Akdeniz mutfağını severiz, zeytinyağını temeline oturtmuş yemekleri severiz ve önceliğimizdir. Bi restorana oturduğumuz zaman masaya önce zeytinyağı geldiğinde yüzler güler, yediğimiz ana yemeğin üstünde gezdirilen zeytinyağı ise candır. Hem yemekler zeytinyağı ile pişer hem de yiyecekler marine edilir. Akdeniz ülkelerindeki insanların en yüksek ortalama uzun ömre sahip olmasının nedenlerinden birisi de zeytinyağıdır. Ayrıca baharat Portekiz mutfağında çok yaygındır. Özellikle sarımsak ve paprika bir çok yemekte fazlasıyla vardır. Durum böyleyken ve hazır Lizbon’dayken şöyle bi güzel kendimizden geçiverdik. Hem sağlıklı beslendik hem de bir Okyanus ülkesinde olmanın tadını çıkardık.

Dünya’da kişi başına en fazla deniz ürünü tüketen ülkelerden birindeyken, tam bir şölene dönüşen deniz ürünleri seçenekleriyle olabilecek en üst seviyeye çıktık diyebilirim. Deniz ürünlerini eğer kıyısından köşesinden seviyorsanız, her türlüsünün müthiş bir lezzetle hazırlandığı Portekiz’e bayılacaksınız demektir. Sardalya’dan tutun kabuklu deniz canlılarından deniz minaresine kadar bir çok süper seçenek var ve bir çok restoranda farklı şekilde hazırlanıyor. Ahtapotlar, midyeler, istiridyeler ve daha niceleri için bulduğumuz çok güzel restoranlar olduğu için mutlaka tavsiyelerimize uymanızı dileyerek mutluluğumuz paylaştıkça artar diyoruz!

Bu arada Portekiz mutfağı yalnızca deniz ürünlerinden oluşmuyor. Ayrıca bir çok et seçeneği de mevcut. Özellikle domuz pastırması İspanya’da olduğu gibi burada da çok tüketiliyor.

Yalnız şöyle bir uyarımız var. Eğer biri size aşırı geleneksel bir Portekiz restoranına gitmeniz için tavsiye verirse bunu dinlemeyin. Çünkü bu tip restoranlar genellikle et yemeği ağırlıklı oluyor ve kırsal iç kesimin geleneklerini yansıtıyor. Çok fazla baharat ve et karışımına ihtiyacınız yok, bu okyanus ülkesinde deniz ürünü yemelisiniz.

Kahvaltı kısmına çok girmeyeceğiz çünkü gerek yok. Bir croissant veya sandwich ile güne hafif bir başlangıç yapıp hemen ardından güzel restoranlara dalmak bizce en mantıklısı.

Bu arada dev bir hizmet ile daha karşınızdayız, Portekiz’de menüyü açtığınızda zorlanmamanız için bazı favori yemeklerin aşağıda Türkçe karşılıklarını yazıyoruz.

Sardinha: Sardalya

Sardinha Assadas: Tuzlanmış sardalya

Tamboril: maymun balığı (bir çeşit Atlantik balığıdır.)

Bacalhau: Mezgit (fakat bizdeki gibi değil, Atlantik’te biraz daha büyük oluyor ve bazen tuzlanmış olarak da yapıyorlar)

Polvo a lagareiro: Ahtapot yemeği

Açorda: sarımsaklı, sirkeli, zeytin yağlı ve poşe yumurtalı bayat ekmek karışımı olan bu yemekte genellikle deniz ürünleri de üzerine ekleniyor.

Feijoada: Fasulyeli et veya domuz eti

Porco Preto: Serbest dolaşan domuz anlamına gelen bu domuzların pastırma ve salamları çok meşhurdur ve İberya yarım adasına özgüdür. Eğer deneyecekseniz bu domuzlarınkini deneyin.

Posta mirandesa: Dana fileto

Alheira de Mirandela: Dana etinden yapılmış sosis. Geleneksel olarak domuz etinden yapılmıyor.

Chouriço: Domuz Sosisi

Pasteis de Nata: Portekiz’in meşhur milföylü hamur tatlısıdır.

İçme kısmında Portekiz şaraplarının ne kadar meşhur olduğunu biliyorsunuzdur. Porto şarabının popülaritesine ek olarak bir de Madeira adalarının üzümünden yapılmış müthiş şaraplar vardır. Fiyat olarak çok zorlamadığı müddetçe mutlaka Madeira şaraplarından denemenizi tavsiye ediyoruz.

Girişimiz sonrası gelelim sadede

Cervejaria Ramiro

En efsanesinden başlayalım. Bizce Ramiro Lizbon’un en iyi deniz ürünleri restoranı. Buradan daha güzel bir restoran ol-a-maz! imkanı yok! Çünkü adamlar her şeyi gündelik alıp servis ediyorlar ve menüsü günlük yenileniyor. Ayrıca belirli miktarda aldıkları için bazen menüdeki bazı seçenekler erkenden bitmiş olabiliyor. Deniz ürünlerinin a, b ve c seçeneklerinin tamamı burada. Ne kadar övsek az!

Saat 12.30’a kadar açık ama size önerimiz o saatlere kalarak tadacağınız seçeneklerin sayısını düşürmeyin. Rezervasyon alınmıyor o yüzden gidip kapıda sıraya girmeniz gerekiyor fakat bu sıraya kesinlikle değiyor. Bir tatilde bir restorana 2 defa gittiğiniz oldu mu? Ramiro sayesinde bizim oldu!

