Paros Yeme İçme Rehberi

Yunan mutfağının Türk mutfağına olan benzerliği konusuna Atina yeme içme rehberi yazımızda değinmiştik. Mutfağa dair pek çok ortak kelimeye sahip olmamızın, yaşadığımız etkileşimin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. E aynı denizi paylaşan benzer insanlarız. Ege bölgesindeki kültürümüzün benzerlik taşıması zaten kaçınılmaz. Yunan Adalarındayken de bundan iyice emin hale geldiğimizi söyleyebiliriz.

Yunanlılar bize göre deniz ürünlerini pişirme konusunda bizden daha başarılılar. Şöyle bakmak lazım. Aynı denizin nimetlerine sahibiz ve burada maharet pişirmesinde ve eklenecek sosunda. Yunan adaları gezilerinin vazgeçilmez görüntüsü olan askıda kurutulan ahtapot fotoğraflarına eminim hepimiz alışkınızdır. E biz de böyle bir fotoğraf çekmesek olmazdı :)

Ahtapota nasıl bir muamele yapıyorlar bilmiyorum ama bizden daha iyi ahtapot yaptıkları kesin. Karides ve Kalamar konusunda da aynısını söyleyebiliriz. Özellikle Shrimp Saganaki ve Calamari Saganaki mutlaka denenmesi gereken lezzetler. Kalamarı bizim alıştığımız şeklinin aksine bütün olarak getirip içini sebze ile dolduruyorlar. Aynı muamele karides saganaki için de geçerli. Sebze ile pişirerek servis ediyorlar. Ahtapotta ise gizli bir yöntemleri olmalı ki Türkiye’de yediklerimizden farklı. Sirkelenmiş ızgara ahtapot mutlaka denemelisiniz. Belki diyebilirsiniz ki bizde de pek ala çok güzel ahtapot, kalamar ve karides yapıyorlar. Haklısınız fakat fark şu, biz de en iyisini yemek için en iyi restorana giderek 1 ailenin 1 günlük mutfak masrafını tek seferde ödemeniz gerekir. Yunan adalarında ise durum farklı olarak ortalama bir restoranda bu lezzete 10 euro ödeyerek ulaşabiliyorsunuz.

Balık pişirme konusunda ise bizi daha iyi durumda buluyoruz. Biz bu konuda daha yaratıcı tabaklar yapıyoruz. Paros’a özgü ne var derseniz burada uskumru deneyebilirsiniz. Adı Gouna olarak geçiyor ve Kiklades Adalarında çokça tüketiliyor. Deniz ürünleri harici burada bolca taze sebze ve feta (beyaz peynir) yiyebilirsiniz. Özellikle beyaz peyniri pek çok yiyeceklerinde kullanıyorlar. Sabah kahvaltılar için ise pastanelerdeki beyaz peynirli feta börekler ile ıspanaklı börekler enfes oluyor!

Meze konusunda da birbirimize epey benziyoruz. Rakı sofralarımızın vazgeçilmezi olan patlıcan salatası, fava, humus ve yoğurtlu mezeler konusunda restoranına göre iyiler. Her yer için iyi yaptığını söylersek haksızlık etmiş oluruz. Eğer iyisine denk gelirseniz cacık ve içinde feta olan mezeleri deneyin.

Gelelim restoran önerilerine; Adanın yemek için en kaliteli noktası Naousa limanında yer alan restoranlardır. Buradaki restoranlar çok lezzetli menüler ortaya koyarken fiyatları biraz yüksektir. Normalde kişi başı içkili bir yemekten 20 euro civarı ödeyerek kalkarsınız fakat burada fiyatlar 2 katına çıkabilir. Tercih sizin. Daha hesaplı seçenekler için bizim aşağıda önerdiğimiz restoranları deneyebilir veya bir balıkçı barınağı olan Aliki’ye giderek sahildeki restoranları deneyebilirsiniz. Açıkçası Paros’ta restoran seçerken biraz zorlandık çünkü TripAdvisor’a da bir çok restoran 4.5 yıldız aldığı için kararımızı etkileyecek başka faktörler arayıp en sonunda direkt aldığımız tavsiyeleri uyguladık. Restoran tercihinizi yaparken oranın sadece et veya sadece balık yapmasına dikkat ederek buna göre yapın. Paros’tayken Yunanlılardan aldığımız uyarı bu yönde oldu. Bizden söylemesi!

