İspanya Mutfağı ve Madrid Yeme İçme Rehberi

 

İspanya mutfağının bazı lezzetleriyle bize yakın bir mutfak olduğunu biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayırsa sizi biraz şaşırtalım. Örneğin İspanya’nın neresine giderseniz gidin en favori çorba domatesli olanıdır. Sabah kahvaltılarının baş tacı patatesli omlettir. Akşam yemeklerinin ilk tercihi deniz ürünleridir. Bunu hem tereyağında sarımsaklı karides veya ahtapot olarak, hem de çeşit çeşit balık olarak düşünebilirsiniz. Akdeniz’e kıyısı olan iki ülke olmamızın verdiği benzerliklerle deniz ürünleri tüketimimizi açıklayabiliriz fakat domates çorbası ve patatesli omlete ne demeli. Ayrıca bizimle yarışamasa da İspanya Avrupa’da en fazla ekmek tüketilen 3. ülkedir ve Paella ismindeki pirinç bazlı yemeklerinden dolayı Avrupa’da pirinci bizden sonra en fazla tüketen ülkedir. İşkembe yediklerini ve işkembe ile çeşitli yemekler yaptıklarını söylesek örneklerimiz artık bizce yeterli olacaktır.

Yazımıza küçük benzerliklerle başladık ki İspanya mutfağı için merakları tetikleyelim istedik. Et konusuna gelirsek İspanyolların dana veya kuzu eti ile pek fazla işi olmadığını söyleyebiliriz. Buna karşın domuzun kulaklarından tutun hemen her yeriyle çeşitli yemekleri yapıyorlar ve bu konuda İtalya ile birlikte Avrupa lideri olduklarını düşünüyoruz. Et olayına ne kadar hakim olduklarını İspanya’daki Tapas Bar’ları gezdikçe anlıyorsunuz. Ayrıca İspanya’da diğer ülkelere göre domuz çiftliklerinde hayvanları kendi pislikleriyle beslemiyorlar ve bu da çıkan eti daha kaliteli hale getiriyor. (veganlar alınmasın her türlü bilgiyi vermek farzdır) Yani eğer domuz eti deneyeceğim diyorsanız bunu İspanya’dayken yapın. Tapas barları gezdikçe bu durumu anlayacaksınız dedik ya, olayın aslı şu ki; herkes sahip olduğu domuz etinin kalitesini göstermek için adeta bir sergi tadında domuzları tavandan aşağı sıra sıra sallandırıyor ki müşterilerine gösterisini yapabilsin. Bize göre pek hoş olmayan bir görüntü ama etçil kişiler için bir o kadar leziz bir duruş olabilir tabii.

Bu bilgilerin devamında dev bir hizmet yaparak İspanyol mutfağına ait belli başlı yiyeceklerin Türkçe açıklamalarını şöylece bırakıyoruz.

Gazpacho (Soğuk Domates Çorbası)

Tortilla de Patatas (Patatesli omlet)

Empanadas (İçinde peynirli, tunalı, ıspanaklı hamur işleri)

Pan con Tomate (Domatesli zeytinyağlı ekmek)

Paella con Marisco (Deniz ürünlü Pilav)

Bocadillos de Calamares (Ekmek arası Kalamar) Bocadillo ekmek arası sandviç anlamına gelir.

Gambas al ajillo (Tereyağında Karides)

Gambas a la plancha (Izgara Karides)

Pulpo de Gallega (Zeytinyağı ile marine edilerek haşlanmış ahtapot)

Tigres (Midye Dolma)

Rapi (Kalkan balığı)

Rodarillo (Alabalık)

Frito Mixto Pescado (Kızarmış karışık deniz ürünleri)

Tapas veya Pintxo (Ekmek üstüne konulan mezelik atıştırmalar) Bu çok hassas bir konudur ve bu konu ile ilgili ayrı bir yazımız vardır. Hail Gurmelik! Pintxo yazımız için şöyle buyurun

Croquettes (Kroket)

Patatas Bravas (Özel soslu elma dilim patates)

Los Callos (İşkembe)

Jamon Iberico ( Domuz jambonu)

Chorizo (Domuz pastırması)

Salchichon (Domuz sosisi)

Churros (İzmir Lokma)

Crema Catalana (Krem Karamel)

İspanya’da yeme içme kültürü diğer Avrupa ülkelerine göre biraz farklı ve restoranlar akşam saat 9 itibariyle dolmaya başlıyor.  İspanya geneline yayılmış bir Tapas Bar kültürü var ve bu o kadar aşmış bir durum ki İspanya açık ara en fazla bara sahip olan ülke konumundadır. Fakat bu ‘Bar’ olayından kastımız Türkiye’de alışık olduğumuz türden barlar değildir, burası önemli.

