Hermitage Museum (Ermitaj Müzesi)

Ermitaj müzesi Dünya’nın en büyük ve en önemli sanat müzelerinden bir tanesidir ve inanılmaz etkileyici bir yer olduğu kadar çoğu insanın St. Petersburg şehrini ziyaret etme sebebidir. Çoğunlukla Paris’teki Louvre müzesi ile karşılaştırılır fakat ikisini de gezmiş bir kişi olarak Ermitaj’ın daha etkileyici olduğunu söyleyeceğim.

Burasının daha fazla etkileyici olmasının sebebi ise hem sahip olduğu eserler hem de Müze’nin bulunduğu yerin son derece ihtişamlı bir Saray olmasından geliyor. Etrafı gezerken gözünüze çarpan eserlerin etkileyiciliğine ek olarak Kışlık Saray’a ait bölümlerde kilogramlarca altın kullanılarak yapılan Balo salonlarını, Çar odalarını ve girift detaylardan oluşan avizeleri görünce nereye bakacağınızı şaşırıyorsunuz. Bu kadar eser koymaya gerek yoktu zaten gördüklerim bana yetiyor diyebilirsiniz.

Mücevher ve kabartmalara karşı ekstra ilgisi olan Ekaterina sayesinde bir çok defa ben neredeyim ve bu nasıl bir aşırılık derken kendinizi bulacağınız sarayımızda duvarlara mı, tavana mı, yoksa detaylara mı bakayım derken boyun tutulması garantili bir gezi olacak diyebiliriz. İşte bu yüzdendir ki Müze biletleri arasında 2 günlük bilet de satılıyor ve müzeyi gezmek genellikle 1 günden fazla sürüyor. Hatta şöyle bir istatistik var, müzede sergilenen her esere 10 saniye bakınca tamamını gezmenin 3 ay vakit aldığı söyleniyor :)

Gelelim tarihine; St.Petersburg’un sahibi Petro’nun değerli sevgilisi Ekaterina tam bir sanat düşkünü ve bu sevdasını 1764 yılında Ermitaj müzesini oluşturarak taçlandırıyor. Diyeceksiniz ki bu işler o kadar kolay mı, eğer siz de bir Kraliçeyseniz kolay ama aksi durumda tabii ki değil. Ekaterina, uzun yıllar boyunca görevlendirdiği sanat elçilerini Avrupa’nın seçkin müzayedelerine yollayarak bu kişilerin aracılığıyla ciddi sayıda eser toplatarak şehre getirtiyor ve her şeyi Ermitaj’a koyuyor. Günümüzde 3 milyondan fazla eser bulunan müze 1852 yılında halka açılıyor ve sahip olduğu tablo sayısı nedeniyle Guinness Rekorlar Kitabına giriyor.

Toplamda 6 binadan oluşan Ermitaj müzesinin her birinde farklı bir türe ait eserler yer alıyor. Bu binalardan bir tanesi de Winter Palace yani Çarların kışlık sarayı. I.Petro tarafından 1711 yılında yaptırılan Kışlık Saray, günümüzde Ermitaj müzesinin bir kısmını oluşturuyor ve ilk tamamlandığı zamanlardan itibaren Çarlık ailesinin yaşadığı yer ile ülkenin yönetim merkezi oluyor. 215 metre uzunluğundaki bu sarayın ilk hali şu anki halinden çok çok daha ufak fakat sonrasında daha genişletilerek günümüzdeki haline geliyor ve yapımının son haline ulaşması 1837 yılına dek sürüyor.

İlginç bir bilgi olarak, sarayı yaptıran I. Petro Ermitaj’da hiç yaşayamadan ölüyor ve Saray 19.YY’da çıkan büyük bir yangın sebebiyle ciddi şekilde hasar görüyor. 1917 yılında Ermitaj müzesine dahil edilen kışlık saray tam anlamıyla müzenin güzelliğini birkaç seviye yukarı taşıyor.

Ve herkesin aklında o soru, Ekaterina hayattayken ise 4.000 adet tablo, 38.000 adet kitap, 10.000 adet işlenmiş mücevher, 10.000 adet resim, 16.000 adet madeni para ve madalyon toplatıyor.

Müzede Rönesans eserleri, Mücevher koleksiyonları, Avrupa Barok dönemi eserleri, Tarih öncesi sanat koleksiyonları, Mısır koleksiyonları, Orta Asya koleksiyonları, Uzak Doğu koleksiyonları, Türkiye ve İran’a kadar eserler bulmak mümkün. Hani A’dan Z’ye derler ya işte öyle bir olaydan bahsediyoruz.

Müzeye çevrilmeden önce tarih boyunca Ermitaj bir çok kraliyet ferdi için hem ev hem de çalışma yeri olarak kullanılıyor. Zaman zaman önemli sanat ve eğlence etkinliklerinin yapıldığı saray aynı zamanda önemli resepsiyon ve davetlerin merkezi olarak kullanılıyor. Burası ilk yapıldığı zaman Ekaterina’nın aklındaki fikir bir çok şeyin bir arada sunulması olmuş. Hem müze, hem tiyatro hem de etkinlik merkezi olarak düşünmüş. Yani sadece kraliyet ailesi için değil, herkes için bir alan isteyerek burayı oluşturmuş ve bir de Tiyatro yaptırmış.

Kısa Kısa

*Ermitaj müzesine gelirken takvimine bakmak lazım çünkü Modern and Contemporary Art bölümünün saatleri farklılık gösterebiliyor.

*Ermitaj müzesinin bahçesinde çokça kedi görebilirsiniz, bunun nedeni fareleri saraydan uzak tutmakmış.

*Ermitaj müzesi için Ekaterina’nın yaptığı harcamalar sonrasında imparatorluğun o dönem hazinesindeki bütün parayı bitirdiği söylenir.

Bu bilgiler ışığında Ermitaj’a gitmek için ikna olduysanız gelelim bilet konusuna. Biletler hem online satın alınabiliyor hem de saraya gittiğiniz zaman bahçesindeki makinelerden kredi kartınızla satın alabiliyorsunuz. Makineden aldığınız müze giriş biletine 1 günlük 17.95 USD ödedikten sonra sıra beklenmiyor fakat 10 USD ödeyerek online bilet satın alınca girişte sıra bekleniyor. Güzel haberi veriyoruz, her ayın ilk Perşembe günü girişleri ücretsiz. Öğrencilere ise her gün ücretsiz ve diğer bir ilginçlik ise eğer Rus vatandaşıysanız girişe daha az ücret ödüyorsunuz. O halde ne yapıyoruz? Hemen yanımıza bir Rus vatandaşı alıp biletleri ona aldırıyoruz hsajhdk

Ek olarak Ermitaj tour isimli bileti 250 Ruble karşılığında alıp bununla Winter Palace’ı da gezebiliyorsunuz.

St.Petersburg’a gidip, Ermitaj Müzesini gezmeden dönerseniz sağda solda abi ben Pitirsbörg diye bir yere gittim süper şehirdi başkan çok sevdim gibi cümleler kurmayın, takipteyiz!

St.Petersburg gezi rehberimizi de okumadıysanız okumak için buraya buyurunuz.

Online bilet satın almak için buraya tıklayın

Konum için tıklayın

0 Comments

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This