İzlanda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İzlanda hem konumu hem de son yıllarda popüler hale gelmesiyle birlikte en merak edilen ülkeler arasında geliyor. Biraz da burayı farklılaştırmak ve viral hale getirmek için ülke olduğundan ilginçleştirilmeye çalışılıyor. Buna örnek olarak İzlandalıların Elflere ve Trollere inandığı, Odin’i tanrıları olarak kabul ettiği ve hatta ülkede Türk öldürmenin cezasız kaldığı gibi saçmalıklar var. Bunları bir kenara koyarsak, İzlanda için yerin 2 kilometre altından kaynayarak yükselen, buzullardan donan coğrafya tanımlamasını yapıyoruz ve bu ülke hakkında bilinmesi gerekenleri aşağıda sıralıyoruz. Eğer göz atmak isterseniz bir de İzlanda Gezi Rehberi yazımız mevcut ki oldukça detaylı. Şuradan bir tık kadar uzağınızda.

*Dünya’da en çok Gayzer ABD’de yer alan Yellow Stone’da yer alır fakat İzlanda’dakiler de inceleme açısından önemlidir. İzlanda’da gayzerlerden yönlendirilen sıcak su sayesinde seralar ısıtılmakta ve bu sayede bitkisel üretim yapılabilmektedir. Ayrıca bu sıcak su bir çok evin ısıtılmasında da kullanılmaktadır.

*Ülke; Jeotermal, hydropower ve yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak kendi enerji ihtiyacını fazlasıyla karşılayabiliyor.

*İzlanda’da Din olgusu biraz karışıktır. Kendi kilisesinin yanında Lutheryan yani Protestan inanış da ülkede yaygındır. Buna ek olarak paganların sayısında da artış olduğuna dair gördüğümüz bir haber için buraya tık. Troller ve elflere de inanabilirlerdi! Ayrıca vergi vermemek adına kendini ateist gösteren insan sayısı da bir hayli fazlaymış.

*İzlanda, en fazla ateist nüfusuna sahip 10 ülkeden bir tanesidir.

*İzlanda bir Schengen ülkesidir ve ülkeye giriş bu vize ile yapılabilmektedir fakat İzlanda’nın Türkiye’de herhangi bir temsilciliği bulunmadığından eğer herhangi bir ülkenin Schengen’ine sahip değilseniz vize başvurularınızı Ankara’daki Danimarka Büyükelçiliğinden yapıyorsunuz.

*İzlanda buzulları ülkenin toplam alanının %11’lik kısmını kaplamaktadır. Küresel ısınma her yeri vurduğu gibi İzlanda’yı da vurmuş. Ülkede 14 tane buzul varken bir tanesi artık buzul olma halini yitirdiği için bu sayı 13’e düşmüş.

*İzlanda’nın bazı bölümleri Lav ovalarıyla kaplıdır, bu ovaların bazılarında İzlandaca ‘glacier’a anlamına gelen ‘Jökül’ yani buzullar yer alır. İşte bu Vatnajöküll de bu buzulların en büyüğüdür ve Avrupa’daki en geniş buzuldur. İzlanda’nın da neredeyse %9’luk bir kısmını kaplar. Parkın tamamı ise ülkenin %14’üne denk geliyor.

*İzlanda’daki Glacier’lerin buz kalınlığı 400 metre ile 950 metre arasında değişiyor.

*Gelelim en ilginç bilgiye; her Glacier’in yani buz tabakasının altında bir volkan yatarmış ve bu volkanların patlamasıyla buzun altında yükselen su, buzun daha da sağlamlaşmasını sağlarmış. Nedenini bilenler yeşillendirsin.

*İzlanda’daki en ilginç aktivitelerden bir tanesi de Balina izleme turları. Reykjavik, Akureyri, Husavik lahirlerinde mart-kasım ayları arasından tekne turları düzenleniyor.

*İzlanda bir şelaleler ülkesidir. Ülkede irili ufaklı binlerce şelale bulunmaktadır. Mevsim geçişlerinde ülkeye giderseniz her 5 km. boyunca bir şelale görmeniz mümkün.

*İzlanda’nın Kuzey kutbuna yakın olması ve son derece soğuk bir iklime sahip olmasına rağmen aslında Gulf Stream akıntısının etkisinde kalıyor. Bu sayede yazlar nemli ve serin oluyormuş. Kıyas yaparsak kendisiyle aynı paralele sahip diğer ülkelere kıyasla daha ılıman bir iklimi var. Kayıtlara bakarsak, adadaki kaydedilen en düşük sıcaklık -38 iken en yüksek sıcaklık 30 derece olmuş.

