Moskova Gezi Rehberi

Uzak komşumuz diyebileceğimiz Rusya ile uzun yıllar boyunca turizm sayesinde yakın ilişkiler içerisindeydik fakat 2016 yılında yaşanan uçak olayından sonra iki ülke uzaklaşarak birbirine yabancılaştı ve bu durum iyice ileri giderek artık her iki taraf için terse göç başlattı. Bütün bu yaşananların sonunda bir Türk olarak Rusya’ya belki de ikili ilişkiler daha iyiyken gitmek gerekirdi diye düşünebiliriz fakat 2018 Dünya Kupası’nın ülkede yarattığı etki ve bıraktığı izler ile aslında gidiş için doğru bir zaman olduğunun farkına sonradan vardım. Dışarıya çok fazla açık olmayan bir ülkeye kısa süre içerisinde Dünya’nın dört bir yanından insanın akın ederek ortalığı şenliğe çevirmesi ve bütün bunlar için Ülkede yapılan hazırlıkların Moskova’daki havayı tamamen değiştirmesiyle, bu durumun şehri pozitif etkileyerek daha turist canlısı bir ortam yarattığını görmüş oldum. Rusya gibi belli özelliklere ve kurallara sahip bir ülke için bu dönem tamamen pozitif etkiler yaratmış. Bunların en başında gelen şey ise ülkenin artık İngilizce iletişim kurulabilen bir ortama sahip olması geliyor. Toplu taşıma yerlerinde veya restoranlarda çalışan insanlara Dünya Kupası dolayısıyla İngilizce öğretilmiş ve şehre İngilizce tabelalar asılmış. Malum Kiril alfabesinde yer yön bulmak bizler için pek kolay değil. Yani artık Rusya’da turist olmak daha kolay. Çok büyük bir şehir olmasına rağmen gezilecek yerleri çok fazla değil fakat yine de benzeri olmayan müzeleri sayesinde 2-3 günde geçiştirebileceğiniz bir destinasyondan da çok daha fazlasını vadediyor. Buradan, geniş Rus kültürünü ve tarihini selamlıyoruz.

Toplumsal olarak bakarsak da benim düşünceme göre Ruslar ile bir çok noktada benzerlik gösteriyoruz. Özellikle davranış benzerliğimiz çokça var, belki bizden biraz daha soğuk ve resmi olabilirler, bu da maruz kaldıkları iklim ile açıklanabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu, Moskova ve St. Petersburg’da 1 hafta geçirmek :) Tavsiyemiz 1 hafta fakat TL’nin güncel durumuna Moskova pahalılığı eklenince ortaya bizler için çok hesaplı bir tablo çıkmadığını da belirtelim.

Moskova’ya Nasıl Gidilir?

Öncelikle Rusya’ya gitmek için vize almak gerekiyor ve bu vize öyle saçma bir vize ki pasaportunuzla birlikte 1 adet fotoğraf ve 150 usd para karşılığında başvuruyorsunuz. Sonucu ise 5 gün içerisinde 15 günlük tek giriş hakkı olan vize ile alıyorsunuz. Anlayacağınız siyasi krizlerden sonra Rusya bizi haraca bağlamış.

THY, Onur Air, Pegasus, AtlasJet gibi firmalarımız hemen hemen her gün Moskova’ya karşılıklı seferler düzenliyor. Bu yüzden nasıl gidileceği konusunda bolca seçeneğimiz bulunuyor. Bizim firmalara bonus olarak bir de Aeroflot firmasının low-cost özellikteki alt kuruluşu olan Pobeda havayolları var ve fiyatları son derece uygun. Bunca seçenek arasında en doğru uçak biletini bulmak için skyscanner arama motorunu kullanmanız tavsiye edilir. Biletinizi ararken önce skyscanner’dan araştırın, sonra da havayolu firmasının kendi web sayfasını ziyaret edip son kontrolü oradan yapın. Bazen arama motoru yönlendirmelerinde fiyat daha yüksek çıkabiliyor. Kusura bakma skyscanner, seni de bir gün gömmemiz gerekiyordu!

Moskova’da Nerede Kalınır?

