Kopenhag Yeme İçme Rehberi ve Danimarka Mutfağı

 

Kopenhag, şu ana kadar yaptığımız geziler arasında yeme içme olarak bizi en mutlu eden yer oldu. 2. sırada ise San Sebastian geliyor. Merak eden olursa o yazımızı da şuraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Seyahatimiz 4 gün olmasına rağmen o kadar hızlı geçti ki hala bazı şeyleri eksik mi bıraktık acaba diyoruz. Çünkü o kadar fazla ortalama üstü restoran vardı ki yetişemedik. Bi restorana girip yemeklerin tadına bakıyoruz ve hemen ardından acaba çok mu yedik 3 saat sonra şurayı deneyecektik şimdi kim acıkacak filan diyoruz. Evet biliyoruz manyaklık ama şaka yapmıyoruz burada yemekler bir harika dostum! Bu yüzden tümevarımımıza göre bütün yemekleri keşfedebilmek için bu şehirde yaşamak lazım. Çok akıllıyız dimi : )

Neyse fazla uzatmadan Kopenhag yeme içme rehberi yazımıza başlıyoruz.

 

Danimarka Mutfağı

Danimarka mutfağının gelişiminin son 30 yıla dayandığı söyleniyor. Adamlar demişler ki mevsimsel en taze lokal ürünleri bulalım ve sadece bunları kullanarak yemekleri hazırlayalım, bu sayede en güzel tabağı ortaya çıkartalım. Bu yüzden de belli bir seviyenin altında ve taze olmayan ürünleri kesinlikle mutfağa sokmayalım. Bu çıkış yolu ile Danimarkalı şefler birer birer İspanya ve Fransa’ya seyahat ederek burada gördükleri mutfak inceliklerini ve mutfak sanatını ülkelerine taşımaya başlamış. Hem gördüklerini aktararak, hem de taze ürün mantığıyla yola çıkarak mutfakta sadece günlük malzeme kullanımının yaygınlaşmasıyla önce Uluslar arası gurmelerin yürekleri bi okşanmış, sonrasında bunun geri dönüşümü olarak ardı ardına Kopenhag’da Michelin yıldızlı restoranlar açılmaya başlamış. Ufaktan başlayan bu hareket bir domino etkisi yaratarak şehirdeki irili ufaklı bütün restoranları etkileyerek bu güne getirmiş. Yani birinin fırlattığı bir taşı bir çok kişi yakalamış.

Bu ülkenin mutfağı ile ilgili yaptığımız yorumlarda Danimarka’ya özel yemek çeşitliliği ve sadece buraya özgü yemek kombinasyonlarını övmüyoruz, bizim bahsettiğimiz şey bu işin organik boyutu. Kopenhag gezi rehberi yazımızda, ülkenin sağlıklı yaşama olan bakış açısından bahsetmiştik. Mevsimsel ürün seçimi ve kullanımı, hükümetin insanları sağlıklı beslenme konusunda bilinçlendirme politikası, organik beslenme alışkanlığını da beraberinde getirmiş ve insanlar bu şekilde beslenmenin yollarını aramaya başlayarak şu an bütün Dünya’da yaygın olarak kullanılan yiyeceklerin ortaya çıkmasını sağlamış. Son yılların popüler ürünleri olan Kinoa, Chia, Karabuğday ve özellikle yulaf işte hep bu Danimarka’lıların oyunu. Bizimse bu seferki amacımız büyük oyunu bozmak değil, aksine büyük oyunun bir parçası olmaktı. Kah kinoasına kaşık salladık kah organik birasından içtik, bir yandan da dedik ki şöyle güzel bir yeme içme rehberi hazırlayarak gittiğimiz yerleri listeleyelim, çünkü paylaşmak güzeldir! Bu kısma birazdan geri döneceğiz ama öncesinde vermemiz gereken bilgiler var.

 

Yerel Yiyecek İçecekler

Danimarka mutfağında pek çok çeşitte yemek var ama biz bu çeşitlere girmek yerine daha çok bilinenleri denedik ve organik-raw mekanlarına takıldık.

