Kotor

Kotor Seyahat Rehberi

Budva diye çıktığımız bu yolda bu derece güzel bir coğrafya ile karşı karşıya kalacağımızı inanın biz de bilmiyorduk. İşte karşımızda Avrupa’nın en güneyindeki Fiyord, Kotor.

Karadağ‘ın en güzel noktası olan Kotor’da dolaşmak insana huzur veriyor. 28 km uzunluğundaki Kotor körfezinin en derin noktası bir fiyord ve şehir tam olarak burada kurulmuş. Körfezin en dar yeri ise 340 metre genişliğinde olup bu noktada suyun yüksekliği insanın beline kadar gelirken bu büyük cruise gemisinin o limana nasıl girdiği kafamızı kurcalayan ayrı bir soru işareti oluyordu.

Kotor’da deniz kenarında boylu boyunca yürüyüp insanların nasıl huzur içinde yaşadığını görmelisiniz. Bizce burada ortalama yaşam ömrü bir çok Avrupa şehrine göre daha fazladır. Biz koyun sağ tarafını ve daha da ilerisini yürüyerek sahil şeridini 1 buçuk saatte gezmiştik. O kadar güzel bir yürüyüştü ki kendimizden geçmiştik. Eğer gücünüz varsa Kale’nin merdivenlerden yukarılara tırmanıp manzaranızı daha da güzelleştirebilirsiniz.

Sanırım Kotor’un en kötü tarafı suyun yeterince temiz olmaması ve yüzmeye pek elverişli gözükmemesi. Buna rağmen denize giren bir çok insan görebilirsiniz. Burada insanlar suyun içinde balık tutuyorlar! Heralde alışkanlık böyle bir şey olsa gerek. Deniz belli bir noktaya kadar hiç derinleşmezken sonra bir anda derinleşiyor. Mordoru andıran Dinar Alpleriyle çevrili bu fiyortta geceleri ise dağlardan ötürü pek bir karanlık geçiyor.

Burayı 1500’lü yılların sonunda Barbaros Hayrettin Paşa kuşatmış. Onlar için bu çok büyük bir tarihi olay olarak anlatılıyor. Orta çağ’dan bu yana Kotor’da denizcilik çok gelişmiş ve Venedik ile Dubrovnik imparatorluklarının en büyük rakibi olmuşlar. Tabi sonrasında Venedikliler burayı ele geçirmiş ve mimaride önemli izler bırakmışlar. Şehrin üst kısmında yer alan Saint John kalesi ve hisar duvarlar, şehrin savunma sistemini göz önüne seriyor. Burası aynı zamanda katedralleriyle de meşhur. St. Trifun katedrali bu bölgenin en eski katedrali olup 1166 yılında inşa edilmiş.

Kotor’da gezerken Old Town için vaktinizi ayırın. Budva Old Town’ı ile bir çok ortak özelliği var, 2 kişinin geçebileceği dar sokakları, İtalyan restoranları, Arnavut kaldırımları ve minik kiliseleri gibi… Eğer daha geniş kapsamlı gezmek isterseniz liman tarafında bot turları yapılıyor ve kişi başı 20 euro ödeyerek bütün körfezi dolaşabiliyorsunuz.

Kotor’a Nasıl Gidilir?

Kotor’da geçirdiğimiz koca 1 gün bizim için çok değerliydi. Budva’dan buraya taksi ile gelirseniz gidiş geliş için toplam 40 Euro ödeyeceksiniz. Taksi için yardım sever hotel çalışanlarına buradan tekrar teşekkür ediyoruz! Kotor’a ulaşım için ülke içinde taksi veya otobüs kullanabilirsiniz. Podgorica’dan otobüse ek olarak minibüs de bulabilirsiniz. Hava yolunu tercih edecekler içinse Podgorica havalimanı 65, Tivat havalimanı 5 km. uzaklıktadır.Kalacak yer ile ilgili bir öneride bulunamıyoruz çünkü buraya sabah gelip akşam Budva’ya geri döndük. Fakat eminim ki Old Town’da dişinize göre bir hotel bulacaksınızdır. Yanı başımızdaki bu muhteşem doğaya bu kadar uzak kalmış olmak üzücü. Gelip görülmesinde fayda var diyip iyi tatiller diliyoruz :) Karadağ ile ilgili bir yazımız daha var, Budva’ya gittiniz. mi? Eğer gitmediyseniz budva gezi rehberi yazımıza buraya tıklayarak göz atabilirsiniz.