Gelelim içme konusuna. İspanya’nın en meşhur alkollü içkisi olan Sangria’yı hemen hemen her yerde içebilirsiniz. Meyveli bir şarap olan Sangria’yı size hazır olarak getiren yerde değil de ev yapımı olarak sunan yerde içmenizi tavsiye ederiz. Bir diğer meşhur İspanyol içkisi olan ve Bask bölgesine ait olan içki Patxaran’dır. Bu içkiyi çoğunlukla Bask restoranlarında bulabilirsiniz ve yoğun aromalı bir meyve likörüdür.

Salon içkileri ise Vermut’tur ve Madrid’te ‘Vermuteria’ isminde bir çok Vermutçu görebilirsiniz, çeşitli meyvelerle aromalandırarak menülerini Vermut konusunda epey iddialı ve özel yapan yerler bulunuyor. Bir diğer salon içkileri ise Cava’dır. Cava uluslar arası olarak meşhur ve tanınmış bir içkidir. Tadı ve hali itibariyle biraz Şampanya biraz da Martini’yi andırır. İspanyolların en çok tükettiği bir diğer favori içkileri ise Rom ve Cola karışımıdır. Eğer Rom seviyorsanız yaşadınız diyelim. Bu arada ufak bir bilgi verelim; isminde ‘Cerveceria’ gördüğünüz yerler Birasıyla özel olan restoran anlamına gelir.

İçme konusu bu kadar. Kendimizi yeterince alkolik gösterdiysek yiyecek konusuna geri dönderek Madrid özeline bakalım. Bu şehir 17 adet Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yaparken bir yandan yüzlerce hesaplı ve kaliteli restoranı bulundurur. Michelin yıldızlı olanları hesaplı ve kaliteli sınıfına değil de pahalı ve kaliteli sınıfına sokmamızda sakınca yoktur umarım. Şu an bu yazıyı yazarken Euro kuru 5.40 ve konumuza dönersek yukarıda saydığımız yiyeceklerin hepsini Madrid restoranlarında bulabilirsiniz fakat bu noktada önemli olan doğru yerde yemektir zira bu yiyeceklerin hepsi İspanya’nın çeşitli bölgelerine aittir. Sözgelimi Paella yemek istiyorsanız bunu bir Valencia restoranında yapmalısınız. Eğer Tapas denemek istiyorsanız bunu bir Bask restoranında yapmak zorundasınız aksi taktirde İspanya’ya gittim diye kimseye boşuna laf anlatmayın. Ya da deniz ürünü yiyecekseniz bunu bir Galicia restoranında yapmalısınız. Bu söylediklerimizi önemseyin ki doğru restoranda doğru şeyleri sipariş edebilin.

O halde gelelim restoranlara.  Yıllar içerisinde tarafımızca keşfedilen Madrid restoranlarını aşağıda listeliyoruz. Yerken bizi hatırlayın!

 

Gustos Restaurant

Plaza Mayor’da yer alan en güzel restoranlardan birisi olan Gustos’un Deniz ürünlü Paella’sını denemenizi tavsiye ederiz. Fakat sakın bizim gibi yapıp kişi başı 1 porsiyon sipariş etmeyin yoksa arkada bıraktıklarınız için üzülürsünüz.

Menünün fiyatları haliyle biraz yüksek. Sonuçta Plaza Mayor’daki bir restoran olmasının etkisi görünüyor fakat Paella’yı her yerde de bu kadar lezzetli yemek mümkün olmuyor.

Akşam yemeği için kişi başı ortalama fiyat bir ana yemek ve kadeh içkili olarak ortalama 25 Euro

Konum için tıklayın

Gustos TripAdvisor

 

La Barraca

Burası Valencia usulü bir Paella restoranı ve menüsünde bir çok çeşitte Paella seçenekleri mevcut. Paella için Gustos veya burayı deneyebilirsiniz. Fiyat olarak ikisi de hemen hemen aynı, kalite olarak ise birbirlerine yakın.

Konum için tıklayın

La Barraca TripAdvisor

 

Gran clavel Vermuteria

Gran Via caddesi üzerinde yer alan Vermuteria’da eğer Vermut içkisini seviyorsanız bir çok çeşidi bulabilirsiniz. Vermut İspanya’da çok meşhur bir içkidir ve Vermuteria ismi ‘vermut satılan bar’ gibi bir anlama gelir. Eğer daha önce denemediyseniz veya deneyip de sevdiyseniz bu bar veya bir başka Vermut barında bu içkinin farklı aromalılarını denemenizi tavsiye ederiz. Bir çok meyve ile aromalandırılan bu içkiyi şarabın biraz daha sert versiyonu olarak düşünebilirsiniz.

Konum için tıklayın

 

Bar Postas

Burası Bar Postas olarak yazılır, Madrid’teki favori mekanımız olarak okunur. Deniz ürünlerini kızartma olarak yemeyi seviyorsanız ve yanında bir de meyhane usulü bira canınız çekiyorsa adres burası. Karidesin, kalamarın, ahtapotun, midyenin ve çerez niyetine minik balıkların ortaya karışık geldiğini düşünün. Offf şu an orada olmak için bir çok fedakarlık yapardık hahah

Üstelik fiyatları da cazip. Buraya 2 kişi geldiğiniz zaman ortalama kişi başı 10 Euro ödersiniz ve saydığımız deniz ürünlerinin tamamını denemenizi tavsiye ederiz.

