Milano Alışveriş Rehberi

Seni hınzır Milano! Modanın kalbi, alışveriş düşkünlerinin merkezi! :)

Konu alışveriş olunca neden hep Milano akıllara geliyor diye merak ederken sorumuzun cevabını Milano’ya gittiğimizde almış olduk. Sokaklarda gezerken dikkat ettiğimiz ve her daim şık olarak gördüğümüz insanlar ve onlara bu ortamı hazırlamak adına her yıl Şubat, Haziran, Eylül aylarında düzenlenen Milano moda haftası puzzle parçalarını oluştruyor. Bir de burada yetişen ve tasarımlarıyla modaya yön veren modacılarıyla buraların en büyüğü o bir başka, Milano milano çok yaşa!

Diyebilirsiniz ki bu kadar modanın kalbi olan bir şehirde ucuza alışveriş yapmak mümkün değil. Fakat işin aslı öyle değil, aslında Milano’da alışveriş için en lüks mağazasından en vintage dükkanına kadar birçok seçenek mevcut. Örneğin Lüks bir başlangıç yapmak isterseniz Galleria Vittorio Emanuele II, alışveriş turunuza başlamak için ideal nokta olacaktır. Milano modasının kalbi burada atar. Via Montenapoleone ve ona eşlik eden Via Sant’Andrea, Via della Spiga ve Via Manzoni sokaklarını karış karış gezebilirsiniz. Bu sokaklarda gezerken sadece dükkan odaklı olmayın. Her birinin avlularına bakmayı ihmal etmeyin. Güzel sürprizlerle karşılaşmanız garanti.

Avluyu bir kenara bırakıp alışverişe dönersek, bu 4 caddenin bulunduğu bölgenin genel adı Quadrilatero della Moda olarak geçer. Quadrilatero kelimesinin türkçe anlamı dörtgendir. Yani Moda Dörtgeni olarak anılan bu bölgede birçok ünlü markaya ait mağaza bulacaksınız. Bunlardan en ünlüsü ise 10 corso como isimli mağazadır. Burası şehirdeki modaya yön veren önemli mağazalardan bir tanesidir. Bir şey satın almak her baba yiğidin harcı olmasa da gidip görülüp aydınlanma yaşanmasında fayda olduğuna inanıyoruz.

Toplu alışveriş imkanı sunan diğer yerleri inceleyelim;

 

Galleria Vittorio Emanuele II

Dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden birisinin burası olduğunu biliyor muydunuz? Hem de şehrin tam kalbinde yer alıyor. Burada Louis Vuitton’dan Gucci’ye, Prada’ya ve daha bilumum lüks mağazayı bir arada bulabilirsiniz. Daha hesaplı alışveriş seçenekleri için ise outlet gibi outlet ve pazarları aşağıda açıklıyoruz.

 

Fiera di Sinigaglia

Burası Milano Bit Pazarı olarak geçer. Tarihi 1800’lü yıllara uzanan bu pazar haftanın Cumartesi günü Navigli bölgesinde Ripa di Porta Ticinese’de kuruluyor. Porta Genova metro istasyonunu kullanarak buraya ulaşabilirsiniz. Pazarda yok yok! Giyimden kitaba, eski plaklardan el işi ürünlere kadar bir çok şeyi burada bulabilirsiniz. Antika ürünler ve 2. el mobilyalara kadar geniş seçenek sunan bit pazarına turistler kadar koleksiyonerlerin de ilgisi büyük. Milano bit pazarını en popüler ürünleriyle gelebileceğiniz tarihler ise 8 temmuz’dan 26 ağustosa kadar zaman dilimindeki bütün cumartesilerdir.

 

Milano Outlet Mağazaları

Serravalle Designer Outlet

Toplu alışveriş alanı olarak Serravalle Designer Outlet bir diğer noktadır. Burada 180 adet outlet mağazası bulunuyor ve bunların içinde Versace’den tutun D&G ‘ya kadar bir çoğu mevcut. Outlet olduğu için bir çok ürünü normalden daha ucuz fiyata alabileceksiniz.

Adres: Serravalle Designer Outlet, via della moda, 1, 15069 Serravalle Scrivia AL,

 

İl Salvagente

Milano şehir merkezinde yer alan bir outlet’tir. İçeriye girdiğinizde yine Dünyaca ünlü bir çok lüks markanın mağazasına ulaşacak ve daha makul fiyatlarda ürünlerle karşılaşacaksınız. Buraya ulaşımı 60 ve 63 numaralı otobüslerle Bronzetti  veya Archimede duraklarına gelerek sağlayabilirsiniz.

