En Ucuz Hangi Ülkeye Gidilir?

Skyscanner araştırmasına göre Türk yolcu için altın rakam 13 diyebiliriz. Çünkü en ucuz uçak bileti 13 hafta öncesinde yakalanabileceği tespit edilmiş. Fakat biz ne yapıyoruz? yine Skyscanner’a göre uçak bileti rezervasyonumuzu 39 gün öncesinden yapıyoruz.

Önceki yazılarımızda destinasyonu değil fiyatı takip edin uyarısında bulunmuştuk. Eğer bütçemizi mantıklı kullanıp daha fazla yer görmek istiyorsak bu yolu izlememiz gerekiyor. Hangi ülkeye en uygun fiyata seyahat ederim diyenler için aşağıda dönemsel bazda fiyat analiziyle ülke listemizi hazırladık. Bu listenin ana fikri şu ki; yoğun dönemlerden kaçının. Bileti alacağınız tarih, önce Türkiye’de, sonra varış ülkenizde resmi bir tatil veya festival zamanına denk gelmesin. En basitinden bu Temmuz ayında Dalaman biletini normal zamana göre 3 katı pahalıya satın almak ile aynı şeydir. Çünkü ne kadar erken satın alırsanız alın, o bilet özel bir tatile denk gelmeyen herhangi bir dönemde kesinlikle yoğun sezondaki fiyatına satılmayacaktır. Ucuz hava yolu şirketlerine öncelik vermeyi unutmayalım.

Seçtiklerimiz en çok seyahat edilen ülkelerden oluşturulmuş bir liste olup Skyscanner verilerine dayanarak hazırlanmıştır. Buyurun en ucuz destinasyonu birlikte bulalım;

Fransa:

Fransa için en uygun uçak biletini sonbaharda bulabilirsiniz. Ortalama bileti 450 TL olan sonbahar dönemine kıyasla Haziran döneminde fiyatları %18 oranında artış gösteriyor. Fransa için uçuştan 16 ile 19 hafta önce harekete geçtiğiniz takdirde en iyi fiyatı yakalayabilirsiniz.

Amerika:

Üniversiteli öğrencilerin yaz tatillerini değerlendirme amacıyla akın ettikleri Amerika’ya gidecekseniz Haziran ayını, dönüş için ise Eylül ayını tercih etmeyin. Bu dönemlerde bulacağınız ortalama fiyatlar 900 USD civarında olacakken bunun aksine gidiş için Şubat zamanını seçerseniz 600 USD gibi çok daha uygun fiyatlara bilet bulabileceksiniz. Amerika için aktarmalı uçuşları tercih ederek bilet fiyatını daha ucuza getirmeniz de mümkün. En net veri ise; Amerika için ucuz uçak biletini alırken 30 hafta öncesinden harekete geçin. Bu sayede bir New York bileti için 400 TL civarında tasarruf edebilirsiniz. Eğer şansınız yaver gider de THY belki Amerika’da yeni bir noktaya uçuşa başlarsa işte o bileti kaçırmayın. Çünkü ilk uçuşlar hep uygun fiyatlı olur.

İspanya: 

İspanya’ya yılda ortalama 70 milyon turist gidiyor ve genellikle high season dediğimiz yaz aylarını tercih ediyor. İşte bu dönemde fiyatlar tavan yapıyor ve fiyatlardaki değişim oranı yüzde 41’e kadar çıkıyor. İspanya için gidiş-dönüş bilet fiyatı için en uygun ay ise ocak dönemi. Bu ay içerisinde ortalama 625 TL’ye bilet bulunabilirken %24 civarında tasarruf edebiliyoruz. High season’ın dibi olan Ağustosta ise fiyatlar %30 artıyor. İspanya için 19 altın rakamımızdır. Eğer biletinizi 19 hafta öncesinden satın alırsanız en uygun fiyatı yakalayabiliyorsunuz.Almanya:

Almanya’yanın bir çok şehrine Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden çok sık uçuş yapılmakta ve talep epey yüksek. Yılın en ucuz ayı ise vergiler ve harçlar hariç ortalama 395 TL fiyatla şubat dönemi. Şubat döneminde Eylül ayına göre bilet fiyatları %38 ile %39 arası düşüyor. Buna ek olarak en uygun bileti uçuştan 13 hafta öncesinde bulabiliyorsunuz. Almanya için altın rakamımız 13’ü uyguladığımız takdirde bu süreçte bileti yıl ortalamasının %25 daha ucuza bulabilirsiniz.