*Amerika kıtası ile Avrupa kıtasının ayrıldığı yerin bir kısmının İzlanda’dan geçtiğini biliyor muydunuz? Thingvellir parkındaki Silfra isimli yarığa gelerek bu kırılma noktasında dalış bile yapabilirsiniz.

*İzlanda’da her yerde ücretsiz wi-fi hizmeti bulunuyor. Ayrıca ülkede telefonun çekmediği bir yer olduğunu da düşünmüyoruz.

*İzlanda, 2018 yılında Dünya’nın en gelişmiş 6 ülkesinden biri seçilmiş ve buna ek olarak Dünya barış indeksi sıralamasında da 1. sırada yer alıyor. En fazla barışın olduğu ve en az olayın yaşandığı ülke olarak Guiness rekorlar kitabına girmiş. Zaten burada gördüğümüz güven aşılayan her hadise bu birinciliği açıklıyor.

*Yaşam kalitesi olarak baktığımız zaman Dünya’daki en yüksek hayat kalitesine sahip 2.ülke konumunda. Bütün bu istatistiklerin en ilginç yanıysa 20.YY’a kadar İzlanda’nın aslında Dünya’nın en fakir ve yaşam kalitesi düşük ülkelerden biriyken nasıl bu hale ulaştığı.

*İzlanda’nın bir ordusu yoktur ve buna rağmen NATO üyesidir. Bu pozisyonda ordusuz olarak bulunan tek ülkedir.

*Daha yeni 2018 yılında, kadınların erkeklerden daha az maaş almalarını yasaklayan bir yasa gelmiş. Aslında bu da garip çünkü bir yandan Dünya’daki en düşük gelir eşitsizliğine sahip ülke konumundaymış. Yani anlayacağınız ülkede fakir yok!

*İzlanda, bir kadının yaşayabileceği en iyi 3 ülkeden biri olarak gösteriliyor. Sosyal eşitliğin üst seviyede olduğu ülkede sınıf ve seviye ayrımı oluşmasın ve insanlar birbirini ayırmasın diye genel göreli bir kural olarak herkes birbirine direkt adıyla hitap edermiş.

*Nüfusu 358.000 kişi olup bunun yarısından fazlası başkent Reykjavik’te yaşıyor. Ülkenin genel nüfus durumu böyleyken, yılda ortalama 1.5 milyon turist geliyor.

*Ring Road ismi verilen 1 numaralı yol tüm ülkeyi kıyıdan dolaşıyor ve uzunluğu 1.332 km. Ülkenin Kuzeyinde yollar tek şeritli değil ve ücretli geçiş sağlanıyor.

*İzlanda’da konuşulan dilin atasının Vikingler olduğu düşünülüyor.

*Sağlık anlamında ise İzlandalılar Dünyanın en yüksek sağlık ortalamasına sahipler. Son yapılan araştırmada, %81 oranında insan sağlık durumlarının gayet iyi olduğunu bildirmişler. Ayrıca ortalama insan ömrü 82 yılmış. Hava temiz, su temiz ve kafalar rahat olunca 82 az bile! Bunun karşılığı olarak nüfusun %83’ü hayatlarından memnun ve geleceğe umutla bakıyormuş. 81,82,83 derken hepmi ivmeli acaba bu ülke!

*İzlanda’da toplam 103 adet havaalanı veya bir uçağın inebileceği türden park yeri bulunması çok saçma değil mi? Kafanızı her kaldırdığınızda bir adet pırpır görmeniz mümkün. Bu 103 adet havaalanı arasında 12 tanesi aktif ve ülke içi domestik uçuşlar yapılıyor. Uluslar arası havaalanları ise önem sırasına göre Keflavik, Reykjavik ve Akureyri’de.

*İzlanda, Britanya’dan sonra Avrupa’nın en büyük 2. Adası olup adanın %60’dan fazla alanı tundra ile kaplıdır.

*İzlanda’da günümüzde 30 tanesi aktif halde olan 100lerce volkan bulunuyor.

*İzlanda’ya özel cins atların ülke dışına çıkarılması yasak. Olur da ülke dışına çıkarılmışsa da İzlanda’ya geri getirilmesi yasak. Atların nasıl böyle olduğuyla ilgili inanış şu; ilk olarak adaya gelen Vikingliler için atlar aşırı önemli hayvanlardı ve doğal seleksiyon sayesinde şu anki tatlılık seviyesindeler. Malum Arktik’te hayat zor, o kahküller boşuna öyle aslan yelesi gibi sarkmıyor.

*Dünya tarihinde ilk defa bir ülkenin yöneteni, demokrasi sisteminde başbakanı, eşcinsel biri olmuş ve bu olay İzlanda’da 2009 yılında yaşanmış. Ayrıca yine İzlanda’da seçimle başa gelen ilk kadın cumhurbaşkanı var.

