Milano Yeme İçme Rehberi

Milano, hakkında bildiklerimiz haricinde Dünyaca ünlü cafe ve restoranlarıyla da meşhur bir şehirdir. İtalya’nın geri kalanından da epey ileri ve çeşitli bir mutfağa sahiptir. Özellikle yenilikçi mutfak tarzı ve tasarımıyla popüler hale gelmiştir. Ayrıca 2014 itibariyle 157 adet Michelin değerlendirmesine alınmış restoranı ve 3 adet 2 yıldızlı Michelin restoranına sahip olan bu şehre geldiğinizde sırasıyla ‘Cracco‘, ‘Sadler‘ ve ‘il Luogo di Aimo e Nadia‘ restoranlarına uğramayı unutmayın.

Milano seyahat rehberi yazımızda ballandıra ballandıra anlattığımız Navigli ve Brera bölgelerinde birçok tarihi restoran ve bar bulunmaktadır. Şehrin en eski cafelerinden bir tanesi olan ‘Caffe Cova’ ise 1817 yılından beri bu bölgede yer alır. İnanması güç ama Milano’da yer alan ve en az 70 yıldır hizmet veren 15 adet cafe, bar ve restoran bulunup bunlar İtalya’nın tarihi yerleri listesinde yer almaktadır.

Milano’dayken size sabah kahvaltınız için tercih edeceğiniz brioche’den tutun füzyon restoranına kadar geniş bir öneri listesi hazırladık. İtalyan mutfağı her yerde güzel ve yemeye teşvik edici. Biz hamur ile et tüketen ve proteine göre bir bakıma karbonhidratı daha fazla seven bir millet olduğumuz için mi acaba İtalyan mutfağı bize bu kadar çekici geliyor diye düşünmekten kendimizi alamadık. Bunun içine pizzayı ve işkembeyi koyabiliriz, bunu yazının devamında detaylandıracağız.

Gelelim restoran özelliklerine, Milano sokaklarında dolaşırken karşınıza 3 farklı tip restoran çıkacaktır. Bunlar Ristorante, Trattoria, Osteria’dır. Trattoria gördüğünüz zaman bilin ki yerel lezzetlerin sunulduğu bir restorana bakıyorsunuz ve mutfakta ev yapımı ürünler kullanılıyor. Osteria görüyorsanız hem yerel hem de fiyat olarak biraz daha pahalı olana girmek üzeresiniz. Ristorante’yi bi yerden görünüz ısırdıysa bilin ki genelde en yüksek fiyata sunum yapan bir cüzdan canavarı ile karşı karşıyasınız.

Genel bilgiler kısmını geride bırakıp biraz daha detaya inelim.

Milano’da herkes için bir seçenek vardır ve ulaşması kolaydır. Ek olarak veganlar için seçenekler geniştir. Ayrıca birçok yerde taze sıkılmış meyve suyu ve smoothie bulabilirsiniz. Sabah kahvaltısı ise İtalyanlar tarafından benimsenmemiş olacak ki sadece Brioche ismindeki kruvasan ve yanında capuccino ile bu öğünü tamamlarlar.

Bizim için kahvaltının mutlulukla nasıl bir ilgisi var ise İtalyanlar için de Aperitivo’nun mutlulukla bir ilgisi olduğunu düşünüyoruz. Aperitivo’yu kısaca tanımlamak gerekirse, İtalyanların akşam yemeği öncesi yaptıkları iştah açıcı atıştırmalarını bir iki içecek ile şenlendirerek sosyalleşmeleri diyebiliriz. Açık büfede sunulan bir çok aperatif seçeneğini 1 kadeh içki alarak tadabilirken normalden daha uygun fiyata bunu yaparsınız. Ayrıca genellikle sadece içkiye para ödersiniz ve aperatifler yanında ücretsiz gelir.

