Ios

İos Gezi ve Seyahat Rehberi

Doğal limanı ve kusursuz deniziyle Kiklades adalarının arasında bizce en güzeli İos adasıdır. Bu ada o kadar güzel plajlara sahip ki deniz tatili arayanların başka bir yere gitmesine gerek bırakmıyor. Adayı bilenler de Kiklades’in en güzel plajlarının burada olduğuna inanıyor ve biz de bu noktada onlara katılıyoruz. Ada süsleme tarzı benzer olduğu için, bu adaları diğerlerinden ayırt eden en güzel şeyin deniz güzelliği olduğunu düşünüyoruz. Buna yazımızın devamında ayrıca değineceğiz.

Kiklades adaları demişken, hemen Paros gezi rehberi yazımızdan bir alıntı yaparak devam edelim;

Kiklades Adaları grubu toplam 24 adet adadan oluşur ve Yunanistan’ın Ege Denizindeki en çok turist ağırlayan bölgesi. Tanrılarıyla meşhur Yunanistan’da bu bölgeye Kiklades isminin verilmesinin ise bir nedeni var. Kiklades, Yunanca ”etrafında” anlamına geliyor. Etrafında denilerek kastedilen alanın merkezi ise Delos adası olup bu ada Yunanistan’a göre kutsal bir ada. Şimdi diyeceksiniz ki bu ada neden kutsal? Bu ada aslında Mykonos’un hemen yanında yer alan ve kayalıklardan oluşan bir ada olup bir çok mitolojik kişinin burada doğduğuna inanılmakta. Bu kişilerin arasında Apollon ve Artemis de var.

Kiklades adalarının popüler olmasının nedeni sadece İos değil. Aynı zamanda Mykonos ve Santorini’dir. İos için Mykonos’tan önce vardı diyebiliriz çünkü burası Mykonos popüler olmadan önce gece hayatı açısından yegane adaydı ve çoğunlukla hippiler tarafından tercih ediliyordu. Chora’da partilenen çılgın gecelerin sonu sahilde uyku tulumunda bitiyordu. Özellikle 00’li yılların başında popülerleşmeye başlayan İos adası gece hayatı için İtalyan ve Yunan gençler tarafından hala sıkça tercih edilen bir ada konumunda. Avusturya ve Amerika gibi yerlerden de gelen pek çok genç turist mevcut. Çılgın gece hayatı arayanlar için Yunan Adaları doğru tercihiniz olabilir.

Gelelim Kiklades adalarının popüler olma sebebine. Bu adaların günümüzde popüler olmasının altında hummalı bir çalışma yatıyor. Buradaki adaların alayı kayalık, uçurum dolu ve epey de rüzgarlı. Dolayısıyla tarıma müsait toprak bulmak pek mümkün değil. Tarıma müsait alanlar neticesinde en fazla verim ise şarapçılığın gelişmesini sağlamış. Ha bir de plajlar tabi mükemmel. Bu durumu fark eden Yunanistan hükümeti de buralara turistik bir görüntü kazandırmak adına buraları süslemeye başlayarak 1960’lı yılların başında bir mimari tarz oluşturmuş. Paros, İos, Santorini, Naxos veya Mykonos fark etmez. Hangi Kiklades adasına giderseniz göreceğiniz manzara hep aynı olacaktır. Beyaz badanalı evler, düz çatılar ve çatılardan sarkan begonviller, mavi panjurlar ve mavi kapılar, keskin bitirişler yerine ovallik ve 3 katı aşmayan yapılar. Çok güzel değil mi?

Biz çok beğendik ve eminiz ki sizde diğer milyonlarca w/others kadar beğeneceksiniz. Çok da güzel bir iş yaparak bu güzel tatil diyarları oluşturulmuş fakat esas güzellik burada değil. Esas güzellik plajlarında. O konuya ise yazımızın devamında ayrıca değineceğiz.

