yapılarını yaptığı düşünülmektedir ve Ayasofya yapısı itibariyle Pantheon’un kubbesini geçen ilk mimari yapıdır.

*Pantheon yapıları günümüzde anıt mezar olarak kullanılmaktadır. Buna Paris’teki Pantheon’da dahildir.

*Fontana di Trevi’ye atılmış demir paraların 2016 yılı için toplam değerinin 1.5 milyon USD olduğu söyleniyor. Günde 3.000 Euro’luk demir para atıldığına dair de bir istatistik var. Çeşme’ye atılmış paraların çalınmasının da yasak olduğunu ayrıca belirtelim.

*İspanyol merdivenleri 135 basamaktan oluşmaktadır. Adının İspanyol olmasının sebebi ise burada yer alan İspanyol Konsolosluğudur.

*2006 yılında İtalyan hükümeti Medici villarını Dünya Miras Listesi için UNESCO’ya teslim etmiştir.

*İsminde Trattoria yer alan restoranlar yöresel olanlardır. İsminde Oysteria yer alan restoranlar ise hem yerel hem de lüks olanlar için verilmiştir.

*Halk, Roma’daki çeşmelerden su içiyor şişelerini dolduruyor. Biz çok tercih etmedik ama tadı kötü değil diye duyduk.

*Sokaklarda yürürken taşlı yollar size konforlu bir yürüyüş sunmuyor diye şikayetçi olabilirsiniz. Fakat unutmayın ki onlar atlar için yapılanlardan günümüze kalanlar, geçmişine sahip çıkan Roma’ya bir kez daha saygı duyuyoruz.

*Sokaklarda sıkça göreceğiniz ve günümüzde belediye tarafından kullanılan SPQR’nin anlamı ‘Senato ve Roma Halkı’dır.’ eski Roma’da Cumhuriyet döneminin mutlak yasama ve yürütme organının simgesidir. Augustus dönemine kadar Roma senato yönetimi altındaydı.

*Roma’da gideceğiniz binayı numarasıyla ararken iyi bakmanız lazım. Çünkü bazı sokaklarda hala eski dönemden kalma bina numaraları duruyor ve yenileri, eskileri kaldırılmadan yanlarına basılmış.

2 Comments

 1. Birsen

  Gezip görmek istediğim ilk yerdir roma

  Reply
  • Yol Kure

   Birsen Hanım, umarız sizi bir nebze de olsa oralara götürebilmişizdir :)

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This