*İzlanda mutfağında ağırlıklı olarak balık, kuzu ve süt ürünleri tüketiliyor. Adanın tarımsızlığından ötürü geleneksel yemeklerde sebze meyve yer almıyor fakat seraların yaygın hale gelmesiyle modern yemeklerde sıkça görülüyor. Bu arada adada doğal yollarla yetişen yegane şey patates.

*Yemek demişken, yukarıdaki Dünya tatlısı kuş Puffin’i yediklerini biliyor muydunuz? Adadaki en ayıpladığımız şey bu oldu. Bu arada Puffin’ler sadece İzlanda’da değil, Britanya adasında da görülen bir kuş türüdür.

*Blue Lagoon’u yılda 1.3 milyon kişi ziyaret ediyormuş. Lagündeki suyun kendini 2 günde yenilediğini düşünürsek kabaca bir hesapla suya giren her 7.000 kişiden sonra kendini yeniliyor. 1981 yılında sedef hastalığına sahip birisi bu suya girdikten sonra iyileştiğini söylediği günden sonra popüler hale gelen ve deri hastalıklarını iyileştirdiğine inanılan suyun temizliğine inanmak her ne kadar güç olsa da o sütlü mavi rengiyle çok davetkar olduğu kesin.

*İzlanda’da mağazalarda gördüğünüz hırka, kazak, şapka vb. gibi ürünlerin tamamı hakiki deriden yapılıyor, şakaları yok.

*İzlanda’da fiyort bile var. En meşhuru ise adanın batı yakasında kalan Westfjords.

*Ülkeye ayak bastığınız andan itibaren burnunuza çürük yumurta kokusu gelebilir. Bunun nedeni hidro sülfür. Volkanlar diyarına hoşsgeldiniz!

*İzlanda’dayken duş alırken 2 kere düşünebilirsiniz. Yoğun sülfür içeren su ile duş aldıktan sonra çürük yumurta gibi kokuyorsunuz. Ayrıca bu su aynı zamanda içme suyu olarak da tüketiliyor. Bazı kaynaklar çok da güvenli olmadığını söylese bile yine de bak hala buradayız!

*İzlanda’da bir çok yerde hız limiti 90 km. ve ummadığınız yerde fotoğrafınız çekilebiliyor. Dikkatli olmak lazım, cezası ağır.

*İzlanda’da kiraladığınız aracı off-road kullanmayın. Cezası 2.000 Euro

*Keflavik havaalanında sadece uluslar arası araba kiralama firmalarının ofisleri havaalanı içinde. Çoğunluk dışarıda olduğu için shuttle kullanmak gerekiyor.

*İzlanda’da içki Vinbudin isimli devlet kontrolü altında yer alan likör dükkanlarında satılıyor ve ülke genelinde bunlardan sadece 35 adet var. Drama!

*Avrupa’nın ilk parlamentosu İzlanda’da kurulmuştur. Alpingi ismindeki bu parlamento Thingvellir Ulusal Parkının bulunduğu yerdedir ve 930 yılında kurulmuştur.

*Ülkede soyadı kanunu diye bir uygulama yok, herkes anne ile babasının ismiyle anılıyor, bir şeyin oğlu, bir şeyin kızı vs gibi. Yabancı biriyle evlenen bir İzlandalı kadın yasal olarak o soyadı almak zorunda da değil.

*İzlanda’da para birimi Kronadır ve ülkede Exchange Office diye bir şey yoktur. Para değişimi için bankaya gitmek zorundasınız.

*İzlanda’daki hava koşullarının ne kadar sert olduğu malum. Her türlü içlik önerilir.

En son olarak şunu söylemekte fayda var. Bütün verilen değerler nüfusa oranla verilmiş değerlerdir. Sonuçta 358.000’lik bir nüfusa oranlıyoruz.

6 Comments

 1. Yelda

  Çok güzel özetlemişsiniz☺️

  Reply
  • Yol Kure

   Faydalı olduysa ne mutlu bize :)

   Reply
 2. Orhan

  Bilgiler icin tesekkurler. Agustos. Eylul gibi gitmeyi dusunuyoruz. Sizce dogru bir zaman mi yoksa karlarla kapli daha mi eglenceli? Tesekkurler.

  Reply
  • Yol Kure

   Rica ederiz :) bizce karlarla kaplı daha eğlenceli. Zaten Eylül’de ada yine karlı olacaktır, mevsim durumu için en doğru bilgiyi konaklama yapacağınız yerden alabilirsiniz.

   Reply
 3. Barış Aksu

  Önemli detayları toparlamışsınız araştırma yapmaya gerek kalmadı sağolun👍🏼

  Reply
  • Yol Kure

   Çok teşekkürler :)

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This