İos’a geri dönersek burası dediğimiz gibi çoğunlukla kayalık ve bol uçurumlu bir ada. Toplam 105 km2 alanı olan bu ada Kiklades bölgesinin tam ortasında kalıyor. Ada öyle kayalık ki yol bile sınırlı. İos haritası edinmeyi unutmayın, haritayı inceleyince ne kadar küçük bir adaya geldiğinizi daha iyi anlıyorsunuz. İos’un da rüzgar konusunda Paros’tan geri kalır bir yanı yok. Adanın bozluğundan da bunu anlayabiliyorsunuz.

Gelelim adanın ismine, bizce şimdiden Adanın ismi ile ilgili çeşitli espriler yapmaya başladınız :) Adanın ismi ile Steve Jobs’un bir ilgisi veya tam tersi bir durum var mı bilmiyoruz fakat inanışa göre buranın ismi Fenikeliler tarafından verilmiş ve anlamı ‘kaya yığını’ demekmiş. Bir diğer iddiaya göre ise İos çiçek anlamına geliyor.

Bu bilgiye ek olarak; Ünlü tarihçi Heredot’un kayıtlarına dayanarak, bizim İzmir’li Homeros olarak bildiğimiz Homeros’un aslında buralı olduğuna ve mezarının adada bulunduğuna inanılıyor. Kiklades adalarının tamamı gibi Antik dönemde tarih sahnesinde yer alan İos adasındaki hareketlilik Roma döneminde başlamış. Romalılar bu adayı sürgün yeri olarak kullanırken Adadaki kilise ve şapellerin bir çoğu Bizans döneminde inşa edilmiş. Aslında buraya şapel adası denilse bizce kimse itiraz edemez çünkü yaklaşık 2.000 olan nüfusuna rağmen tam tamına 365 adet şapel bulunuyor. Bu adada doğan bebeklerin ibadet konusunda pek sıkıntı yaşayacaklarını sanmıyoruz. Basit bir aritmetik hesabıyla her aileye 1 kilise düştüğünü iddia edersek kimse karşı çıkamaz. Fakat 365 olmasının sebebini gün sayısı ile açıklıyorlar. Adanın daha yakın tarihine bakarsak ise yine Osmanlı olarak burada da bulunmuşuz. E sonuçta 300 yıl boyunca süren Yunanistan egemenliğimiz var.

O halde genel bilgilere bir son vererek güncel bilgilere dönelim.

 

İos’a Nasıl Gidilir?

Biz İos’a Paros adasından feribotla yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonunda ulaştık. Bilete ise kişi başı 27 Euro ödedik. Feribot biletleri için aferry.com adresini tercih etmenizi öneririz çünkü bilet satan bir çok site arasında sizi kazıklamak istemeyen tek sitenin burası olduğunu düşünüyoruz. Feribot firması olarak ise Golden Star Ferries ile geldik ve yolculuktan gayet memnun kaldık. Başka seçenekler de mevcut olup günde 4-5 adet tarifeli sefer yapılıyor. Ayrıca İos adasından Santorini ve Mykonos’a da seferler mevcut.

Feribota gelirsek, belirli bir numaralı oturma düzeni var gibi gözükse de kimse bunu sallamıyor o yüzden istediğiniz yeri işgal etmekte özgürsünüz.

Yunanistan ana karasından buraya gelmek isteyenler var ise Atina’nın Pireaus limanından feribotla buraya ulaşabilir.

O halde Bon Voyage!

 

İos’ta Nerede Kalınır?

İos’ta kalacak yer konusunda nereye başvuracağınızı artık biliyorsunuz. Haydi hep bi’ ağızdaann, booking.com !

Adamız yeterince küçük olduğu için kalacak yer açısından da sadece 2 tane mantıklı yer var ve bu seçim tamamen ne aradığınıza bağlı. Eğer gece hayatı istiyorsanız Chora’da kalabilirsiniz. Denize yakın olmak istiyorsanız Yialos’taki otelleri tercih edebilirsiniz.