İngiltere: 

İngiltere’ye genellikle çok ciddi bilet fiyatları ödenmez ve fiyatlar ortalamanın altındadır. İngiltere için uçak bileti satın alırken en ucuz uçuş dönemi Mayıs ayıdır. Bu dönemde ortalama 369 TL’den bilet satın alınabiliyor. Mayıs ayında durum böyleyken Ağustosta ayında ise fiyatlar bir anda uçarak %49 artıyor. İngiltere için altın rakam 18. Eğer 18 hafta öncesinde biletinizi satın alırsanız, yıl ortalamasına kıyasla %28 tasarruf edebilirsiniz.

Rusya:

Rusya ile vizelerin kaldırılmasıyla birlikte trafik karşılıklı olarak hızla artışa geçmişti fakat her şey bir anda tersine döndü ama yine de ciddi bir talep gözleniyor. Rusya’ya için en ucuz seyahat dönemi 789 TL bilet ortalaması ile Mart ayı. Havaların ısınması ile Ağustosta fiyatlar %20 civarında artış gösteriyor. 13 rakamı Rusya için de altın rakamımız. Zira en uygun bilet fiyatı uçuştan 13 hafta önce yakalanabiliyor. Gönül ister ki Mayıs ayında St. Petersburg’a seyahat edip beyaz gecelere tanık olalım. Fakat bunu yapmak için bilete %20 oranında fazla ödememiz gerekiyor.

Tayland: 

Genellikle balayı çiftlerinin tercih ettiği Tayland için aktarmalı uçuş daha ucuza gelecektir. En uygun uçuş ayı ise Mayıs. Bu dönemde bilet fiyatları 1950 TL’ye kadar düşüyor. Daha yoğun dönem olan Ağustosta ise ortalama fiyatların üzerine % 16 koyun. Tayland için ise altın rakamımız 9. Uçuştan 9 hafta önce Tayland’a en uygun bilet fiyatını almamız mümkün.

İsveç:

İsveç’e bir çok tarifeli uçuş düzenlenmekte olup bilet ortalaması 488 TL’dir. İsveç için en uygun uçuş ayı Nisan. Bu dönemde 330 TL seviyesinde bilet bulabilmek mümkün oluyor. İsveç için 20 hafta öncesinden hareket edersek en ucuz fiyatı yakalayabileceğimizi de hatırlatmakta fayda var.

Avusturya:

Avusturya kış turizmi için çokça tercih ediliyor ve alan vergileri diğer ülkelere göre aşırı yüksek değil. Yıl ortalaması 450 TL olan bilet fiyatları Eylül ve Ekim aylarında 350 TL’ye kadar düşüyor. Yüksek sezon olarak gösterilen Şubat ve Mart ayında ise fiyatlar %19 seviyesinde yükseliyor. Bu dönemde bilet ortalaması ise 600 TL seviyesinde.

Hollanda:

Hollanda’ya gitmek için en doğru zaman Kasım ve Aralık ayları. Bu dönemde bilet ortalaması 320 TL iken Nisan ve Mayıs döneminde ortalama %18 artış var. Hollanda için hareket etmemiz gereken dönem ise uçuştan 16 ile 19 hafta öncesi.

İtalya:

Yıl boyunca hemen her dönemde bir çok şehrinde milyonlarca turisti misafir eden İtalya’ya yılın bazı dönemlerinde ucuz uçak bileti bulmak mümkün. Bunun için şansınızı ucuşa 18 hafta kala denememiz gerekiyor. Bu şekilde %20 civarı tasarruf edebiliriz. Ortalama biletimiz ise 405 TL civarında oluyor.

Son olarak Türkiye’nin genel yıl ortalamasına bakarsak en ucuz 2 destinasyon Yunanistan ile Ukrayna. Bu iki ülke için yıl boyunca ortalama 300 TL seviyesinde bilet bulunabilirken bu ülkeleri ucuzlukta sırasıyla Romanya ve Arnavutluk takip ediyor.

İyi uçuşlar :)

 

Pin It on Pinterest

Share This