Moskova çok büyük bir şehir ve İstanbul gibi bir çok merkeze sahip. Buna ek olarak da ziyadesiyle pahalı. Konaklama için ortalamanın biraz üstünü gözden çıkartmak gerekiyor ve buna ek olarak Airbnb konusunda da yeterince ilerleme kaydedilmiş değil. Hem evlerin içleri kötü oluyor diye duyduk, hem de seçenek az ve pahalı. Bu sebeplerden ötürü booking.com ile araştırmalara başlamanızı ve özellikle hijyen bakımından. hassas iseniz 3 yıldızlı tesislerin altına düşmemenizi öneriyoruz. Biz ki ne hostellerde ne ranzalarda yatıp kalktık..

Lokasyon seçiminde ise şehrin ana merkezi ve orta noktası olan Kremlin meydanına yakın bir konum seçebilirsiniz. Biz Grand Palace otelinde kaldık ve ortalama olarak memnun ayrıldık diyebilirim. Biraz değişik insanlar tarafından işletilmesi haricinde her şey genel olarak yolundaydı.

Moskova’da Ulaşım

Moskova ulaşım konusunda sorunsuz bir şehir olmasıyla birlikte büyüklüğü ile biraz insanı ürkütebiliyor. 380 km uzunluğundaki Metrosu büyüklük bakımından Dünya’nın sayılı metrolarından ve şehri efekti şekilde dolaşabilmek için sıkça kullanmanız gerekiyor. Bir Paris metrosu değil ve her sokak başında bir durağı bulunmuyor fakat yine de gerekli bir ulaşım aracı. Metro olmayan yerlerde ise Uber devreye giriyor. Moskova’da çoğu taksinin mantığı turisti düdüklemek olduğu için onlara çok bulaşmadan Uber uygulamanızı telefonunuza yükleyip öyle gitmenizi tavsiye ediyoruz. Zaten pahalı olan şehrimizi daha da yüceltmenin alemi yok. Eğer bizim gibi yapıp bütün şehri yürümeye kalkarsanız da günde ortalama 20 km’nin altına düşmemeniz lazım ki görmeniz gereken her yeri görebilin.

Metro tek geçiş kart ücreti: 55 ruble

Bir Stockholm metrosu olmasa da Moskova’da da görülmeye değer birkaç tane metro istasyonu bulunuyor. Eğer yolunuz düşerse bir fotoğrafını alacağınız durakların isimleri ise: Mayakovskaya, Kiyevskaya, Elektrozavodskaya, Komsomolskaya

Bir de ufak bir bilgi; Park Pobedy isimli metro durağı 84 metre derinlik ile Dünya’daki en derin metro durağıymış.

Moskova Gezilecek Yerler

Moskova gezilecek yer bakımından aşırı seçeneklere sahip bir şehir olmadığı için 3 günlük bir süre veriyorum ama müze gezmeyi seviyorsanız oraya ayıracağınız süreyi de üstüne ekleyerek kalış sürenizi buna göre yapabilirsiniz. Büyük şehirleri neden sevmediğimizi söyleyelim mi, çünkü İstanbul’dan sonra büyük şehre ihtiyacımız yok ve gezmemiz gereken yerler kompakt bir alanda olduğunda bu durum bizim için o şehri daha sempatik hale getiriyor. Gel gelelim ki Moskova’da işler biraz farklı ve dağınık olduğu için günde ortalama 20 km. yürüyerek şehri gezdik. Gezilecek yerlerin başında pek tabii ki Kremlin meydanı ve Kremlin sarayı geliyor. Bu bölümü bütün detaylarıyla hem içeriden hem dışarıdan gezmek 1 tam gününüzü alacaktır. Rusya’ya güzel bir başlangıç yapmak için başlangıç noktası olarak burayı öneriyoruz. Sonrasında şehrin kalbi olan Tverskaya caddesi ve çevresini gezebilir, yüksek yüksek tepelerden biri olan Sparrow Hills’e çıkabilir, Maxim Gorki parkında yeşil ile buluşabilir ve en sonunda Nazım Hikmet’in mezarına bir gül bırakıp gezinizi tamamlayabilirsiniz.