Bizim kaldığımız otel Yialos’da yer alan Glaros Hotel isimli yerdi. Gecelik 1 oda fiyatı 65 euro olduğu için pek ucuz sayılmazdı çünkü 30 euro’nun üstünde otel parası vermemeye hep özen göstermişizdir fakat bu sefer şansımız azdı. Otelimizin hemen önündeki harika denizin bize verdiği mutluluğa dayanarak burada kalmanızı öneririz. Limana 15 dakika yürüme mesafesindedir.

 

İos’ta Ulaşım

Eğer grupça gittiyseniz en mantıklısı araba kiralamak olur. Aksi taktirde ulaşımı otobüs ile sağlamanız gerekecektir. Örneğin adanın Old Town’ı olan Chora’ya gidebilmek için kişi başı tek yön bilet 1.8 Euro iken adanın en güzel plajı olan Magganari’ye ulaşım için kişi başı gidiş geliş bileti 7.5 Euro tutuyor. Günlük araba kiralamanın maliyetinin 40 euro + benzin olduğunu düşünürsek tercih sizin. Söylemeliyiz ki İos’ta araba kiraladığınız taktirde bir çok plajını görme şansınız artacaktır.

 

İos’ta Gezilecek Yerler

Engebeli kayalık yapısı, tadına doyamayacağınız plajları ve doğal liman Yialos ile sizi karşılayan İos’ta yüzmeye doyamayacaksınız. Bir yer düşünün ki gündüz denizi inanılmaz, akşam gece hayatı eğlenceli. Gece hayatını ne kadar sert geçirirseniz geçirin, sabah sizi ayacak bir deniziniz olacak :)

Chora

Adanın en yüksek tepelerinden birinin yamacına adeta bir amfitiyatro düzeniyle kurulu olan Chora aynı zamanda Yunancada ”Old Town” anlamına geliyor. Ve evet tahmin edeceğiniz üzere burası adanın başkenti.

Kiklades mimarisinin özelliklerinden bahsetmiştik. Ne anlattıysak Chora’da kanıtını göreceksiniz. Burası özenle hazırlanmış beyaz badanalı evlerin sıralandığı dar sokaklardan oluşan çok şirin ve dolaşması keyifli bir yer. Beyaz badana derken kuru kuruya beyazın nesi güzel diyebilirsiniz fakat bir de çatılardan sarkan begonviller var ki işte olaya göz kamaştırıcılık katan şey de tam olarak bu. Beyaz badana, mavi panjur, mor begonvil ile formülü belirlemişler.

Sokakların darlığı konusunda ise bazı yerlerde limitler öyle zorlanmış ki sadece tek bir kişinin geçebileceği genişlikte sokak veya tek bir kişinin kullanabileceği basamaklar dahi gördük. Bütün sokaklara girerek keşfetmenin tadına varabilirsiniz fakat bilmelisiniz ki bazı sokakların sonunda özel bir mülke ulaşabilirsiniz ve çabalar boşa gidebilir. Fakat olsun kaybolması güzel ve denemeye değer!

Chora’nın dar sokaklarında yürürken bir çok kafe, bar ve gece klübü göreceksiniz ki adanın gece hayatının kalbi burada atıyor. Hatta duyduğumuza göre buranın tamamına yakını turistik amaçlar için kullanılıyor. İşletmeler harici geri kalan yerler de otel olarak hizmet veriyormuş.

Adanın en güzel manzaralarından birini yakalamak isterseniz sizi Chora’nın en tepesindeki kilise olan Gremiottissa kilisesi’ne tırmanmaya davet ediyoruz. Palmiye ağaçlarının dekore ettiği nefis manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz. Ayrıca orta çağ dönemi kalesinden geriye kalanları görebilirsiniz.

Chora’ya ulaşımı iki şekilde yapabilirsiniz. Ya otobüse bineceksiniz ya da eşek yolunu kullanarak 15 dakikalık bir tırmanış yapacaksınız ki bunu gidiş yolu için tavsiye etmeyiz fakat dönüşte eşek yolundan aşağı inebilirsiniz. Chora’yı yaklaşık 1 buçuk saatlik bir sürede gezip bitirebilirsiniz.

