En Güzel Viyana Kahve Evleri

 

Viyana yeme içme rehberimizi yazarak aslında bu konuya ufak bir giriş yapmıştık fakat düşündük ki Viyana Kafe’leri konusu ayrı bir başlığı ve temiz bir sayfayı hak ediyor. Viyana şehri kahve konusunda geniş bir vizyona sahip ve Viyana’lılar bu konuda epey yatırım yapmışlar, yapmaya da devam ediyorlar. En güzel kahve ortamını bulmaya adanmış hayatlara sesleniyoruz, Viyana’ya gelin!

Sizi ikna etmek için biraz kıyaslama yapalım istedik bu yüzden yazımız boyunca bolca ‘orası öyle burası böyle’ şeklinde ifadelerle karşılaşacaksınız. O halde direkt başlayalım.

Avrupa geneline baktığımız zaman kahvenin çoğu ülkede önemli bir yeri olduğunu görürüz. Fakat kahve için söz konusu ortam Viyana olunca söylememiz gerekir ki bu şehirde kahveye ayrı bir önem verilmektedir. Örneğin Fransa’ya gittiğiniz zaman kafelerin kendilerine has bir stili olduğunu görürsünüz. 1-2 kişilik ferforje masalar dükkanın önüne dizilmiş şekilde yerleştirilir, müşterilerin mekanı değil de birbirleri ile sohbet ederek dışarıyı izleyecekleri bir ortam yaratılmıştır. Bu oturma düzeni ile oluşturulan kafelerin, ki tamamına yakını böyledir, iç mekana özenmeleri beklenir mi? Pek değil. Benzer bir durum İtalya için de geçerlidir. İtalya demişken, gelelim kahve tadı olarak bizim favori ülkemiz olan yere. Bizce Espresso’nun kralı İtalya’da yapılıyor fakat buranın kahve kültüründe saatlerce oturarak kahve içelim gibi bir alışkanlık yoktur. Dolayısıyla kafelerde özel bir ambiyans yoktur, kahve içimi bir şenliğe dönüştürülmez. Bir kafeye gidelim saatlerce oturalım kültürü yoktur. Kahve shot yapılır ve bir kaç dakika sonra dükkan terk edilir. İlla ki istisnalar vardır, bütün geleneği çöpe atmıyoruz yanlış anlaşılmasın.

Viyana’da ise durum başkadır. Viyana’da kahve bir kültürdür. Öyle ki; zaman içerisinde Viyana’da kafe buluşmaları Avusturyalıların kültürlerinde önemli bir yere sahip hale gelmiştir ve çokça yapılan bir sosyal aktiviteye dönüşmüştür. Günlük buluşmalar genellikle kafelerde, kahveye eşlik eden kek-turta birlikteliğinde yapılmaktadır. Bu algı neticesinde ortaya çıkan yoğun taleptendir ki Viyana’da kafe seçeneği çok fazladır. Şehrin bir çok noktasında bir çok güzel kafe keşfetme ihtimaliniz çok yüksektir çünkü bu konuda gerçekten iyi yatırım yapmışlardır. Soğuk havaya maruz kalan nice şehir gördük fakat bu kadar güzel kafesi yoktu. Manidar oldu dimi!

Viyana’da kafeler, hadi nerenin önünde buluşalım? Beni şu kafenin önünden alır mısın? gibi sorulara alet edilmez. Dediğimiz gibi, kahve bir yaşam tarzıdır. Bunun farkına varan UNESCO ise Viyana kahve evi kültürünü soyut kültürel mirasları listesine eklemiştir. Artık kafe yerine kahve evi tabirini kullanarak yazıya devam etmeliyiz. :) Viyana kahve evleri ifade edilirken ise şu kelimeler kullanılmıştır: Çok özel bir atmosferde, zaman ve boş vaktin harcandığı yerler olup aslında kahvenin bulunduğu tek yerin sadece adisyon olduğunu düşünürsünüz. Evet şair burada mekanlara ve olaya yaklaşıma değiniyor. Hatta daha da ileri giderek deniyor ki, bir Viyanalı için bir kahve evi, o kişi için evinin bir uzantısı olarak görülür. Çünkü gerçekten yaratılmak istenen ortam budur. Hatta girdiğiniz bazı kahve evlerinin girişlerinde UNESCO logosu göreceksiniz, şaşırmayın.

Fakat başımıza bir iş gelmeyecekse bir açıklama yapacağız; biz hala en güzel kahve tadını aldığımız yer olarak İtalya’nın arkasındayız.