O halde gelelim şimdi detaylı bilgi ve önerilere;

Aziz Vasil Katedrali (The Cathedral of Vasily the Blessed) (Saint Basil’s Cathedral)

Moskova denince akıllara ilk gelen şey muhtemelen önce Putin, sonra da Rusya’ya rengini veren bu meşhur katedralin kubbeleri olmuştur. İşte o renk cümbüşünün olduğu yer tam olarak Aziz Vasil katedralidir. Burası aslında sıkça Kremlin Sarayı ile karıştırılır, bunun nedeni de sağ olsun bütün yayın organlarındaki ”Kremlin’den canlı aktarıyoruz” şeklinde giriş yapan spikerlerde hep burası arka plandadır. Rusya’nın renklerini güzel yansıtıyorsanız fakat kafaları karıştırıyorsunuz, uyarıldınız!

Kızıl meydanın güneyinde bulunan ve ikonik fotoğrafların temel ögesi olan Aziz Vasil Katedrali 1561 yılında, kazanılan zaferleri temsil etmesi adına korkunç Ivan tarafından yaptırılmıştır. Toplamda her biri birbirinden farklı yükseklikteki 8 adet kubbeden oluşan bu katedralin mimari tarzının Rus mimarisiyle herhangi bir benzerliği yoktur ve kubbelerin tasarımında, alevlerin gökyüzüne yükselişi temsil edilmiştir. Katedral ilk yapıldığında kubbelerin som altından yapıldığını öğrendik, sonrasında ise 17.YY’da kubbeler boyanarak bugünkü haline getirilmiş. Bu kubbeler hem kazanılan 8 tane zaferi hem de 8 adet kiliseyi temsil etmektedir. Yapıda kullanılan tuğlaların üzerine büyük bir çeşitlilikle yerleştirilen üç boyutlu mimari elementler ile o dönemin tarzından farklılaştırılmıştır ve bu tarzıyla da Rus mimarisinden tamamıyla ayrılmaktadır. İtalyan bir mimara yaptırılan Katedral tamamlandıktan sonra, efsaneye göre, bu eserin benzeri başka bir yerde yapılmasın diye mimarın gözlerinin korkunç Ivan tarafından dağlandığı söylenir. Halk arasında kubbeleri soğana benzetilen bu Katedralin hakikaten eşi benzeri yoktur diye düşünüyorduk ki St. Petersburg’daki Spilled over Church gördükten sonra bu fikrimizden vazgeçtik, evet benzeri var ama o konuya St. Petersburg yazımızda geleceğiz.

Buranın içerisi şu anda Devlet Tarih müzesi olarak kullanılmaktadır ve Katedral ile birlikte Kızıl Meydan ve Kremlin, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer almaktadır. Öncelikle şunu belirtelim, yoğun kalabalıkta sıra bekleyip içeri girmenize pek fazla gerek yok çünkü dış cephedeki mükemmellik içeride yok ve içeride göreceğiniz tek şey Çar’ın 17.YY’dan kalma bardağı olacak. İçeri giriş ücreti ise 400 Rubledir.

Katedral ile ilgili şöyle ilginç bir hikaye de var, Sovyet döneminde devlet ateizmi ülkede hakimken burası ateistler tarafından ele geçiriliyor ve bir dönem boyunca ateist kampanyalarının gözdesi olarak kullanılıyor. 1929 yılında ise laikleştiriliyor ve Ortodoks kilisesine ait bir yer olmaktan çıkıp devlet kontrolüne bırakılıyor.

Konum için tıklayın

Red Square

Meşhur Kızıl meydan ve Kremlin sarayı, Moskova şehrinin ve hatta tüm Rusya’nın sembol yeridir, en değerli noktasıdır. O çar senin bu çar benim, kimler gelmiş kimler geçmiş, bak hala buradayız dedirten yeridir. Ülkenin kontrol merkezidir ve evet Putin’i soruyorsanız o da tam olarak burada yer alan Kremlin Saray’ındadır. Ülkenin tarihinde yaşanmış bir çok değişim ve önemli olay burada vuku bulmuştur. Tarihi 15.YY’a uzanan bu meydan, Kremlin’in duvarları yapıldıktan sonra inşa edilmiş olup en büyük özelliği tarih boyunca bütün önemli olayların buradan duyurulması olmuştur. Fermanlar burada duyurulmuş, kafalar burada uçurulmuş ve daha bir sürü şey.. Meydanın isminin ise düşünülenin aksine komünizm kırmızısı ile bir ilgisi yoktur, bu isim Rusça’da güzel anlamına gelmektedir ve burasının adı da Rus dilinde güzel meydan olarak geçmektedir.