 

Skarkos

Chora’nın en tepesine çıktınız ve fotoğraflarınızı rüzgara rağmen çektiniz. Çıktığınız yerden değil de tepenin öbür tarafından aşağı inerseniz bu tarih öncesi şehir kalıntılarını göreceksiniz. Burası daha çok rehberle gezilmesi gereken bir yer olsa dahi böyle bir ortama meraklıysanız göz atmanızda fayda var.

Rüzgar sizi tokatıyla savurduktan sonra tepelerde pek fazla durmayı tercih etmeyebilirsiniz. Boşverin en güzeli zaten deniz!

 

Odysseas Elytis Tiyatrosu

Yunanistan’ın en ünlü ve nobel ödüllü modern dönem şairinin isminin verildiği ve antik mimari tarzından inşa edilen bu tiyatroyu ziyaret ettiğinizde Ada manzarasının en güzel haline tanıklık edeceksiniz. Buraya ulaşım için araba kiralamanız gerekebilir. Otobüs ile ulaşım olduğundan şüpheliyiz.

 

12 Değirmen

Chora’nın girişinde bulunan 12 adet yel değirmeni şu an adanın en turistik yerlerinden. Dağın en tepesinde bulunan değirmenler eskiden enerji üretirken artık bahçeli birer ev olarak kullanılıyor. Yoğun rüzgardan dolayı biraz zarar görmüş olmalarına rağmen hala 2 tanesi iyi durumda olan değirmenler sanırım adadaki en güzel manzaralardan birini sunuyor. Tırmanmak isteyen yokuş severlere duyurulur.

 

İos Gece Hayatı

İos’un gece hayatının ünlülüğünden yazımızın başında bahsetmiştik. Burada gece hayatın kalbi Chora’da atıyor. Chora’nın sokaklarında yürüdükçe karşınıza birer birer bar ve gece kulüpleri çıkmaya başlayacak. Bunların arasında Rehab, Sweet Irish Dream ve Scorpion oldukça ünlü olanlar. Bar olarak ise en ünlüsü Bull Dog. Diğerleri ise Red Bull, Flames, Slammer Bar, Disco 69, Circus Bar olarak uzuyor gidiyor. Seçenek bol fakat yaş ortalaması biraz düşük. Çoğunlukla 21-22 yaşındakiler takılıyor ve genelde commercial müzik çalınan bir kulüp kültürü var.

 

İos Plajları

30 adet plajı ve toplam 32 km uzunluğundaki kumlu sahilleriyle Kiklades Adalarının en güzel denizinin burada olduğunu söylersek yanlış olmaz. Ayrıca bu adada 4 adet mavi bayraklı sahil de bulunmakta. Fakat deniz tatilinin dibine vurup bu sahillerin bir çoğuna gitmek isterseniz araba kiralamanız gerekecek. Araba olmadan sadece en popülerlerine ulaşabilirsiniz.

 

Magganari

Her zamanki gibi en güzelini ilk sırada söylüyoruz. Burası şu ana kadarki hayatımızda girdiğimiz en güzel deniz oldu. Havuz mu desek, kristal mi desek, turkuaz mı desek bilemedik. Nasıl tanımlarsak bir diğer sıfata ayıp etmiş oluruz. İos’a gelirseniz bu plaja kesinlikle gitmelisiniz. Yukarıdaki fotoğraf da Magganari’den.

Adanın güney kısmında yer alan Magganari, merkeze 23 km. uzaklıkta ve 40 dakikalık bir otobüs yolculuğu ile buraya ulaşmak mümkün. Otobüs yolculuğu limandan gidiş geliş 7.5 Euro. Arabanız var ise park sıkıntısı yaşamazsınız.

Eğer kayalıklı bir deniz ile berrak sualtı konseptini seviyorsanız buraya geldikten sonra hemen yakınındaki kayalık bölgeye giden teknelerin turuna katılmanızı tavsiye ederiz. 15 dakika uzaklıktaki yere sadece denizden ulaşılabiliyor ve kişi başı 20 euro ücreti var. Turu yapan ise sahildeki su sporları işletmesi.