Viyana övgülerimize geri dönersek, Viyana kahve evlerinde 1 kahve sipariş edip bütün gün oturabilirsiniz. Kimse gelip sizi bunun için sorgulamaz çünkü siz buralara okumak için, yazmak için, sohbet etmek için, tartışmak ve düşünmek için davet edilirsiniz. Viyana kahve evi kültürünü oluşturan temel şey, bu mekanların özel buluşma noktaları olarak seçilmesi ve sosyal bir aktivite yaratmasıdır.

Kahve kültürünü yeşerten bir çok ünlü isim olduğunu öğrendik. Sigmund Freud, Gustav Klimt gibi isimler kahve evlerinden hep övgü ile bahsederler, ayrıca ünlü yazarlar kitaplarını yazmak için kahve evlerini tercih edermiş. 1890 yılında başlayan bu eylemi ‘kahve evi literatürü’ olarak isimlendirirlermiş. Edebiyatla arası olanlar bilir, kendilerine (Young Vienna) ismini veren gruptan bahsediyoruz. Ayrıca, Dünya’nın en meşhur bestecileri; Mozart, Beethoven, Johann Strauß gibi isimler zaman zaman kahve evlerinde müzik yaparak performanslarını sergilemiş. Mesela ressamlar Cafe Museum‘da buluşurlarmış. Hala bazı kahve evlerine gittiğinizde kuyruklu ceketi ile servis yapan garsonlar görebilirsiniz. Mermer masalar, tüylü  ve konforlu koltuklar, parlayan gösterişli avizeler sizi karşılar. Gümüş tepside, ufak bir bardak su ve minik bir çikolata ile kahve servisi yapılır. Özellikle Cafe Central ve Mozart Cafe gibi mekanlar bu şekildedir.

Biraz geçmişe döndük dimi? O zaman konunun tarihine dalmakta fayda var;

 

Viyana Kahve Tarihi

Viyana’da  yer alan kahve evlerinin bir çoğunun en az 300 yıllık olduğunu ve Viyana’da kahve kültürünün gelişmesinde Osmanlıların rol oynadığını biliyor muydunuz? Gelin anlatalım, şimdi şöyle ki; Meşhur Viyana kuşatması dönemine kadar Viyana toprakları kahve ile tanışmıyor. Taa ki Viyana’yı apar topar terk eden Osmanlı askerleri arkalarında bir çuval dolusu kahve çekirdeği bırakana kadar. Kuşatma sonrası arkada kalanlar yağmalanırken bir çuval dolusu kahve çekirdeği, direnişte gösterdiği kahramanlığı sebebiyle Kulczycki isimli Polonyalı bir tüccara, isteği üzerine ödül olarak veriliyor. Ondan sonra doğuştan tüccar olan bu arkadaş Avrupa’nın üçüncü, Viyana’nın ise ”Zur blauen Flasche” adını verdiği ilk kahve evini açıyor ve kafesinde kahveleri yeniçeri kıyafeti giyerek servis etmeye başlayarak geliştirdiği pazarlama tekniği ile epey popüler haline gelirken aynı zamanda Viyana kahve kültürünün ortaya çıkmasına ön ayak etmiş oluyor. Kahveyi nasıl yaptığına gelirsek bu kısmı da aslında başarı öyküsü çünkü Osmanlı kahvede süt kullanmayı düşünmezken bu arkadaş kahveyi pişirdikten sonra süt ve bal ekliyor. Bu günlerden sonra ise yavaş yavaş yayılan kahve, Viyana kültürünün önemli bir parçası haline geliyor.

Eğer inanmayan varsa Viyana’daki Kulczycki caddesine gidebilir ve bu arkadaşın yeniçeri kostümü ile kahve sunumu yaptığını gösteren heykelin önünde selfie çekebilir. Ayrıca bu kişi her yılın Ekim ayında Viyana’daki cafe sahipleri tarafından festivaller ile anılmaktadır.

Bu arada kahve evlerinin tarihteki başlangıcı aslında Viyana değildir. 12. YY’da Mekke’de bir kaç tane kahve evi bulunduğu söyleniyor. Avrupa’da ise bilinen ilk kahve evi 1647 yılında Venedik’te açılıyor. Viyana’daki bahsi geçen kahve evi ise 1683 yılında açılıyor. Ondan önce İngiltere’de açılan 2 adet kahve evi var ve bunların da tarihleri 1650.