En iyi restoran deyince fiyat olarak gözünüz korkmuş olabilir fakat 4 kişi tıka basa yiyip içerek 112 Euro hesap ödedik. Burada masamıza gelenler Türkiye’de muhtemelen 250 Euro’luk bir hesap oluştururdu. Karidesinden ıstakozuna, yengecine ve diğer kabuklularına kadar yedik. Spesifik bir öneri veremiyoruz çünkü hepsi çok güzel. Mideniz aldığınca, yarın yokmuş gibi denemelisiniz!

Konum için tıklayın

Ramiro TripAdvisor

Versiculo Do Faia

Lizbon’un meşhur Bairro Alto (Old Town) bölgesinde mutlaka bir dinner almak gerekir. Sonuçta şehrin en hareketli kısmı. Buradaki bize göre en güzel restoran ise hem güler yüzlü servisi, hem sokak önü masaları hem de mükemmel lezzetli menüsüyle Versiculo!

Masaya bir bütün ahtapot getirecek kadar bonkör ve özgüveni yüksek restoranımızı tüm deniz ürünü severlere öneriyoruz. 4 kişilik hesap için 105 Euro ödendi. Ahtapot ile birlikte sarımsaklı karidesini mutlaka deneyin.

Konum için tıklayın

Versiculo Do Faia TripAdvisor

Mar do Inferno

Gezi rehberimizde bahsetmiştik, eğer Cascais sahil kasabasını ziyaret ederseniz akşam yemeği için bu restoranı şiddetle tavsiye ediyoruz ve gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz. Deniz ürünlerinin en tazesi ve bolca çeşitlisini bulacağınızı garanti ediyoruz. Biraz tuzlu bir restoran fakat ıstakozları filan aşmış bir lezzet seviyesinde!

Konum için tıklayın

Mar do inferno TripAdvisor

Portugalia

Burası Portekiz’in acil durum franchise restoran zinciri. Et yemek isterseniz güvenli bir sığınak olarak burayı deneyebilirsiniz. Çok aşırı başarılı değil fakat Belem’deki şubesinde manzarası güzel ve çocuklarla seyahat ediyorsanız Belem turu sonrası iyi bir mola noktası.

Konum için tıklayın

Portugalia TripAdvisor

Pasteis de Belem

Portekiz’in en meşhur yiyeceklerinden bir tanesi olan Pastel de Nata, kremalı milföyümsü bir hamur tatlısıdır. Seveni seviyor ama biz pek sevdik diyemeyiz.

Bu meşhur tatlıyı denemek için ise Lizbon’un Belem bölgesindeki meşhur Belem pastanesine gelebilirsiniz. Şehrin bir çok yerinde bu tatlıyı yapan pastane bulmanız mümkün fakat her şey 1837 yılından beri açık olan bu pastanede başlamış.

Konum için tıklayın

Pasteis de Belem TripAdvisor

Paul Patisserie

Sabah kahvaltısına pek değinmemiştik ama yine de bir öneri vermeden olmaz dedik. Şehrin merkezinde olduğu için şehri dolaşmaya başlamadan önce buraya uğrayıp güzel croissant’larından tadabilirsiniz. Paul bir Fransız pastanesi ve bir ara ülkemizde de franchise’ı vardı.

Konum için tıklayın

Paul TripAdvisor

LX Factory

LX bizce şehrin en güzel alternatif mekanı. Hem bir çok tarzda restaurant hem de çeşit çeşit bar bulabiliyorsunuz. Burasını bizim bomonti ada’nın biraz büyüğü olarak söyleyebiliriz ama konsept olarak kıyaslarsınız diye bu örneği verdik.

2 buçuk sokaktan oluşan LX factory’deki favori mekanımız olan Rio Maravilha’ya mutlaka gidip roof bar’da güzel bir Lizbon manzarasını bizi anarak kucaklayın. Gece 2’ye kadar açık.

Buranın haricinde bir çok restoran da mevcut. Biz Meksika restoranını denemiştik fakat pek memnun kalmadık. Buranın haricindeki yerlere bir bakın bakalım.

Rio Maravilha Konumu

LX Factory konum için tıklayın

Time Out Market

Time Out şehrin en güzel yemek yerlerinden. İspanya usulü Pazar yerlerini Madrid ve Barcelona’dan biliyorsanız burası da tam olarak o tarz bir yer. Street food tarzında yemekçilerin kaliteli sunum ve tazelikte üst seviyeye çıktığı yerleri bulabiliyorsunuz. Saat 12’ye kadar açık.

Konum için tıklayın

Comur Conserveira

Sardalya ülkenin en meşhur yiyeceği ve bunun konservesini çok seviyorlar. Hatta bu bir gelenek diyebiliriz. Bundan ötürü fotoğraftaki gibi sadece sardalya konservesinin satıldığı ve bir kütüphaneyi andıran dükkanlar var. Hem hatıra olarak almak hem de tadına bakmak için uğranılabilir.

Konum için tıklayın

Comur web sitesi

Napoleao Wine Shop

Portekiz şarapları meşhurdur dedik, bunun için bir de adres gösterelim istedik. Bir çok yöreye ait şarap çeşitlerini bulabileceğiniz bu mağazaya göz atıp eliniz dolu dönebilirsiniz.

Web sitesi

Pin It on Pinterest

Share This