Bask tarihindeki en önemli yerlerden birisi Gernika Lumo isimli bu minik şehirdir. San Sebastian‘a 90 km uzaklıkta bulunur. Bu şehrin Bask halkı için ayrı bir anlamı vardır. Burada yer alan tarihi meşe ağacı Bask halkının sahip olduğu özgürlük haklarını temsil etmektedir. Eski zamanlardan beri Bask bölgesini yönetenler yönetimi devralmadan önce gelip bu meşe ağacının altında yemin etmektedir. Buraya ilk meşe ağacı 14.YY’da şu an bulunduğu yere ekilmiştir. Günümüze gelene kadar 4 defa çeşitli sebeplerden ötürü ölmüş olup en son 2015 yılında 5.si dikilmiştir. Özellikle Faşist Franco döneminde Falanjistler tarafından bu ağaca zarar verilmek istenerek Bask’ların milliyetçi duygularını yaralamak istemişlerse de başarılı olamamışlardır. Bask ile ilgili bir çok logoda ve şehir bayraklarında Meşe ağacı bir sembol ve logo olarak kullanılmaya devam etmektedir. Aynı zamanda Bask Ülkesinin bayrağında da meşe ağacı çeşitli şekillerde sembolize edilmiştir. Bu ağaç ve temsil ettiği politik düzen ile ilgili yayımlanmış bir eleştirel kitapta mevcut. Juan Antonio de Blas’ın yazdığı Hay arboles en Guernica? isimli kitap politik düzeni sorgular düzeyde yazılmış bir kitap.

Buraya gidip meşe ağacını gezmek isteyenlerden ise herhangi bir ücret alınmıyor. Sadece kapıda güvenlik var ve size hangi ülkeden geldiğinizi sorup sizi içeri alıyor.

Meşe ağacının yeni ekilmiş hali ise şu şekilde;

Guernica Tablosu

Bu şehir aynı zamanda ünlü ressam Picasso‘nun tablosu Guernica’ya ilham olan kenttir. Hikayesi şöyle; İspanya iç savaşı sırasında 26 Nisan 1936 günü Diktatör Franco, Nazi Almanyası ve Faşist İtalya’ya ait yeni 28 savaş uçağının şehri bombalamasına izin vererek şehrin 4’te 3’ünü yıkımına ortak oluyor. Bask resmi kayıtlarına göre bu bombardırmanda 5000 kişinin yaşadığı şehirde 1654 sivil hayatını kaybediyor. Bu olaydan dolayı şehir 3 gün boyunca yanıyor.

İspanyol hükümeti 1937 yılındaki Paris Dünya Fuarında sergilenmek üzere Picasso’ya bir duvar resmi siparişi verir.  Pasifist olan ünlü ressam, 7,8 m eninde ve 3,5 m yüksekliğindeki meşhur tablosunu denilene göre 1,5 ay gibi bir zamanda tamamlamıştır. Savaşın yarattığı trajediyi anlatmak ve yaşanan bu acıyı herkese anlatmak adına yapılmasının yanı sıra savaş karşıtı ve barış yanlısı düşüncelerin sembolü haline gelen tablonun orijinal boyuttaki reprodüksiyonunu Guernica şehrinde görmek mümkün.

Picasso bu tablosunu yaparken savaşın bıraktığı izlerini anlatmak için siyah ve gri tonlarını kullanmıştır. Renksiz olacaktı Guernica, çünkü geriye sadece savaşın külleri kalmıştı. Savaşın sebep olduğu cansızlığı yağlı boya ile aktarmak adına ne kadar güzel bir düşünce değil mi?

Resmin sağ ucunda, açık bir kapıyla sonlanan siyah bir duvar yer alır. Ortasındaysa sırtında mızrak olan at, insaniyetin kaba kuvvet karşısında pes edişini sembolize ediyor. Boğanın yanında belli belirsiz gözüken güvercin barışı temsil ediyor ama olanlara ağlamaktan başka yapabileceği bir şey yok. Atın yanına düşmüş sürücünün kırılmış kılıcı ise yenilgiyi sembolize ediyor. Picasso’nun kullandığı sembollerin hepsi Uluslar arasıdır.

Guernica bu özellikleriyle sadece İspanya iç savaşı‘nın vahşetini değil, bütün savaşların vahşetini anlatan bir simgesi haline gelmiştir.

Picasso katıldığı bir sergide ona yaklaşıp Bu tabloyu siz mi yaptınız diye soran Alman generale hayır sız yaptınız diye cevap verir.

Pin It on Pinterest

Share This