 

Mylopotas

Mylopotas körfezine ulaşmak için Chora’dan 20 dakikalık bir yürüyüş yapabilir veya otobüsle gelebilirsiniz. Araba ile gelirseniz de park yerleri mevcut olup sizi altın kumlu bir sahil karşılayacaktır. İos’un gündüz eğlencelerini buradaki beach club’lerde yaşayabilirsiniz. Adada göreceğiniz otobüslerin bir çoğunun üstünde buradaki clublere ait reklamlar göreceksiniz.

Kısacası eğlence gündüzleri burada başlar ve geceleri Chora’da devam eder.

 

Yialos

Güzide adamızın doğal limanıdır Yialos veya diğer ismiyle Gialos. Pek de güzel bir denizi vardır. Eğer size önerdiğimiz otelde konaklarsanız bol bol burada yüzme şansınız olacaktır.

 

Koumbara

Burası Doğal limanın sağ tarafındaki koydur. Burada yüzmedik çünkü onun yerine vaktimizi Pathos Sunset Lounge isimli efsane mekanda geçirdik. Hani şu havuzdan ötesi sonsuz deniz olan fotoğraflar vardır ya, işte bir tane de biz çekelim dedik.

Burası keyif yapmak ve güneşi batırmak için harika bir nokta. Akşam 10’a kadar açık ve parti devam ediyor. Mutlaka gitmenizi öneririz.

 

Agia Theodoti

Bir diğer beach olan Agia biraz taşlı ve dalgalı olduğu için favorilerimiz arasında kendine yer bulamadı. Üzgünüz Agia.

 

Psathi

Popüler yüzme noktaları henüz bitmedi. Bir yenisi daha geliyor! Psathi sahili derin su sevenler için güzel bir deneyim olacaktır. Bir anda küt diye derinleşiyor, daha önce görmediğimiz türde bir yapısı var.

 

Bütçe

İos’ta yapacağınız harcamayı diğer adalar ile kıyaslarsak konaklama harici çok farklı bir aşırılık içinde olmayacağınızı söyleyebiliriz. Burası gece eğlenceleriyle meşhur bir ada olduğu için mi bilmiyoruz fakat konaklama biraz pahalı. En azından Paros’a göre pahalı olduğunu söyleyebiliriz. Fakat restoran, araç kiralama ve market harcamaları arasında kıyaslama yaparsak pek bir farklılık yok.

Gelelim Türkiye kıyaslamasına, son yıllarda çok fazla gündeme gelen konu neden Türkiye’de tatil yapılmıyor ve Yunan adalarına gidiliyor oldu. Bize göre hiç mantıksız değil çünkü bütçe olarak daha hesaplı bir tatil yapıyorsunuz. Düşünün ki girdiğiniz denizden para almıyorlar! Türkiye’de yaptığımız tatillerde bizi en çok rahatsız eden şey bu uygulama olmuştur. Sanıyoruz ki Türkiye haricinde bu uygulamanın yapıldığı yerler çok sınırlı. Bizde ki tüccar mantığı doruklarda olduğu için denize bile para istemekten çekinmiyoruz.

Burada en fazla şezlong için kişi başı 2-3 euro  para ödersiniz. Bu uygulamayı da bir tek Yialos sahilinde gördük. Bize hayatımızın en güzel deniz tecrübesini yaşatan Magganari veya gündüz eğlencelerinin merkezi olan Mylopotas’ta bu tip bir ücretlendirme yok.

5 yıldızlı otelci ve bir her şey dahilciyseniz Türkiye vs Yunanistan karşılaştırması yapmanın çok anlamı yok çünkü buralarda bu tip tesisler yok. Konaklayacağınız tesisler maksimum butik otel kalitesinde olur.