Ek olarak, Polonyalı kahramanımızın haricinde bir başkasının da ismi bu kültürün başlangıcında geçiyor. Ermeni bir muhbir olan Diodato isimli biri de o tarihlerde Viyana’da bir kahve evi açıyor. Bu kişinin avantajı ise kahvenin nasıl pişirildiğini ülkesinden biliyor olması ve kahve kültürünün içinden gelmesi diyorlar. Şimdilerde ise adı hala yaşatılan bu kişiye adanan ve adı ‘Johannes Diodato’ olan bir park 4. Viyana’da yer alıyor.

Viyana kahve evlerinde yemek ve içki servis edilmeye başladığından beri ise işler biraz değişiyor. Özellikle 1808 yılında Napolyon’un uyguladığı abluka neticesinde artan kahve çekirdeği fiyatları biraz buna zorluyor. Viyana tarzı kahve evleri ise yüzyıllar boyunca başka yerlerde açılmaya devam ediyor. Prag, Zagreb, Verona ve Venedik şehirleri bu yayılmanın öncüleri oluyor. Geniş odalar, kırmızı kadife yumuşak pofuduk koltuklar ve gösterişli avizeler bu kahve evlerinin sembolü oluyor.

Dünya Savaşları sonrası ise Viyana kahve evleri biraz sekteye uğruyor ve bazıları kapanarak onların yerini İtalyan stili espresso kafeler alıyor. Fakat 1983 yılında 300. yılını kutlayan kahve evi kültürü tekrar hatırlanarak eski etkisine kavuşuyor.

Viyana yeme içme rehberi yazımızdan alıntı yaparak devam edeceğimiz yazımızda sizlere 4.5 yıllık Viyana tecrübesinin karşılığı olarak en güzel kahve evlerinin listesini vereceğiz. En güzel 15 tanesini seçerken zorlandığımızı söyleyebiliriz. Bu öneriler herkesin bildiği turistik kafelerden oluşmayacak. Onları zaten Viyana yeme içme rehberi yazımızda vermiştik. Bu liste daha bir lokal olacak, vaktiniz olur da deneme imkanı bulursanız beğeneceğinize eminiz. Viyana kahve evleri, küçük bir kahvaltı menüsü, öğle yemeği ve yine bir kaç seçenekli akşam yemeği seçenekleri sunar. Bizim aradan dereden özel olarak seçip listelediğimiz bu kahve evlerinin bazılarında sadece kahve ile kek-turta gibi seçenekler vardır.

Viyana cafelerinde Melange, Verlangerter, Einspanner gibi Viyana usulü kahveler vardır. Bunlardan en ilginci olan Einspanner kahvesine dondurma veya krema eklenir.

Shwarzer bildiğimiz mocha’ya benzer fakat espresso daha yavaş ayrıştırılır.

Melange; yarı mocha yarı sıcak köpüklü süt eklenerek hazırlanır, lattedir.

Franziskaner ; Melange’ı anlattık, üstüne krema eklenenine franziskaner denir. Aynı isimle buğday birası da vardır, o daha güzel :)

Verlangerter ise Americano gibidir. Su oranı Americano kahvesine oranla daha azdır.

Viyana kahve evlerini bu kadar anlattıktan sonra içimizdeki Polonyalıların gözlerindeki Euro işaretlerini hissedebiliyoruz. Fakat öyle her önüne gelen Viyana’da kahve evi açamıyor, açsa da uyması gereken belli standartları karşısına çıkartıyorlar. Viyana kahve evlerini denetleyen üst bir kurul var ve bu kurulun belirlediği kriterleri sağlamak gerekiyor. Yani o şatafatı Viyana elitizmine uyarak sağlamak gerekiyor. Bildiğimize göre Viyana’da günümüzde bu standartı karşılayan 70 civarı Viyana kahve evi var.

O halde bu uzuuun bilgi bombardımanı sonrasında gelelim sadede. Size Viyana’nın klasik haline dönüşmüş kahve evlerini; Cafe Mozart, Cafe Demel, Cafe Central gibi yerleri Viyana yeme içme rehberi yazımızda söylemiştik. Yine araya bir iki tane klasik mekan sıkıştırabiliriz fakat esasen aşağıda listelediğimiz kafeler yıllar içerisinde keşfedip tavsiye etmeye değer gördüklerimiz. İnce eledik sık dokuduk. Bizi dinleyin üzülmezsiniz :D

 

En Güzel 15 Viyana Kafesi

 

Kleines Cafe

Viyana’nın en küçük kafesi burasıdır. Ayrıca ‘Klein’ kelimesi Almancada küçük anlamına gelmektedir. İçeride 5-6 dışarıda da bir o kadar masası olan bir kafedir. Genelde sanatçılar burayı tercih eder.