Meydanda bir de Lenin Mozolesi yer almaktadır. Buna cevaben, meydanın paralel sokaklarında da Dünya’nın en pahalı markalarına ait mağazalar vardır. Birisi ironi mi dedi? Hey gidi hey, çok değil 30 sene öncesinde askerlerin geçiş alanı, şimdilerin fotoğraf çekiş alanı olmuş dedirten yerdir.

Bu meydan aynı zamanda şehrin 0 noktası olarak kabul edilir. Moskova sınırları içerisinde yer alan diğer bölgelerin mesafe hesaplaması bu noktaya göre alınır. Aziz Vasil katedralinin önderliğinde fotoğraflamanız gereken bir alan olan Kızıl Meydanın gündüzü biraz kalabalık olsa da akşam ışıklandırmaları altında pek güzeldir.

Moscow Kremlin

Kızıl Meydan ve Katedralden bahsettik, bu yapıların beraberinde yer alan Alexander bahçesi, Kremlin duvarları ve Kremlin sarayını kapsayan alanın ortak adı Moskova Kremlini’dir. Bu alanın içerisinde toplamda 5 adet saray ve 4 adet katedral bulunmaktadır. Kremlin kelimesinin anlamıysa şehrin içindeki kale demektir. Tarih boyunca kremlin sarayı Çar’ların idare yeri olmuştur ve şimdi bu gelenek Putin ile devam etmektedir.

Kremlin de zamanında çeşitli tehlikeler atlatmış, bunların en önemlisi ise Napolyon’un Kremlin sınırlarına gelerek buraları böylece ateşe verin demesi olmuş. Bir kısmına zarar verseler de günümüzde gayet iyi durumda olan mekan yeni ziyaretçilerini bekliyor. Yine İtalyanlar tarafından inşa edilen Kremlin duvarları, kuleleri ve İvan’ın çanı ise sarayın içerisindeki en dikkat çekici yerlerden. İçeride toplam 19 tane kule olduğunu söylediler, biz sayamadık ama var diyorlarsa vardır herhalde.

Kremlin duvarları içerisinde kalan bölüm ve Kremlin sarayının bir kısmı turistik geziler için bölümlere ayrılarak ayrı ayrı ücretlendirilmiştir. Bu duvarların arasında kalan bir diğer ünlü alan ise Korkunç Ivan’ın çan kulesi ile çar topudur. Buraları layiğiyle gezebilmek için gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekir çünkü her gün sınırlı sayıda insanı geziye dahil ediyorlar. Özellikle Kremlin Armoury çok değerli ve sarayın mutlaka görülmesi gereken bir kısmı olduğunu düşünüyoruz. Eğer militarist meraklarınız varsa doğru yeri gezeceksiniz demektir.

Bu meydanı gezerken ve özellikle Putin’in buralarda takıldığını öğrendikten sonra giriş çıkışları nasıl yaptığını merak etmiştik, sonra öğrendik ki kimseyi rahatsız etmemek ve trafik olmasını engellemek için helikopter kullanıyormuş. Respect bro! Bizde olduğu gibi ana yollar 3 saat önceden kapatılmıyor yani!

Cathedral Square of Kremlin

Moskova Kremlin’i içerisinde yer alan bu meydanda adından da anlaşılacağı üzere her yer katedral ve ücretli gezilecek alanlardan bir tanesi. Korkunç Ivan’ın meşhur çan kulesi olan Ivan the Great Bell Tower da burada yer alıyor. Kremlin içerisinde bulunan en yüksek yapı olan bu kule aynı zamanda bir katedral. 1508 yılında inşa edilen çan kulesinin beraberinde 3 tane daha katedral yer alıyor. Sırasıyla isimlerini fotoğraflarını ekliyoruz, gerçekten çok güzeller!