Gelelim yeme içme harcamalarına, Burada alacağınız 1 adet bira restoranda 3.5 euro iken en üst düzey beach club’da 5 euro’ya satılır. Aynı fark kahve için de geçerlidir. Yemekler için ise balıkçı barınakları tercih edilirse en ucuz ve en kaliteli ürünlerden oluşturulan menülere kişi başı 15-25 euro arasında ödersiniz. Bunun içerisinde Uzo’nun önderliğinde bolca sıcak-soğuk mezeler havada uçuşurken gırla deniz ürünleri yiyerek masadan kalkarsınız.

Eğer ucuz yollu öğünleri tercih ederseniz ise Gyros fiyatı 3-4 euro arasında değişiyor. Gyros, yani bize göre tavuk dürüm, bir çok yerde gayet lezzetli ve doyurucu yapılıyor.

Sonuç itibariyle biz Türkiye’de denize 100 lerce TL ödeyerek yapacağımız bir tatil yerine tekrar buraya gelmeyi isteyeceğiz. Hani bazı yerlere gidersiniz ve keşke daha fazla kalsaydık dersiniz ya, işte buraya gelince bu hissi yaşamanız olası. Hem deniz olarak hem eğlencesi olarak keyifli vakit geçirmeniz garanti. Biz 2 gece kaldık ama tabii ki bir bu kadar daha kalmak isteyerek adadan ayrılarak Santorini’ye geçtik.

İos’a gelipte, Magganari sahilinden tekne ile kayalıklara gidip dalış yapmadan, Pathos sunset lounge’da güneşi batırmadan, gece hayatının bir parçası olmadan, adanın yerel peynirlerini tatmadan dönmeyin.

 

Güzel yüzmeler! :)

Bilinmesi Gerekenler

*Yunanistan’a gelebilmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Yaz sezonu istisnalarıyla bazı Yunan adalarına kapı vizesi ile gidilmesi mümkündür. Vize için: http://www.vfsglobal.com/greece/turkey/

*Kapı vizesi uygulaması İos adasında geçerli değildir.

*Yunanistan’ın Başkenti Atina’dır.

*Yunanistan’da geçerli para birimi Euro’dur.

*Türkçe’deki meyve, sebze, balıkçılık ve denizcilik terimlerinin çoğu Yunanca’dan dilimize girmiştir.

*Yunanca, Hint Avrupa dil ailesinde kendi başına bir koldur ve başka bir dil ile kök kardeşliği paylaşmaz. Modern Yunanca ise Antik Yunanca’dan farklıdır.

*İos’ta ”high season” olarak tabir edilen yaz sezonu Haziran ortası gibi başlayarak 20 Ağustos civarı son buluyor. Seyahat planınızı buna göre ayarlamanızı tavsiye ederiz. Yüksek sezonda epey kalabalıkken 20 Ağustos sonrası ciddi anlamda boşalıyor.

*İos’ta yılın en sıcak dönemi 25 derece sıcaklık ile Temmuz ayıdır.

*Gitmeden önce yanınıza mutlaka hırka veya o görevi gerecek kıyafet alın. Ada sürekli rüzgarlı ve akşamları epey serin oluyor.

*İos’un yerleşik nüfusu yaklaşık 2.000 civarındadır. Kayalık yapısından ötürü adada 4/1 oranında yerleşim var.

*İos’ta yer alan 365 kilise arasında en önemlisi Chora’nın en tepesinde yer alan Gremiottissa kilisesi olup her yıl 15 Ağustos’da burada festival düzenlenir.

*İos’ta yer alan kiliselerin büyük çoğunluğu taş ve kilden yapılmıştır. Yapılış amaçları ise adadaki her ailenin ve hayvanlarının, adanın tamamına yayılmış olan şeytan gözünden korunmaları sağlamak olduğu söylenir.

*24 adet adadan oluşan Kiklades adalarında toplam 22 adet mavi bayraklı deniz yer alırken bunların 4 tanesi İos’ta yer almaktadır.

*En güzel manzara fotoğrafları için şapellerin yanına çıkın.

2 Comments

 1. Çiğdem

  Bravo…adada bilmemiz gereken tüm detayları çok iyi anlatmışsınız…

  Reply
  • Yol Kure

   Teşekkür ederiz, umarız faydalı olmuştur!

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This