Danimarka’da ne meşhur diye sorarsanız en popüler yiyecek olan Smorrebrod’u söyleyebiliriz. Bu yiyecek yaklaşık 150 yıllık bir Danimarka geleneğidir. Rye bread yani 1 dilim tereyağlı çavdar ekmeği üzerine et, balık, peynir, sebze ve türevlerini koyarak soğuk veya sıcak meze tarzında yapıyorlar. Tapasın daha büyüğü ve üstü daha dolusu gibi düşünebilirsiniz. Mantık tapas’taki gibi hem ekmek üstü çeşitlilik yaratmak hem de görsellik oluşturmak. Bunu da şehirde en iyi yapan restoranın ismi yine yiyecek ile aynı ismi taşıyan mekan olan Smorrebrod’tur.

Danish blue cheese denemeniz gereken diğer bir Danimarka usulü yiyecektir. Tadını aldığınız türden bir peynirdir ve Smorrebrod ile birlikte uygulandığında mutluluğa daha çabuk ulaştırır.

Bu arada genellikle bu ülkede en çok tüketilen ürünün domuz eti olduğunu öğrendik. Bizim beklentimiz deniz ürünlerinden yanaydı fakat yine de geleneksel bir Danimarka restoranına gittiğiniz zaman genelde başlangıç olarak yerel soslarla hazırlanan karides, midye veya istiridye verirler. Sonrasında çorba seçenekleri genellikle sebzeli olur ve ana yemekte ise domuz eti çeşitleri veya somon ile diğer kuzeye özgü balık çeşitleri gelir. Norveç’e gitmedik fakat buraya kadar gelerek de somonun iyisine denk geldik.

Gelelim içme konusuna, Carlsberg ve Tuborg’u bilmeyen yoktur. Bu iki Dünyaca ünlü bira markası Kopenhag’dan çıkmadır ve buraya kadar tamamız fakat burada şöyle bir güzellik var. Carlsberg abimiz kalkmış biranın organiğini yapmış ve sadece Nordic Council ülkelerinde sattırıyor. Tadı da inanılmaz güzel. Hayatımda içtiğim açık ara en güzel biradır ve ilk olarak İsveç’te karşımıza çıkmıştı. Eğer bira içiyorsanız gittiğinizde mutlaka deneyin.

Şarap konusu ise biraz karışık çünkü 1900’lü yılların sonlarına doğru popüler hale gelmiş. Organik Carlsberg biranın olduğu bir şehirde şaraba göre bir şey yok.

Bir de bunların haricinde Kuzeye özgü bir içecek arıyorsanız Snap deneyebilirsiniz. Genellikle yemek eşliğinde içilen bir tür içki olan Snap’i çeşitli alkol seviyelerinde bulmak mümkün. En üst seviyesini denemenizi tavsiye ederiz, o acı biber tadı ile başka hiçbir içkiye benzemiyor.

Bu arada bir restoranda Snap sipariş etmek isterseniz ‘’traditional snap’’ olarak söyleyin çünkü snap genel bir isim ve aynı zamanda shot yapılan içkiler de bu isimle anılıyor.

O halde faydalı bilgiler buraya kadar diyoruz ve özenle seçtiğimiz, koştur koştur gittiğimiz bütün mekanları konumlarıyla birlikte aşağıda sıralıyoruz.

 

Kopenhag Kahvaltı Mekanları

Simple Raw

Burası ki, Kopenhag’da yaptığımız en güzel kahvaltıyı bize sunan o ulu mekan, seni özlemle anıyoruz. O kadar güzeldi ki 5 farklı açıdan fotoğrafladık.

Burası Vegan usulü kahvaltı yeri fakat verilen kahvaltıyı beğenmeniz için Vegan olmanıza gerek yok ve öyle güzel ki sevmemenize pek ihtimal vermiyoruz. Eğer olur ya sevmezseniz de kabahat sizdedir. Mutlaka ama mutlaka burada kahvaltı etmelisiniz. Şu fotoğraftaki brunch’ı nasıl reddedebilirsiniz?

Bulunduğu meydan ise ayrı güzel. Biz kışın gittiğimiz için meydan biraz sakindi fakat yazın gidecek şanslılar varsa kahvaltı keyfi ikiye katlanacak demektir.

