Floransa Yeme İçme Rehberi

İtalyan mutfağı ile Floransa’da ilk defa tanışacaklar varsa başlangıç muhtemelen Balzamik ile olacaktır. Bir restorana gidip yemek siparişi verdikten sonra ekmek, balzamik ve zeytinyağı ile size sıcak bir karşılama yapacaklardır. İtalyanlar bu konuda hassaslar ve biz bu durumdan çok hoşnutuz. Fakat Balzamiğin de çeşitleri var ve iyisine denk gelmenizi diliyoruz. İçeriğinde şeker ve karamel şurubu olmamalı. Eğer Balsamico di Modeno’ya denk geldiyseniz değmeyelim keyfinize. Zira en iyi Balzamik Modena’dan geliyor. Zeytinyağı ise bir diğer İtalyan cümbüşü ve bu konuda kesinlikle yanıltmıyorlar. Bizde de zeytinyağı güzeldir ama kalitesizi çoktur ve kalitelisi belli restoranlarda karşımıza çıkar. İtalya’da bu durum bize göre daha pozitif. Kaliteli zeytin yağı ile hemen her yerde karşılaşma ihtimaliniz var.

Bizim topraklarımızda bereketlidir abi yaa diyen çıkışmaları duyar gibiyiz. Adamlar zeytin yağını daha iyi yapıyorlar kabul edelim. Mesela bizdeki üzüm bağları ve iklim çeşitliliği az yerde vardır ama nerede bizde üretilen şaraplar, nerede İtalya’da üretilenler.

Kahvaltıya gelirsek bu öğünü İtalya özelinde direkt olarak pas geçiyoruz. İtalyanlar bizim aksimize kahvaltıyı mutluluk ile ilişkilendirmiyor. Onlar için kahvaltı kruvasan ve burger peyniri ile cappuccino. Çok çeşitli peynirleri Dünya mutfağına kazandırmış İtalyanların bu peynirleri kahvaltıda tüketmemeleri bizim bakış açımıza göre epey ters duruyor. Onlar ise Mozzarella ve Gouda’yı kahvaltı yerine pizza peynirinde tüketiyorlar. Gorgonzola’yı şarapla yerken, Mascarpone’yi tiramisuya koyuyorlar. Parmesan ise pizza ve şaraba eşlik ederken, Ricotta peynirini yemek aralarında tüketiyorlar.

İtalyanlar için yemek vakitleri özel anlardır ve esas amaçları sadece doymak değil, keyif almak ve sosyalleşmektir. Mesela hayatlarından bir örnek verirsek, İtalya’da birisi kalkıp tek başına bir restoranda akşam yemeğine gitmeyi tercih etmez, mutlaka yanında eşlik edecek birisi olur. İtalyanlar bu tercihi genelde Aperitivo zamanlarında yapar. Aperitivo bize biraz yabancı olan bir kültürdür. Tanımlamak gerekirse; restoranların açık büfelerinde yer alan çeşitli leziz mezelerin yanına alınan bir kadeh şarap veya prosecco ile tamamlanan atıştırmalardır. Genellikle akşam yemeği öncesi saaterde yapılır ve bir kade içki alınca aperitivoları ücretsiz yiyebilirsiniz. Floransada’da bu tip mekanlar çokça vardır. Sadece Aperitivo restoranlarında gezip daha fazla şey tadarak öğünü tamamlamak güzel bir yol olabilir. Tabi İtalyanların doyması için bu yeterli olmuyor ve Aperitivo sonrası akşam yemeği için ayrıca bir restorana gidiyorlar. İtalyanların yemeğe bakış açıları, yedikçe iştah açılır şeklinde. Bu kadar yemeye karşın nasıl sağlıklı gözüküp fit kalıyorlar diye çok merak ediyorduk ve sonra öğrendik ki spora çok önem veriyorlarmış.

Floransa’da, hatta İtalya genelinde pek çok restoranda öğle tatili oluyor ve restoranlar 3 saatlik araya giriyor. Bu nedenle gideceğiniz restoranı seçerken mutlaka TripAdvisor’dan saatlerine bakın. Akşam yemeği için ise bir acele yok ve genelde akşam yemeği saat 7 den sonra başlıyor. Restoran arayışınızda ise karşınıza 3 tipte restoran çıkacaktır. Bunlar Ristorante, Trattoria, Osteria‘dır. Trattoria, yerel lezzetlerin sunulduğu restoranlardır ve ev yapımı ürünler kullanılır. Osteria hem yerel hem de fiyat olarak biraz daha pahalı olanlardır. Ristorante ise genelde en yüksek fiyata sunum yapan restoranlardır.

Floransa Mutfağı

Her mutfağın kendine göre kuralları varken İtalyada’da bazı kural ve alışkanlıklar vardır. İtalya’da pizza hamurları kabarık, makarnalar Al dente kıvamındadır. Bu kıvam makarnayı daha diri bırakır. Ayrıca spaghettiyi kırmadan yaparlar ve makarna yanında kaşık kullanılmaz. Ekmek ise makarnanın yanında yenmez ve sadece tabağın dibinde kalan sosu sıyırmak için yenir. Bu hareket ise sosu beğendiğinizin göstergesi olarak algılanır ve takdir görür. Eğer lokalin dibine indiyseniz o tabak bitecek! Aksi taktirde bu hoş karşılanılacak bir davranış değildir. Yemeğinizi bitirdikten sonra ise espresso ve grappa ile son noktayı koymanız gerekir. Ha bir de bizden tavsiye, Pizza’nın yanında doğru seçilmiş bir şarap çok iyi gider.

