En Ucuz Uçak Bileti Dönemleri

Uçak biletimizi satın alırken rastgele zamanlarda bazı destinasyonlara ekstra uygun fiyata bilet bulabilirken herkesi ilgilendiren resmi tatillerde bu durum tam tersine döner ve fiyatlar ciddi biçimde artış gösterir. Bu hep böyle olmuştur ve bu şekilde olmaya devam edeceğini düşünüyoruz. En ucuz uçak biletinin hangi dönemde alınacağı cevabı çok kolay bir soru olmamasına rağmen, sizi ortaya çıkan raporlar ışığında yönlendirmek istiyoruz.

Skyscanner tarafından son yıllarda yapılan araştırmalar neticesinde toplanan verilere baktığımız zaman uçmak için en ucuz ayın Mayıs olduğu ortaya çıkmış. Bu dönemde fiyatların yıl ortalamasına kıyasla %21 daha ucuz olduğu tespit edilmiş. Mayıs ayını ucuzluk ölçüsünde Şubat ve Mart takip ederken en pahalı ayın Ağustos olduğu ortaya çıkmış. Bu sebepten ötürü yaz için biletimizi erkenden almakta büyük fayda var. Ağustos’ta fiyatlar %18 gibi bir oranda pahalılaşırken bu ayı pahalılıkta Eylül ve Ekim takip ediyor. En ucuz uçak bileti için ise eski analizlere göre en doğru rezervasyon zamanının 27 hafta önce olduğu tespit edilmişken bu süre artık 20 hafta öncesi.

Günlere Göre En Ucuz Uçak Bileti

Bir de bu analizin gün boyutu var. Eskiden beri yayımlanan raporlarda, en ucuz biletin Çarşamba günü alınacağını ortaya koyuyordu fakat işin aslı artık böyle değil. Uçak biletleri fiyatlarıyla ilgili Dünya genelinde toplam 94 milyar dolar değerindeki 130 milyon bilet satışını analiz ederek bir araştırma yapan Airlines Reporting Corporation firması beklenmedik bir sonuca ulaşmış. Bu araştırmaya göre bundan böyle en ucuz satın alma günü Pazar! Diyeceksiniz ki günler arası bu kadar fark ediyor mu? Cevabımız: Evet ediyor. Hatta daha da şaşırtıcı bir sonuç olarak günler arasındaki bu fark zaman zaman %16,5 seviyesine kadar ulaşıyor. Mesela Pazar ile Pazartesi arasındaki fark %16. Yani Pazartesi daha pahalı!

Pazar gününü ise ucuzlukta Cumartesi günü takip ediyor. Çarşamba ve Perşembe ise fiyatlar %12 seviyesinde azalırken Cuma günü fiyatlar anormal şekilde artış gösteriyor. Bu noktada diyebiliriz ki çalışanların ve hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin zaman dilimine girerseniz yandınız! Zira Cuma çıkıp Pazar akşamı dönmek isteyenleri güzel fiyatlar beklemiyor ve genellikle %35 oranında daha pahalı oluyor. Cuma’daki artışın diğer sebebi ise hafta bitmeden biletimi alayımcılar yüzünden olabilir.Hava Yolu Şirketlerine Göre

Hava yolu şirketlerinin kestirilemeyen pazarlama stratejileri iş başında ve saat gibi çalışıyor. Talep arttıkça ve uçuş vakti yaklaştıkça bilet fiyatları birden tavan yapıyor. İncelikle izlenen bu artış grafiklerinde eğer düşüş yaşanırsa işte o an bütün tablo değişiyor ve promosyonlar başlıyor. Hava yolu şirketleri çok büyük finansmana ihtiyaç duydukları için en süratli şekilde koltuk satmak epey işlerine geliyor. Fakat buradan da göreceğiniz üzere son dakika bileti aslında bir kumar. Bir çok veriye baktığımız zaman anlıyoruz ki belli bir süre öncesinde bilet satın almak bizi daha uygun fiyata ulaştırıyor.