2 kişi kahvaltı fiyatı 240 DKK

Adres: Gråbrødretorv 9

Simple Raw TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Mad Kaffe

Kopenhag kahvaltı maceralarımızın en güzel 2. noktası Mad Kaffe oldu. Çırpılmış yumurtası, Danimarka usulü ekmeği ve diğer minik sürprizleriyle çok güzel bir kahvaltıcı. Menüde bir sürü çeşit yer alıyor ve siz bunların arasından 3 çeşit, 5 çeşit veya 7 çeşit olarak seçim yaparak kahvaltı tabağınızı oluşturuyorsunuz. Porsiyonlar orta karar fakat oldukça lezzetli.

2 kişilik kahvaltıda 3 ve 5 çeşit olacak şekilde alırsanız 30 euro civarı hesap geliyor.

Rezervasyon yaptırmakta kesinlikle yarar var aksi taktirde hafta içi olsa bile sıra beklersiniz. Hafta sonunu düşünemiyorum bile. Çok popüler olup çok da büyük olmadığı için sirkülasyonu epey yüksek.

Bu arada mutlaka rye bread sipariş edin bayılacaksınız.

Adres: Sønder Blvd. 68

Konum için tıklayın

Mad Kaffe TripAdvisor

 

Social

Bir diğer güzel kahvaltı yeri olan Social’da yine Avokadolar ve Bowl’lar havada uçuşuyor. Şehirde denediğimiz en güzel Bowl’lardan birini burada yedik. Ha gerçi bir çok mekanda kafanıza bowl yağdığı için bir yeri özel olarak yükseltmek bir diğerine haksızlık olacak. Social’da ise artı olarak bir çok seçenek var ve kendi bowl’unuz için malzemeleri seçerek istediğiniz şekilde yaptırıyorsunuz.

Yine minik bir Kopenhag mekanı olduğu için gelmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Aksi taktirde sıra beklenebilir.

2 kişilik kahvaltı için ortalama fiyat 240 DKK olacaktır.

Social TripAdvisor

Konum için tıklayın

Bu arada şu bilgiyi de verelim, Social’dan çıktıktan sonra Tiyatro Norebro’nun bulunduğu sokağa veya bir alt sokağına doğru yürüyerek başka bir çok kahvaltı mekanı ve restorana ulaşabilirsiniz. Ayrıca yine bu sokaklarda bir çok vintage dükkanı var.

 

Kopenhag Restoranları

Restaurant Puk

Burası bize Kopenhag’da nefis bir akşam yemeği sundu. Ziyadesiyle lokal ve yemek seçenekleri yeterince geniş. Üstelik çalışanları da çok ilgili. Fiyatlar ise Kopenhag standartında. Yemeğinizi yedikten sonra snap içmeyi unutmayın. Eğer acı yemeyi seviyorsanız snapi de acılı isteyin, daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyim olacak.

2 kişi ortalama hesap 500 DKK

Adres: Vandkunsten 8

Konum için tıklayın

Puk TripAdvisor

 

Torvehallerne

Burası Kopenhag’ın en popüler marketi ama market dediğimize bakmayın, içeride hem mutfak alışverişi yapılabiliyor hem de kahvaltıdan akşam yemeğine kadar bir çok seçenek ile bayram ediliyor.

Şehirde restoran olarak gördüğünüz bazı yerlerin burada kioskları bulunuyor ve sınırlı sayıda oturma yerleri de oluyor. İçeride sushi lovers, tapa del toro, Somorrebro, Collective Cafe gibi mekanların kioskları yer alıyor. Ayrıca Mikeller’in ürünleri de burada satılıyor.

Marketin tek dezavantajı saat 8’de kapanması. Tabii buna sushi lovers ile tapa del toro gibi yerler uymayarak daha geç saatlere kadar devam ediyorlar.

Adres: Frederiksborggade 21

Torvehallerne TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Sushi Lovers

Sushi sevgimiz artık sınırları aştı ve diğer gezegenlere ulaştı diyebiliriz. En iyi sushi’nin peşini bırakmayız ve fırsatını bulduk mu deneriz. Burada yediğimiz sushi ise unutulmazlar arasına girdi. Eğer sushi seviyorsanız banko burada denemelisiniz. Bize güvenin mutlu ayrılacaksınız. Torvehallerne’nin içinde yer alan Sushi Lovers’ı, markete girdiğiniz gibi şak diye göreceksiniz. Özellikle tempuralı olanlardan deneyin.