Cathedral of the Annunciation

Cathedral of the Archangel

Dormition Cathedral of Moscow

Katedral cümbüşünde çok güzel fotoğraflar yakalayabilirsiniz, ayrıca meydanın girişinde yer alan Çar’ın çanı ise dünya üzerindeki en büyük çan olarak kayıtlarda yer alıyor. Hemen yanındaki ise Çar topu.

Bolshoi Tiyatrosu

Rusya’da bale ve opera gibi aktiviteler özel zamanları işaret eder ve Rus halkı için çok önemlidir. İnsanlar bu tip etkinliklere giderken, duydukları saygı gereği düğüne gider gibi giyinirler ve ortamda büyük bir resmiyet vardır. Bu detayı bu şekilde anlatıyorum ama Bolshoi tiyatrosunun önüne gidip dış mekan fotoğraf çekimi yapacaksanız bu hazırlığa gerek yok tabii ki sfjhdjgsh

Bolshoi tiyatrosu, 1824 yılında opera ve bale gösterileri için inşa edilmiştir ve Dünya’daki en eski bale organizasyonlarından bir tanesi olan ünlü Bolshoi Bale topluluğu da 200 dansçısıyla birlikte buradadır. Yapıldığı günden bu yana büyük bir yangın atlatan bu bina bir çok ünlü prömiyere ev sahipliği yapmıştır. Buraya geldiğiniz gün herhangi bir gösteri olmasa dahi sahneyi gezebileceğiniz turlar düzenleniyor, bu tur ve gösteriler hakkında bilgi ve bilet almak için buraya tık tık

Konum için tıklayın

Gorki Parkı

Ünlü yazarımız Maxim Gorki’yi bilirsiniz. Gorki’yi onore etmek için onun adına yapılan bu park şehrin en fazla ziyaret edilen parklarından bir tanesi ve Moskova’nın central parkı kıvamında bir yerdir. Yeşili özleyenler için gidilesidir. Giderken nehir boyunca yürürseniz çok daha keyifli olacaktır.

Konum için tıklayın

Vorobyovy Gory (Sparrow Hills)

Serçe tepesi olarak alınan bu meydan Moskova’ya tepeden bakabileceğiniz en yüksek doğal noktadır. Panaromik fotoğraflar çekmek isterseniz doğru adres burasıdır. Rusya’nın en köklü ve eski devlet üniversitelerinden bir tanesinin yanında yer alır ve buraya geldiğinizde göreceğiniz Üniversite rektörlük binasının da sizi ayrıca şaşırtacağına inanıyorum.

Manzara eşliğinde takıldıktan sonra yeşillikler arasında aşağıya doğru inerek nehir kenarında yürümeniz tavsiye edilir. Özellikle gün batımını yakalarsanız güzel fotoğraflar çıkartabilirsiniz.

Buraya gelirken metroyu kullanabilir veya üniversite bahçesinin içerisinden geçen yolu kullanabilirsiniz.

Tepeyi bitirip fotoğrafları çektikten sonra ise yamaç boyunca yeşillikler içerisinden nehre doğru inebilir ve nehir boyunca yürüyebilirsiniz. Sonrasında nehrin kenarındaki Luzhniki metro durağından tekrar merkeze dönebilirsiniz.

Tepenin konumu için tıklayın

Tverskaya Caddesi

Burası Moskova’nın merkezinde yer alan en popüler caddesidir. Geniş ve uzun bir cadde olan Tverskaya’da sadece buraya bir merhaba demek için yürümeniz yeterli olacaktır zira esas olay bu caddenin paralelinde kalan ve aracın girmediği sokaklardadır. Bu bölgeyi güzelce dolaşabilmek için Tverskaya’dan başlayarak Arbat Street’e doğru giden bir yol çizin. Eğer yürümekten yorulmadıysanız akşama doğru da Rochdelskaya caddesi ile nehir arasında kalan bölgeye gidin. Bir çok güzel ve kaliteli müzik çalan bar göreceksiniz.