Floransa mutfak kültüründe ağırlık et yemeklerine verilmiştir. Floransalılar da bizim gibi hayvanın tamamını yerler. Buna işkemde ve midesi dahil. Özellikle tuzlanan, kurutulan veya marine edilen işlenmiş et çeşitleri geniştir. Pastırmadan, salama, sucuğa, jambona ve tavuk ciğerine kadar çeşitler vardır ve bunların bütünü restoran menülerinde Antipasti olarak geçer.

Ribollita isminde sebze çorbası ve pappa al pomodoro isminde domates çorbaları vardır. Et çeşitleri epey geniştir. Bistecca alla Fiorentina, Tagliata gibi et yemekleri en meşhurlarındandır. Tatlı olarak ise schiacciata alla fiorentina en popüler olanıdır.

Eğer şarap seviyorsanız Floransa’dayken bilin ki Chianti‘nin ana vatanındasınız. Artık ne içeceğinizi biliyorsunuz.

İtalyan mutfağı ile ilgili yazılacaklar, anlatılacaklar çok. Bunların hepsini bir gün ayrı bir başlıkta toplayacağız. O ana kadar sizi bilgi bombardımanına tutmaya bir son verip esas amacımız olan Floransa yeme içme rehberi ve restoran önerisi kısmına geri dönüyoruz. Sizin için ve tabi ki kendimiz için :) gidip deneyimlediğimiz restoran ve türevlerini aşağıda listeliyoruz.

Floransa Restoranları

Fishing Lab alle Murate

Floransa’nın bizce en iyi restoranı burası. Yediğiniz her lokmada yanınızdakine bakma ihtiyacı hissedip bu mutluluğu paylaşma isteğiniz hiç oldu mu? Hadi bunu geçtim, bütün menüyü sipariş etme isteğiniz hiç oldu mu? Yeni deneyimlere hazır olun. Fishing Lab bu sloganları duysa bizimle gurur duyardı.

Makarna ve pizzaya kısa bir ara verip burada deniz ürünlerinin kralına gömülün!

Adres: Via del Proconsolo, 16r

Fishing Lab TripAdvisor

Tamero Ristorante

Floransa’da en iyi makarnayı nerede yerim diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Cevabını Tamero’da bulacaksınız. Burası bir Pasta Bar ve içeride deniz ürünlerinden et ürünlerine çeşitlendirilmiş envai çeşitte makarna yapıyorlar. Akşam takılmak için doğru meydan olan Santo Spirito’da yer alması da burayı ayrıca cazip kılıyor. Mürekkep balığı ile hazırlanmış ve içi karidesli Ravioli ile kendinizi şımartın!

Adres: Piazza Santo Spirito, 11r

Tamero TripAdvisor

Gustapizza

Floransa’nın en meşhur ve turistik pizzacısı olarak burayı söyleyebiliriz. Herkes önermişken bizim de atlamamız olmazdı ama dimi? Önünde çok uzun kuyruklar oluyor o yüzden gitmeden önce bunu mutlaka göze alın. Daha iyi pizzacı yok mu? Elbette var. Daha iyisi için Bkz. Pizzaiuolo

Adres: Via Maggio, 46/red

Gusta TripAdvisor

il Pizzaiuolo Osteria

Gusta’ya göre hem daha sakin hem daha fazla çeşit var. Pizzanızı 2 farklı şekilde de yaptırabiliyorsunuz. Bu sayede 1 taşla 2 çeşit vurarak deneyimlerinize deneyim katıyorsunuz. Ayrıca burası bir Osteria.

Adres: Via dei Macci, 113r

Pizzaiuolo TripAdvisor

Caffe Pasticceria Serafini

Karbonhidrata doymayıp canınız daha fazla unlu mamül isterse işte karşınızda Floransa’nın en ünlü pastanesi sizinle!

Adres: Via Gioberti, 168/red

Serafini TripAdvisor

Trattoria il Porcospino

Eğer et yemek istiyorsanız güzel bir tercih olacaktır. Fiyatlar biraz yüksek gelebilir ama TripAdvisor indirimlerini kovalayarak gidebilirsiniz. Burada sıkça yer alan bir restoran olduğunu keşfettik. %50 indirimi alınca kendinizi kaybediyorsunuz.

Adres: Piazza di Madonna degli Aldobrandini, 11R

Porcospino TripAdvisor

Caffe del’ Oro

Michelin yıldızlı bir cafe’de oturmaya ne dersiniz? Ponte Vecchio’nun hemen dibinde eşsiz bir nokta. Fiyatlar tahmin ettiğiniz üzerinde biraz yüksek. Fakat arkadaş yediğin içtiğin elini sürdüğün her şey mi kaliteli olur ya!

Adres: Lungarno degli Acciaiuoli, 2

Oro TripAdvisor

Cucina Torcicoda

Michelin’imin yıldızını takmış bir diğer restoranımız.

Adres: Via Torta, 5/r

Torcicoda TripAdvisor

La Rinascente Caffè La Terrazza

Buranın özelliği Piazza della Repubblica’nın girişindeki binanın terasında yer alması. Duomo ve meydan manzaralı keyifli keyifli oturabilirsiniz.

Adres: Piazza della Repubblica 1

Rinascente TripAdvisor

Gelateria la Carraia

Krema gibi dondurma fakat seveni çok. Floransa’nın en iyi dondurmacısı olarak burası gösteriliyor. Dondurma gibi dondurma diyemeyiz belki de seversiniz bilemeyiz.

Adres: Piazza Nazario Sauro, 25-red

Carraia TripAdvisor

Afiyet olsun!

Pin It on Pinterest

Share This