Sushi Lovers TripAdvisor

 

Son olarak Noma ismindeki Restoran, 2010’lu yılların başında üst üste 4 defa Dünya’nın en iyi restoranı seçilmiş ve Kopenhag’da yer alıyor. Eğer bu yazıyı Cem Uzan filan okuyorsa ona gitmesini tavsiye edebiliriz ama biz yanına bile yaklaşmamak adına sokağının ismini not almıştık.

Adres: Refshalevej 96

 

Kopenhag Barları

Mikeller

Gelelim Kopenhag gezimizin en keyif veren bir diğer mekanına. Burası iki arkadaşın işlettiği ve kendi biralarını üreterek sadece Kopenhag değil Dünya’ya sattıkları barları. Tek kelimeyle biralarına hayran olduk. Toplam 20 çeşitleri var ve bunların 19 tanesi draft beer, 1 tanesi ise cider. Sezonluk olarak 20 çeşitleri vardı fakat toplam 40 çeşit üzerinde çalışıyorlarmış.

2006 yılında başladıkları serüvenlerinde şu an geldikleri nokta tam bi başarı hikayesi. Adamlar birayı o kadar güzel aromalandırmışlar ki normalde aromalı biraya karşı olup o içkileri biradan saymayan ben bile hayran oldum. Tahmin edersiniz ki 19 bira çeşidinin hepsini deneyemedik ama denediklerimizden hiçbiri yanıltmadığı için gönül rahatlığıyla önerebiliyoruz.

Mikellerin başarı hikayesi demiştik, adamlar şu an Tayland’dan San Diego’ya, Barcelona’ya Dünya’nın bir çok yerinde varlar. Kopenhag’da ise 2 tane bar var. Mutlaka denemelisiniz.

Eğer biralarından satın almak isterseniz online sipariş verebiliyorsunuz veya Torvehal, İllum gibi yerlerden satın alabiliyorsunuz.

Adres: Viktoriagade 8

Mekanın web sitesi: http://mikkeller.dk

Konum için tıklayın

Mikeller Trip Advisor

 

Bar7 Cocktail Bar

Bar7 cocktail bar kendi kokteyllerini yapan ve ev ortamını yansıtmaya çalışan mekanlardan bir tanesi. İçeriye girdiğiniz zaman evinizin salonundaymışçasına bir ortam buluyorsunuz.

Kokteyl menüsü ise epey geniş. Genelde çoğu kokteyl tatlı ve ekşilerin sayısı daha az ve öz. Gidip Boston Sour veya Bar Sting içtikten sonra teşekkür etmek için sıraya girebilirsiniz.

Kokteyl fiyatları: 10 Euro

Bira fiyatları: 5 Euro

Konum için tıklayın

Bar7 TripAdvisor

 

Jane Cocktail Bar

Kopenhag’ı bize sevdiren bir diğer mekan Jane oldu. Şu giriş cümlesini çok defa kullandık farkındayız fakat yapacak bir şey yok burada da süper kokteyller var.

Jane’e girdiğinizde Amerikan filmlerinden bir tanesindeymişsiniz gibi hissediyorsunuz. Deri koltuklar, ahşap zemin ve ahşap lambalar, kütüphane ve oda-oda tarzı ile sürekli keşfedilmesi gereken bir mekan havası var. Buranın en büyük özelliği ise bu keşfedilecek odalardan bir tanesinin gece bir kulübe dönüşmesi. Bu kadar detay yeter, gece eğlencesi seviyorsanız gitmenizi tavsiye ediyoruz.