Konum için tıklayın

Ostankino Kulesi

Avrupa’nın en yüksek yapısı olan Ostankino kulesi Dünya’nın da 4. en yüksek yapısıdır. Bir radyo-televizyon kulesi ve neden bu kadar yüksekmiş diye düşünürken cevabı lokallerden aldık ki zamanında Empire State’den daha yüksek olmasını istemişler. Uğramak isterseniz konumu bırakıyoruz.

Konum için tıklayın

Novodeviçi Mezarlığı

Rusya tarihine damga vurmuş bir çok ünlü kişinin mezarlığı ve bizim de en ünlülerimizden birisi olan Nazım Hikmet’in mezarı burada yer alıyor. Mezarlık biraz şehrin ücra köşesinde kaldığı için buraya giderken Uber kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Mezarlığın içine girdiğinizde diyeceksiniz ki Nazım Hikmet nerede, o noktada ise bizim de faydalandığımız aşağıdaki videoyu izlemenizi öneriyoruz. Eğer Rusça biliyorsanız, mezarlığın girişinde yer alan bilgilendirme tabelasında da muhtemelen mezarlığın yeri yazıyordur.

Konum için tıklayın

 

Moskova Müzeleri

Kozmonotluk Anıt Müzesi

Eğer uzaya meraklıysanız, Dünya’nın ilk uydusunu fırlatıp uzaya insan evladını ilk kez gönderen Rusların kozmonotluk müzesine gitmenizi tavsiye ediyoruz. Yuri Gagarin’e selam olsun diyerek başlanılan turda bir uzay simülasyonuna dahi girebiliyorsunuz. Uzaya yapılan bu yolculuğun tüm detaylarıyla anlatıldığı bu müze gerçekten eşsiz bir yer.

Giriş ücreti: 250 ruble

Konum için tıklayın

Tretyakov Devlet Galerisi

Bir tüccar olan Pavel Tretyakov ismindeki zevkli vatandaşın koleksiyonlarından oluşan bu galeri Moskova’nın en değerli sanat müzesidir. Rus resimine ilginiz varsa uğramanız gereken yer burasıdır çünkü en geniş koleksiyon buradadır ve 19.YY Rus resminde ne varsa burada toplanmıştır.

Giriş ücreti: 500 Ruble

Konum için tıklayın

Puşkin Müzesi

Rus edebiyatının en önemli temsilcilerinden birisi olan ve ülkenin ulusal şairi olarak kabul edilen Aleksandır Puşkin’in isminin verildiği güzel sanatlar müzesinde hem Avrupa hem de Orta Doğu’dan bir çok eser bulunmaktadır. Eğer vaktiniz kalırsa uğramanızı tavsiye ederiz çünkü içeride Truva’dan çalınan eserlerde olduğu için bize ait şeyleri görmek mutlu ediyor, bizden kaçırılmasına rağmen!

Konum için tıklayın

Online bilet için tıklayın

 

Moskova Gece Hayatı

Moskova gezisi öncesi gece hayatı konusunda beklentimiz öyle çok yukarılarda değildi fakat gittikten sonra gördüğümüz eğlence ortamı ile adeta bir Berlin havası yakaladık. Mekanların kalitesi, müziğin kalitesi, insanların rahatlığı ve eğlenmeyi bilmesi ile beklediğimizin üstünde akşamlar yaşadık. Gidip içkisinden yudumladığımız barların da bir listesini hazırladık ve ayrı bir yazıda bu mekanlar için söylenecek bir iki çift sözümüz olacak, hazırlığını yapıyoruz.

Bütçe

Geldik Moskova’nın en olumsuz kısmı olan bütçe konusuna. Bu şehir maalesef ki herhangi bir Avrupa başkentinden daha pahalı, hatta Paris’ten bile daha pahalı. Ne yemesi ucuz, ne içmesi ucuz, ne konaklaması ucuz ne de gece hayatı ucuz. Ucuza bulabileceğimiz tek şey olası uçak bileti olacaktır. Özellikle akşam yemeği seçeneklerinde biraz böyle şık bir restoranı denemeye kalkan yanıyor çünkü ortalama ile iyi arasında fiyat olarak uçurum var. Belki eski döviz kurlarıyla durum bu kadar sert değildi fakat bu kelimeleri yazdığım 2018 eylül ayında durum bundan ibaret.