Adres: Via Fratelli Bronzetti, 16, 20129

Açılış saatleri: Pazar- Pazartesi hariç 10.00-19.30 olup Pazartesi kapalıdır. Pazar ise 11.00’da açılır.

 

Giorgio Armani Outlet

Armani ürünlerine normalin bir tık altında fiyatlarda ulaşmak için buraya gelebilirsiniz. Biz uyarımızı yapalım, mucize beklemeyin sonuçta Armani alacaksınız.

Adres: Via Provinciale per Bregnano, 13, 22070

 

Alışveriş yaparken aklınızda bulundurmanız gereken önemli bir ayrıntı var. 150 Euro ve üstü yaptığınız alışverişler için ödediğiniz vergiyi havaalanından çıkarken geri alabiliyorsunuz. Hava alanına gittiğinizde Tax Refund desk’i bulmanız yeterli olacaktır. Geri alacağınız vergi miktarını ise fişinizdeki IVA veya VAT olarak yazan değerden anlayabilirsiniz.

Çok çılgınız ve gelmeden önce alışveriş planı yapmalıyız diyenler için ise dev hizmet. Evet çok olduk biliyoruz fakat tüm mağazaların isimleri ve adres listeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Eğer bizdenseniz, cüzdanı ve ruhu bırakmayalım diyorsanız, daha lokal ve özel arayışlar içerisinde olalım diyorsanız sizin için Brera bölgesi‘ni öneriyoruz. Burada birçok lokal tasarımcıya ait mağazalar ile vintage dükkanlar bulacaksınız. Hatta bu tip dükkanlar için size aşağıda bir liste dahi hazırladık;

 

Milano Vintage Dükkanları Listesi

 

Vintage Delirium by Franco Jaccassi: Vintage seven bir kişinin büyük keyifle dolaşacağı bir mağaza. Adından da anlaşılacağı gibi gerçekten Franco’nun hezeyanına uğrayabilirsiniz. 80’lerin Versace koleksiyonundan 20’li yılların kıyafetlerine kadar inanılmaz geniş bir yelpazesi var. Burayı bir giyim müzesi gözüyle gezin deriz.

Adres: Via Sacchi, 3 Milan

 

Humana Vintage: Gerçekten alışveriş için vakit harcadığımıza değsin ve bir şeyler alabilelim diyorsanız doğru adres burası. Cüzdan düşmanı Milano geneline kıyasla daha karşılanabilir şeyleri burada bulabileceksiniz. Berlin, Viyana ve Barcelona derken bir şubelerini de Milano’ya açmışlar. Fiyat olarak henüz Milano pahalılığına ayak uydurmadıklarını göreceksiniz. Buranın işleyiş mantığı şöyle; insanlar kıyafetlerini dükkana bağışlıyor, sonra bu kıyafetler tamir ediliyor ve satışa çıkarılıyor. Devamında bütün gelir global önem taşıyan projelerin finanse edilmesinde kullanılıyor. Ne harika ama değil mi? O zaman buyursunlar.

Adres: Via Cappellari, 3

 

Cavalli e Nastri: Burada özel seçilmiş bir çok aksesuar ve elbise bulacaksınız. Genellikle 20 YY. ortası tasarımlar satılıyor. Çoğunlukla özel tasarım ve seçilmiş ürünler olduğu için birçok moda ve magazin stilisti buraya gelip nadide parçaların fotoğraflarını çekiyor.

Adres:  via Brera 2

 

Madame Pauline: Fransız dokunuşu bir butik Milano’nun göbeğine gelmiş. Burada uzun fransız stili kadın elbiselerinden mücevhere, el çantasından aksesuara kadar birçok şey bulabilirsiniz. Adeta yüzyılın başına geri dönüş yapıyorsunuz. Her renkten çanta bulmak mümkün. Biz burada biraz fazla asılı kaldık, oradan biliyorum.

Adres: Foro Buonaparte 74,

 

Mania Vintage: Burası bir çantacı ve aksesuarcı butiği. LV, Chanel ve Hermes çeşitlerini bulabilirsiniz. Antika mücevherler için ayrılmış bir bölümü de mevcut ve bu ürünler çoğunlukla Viktoryan döneminden kalma ve burada ayakkabı, elbise gibi şeyler satılmıyor.

Adres: Via F.lli Bronzetti 11

 

Parayı alışveriş ile bitirmeyin daha gezecek çok yer var! :)

Pin It on Pinterest

Share This