Kokteyl fiyatları: 10 Euro

Bira fiyatları: 5 Euro

Konum için tıklayın

Jane TripAdvisor

 

1105 Cocktail bar

Buraya tamamen tavsiye üzerine geldik. Dediler ki bu mekanın sahibi Kopenhag’ın ödüllü barmeniymiş ve kokteyl konusunda ilahmış, shaker sallayışı bir başkaymış yok efendim kokteyli o bulmuş da sürekli yeni icatlar çıkartıyormuş falan filan.. E hadi bir bakalım dedik, genelde böyle anlatılan yerler yalan çıkar dedik. Fakat müthiş çıktı. Mekanın içerisi ayrı güzel, kokteylleri ayrı güzel. Eğer vaktiniz olur da uğrarsanız mutlaka Raspberry Vodka cocktail’i denemelisiniz.

Kokteyl fiyatları:125 DKK

Konum için tıklayın

1105 TripAdvisor

 

Bastard Cafe

Burası hem cafe hem bar tarzında bir yer. Akşam yemeğimizi yedikten sonra tesadüfen keşfettiğimiz bu mekan gecemizi kurtardı diyebiliriz. Süper bir öğrenci mekanı, içki ucuz ve en güzel kısmına geliyoruz; içeride yüzlerce kutu oyunu var. Monopoly, risk, tabu filan hikaye, neler var neler. Eğer grupça gelirseniz mutlaka bir akşam buraya uğramalısınız. Biz burayı bulduğumuz için çok mutlu olmuştuk.

Adres: Rådhusstræde 13

Konum için tıklayın

Bastard TripAdvisor

 

Copenhagen Down Town Hostel

Bir sonraki Kopenhag ziyaretimizde kalacağımız otelimizi takdim edelim. Şehrin merkezinde yer alan otelimizin çok eğlenceli bir barı var ve sadece hostel misafirleri değil bir çok insan bu popüler barda eğlenmeye geliyor. Bir iki shot için gece başlangıcında uğranabilir.

Konum için tıklayın

 

Kopenhag Kahve Mekanları

Original Coffee

Kahvenizi içerken izleyeceğiniz manzaradır, temsili değil adı gibi orijinaldir.

Yine şehrin bir çok noktasında göreceğiniz kafelerden bir tanesi olan Original Coffee’nin kahveleri Espresso’ya göre bir tık daha pahalı fakat ortamının daha güzel olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Stroget alışveriş caddesinin başındaki İllum AVM’nin üst katındaki teraslı yeri ile gönüllerde adeta taht kuruyor.

Güzel bir şehir manzarasıyla birlikte kahve içmek için bire bir. Konum olarak direkt AVM’nin konumunu veriyoruz.

Original Coffee TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Espresso House Cafe

Şehirde dolaşırken sıkça göreceğiniz kafelerden bir tanesi olan Espresso tam bir yorgunluk atma noktası. Hem en ucuz kahveyi buradan satın alabilirsiniz hem de soğuktan bizim gibi donarsanız buraya sığınabilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Espresso House TripAdvisor

 

Collective Cafe

Bir diğer popüler Kopenhag kahve dükkanı olan Collective şehrin çeşitli yerlerinde mevcut. En iyi kahveyi ararken kendimizi burada bulduk ve gayet memun kaldık. Fazla vaktiniz yoksa Torvehallerne’ye gittiğiniz esnada uğrayıp bir kahvesini içebilirsiniz veya şehir içindeki dükkanlarından birinde yayılabilirsiniz.

 

Joe the Juice

Burası tavsiye üzerine geldiğimiz bir yer oldu. Bir sürü taze meyve suyunu içebileceğiniz ve seçerken zorlanacağınız türden bir yer. Hepsi kendi yapımları olduğu için seçiminizi yaparken sevdiğiniz tadı garsona anlatarak yardım almanızı tavsiye ederiz. En kolayı böyle oluyor.

Mekan şehrin çeşitli noktalarında var, biz Amalienborg Saray’ın yakınındakine gitmiştik.

Joe the Juice TripAdvisor

 

Bazı fiyatları Euro, bazılarını Danimarka Kronu ile verdik, kafa karışıklığı olduysa affola. Çoğunluğu alkollü öneri olduğu için bence anlayışla karşılarsınız en azından rakamlar net ve kesin bilgi hsjhdf

Bu listedeki herhangi bir yemek veya kokteyl mekanını sevmeyen olursa karşımıza çıksın biraz konuşacağız : ) 

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This