İtalya genelinde yaygın olan Aperitivo kültürü’nün, Milano’da bir tık daha fazla yaygın olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Navigli bölgesinde Aperitivo için lezzetli yiyecekler ve kaliteli şaraplar sunan sayısız mekan vardır. Genelde akşamları saat 6 civarı servis başlar ve 2-3 saat boyunca saat devam eder. Bu seansın arkasından ise başka bir restorana gidip yemeye devam eden İtalyanlar mevcut. Biz bir yere kadar İtalyanlara ayak uydurabiliyoruz :)

Yemek seansına önce Aperitivo ile başladığınızı düşünün. Bir kase dolusu turşu da Aperitivo sınıfına giriyor önce bunun bilgisini verelim. Hatta Aperitivo kısmını iştah açıcı başlangıç olarak tarif edelim. Devamında füme et, peynir veya küçük hamur işi gibi yiyecekler gelir. Sonrasında bir tabak et yemeği ve bitiriş tatlısı devamı sonrasında espresso ile kapanış yapılır. Et yemeğine şaşırmış olabilirsiniz. Gelin aşağıda biraz Kuzey İtalya mutfağından bahsedelim.

 

Kuzey İtalya Mutfağı

İtalya’daki bir çok şehirde olduğu gibi Milano’da da kendilerine has bir mutfak geleneği vardır. Aslında bu biraz kuzeyde olmakla ilgili. Milano’nun bulunduğu Lombardiya bölgesinde et yemekleri yaygın şekilde çokça tüketilir. Kuzeye geldikçe makarnanın yerini pirince, zeytinyağının ise yerini tereyağına bıraktığını göreceksiniz. Domates ve balığa ise hemen hemen hiç rastlanmıyor. Milanoluların geleneksel yemeği ise ”Cotoletta alla milanese” isminde bir et yemeğidir. Dana, domuz veya hindi etinin tereyağında tavada kızartılması ile yapılır. Aslında bu yönüyle biraz Viyana şinitzeline benzetilir.

Bir diğer yerel ana yemek ise ”cassoeula” ismindeki et yemeğidir. Bu yemek hazırlanırken, haşlanmış domuz kaburgası ve kara lahanalı sosis ile servis edilir. Et olarak sadece domuz değil, dana ve kuzudan tutun kaz etine kadar türlü çeşitlere yapılan bir yemektir. Et yemeklerinden ”ossobuco” ise dana inciğinin kendi suyuyla ağır ateşte pişirilmesiyle yapılan bir yemektir. Gremolata isminde bir sos eklenerek yapılır.

İtalyan Risotto’su ise Milano’da bizim bildiğimizden biraz farklı yapılır. ”risotto alla milanese” ismiyle göreceğiniz bu yemek, safran pirinci üstüne ilik dana eti ile yapılır. Bir ikinci risotto alternatifi olarakta sadece 4 peynirli olarak yapılır.

Şimdi gelelim en çok şaşıracağınız İtalyan yemeğine, ”busecca trippa”. Makarnası, pizzası derken işkembenin İtalyan mutfağında yer alacağını düşünür müydünüz? Trippa İtalyanca’da işkembe anlamına gelir ve işkembeyi haşlayıp soslarıyla birlikte pişirdikten sonra yanına fasulye ekleyerek servis ederler. Bu yemek ile artık Lombardiya’nın dibine indiğimizi söyleyebiliriz. Aşağıdaki gibi bir işkembe karşınıza gelebilir.

Bu kadar et yemeği yeter sanırım.

Tatlılardan bahsedersek; Chiacchiere, tortelli ve cinnamon gibi bol şekerli ve kuzeye özel tatlıları vardır. Milano ayrıca tüm İtalya’da salamı ile meşhurdur. Bir diğer meşhur olduğu nokta ise gorgonzola, taleggio ve mascarpone peynirleridir. Gorgonzola’yı şarapla tüketirken mascarpone’yi genellikle tatlı yapımında kullanırlar. Özellikle bizim bildiğimiz tiramisu‘nun orijinali mascarpone olmadan olmaz.