Hava yolu şirketleri fiyatlarını girmeye ortalama 11 ay öncesinde başlayıp, ayırdıkları sınırlı sayıda koltuk harici, fiyatları yüksek giriyor. Dış hat uçuşlarda ortalama 171 gün öncesinde fiyatlar düşük hale gelirken sonra hafif bir yükselme görülüyor. Uçuşa son 1 ay kala ise bazen %40’a varan artışlar yaşanabiliyor. İç hatlarda ise dış hatlara karşı psikolojik üstünlük var. İç hat uçuşlarında daha hızlı harekete geçildiği için en ucuz bilet uçuşa 57 gün kala bulunabiliyor. Ayrıca dış hat uçuşlarında yolcu bileti iç hat uçuşlarına göre daha uzun süre takibine alıyor. Bu sürenin de 2 hafta olduğu tespit edilmiş. Bu 2 haftalık süre için ise + – %5 oranında fiyatta oynama söz konusu.

Son olarak, ”Rezervasyon için en uygun zaman” adı altında yayınlanan rapora göre en ucuz uçak bileti için 5 saati aşan uzun mesafeli uçuşlarda en uygun fiyatlar 5 hafta öncesinde bulunuyor.  Uzun mesafeli uçuşlarda uçuş saati yaklaştığı ölçüde fiyatların son derece hareketli olabileceğini ve düştüğü hızla yükselebileceğini de unutmamakta fayda var. Bizim uyarımız; biletinizi son dakikaya bırakmamanız olur. Tabi bu esnada takip etmeyi ihmal etmeyin.

Yurt içi Uçuşları

Gelelim yapılan analizlere göre yurt içi uçuşlarına! Bu araştırma en ucuz uçak biletini bulmak adına turna.com tarafından yapılmıştır.

Örneğin İstanbul’dan İzmir’e uçacaksanız en ucuz bileti satın almak için doğru gün Salı. Ya da Ankara’dan Adana’ya en ucuz biletin satın alınacağı ay Mart. İstanbul Trabzon uçuşu için en ekonomik dönem Şubat ayı olarak belirlenmiş. Ankara İzmir hattında ise en ucuz seyahat Perşembe günleri yapılıyor.

2015 yılındaki analizin tamamına baktığımız zaman biletler yıl içerisinde 4 kat değişiklik gösteriyor. Örneğin İstanbul’a en ucuz bilet Mart ayında 18 TL’ye Antalya İstanbul uçuşuyken 2016’da 16 TL’ye Merzifon İstanbul uçuşu olmuştur. Ankara’ya en ucuz uçuş 24 TL ile Sabiha Gökçen’den yapıldı.

Bu raporun bir de tahmin kısmı var, buna göre; İstanbul – Ankara ve İstanbul – Bodrum uçuşları için en ucuz gidiş dönüş biletler Ekim ayının perşembe günlerinde alınırken İstanbul – İzmir için Ağustos, İstanbul – Trabzon için ise Şubat ayının Salı günlerinde ortaya çıkacak.

Düşük Maliyetli vs. Tarifeli

Bir de bütün bu raporların haricinde hava yolu firması etkeni var. Seyahat planlarını önceden yapmayı tercih eden ve en doğru bileti bulmayı isteyen seyahatseverler için düşük maliyetli havayolları daha uygun fiyatlar sunuyor. Buna göre Low Cost Airlines yani Düşük maliyetli havayolları olarak tarif ettiğimiz şirketlerde biletler seyahat tarihinden 20 hafta önce alındığında yaklaşık % 19 tasarruf edilebiliyor. THY konforundan vazgeçmeyen ya da Lufthansa gibi firmaları tercih edenlerin ise, bu türde tarifeli havayollarında en uygun fiyatlı uçak biletleri yaklaşık 12 hafta öncesinde bulabiliyor.

İyi uçuşlar!

Pin It on Pinterest

Share This