Viyana’da en çok fotoğraflanan kafelerden birisi burası olabilir. İnstagramcılar duydunuz, gün sizin gününüz. Özellikle bulunduğu meydan sebebiyle fotoğraflanmaya değer bir kafedir. Güzel fotoğraflar dileriz. Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun fotoğraflarınıza bizi etiketleyin.

Konum için tıklayın.

Adres: Franziskanerpl. 3, 1010 Wien

TripAdvisor Kleines Cafe 

 

Cafe Museum

Adolf Loos’u tanıyanınız var mı? Kendisi Viyana’nın şatafatına bir dur diyerek Modern mimari anlayışı bu şehre kavuşturan öncü bir mimardır. Hatta mottosu, ”süsleme suçtur” olan bir kişiden bahsediyoruz. Her neyse mesleki deformasyona düştük yine! Cafe Museum ise bu abinin tasarımıyla minimal bir dekorasyonda açılmış bir kahve evidir. Gustav Klimt’in favori mekanı olan Cafe Museum’a da sağlıklı bir kıyaslama yapabilmek için bir merhaba demenizde fayda var.

Konum için tıklayın.

Adres: Operngasse 7, 1010 Wien

TripAdvisor Cafe Museum

 

Cafe Burgring

Konsept olarak diğer kafelerden farklı bir görüntüye sahip olan Burgring’e girdiğinizde farklı bir ambiyans göreceksiniz, sürpriz olsun. Boyası bozuk duvarlar, tavanından sarkan ampüller ve boşvermişlik vardır. Bu boşvermişlikte saklı bohemliği keşfetmek için Burgring’de bir kahve içebilirsiniz. Woo hoo çok poetik oldu değil mi?

Viyana’nın entellektüel kafelerinden bir tanesidir. O sıvası akmış duvarların durumunu, sergi afişleri kapatır. Belki de bir iki güzel etkinlik yakalama şansınız bile olabilir!

Konum için tıklayın

Adres: Burgring 1, 1010 Wien

TripAdvisor Burgring 

 

Vollpension  Cafe

Burası Viyana’nın muhtemelen en sıcak ortamına sahip kafesidir. İçeriye girdiğinizde sanki ananenizin evine girmişsiniz gibi hissetmeniz için her şey ayarlanmış vaziyettedir. Duvarlarında asılı olan portrelerin bile kafe sahiplerinin gerçek aile portreleri olduğunu düşünüyoruz.

Fırın ortada yer alır ve kekler önünüzde pişer. Kek servisini ise anane kıvamında teyzeler yapar. Kullanılan tabak ve bardaklardan başlayarak göreceğiniz her şey sizi yıllar öncesine götürür. Sürekli tazelenen kekler de gerçekten lezzetlidir ve her gün farklı kekler pişirirler. Mutlaka gitmenizi önerdiğimiz türden bir kafe olup beğeneceğinize inancımız tamdır!

Konum için tıklayın.

Adres: Schleifmühlgasse 16, 1040 Wien

TripAdvisor Vollpension

 

Phil Cafe

Hem çalışma hem kafe ortamını bulabileceğiniz bir yerdir. Burayı da biraz entellektüel bir kafe olarak değerlendirebiliriz.

İçerisinde bir kütüphane yer alır ve bu kütüphaneden beğendiğiniz kitabı satın alıp evinize götürebilirsiniz. Ders çalışmak veya kitap okumak için en ideal Viyana kafelerinden bir tanesidir. Tabii yer bulabilirseniz.

Konum için tıklayın.

Adres: Gumpendorfer Str. 10, 1060 Wien

TripAdvisor Phil Cafe

 

Pure Living Bakery

Viyana’nın bir diğer şirin kahve evlerinden bir tanesi olan Pure Living’in güzel dekorasyonu ve ev yapımı kekleriyle arkadaş buluşmalarının ideal noktalarından bir tanesidir. Tek sıkıntısı saat 18’de kapanması olsa da öğle vakti için güzeldir. Tavsiye ederiz.

Konum için tıklayın. 

TripAdvisor Pure Living Bakery 

 

La Mercerie

Şimdi geldik bir Fransız kahve evine. Eğer Avusturya usulü sizleri tatmin etmediyse, taaa 1000 km. Uzaklardan Fransız kafesini ayağınıza getirdik. Güzel mi güzel bir mutfağa sahip olan La Mercerie’de tam dişinize göre croissant ve kek çeşitleri deneyebilirsiniz. Dekorasyon ve tip olarak bir Fransız kafesi şekline sahip değil, önceden uyaralım.