*Karadağ, parçalanan Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden 7 ülkeden bir tanesi olan Sırbistan topraklarındaydı. Fakat sonrasında Sırbistan-Karadağ olarak bir bütün olup 2006 yılında ise Sırbistan’dan ayrılarak tamamen bağımsızlığını ilan etti.

*Montenegro ispanyolca dilinde Karadağ anlamına gelmektedir.

*Kotor, Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde olup koruma altındadır.

*Karadağ Para birimi Euro’dur.

*ATM sayısı çok fazla değil. Yanınızda nakit bulundarmanızda fayda var.

*Karadağ’ın başkenti Podgorica’dır ve gelirken vize almanıza gerek yoktur.

*Karadağ, parçalanan Yugoslavya’dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden 7 ülkeden bir tanesi olan Sırbistan topraklarındaydı. Fakat sonrasında Sırbistan-Karadağ olarak bir bütün olup 2006 yılında ise Sırbistan’dan ayrılarak tamamen bağımsızlığını ilan etti.

*Sırbistan’dan 2006 yılında ayrılıp bağımsızlığa kavuşan Karadağ 193. Ülkedir. Yaygın dedikoduya göre Rusya, Sırbistan’ın denize olan kıyılarını kesmek için Karadağ’ın bağımsızlığına destek vermiş.

*Karadağ 1878 yılına kadar belirli dönemlerde Venedik Cumhuriyeti ve Osmanlı hakimiyeti altında kalmıştır.

*Venedik mimarisinin hakim olduğu şehirdeki 4.5 km uzunluğundaki siperler de Venediklilerden korunmak için şehrin savunması amacıyla yapılmıştır.

*Kotor’da en sıcak ay Temmuz olup en soğuk ay Ocak’tır. Haziran, Temmuz ve Ağustos ayları sıcaklık ortalaması 32 derece olup nem ortalaması %75’dir. Deniz sıcaklığı ise ortalama 26 derecedir.

*Adriyatik’teki en girintili çıkıntılı yapı olduğu için kimilerince Fiyord olarak kabul edilmeyip Ria olarak adlandırılıyor

*Kotor’a turistler genellikle cruise gemileri ile geliyor.

*Ulaşım için taksi kullanırsanız mutlaka pazarlık yapın.

*Yiyecek olarak deniz ürünlerini tercih etmenizi öneririz.

Temel Sırpça Kelimeler

Evet -Da
Hayır – Ne
Günaydın- Dobro jutro
İyi günler- Dobar dan
İyi akşamlar- Dobro veče
İyi geceler – Laku 
Tanıştığıma memnun oldum- Drago mi je da sam Vas upoznala(eğer bir kadın söylüyorsa)
Drago mi je da sam Vas upoznao (eğer bir erkek söylüyorsa)
Görüşürüz- Doviđenja
Nasılsınız?- Kako ste?
Teşekkür ederim- Hvala lepo
Hayır, teşekkürler – Ne, hvala
Rica ederim – Molim lepo
Afedersiniz(tanımadıklarımız için)
Afedersin(tanıdıklarımız için) izvini
Yardım!- Upomoć!
Lütfen- molim
Türkçe konuşuyor musunuz? – Govorite li turski?
Hayır, yapamıyorum.- Ne, ja ne mogu.
Anlamıyorum- ne razumijem
Ne kadar? – Koliko to košta?
Bu nedir?- Što je to?)
Tuvalet nerede? -Gdje/Đe je toalet?
Sigara içebilir miyim? – Smem li pušiti?
Adınız ne? – Kako se Vi zovete?
Benim adım…- Ja se zovem…
Neredensiniz? – Odakle ste Vi?
İtalyanım- Ja dolazim iz Italije
Saat kaç?-Koliko je sati sada?

Pin It on Pinterest

Share This