Biraz daha detaylandırırsak, 4 kişi ortalama bir restoranda veya Rus meyhanesinde akşam yemeği 1.250 tl civarı gelirken lüks bir restorana gittiğinizde bu rakam 2.000 tl civarlarına çıkıyor. İçki fiyatları Türkiye’nin bir tık üstünde ki bu duruma Avrupa’da pek alışık değiliz, malumunuz Euro 8 de olsa yine de içki Avrupa’da bize kıyasla daha ucuza geliyor. Kahvaltı için dahi ortalama bir yere gittiğinizi düşünerek hesap yaparsak kişi başı 50 tl’nin altında çıkmanız pek mümkün olmuyor. Yeme içme demişken, restoran konuları ile ilgili olarak ayrıca bir yazı hazırlıyoruz.

Rusya ile yakın bir kültürü yaşadığımıza ve aslında birbirimize benzer bir çok yönümüz olduğuna inandığımız şu günlerde bu ülkeye bir ziyareti tavsiye ediyoruz :)

Bilinmesi Gerekenler

*Moskova, Rusya’nın Başkentidir.

*Moskova’da yaklaşık 13 milyon insan yaşamaktadır.

*Rusya’ya gitmek için vize almak gerekmekte olup vize ücreti 150 USD’dir.

*Moskova’da yılın en sıcak ayı, 19 derece ortalama ile Temmuz olurken en soğuk ayı -10 derece ile Ocak ayıdır.

*Dünya’daki en eski metrolardan birine sahip olan Moskova’da metronun açılış tarihi 1935 yılıdır.

*Rusya’da dışarı çıktığınızda pasaportunuzu yanınızda bulundurmak zorundasınız. Burası Avrupa gibi değil maalesef, eğer pasaportunuz olmadan polis kontrolüne girerseniz başınız belada demektir.

*Fotoğraf galerimizde göreceğiniz görkemli yüksek binadan şehirde 5 adet var. Bu binaların tipi aynı fakat kullanım amacı farklı. Bir tanesi Dış İşleri Bakanlığı olarak kullanılırken bir diğeri insanların oturduğu bir apartman, öbürü ise kamu binası olarak kullanılıyor.

*Aziz Vasil katedralini yaptıran korkunç İvan, Rusya’nın ilk Çarı’dır. Stalin döneminde, Kızıl meydanda yapılan askeri yürüyüşlerin karşısına bir engel olarak çıktığından şikayetçi olarak buranın yıkılmasını istemiştir.

*Rusya ile yaşanan uçak krizinden sonra bir çok Türk firması ve Türk çalışan bürokratik yollarla ülkeden gönderildi. Özellikle halk baskısının da o dönemde çokça yaşandığını fakat zamanla ilişkilerin normalleştiğini ve halkın da bu duruma alıştığını öğrendik

*Rusya’da yer yön iz ararken Google maps kullanmanızı önermiyoruz çünkü Yandex’in ülkesi olarak Google maps’e sınırlı bilgi vermiş olmalılar ki yol tarif etme kısmında ciddi problemler var. Bu yüzden diyoruz ki cevabınız: Yandex!

*Moskova’da taksi kullanacaksanız öyle her önünüze gelen taksiyi çağırmayın ve direkt olarak Uber kullanın çünkü 2 katı daha ucuz. Hayati bir tavsiye daha veriyoruz. Uber’in bir açığı var ve bu uygulamayı hattınızın ait olduğu ülkede yüklemeli ve hesabınızı aktif hale getirmelisiniz. Aksi halde yurt dışında aktif hale getiremiyorsunuz.

*Rusya’da parklarda çimlerin üzerine oturmak, çimlere basmak ve yerlere sigara atmak yasak. Aman göz ardı etmeyin yoksa vallahi göze gelirsiniz.

1 Comment

  1. Gülen Şahin

    Rusya’nın bu kadar renkli ve güzel fotoğraflarını görmemiştim bundan sonra sizi takip edip gezilecek yerleri öyle planlayacağım emeğinize sağlık…

    Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This