Konum için tıklayın.

TripAdvisor La Mercerie

 

Cafe Erich & Ulrich

Tam bir Türk esnaf işi olmasına rağmen Avusturyalı zihinlerden çıkma 2 adet kardeş mekanı vereceğiz.

Erich ile Ulrich aynı sokakta 100 metre ara ile bulunan ve 2 kardeş tarafından açılan kafelerdir. Bunlardan bir tanesi içecek konusunda saygın konuma gelmişken diğeri ise kahvaltı konusunda epey iddialıdır. Kardeşler sokağına girip ikisine birden uğrayabilirsiniz. Ölçmedik ama 100 metreden bile daha yakın olabilirler.

TripAdvisor

Konum için tıklayın.

 

Das Möbel Cafe

Das Möbel Almancaya mobilya anlamına gelmektedir. Bu kafenin özelliği de adından da anlaşılacağı gibi mobilyalarından gelmektedir. Diğer kafelere göre farklı bir dekorasyonu vardır içeride kullanılan mobilyaların tamamı birbirinden farklı seçilmiştir. Sandalyeler dahi birbirinden farklıdır. Var bi tezatlık demeyin, gidip deneyin deriz. İleride bir gün kafe açmayı düşünmeyen var mı aramızda? Fikir sahibi olmak için bile gidilir.

TripAdvisor Das Möbel Cafe

Konum için tıklayın. 

 

Liebling Cafe

Bu kadar birbirinden farklı özellik taşıyan kafe önerisinde bulunurken kim düşünebilir ki hipster’ları unutacağız? A yo bunu kaldıramayız.

O halde açıklıyoruz; Liebling Cafe tam bir hipster kafesidir. Güzel de bir menüye sahiptir. Kahvaltı veya öğle yemeği için de gidilebilir.

Konum için tıklayın.

TripAdvisor Liebling 

 

Gerstner K.u.K Hofzuckerbacker

Viyana’nın ihtişamını yansıtan fakat Cafe Mozart veya Cafe Central kadar popüler ve pahalı olmayan neresi var derseniz bu kahve evini önerebiliriz. Biraz kasıntı bulsak da Viyana ruhunu yansıttığı için listemize ekledik.

Konum için tıklayın. 

TripAdvisor Gerstner 

 

Cafe Frauenhuber

Klasiklere girmeyeceğiz dedik ama dayanamadık. Çünkü işin içinde Mozart var. 1788 açılış tarihi olan bu kahve evini bizce en özel yapan husus Mozart’ın son performasını burada vermiş olmasıdır. Şöyle bir uğramakta faydar var.

Konum için tıklayın. 

Adres: Himmelpfortgasse 6, 1010 Wien

TripAdvisor Cafe Frauenhuber 

 

 

Cafe Landtmann

Açıldığı yıl olan 1873’den beri Viyana entellektüellerinin ve politikacılarının uğrak noktası olan kahve evinde Viyana’nın kahve ruhunu sonuna kadar hissedebilirsiniz. Nefis tatlıları ve özenle hazırlanmış kahveleri sizi 19. YY Burjuvazisine götürür dikkatli olun.

TripAdvisor Cafe Landtmann

Konum için tıklayınız

 

Cafe Korb

Geleneksel minik bir Viyana usulü kahve evi olan Cafe Korb 1904 yılından beri hizmet vermektedir. Smokini ile servis yapan garsonların ağırlığını taşıyamayacak zayıflıkta bir iç dekorasyonu olsa da menüsündeki lezzetler kahve eşliğinde çok güzel gitmektedir.

TripAdvisor Cafe Korb

Konum için tıklayınız

 

Cafe Schwarzenberg

En iyisini ve en klasiğini en sona sakladık. Sabırla yazıyı sonuna kadar okuyanlara bir ödül vermeliydik ama dimi!

Bu listenin en klasiği olan Schwarzenberg 1861 yılından beri hizmet vermektedir. Adını doğru yazdığımızdan eminiz, copy paste yapmakta özgürsünüz.

O kadar dolaşıp edip en sonunda dinlenmek için Innterstadt bölgesinin mantıklı noktalarından bir tanesidir. Hem konum itibariyle hem de Viyana silüeti itibariyle bir kahvesini içip soluklanarak gezinize devam etmeniz önerilir.

TripAdvisor Cafe Schwarzenberg

Konum için tıklayın.

 

Eğer Viyana’da gözden kaçırdığımız bir kahve evi önerisi olan varsa lütfen bizimle paylaşın.

Afiyet olsun, sevgiler :)

Pin It on Pinterest

Share This