Yemekleri tanıttıktan sonra gelelim fiyatlara;

4 peynirli risotto: 11-13 euro

risotto alla milanese: 18-22 euro

busecca trippa: 14-17 euro

cotoletta alla milanese: 23-27 euro

Şehir merkezindeki restoranlardan uzak durun. Fiyatlar turistik yerlerde bir tık daha artmakta.

Kuzey İtalya mutfağı hakkındaki bilgilerimizden sonra gelelim sadede. Aşağıda Milano’da sizin için bazı restoran önerileri veriyoruz. Bu sefer biraz uzattığımızın farkındayız. Beğeneceğinizi umuyoruz :)

 

Miss Luffy Luf

Burası oldukça sakin bir atmosfere sahip ve cupcake’leri ile epey iddalı. Ayrıca vegan seçenekler de sunuyorlar.

Adres: Via Varese,4

Miss Luffy Luf TripAdvisor

 

Marotin

İtalya seyahat yazılarımızda hep verdiğimiz bir tavsiyemiz var. Kıymetini bilerek bol bol  kahve için çünkü dönünce çok arayacaksınız!

Bu sefer nokta atışı yapıyor ve size kahve için bir cafe’yi öneriyoruz. Cappucino’nuzun yanına bir de Brioche almayı unutmayın.

Adres: Via Archimede, 59

Marotin TripAdvisor

 

Nottingham Forest

Dünya’nın en iyi 50 barı listesinde yer alan bir bardasınız. Epey küçük bir bar olduğu için girerken sıra beklemeniz olası fakat buna değer. Burayı özel kılan şey kokteyllerinin özelliği ve kendilerine has oluşu. O kadar enteresan ki menülerinde o kokteylin nasıl hazırlandığını anlatmışlar. Mutlaka gidilmesi gereken bir bar olarak size aktarıyoruz.

Adres: Viale Piave 1

Nottingham Forest TripAdvisor 

 

Mono bar milano

Aperitivo için güzel bir bar, geniş menüsünde denenmesi gereken kokteylleri var. Porta Nuova bölgesinin en güzellerinden diyebiliriz. Bir ufak ayrıntıyı da verelim, burası bir eşcinsel barı olduğu için aşağıdaki görselde olduğu gibi epey renkli ve kalabalık oluyor.

Adres: Via Lecco, 6

Mono Bar TripAdvisor 

 

Radio Rooftop Milano

Akşam yemeği için burayı tercih ederseniz ME Milan II Duca Hotel’de manzaralı bir akşam yemeği deneyimi yaşayacaksınız. Asansörüne binin ve 10. kata çıkın. Nefesinizi kesecek Milano manzarasına sahip bir restoran olan Radio Rooftop sizi bekliyor.

Adres: Via Marco Polo 103

Radio Rooftop TripAdvisor

 

Bomaki Corso Sempione

Füzyon mutfağı denince akıllar genelde Barcelona’ya gider ve sadece meraklısının ilgisini çeker. Bir öneri Milano’da yapıyoruz. Burada Brezilya malzemeleri ile sushi ve nigiri yiyebilir, Brezilya içkilerinin tadına bakabilirsiniz. Güzel bir füzyon restoranı ve denemeye kesinlikle değer. Şu 2 günlük dünyada sushi’yi makro çekmedikte demeyiz. :)

Adres: Corso Sempione 10

Bomaki Corso Sempione TripAdvisor 

 

 

Luini

İtalyan’ların hamur işiyle ulaştıkları en güzel sonuç Panzerotti olabilir. Panzerotti denilen şeyi Milano’da en iyi yapan yerlerden birindeyiz. Puf böreği içine peynirli, domatesli, tunalı ve jambonlu gibi bir çok çeşidir var. Bu atıştırma mekanını denemenizi tavsiye ederiz.