Bar Postas TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Mercado de San Miguel

Mevzu Madrid olunca favorileri bir sıraya koymak lazım galiba. Bar Postas için favori dedik fakat San Miguel marketini es geçmemeliyiz. Burası İspanya usulü bir sabit pazar. Hani bizde de eskiden vardı ya sabit pazarlar işte ondan. Burada da günlük sebze-meyve ile et-balık ürünleri satılıyor. Bir de buna ek olarak bu pazarlarda kaliteli tapas ile aperativo barlara yer veriliyor. San Miguel marketi de Madrid’teki bu sabit pazarların arasında en popüler ve en güzel olanıdır.

Mutlaka bir akşam yemeği için buraya gitmenizi ve buradaki barların her birinden tadımlık bir şeyler alarak takılmanızı öneririz. İlk gördüğünüz yerden bir kadeh içkinizi alıp sonra onunla birlikte istediğiniz tapas barda tadım yapabilirsiniz. Tabii bardağınızı aldığınız yere bırakmak koşuluyla. Avrupa’da güven esastır, Türkiye’de kurala karşı gelmek sünnettir.

Mercado de San Miguel TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Botin Restaurant

Biri sizi Dünya’nın en eski restoranına yemeğe götüreceğim dese buna inanır mısınız? Eğer Madrid’teyseniz inanın. Restoran Botin, Guinness rekorlar kitabına da giren Dünya’nın en eski restoranı olup 1725 yılından beri şu an bulunduğu yerdedir. Odun ateşi ve fırını ise restoran ilk kurulduğu yıldan beri değişmemiş ve hala aynısı kullanılıyor.

Saat 16-20 arasında kapalı olan restoranı kalan saatlerde görmek için her gün meraklıları için turlar düzenleniyor fakat bu tur 75 Eurocuk kadar pahalı bir yer ve bu ücret tur + yemek olarak kişi başı alınıyor. Ayrıca önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Rezervasyon için tıklayın

Botin Restaurant TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Meson del Champiñon Restaurant

Dünya’nın en güzel mantarını yapmak için yola çıkmış bir restoranın hikayesine inanıp buraya gelerek mantarlarını mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer takviminize uyuyorsa bunu hafta sonu yaparsanız canlı müzik eşliğinde pıtır pıtır mantarları götürebilirsiniz. İçerisi hafta sonları gerçekten çok keyifli oluyor ve mantar konusunda hakikaten başarılılar. Zaten mekanın ismini boşuna mantar koymuş olamazlar dimi ama! Champiñon (mantar) anlamına gelmektedir.

Meson del Champinon TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Cafe del Art

Biraz soluklanmak biraz da güzel kahve içmek için bu mekanı öneriyoruz. Güzel kahvesinin yanına bir de Portekiz usulü bir tatlı olan Pastel de Belen alırsanız Portekiz’i ayağınıza kadar getirmiş olursunuz. Uyaralım, bu tatlı konusunda iddialı bir mekandır. San Miguel Marketinde de bir tane Cafe del Art bulunuyor.

Cafe del Art TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Traga Tapas

Yorulan bütçelerin yüzünü güldürme vakti geldi! Vee şimdi sizlere Madrid’teki fiyat performans bakımından en uygun yerlerden birine götürüyoruz. Traga Tapas hem içki hem de yemek açısından epey uygun bir yer ve bir çok deniz ürününü deneyebileceğiniz bir mekan. Mutlaka bir öğle veya akşam yemeği için uğramalısınız.

5 adet San Miguel birayı 4 Euro ödeyerek her yerde içmek mümkün değil.

Traga Tapas TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

 

100 Montaditos Cerveceria

Hesaplı yemek yerlerinden devam ediyoruz. Burası 100 montaditos ve bu ismin anlamı 100 sandviç manasına gelmektedir. Menüsünde 100 farklı şekilde mini sandviçler vardır ve aklınıza gelebilecek her türlü malzemeden sandviç yapıyorlar. Bizim en çok uğradığımız ve favori mekanlarımız arasında yer alan Montaditos’ta her bir sandviç için ortalama 1.25 Euro ödüyorsunuz ve insan olan genelde 4 sandviç ile doymayı başarıyor.

100 Montaditos TripAdvisor

 

 

Cafe Comercial

Madrid’in takılması keyifli gece eğlence mekanlarından biri olan Cafe Comercial’de bir drink almak istemez misin tatlı kıs? Madrid aslında gece hayatıyla adından söz ettiren bir şehir ve çokça gece kulübüne sahip. Burasını da bir pre nightout mekanı olarak sizlere öneriyoruz.

Cafe Comercial TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Pin It on Pinterest

Share This