 

Paros Restoranları

Aegean Deli restoran

Ada’da yediğimiz en güzel feta peynirini bu restoranda yedik. Fotoğrafta da göreceğiniz üzere peynirimizin üzeri ballı ve susamlı. Olsa da yesek değil mi? Mutlaka denemeniz gereken bir lezzet. Cem Yılmaz’ın tabiriyle ortaya yemek sipariş etme eylemini ” in to the middle” diyerek yüzümüzü güldüren Yunan garsona selam olsun! Ortaya bir ballı feta yakışır.

Restoranımıza geri dönersek, fresh öğle arası öğünü için bire bir. Parikia turunuz sonrası yorgunluğunuzu burada gidermenizi tavsiye ederiz. 4 kişilik bir masanın hesabı 57 euro geldi.

TripAdvisor Aegean Deli

Aromas Greek Taverna

Güzel mezeler ve Uzo ile bir Yunan tavernası arayışındayken bize burası önerildi ve gayet memnun ayrıldık. 4 kişilik bir masada bolca çeşit meze ve ara sıcakları deniz ürünleri olan 3 şişe uzo’luk masada toplam 80 euro ödedik. Gereken ne varsa masaya geldi diyebiliriz. Kalamar saganaki’yi tavsiye ederiz.

TripAdvisor Aromas Tavern

 

Romantika Grill

Balık dolu günlere bir ara vermek adına et yemeye karar vererek Ada’nın en güzel et yapan restoranını Naousa’da bulduk. Bizce buraya gidince bize teşekkür edeceksiniz. Naousa sokakları arasında çok şirin ve ufak bir meydanda yer alan restoranda 4 kişilik masa için toplam 71 Euro hesap ödedik ve hayatımızın en güzel Lamp Chops’unu yedik. Ayrıca mutlaka ortaya veal liver ve musakka alarak tadına bakmadan dönmeyin.

TripAdvisor Romantika Grill

 

Ephesus Restoran

Denizin üstünde yemek yemeyi tercih ederseniz Ephesus ve yanındaki restoranı deneyebilirsiniz. Parikia sahilinde yer alan restoranın sahibi Türk diye duyduk fakat yemeklerini denemedik. Menüsünde et balık kebap gibi karışık seçenekler var. Özellikle pizza konusunda epey başarılı olduğunu duyduk.

TripAdvisor Ephesus Restoran

 

Yeme yeme kısmını hallettiysek içme kısmına geçelim diyeceğiz ama bunun için maalesef önerebileceğimiz tek bir seçenek var. Naousa sokaklarında karşımıza çıkan Sante Bar bir kaç drink alabilmek için güzel bir nokta olacaktır. Adamızda maalesef gece hayatı pek hareketli değil. Zaten bunun için İos ve Mykonos’a gidiliyor.

Gelelim şarap konusuna. Bu kadar rüzgarın bir anlamı olmalıydı ama değil mi? Rüzgarlardan bozlaşmış adamız çok güzel şaraplara ev sahipliği yapan bir ada haline gelmiş. Taneni yüksek şaraplar bol rüzgar alarak yetişen üzümlerden elde edilirmiş. Biz de burada denediğimiz şaraplarda bunu görmüş olduk. Tahmin ettiğiniz gibi Paros Adası, üzüm bağları ve şarapçılığı ile de ünlü bir adadır. Adada bir kaç tane yerel şarap üreticisi var ve bunlardan bizim deneyimlediğimiz Aghioi Anargyroi plajı yakınlarındaki Moraitis Winery, 1910 yılından bu yana hizmet veriyor (paroswines.gr). Hatırladığımız kadarıyla üç nesildir devam eden bir aile geleneği olan bu işletmede şarap evini ziyaret ederken, şarap tadımı yapılabilir ve mahzenini gezebilirsiniz.

Bir de tabi Uzo konusu var. Uzonun aslında bir çok çeşidi var ve bizce Rakının olmadığı masaya en fazla yakışanı Barbaryani. E tabi Barbaryaninin de çeşitleri var ve bunların arasında mavi renkli %46 alkollü olanını denemenizi tavsiye ederiz.

Afiyet olsun!

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This