Adres: Via Santa Radegonda 16

Luini TripAdvisor 

Roma Yeme İçme Rehberi

Roma Yeme İçme Rehberi İtalyan mutfağının bize çağrıştırdığı, bizde iz bırakan birçok yiyeceği vardır. Bunların en başında makarna ve pizza gelirken geri dörtlüde mozarella, balzamik, domates ve tiramisu vardır. Bir de bunları şenlendiren dondurmanın liderliğinde...

Paros Yeme İçme Rehberi

Paros Yeme İçme Rehberi Yunan mutfağının Türk mutfağına olan benzerliği konusuna Atina yeme içme rehberi yazımızda değinmiştik. Mutfağa dair pek çok ortak kelimeye sahip olmamızın, yaşadığımız etkileşimin bir göstergesi olduğunu düşünüyoruz. E aynı denizi...

Floransa Yeme İçme Rehberi

Floransa Yeme İçme Rehberi İtalyan mutfağı ile Floransa'da ilk defa tanışacaklar varsa başlangıç muhtemelen Balzamik ile olacaktır. Bir restorana gidip yemek siparişi verdikten sonra ekmek, balzamik ve zeytinyağı ile size sıcak bir karşılama yapacaklardır. İtalyanlar...

En Güzel 15 Viyana Kafesi ve Viyana Kahve Evleri

En Güzel Viyana Kahve Evleri   Viyana yeme içme rehberimizi yazarak aslında bu konuya ufak bir giriş yapmıştık fakat düşündük ki Viyana Kafe'leri konusu ayrı bir başlığı ve temiz bir sayfayı hak ediyor. Viyana şehri kahve konusunda geniş bir vizyona sahip...

St.Petersburg Ermitaj Müzesi

Hermitage Museum (Ermitaj Müzesi) Ermitaj müzesi Dünya’nın en büyük ve en önemli sanat müzelerinden bir tanesidir ve inanılmaz etkileyici bir yer olduğu kadar çoğu insanın St. Petersburg şehrini ziyaret etme sebebidir. Çoğunlukla Paris’teki Louvre müzesi...

İspanya Mutfağı ve Madrid Yeme İçme Rehberi

İspanya Mutfağı ve Madrid Yeme İçme Rehberi   İspanya mutfağının bazı lezzetleriyle bize yakın bir mutfak olduğunu biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayırsa sizi biraz şaşırtalım. Örneğin İspanya’nın neresine giderseniz gidin en favori çorba domatesli...

İzlanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzlanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler İzlanda hem konumu hem de son yıllarda popüler hale gelmesiyle birlikte en merak edilen ülkeler arasında geliyor. Biraz da burayı farklılaştırmak ve viral hale getirmek için ülke olduğundan ilginçleştirilmeye...

Cinque Terre Yeme İçme Rehberi

Cinque Terre Yeme içme rehberi İtalyan mutfağı araştırma yazısı ile alakalı giriş yaparken paylaştığımız en önemli bilgiyi tekrarlayarak restoran seçimlerinizde önünüzü açmaya devam ediyoruz. Restoran arayışınızda 3 tip restoran ile karşılaşacaksınız. Bunlar...

Slovenya Yeme İçme Rehberi

Slovenya Yeme İçme Rehberi   Slovenya, gittiğimiz ilk günden son güne kadar beklentileri karşılayan ve zaman zaman bizi şaşırtan bir ülke oldu. Yeni bir ülkeyi keşfederken en çok dikkat etiğimiz şey olan mutfağı eğer iyiyse o ülke bizim için sınıfı geçmiş...

Atina Yeme İçme Rehberi

Atina yeme içme rehberi Aslında bu yazımıza Yunanistan yeme içme rehberi olarak da başlayabilirdik. Evet amacımız Atina için restoran ve bar önerisi vermek olsa dahi vurgulamak istediğimiz diğer bir konu aslında Yunanlılar ile yakın bir yemek kültürünü paylaşıyor...

Pin It on Pinterest

Share This