En Güzel 12 Viyana Restoranı

 

Viyana yemek konusu ile ilgili daha önce bir yazı hazırlayarak yayınlamıştık. Öncesinde onu okumak isterseniz öncelikle şuraya bir tık.  Bu yazıda ise en güzel Viyana restoranlarını listeleyelim istedik. Malumunuz Avusturya mutfağı şinitzel ile sınırlı olduğu için burada vereceğimiz restoranlar Dünya mutfağından seçmece olacak ve Uzak Doğu’dan Meksika’ya kadar uzanacağız. Bizimle bu yolculuğa çıkar mısınız?  hsjdhjk

Özellikle Avusturya’da en çok tercih edilen yemeğin Burger olduğunu biliyor muydunuz? İşte bu yüzden Viyana’daki en güzel Burgeri yapan yeri de listemize dahil ettik. Kız tarafımızın Viyana’daki 5. senesi dolduğu için yaptığımız bu listenin sonuna kadar arkasındayız ve destekçisiyiz :)

O halde en güzel 12 Viyana Restoranını konumlarıyla birlikte listeliyoruz.

 

Figlmüller

Listenin başına Viyana’dan verebileceğimiz bir kaç Avusturya restoranı önerisi olarak Figlmüller’i koyalım istedik. Figlmüller herkes tarafından bilinen Şinitzel’in ilk olarak yapıldığı restoran olup Viyana’da iki adet bulunuyor ve ikisi de birbirine 100 m. uzaklıkta konumlanıyor.

Wollzeile 5 caddesindeki pasajın içerisinde yer alan restorana gelmeden mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor çünkü rezervasyonsuz yemek yiyemiyorsunuz. Fakat pasajdan çıkıp Backerstrasse caddesi üzerinde sağa doğru ilerlerseniz hatrı sayılır bir kuyruk sonrasında rezervasyonsuz içeri girip yemeğinizi yiyebiliyorsunuz. Burada rezervasyon prosedürü yok. Adamlar bunun için 2. şubeyi açmışlar şaka gibi değil mi inanca bakın!  Bu arada burasının bu kadar kalabalık olmasının sebebi burası son derece turistik bir yer. Önünde çok sıra olabiliyor o yüzden bu ne yaa bunu mu bekleyeceğim diyebilirsiniz, biz yaptık oradan biliyoruz.

Şu bilgiyi de paylaşalım, şinitzel bizim bildiğimizin aksine sadece tavuktan yapılmıyor ve orijinali domuz bonfilesi ile yapılmaktadır. Aynı zamanda dana etinden de yapılıyor. Biz gelenekselliğimizi bozmayarak Türkiye’de nasıl gördüysek o şekilde tavuk yolunda ilerledik fakat domuz bonfilesinden yapılan da gayet güzel.

Şinitzelin yanına ortaya bir de duble patates salatası çekin. Bir de buz gibi bira ile gerçekten güzel gidiyor.

Adres: Wollzeile 5, 1010 Wien

Figlmüller TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Lugeck

Eğer Figlmüller’de yer bulamazsanız, ”Lügeck” ismindeki bu restoranda şansınızı deneyebilirsiniz. Figlmüller buraya el vermiş ve al bu şinitzeli sen de yap demiş. Biraz lüks bir yer olduğunu da söyleyelim. Kuyruk beklemek sinir bozucu bir hal alırsa burayı da Şinitzel için gönül rahatlığıyla öneriyoruz.

Lugeck TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Los Mexikas

Avrupa’daki Meksika restoranlarının seviyeleri bizce genellikle Avrupa’daki Türk restoranları ile aynı oluyor. Yani dememiz o ki her yerde varlar ama %90’ı düşük kalite ve dışarıdan bakınca temiz dahi gözükmüyor. İyi kalitede olanların ise sayısı epey az ve genelde tek tük denk geliyorsunuz. Los Mexikas da bu tek tük denk gelebildiklerimizin en iyisi. 2 tane şubesi bulunan Los Mexikas’a gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor çünkü en iyi olmak kolay olmadığı için iki mekanı da sürekli full çekiyor. Nachos, Tacos ve tortilla’yı kendileri yaptıkları için bir harika olduğunu söyleyelim. Menüdeki her şeyi deneyebilirsiniz biz denedik ve yanıltan olmadı. Yanına bir de Corona ekleyince her şey daha da güzel oluyor. Mutlaka gidin.

Kişi başı ortalama fiyat 25 euro civarında olacaktır.

Los Mexikas TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Cafe Français

Viyana usulü restoran önerilerimiz bu kadar olabildiği için diğer seçeneklerle devam ediyoruz. Eğer Fransız mutfağı seviyorsanız direkt olarak bu restoranı bulmalısınız. Salataları efsane, midyeleri ise çok lezzetli. Tam bir öğle yemeği mekanı olan Cafe Français’de fiyatlar ise Viyana ortalamasında. Kişi başı bir ana yemek ve yanında 1 kadeh şarap ortalama 25 euro civarında olacaktır.

Cafe Français TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Miznon

Avusturya’lıların en sevdiği yemeğin Burger olduğunu söylemiştik ve bize göre şehirdeki en iyi Burger’i yapan yeri de açıklıyoruz. Miznon aslında bi İsrail Street Food restoranı. Menülerinde çok fazla çeşit yok ve Hamburger ile Brokoli konusunda epey başarılılar. İsrail restoranı dediğimizde akıllara ilk gelen şey olan Humus’u da güzel yapıyorlar ve hamburger ile birleşimi ortaya çok güzel sonuçlar çıkartıyor. Burger seviyorsanız ve vaktiniz de azsa bu minik, lezzetli ve merkezi konumdaki restorana gelmenizi öneririz. Stephans Katedrali’nin hemen arkasında yer alıyor ve menülerindeki en pahalı şey olan Hamburger’in fiyatı da 12 Euro

Miznon TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Neni

Neni Viyana’daki bir diğer İsrail restoranı olup özellikle humusu ile epey popüler ve bütün şehirce bilinen bir restoran. Naschmarkt’ın içerisinde yer alan Neni gerçekten de humus işini çok iyi kıvırmış. Öyle popüler ki şehrin süpermarketlerinde dahi satılıyor. Naschmarkt’a illa ki gideceğinizi varsayarak Neni’ye uğrayıp en azından humusunun tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Neni TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Mochi

Uzakdoğu restoranlarını sever misiniz? Eğer cevabınız evet ise Mochi için rezervasyonunuzu yaptırıp kemerlerinizi takın çünkü uçuşa geçeceksiniz. Sushi bizim için önemli ve hassas bir konudur, bu yüzden iyi sushi yapan yerleri Viyana genelinde ince eledik sık dokuduk ve elimizde Mochi ile sıradaki önerimiz olan Shanghai Tan restoranları kaldı.

Buraya gelmeden önce rezervasyon yaptırmanız şart çünkü aksi taktirde yer bulma ihtimaliniz düşük olacaktır.

Kişi başı ortalama 30-35 Euro tutan bir hesap gelse ve eğer iki kişiyseniz yeterince sushi ve ara sıcak yemiş olursunuz.

Mochi TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Shanghai Tan

Shanghai Tan, Mochi’ye göre daha kolay yer bulabileceğiniz bir restoran. Yine rezervasyon yaptırmakta fayda var ama eğer yaptıramadıysanız restoranın açılış saati olan 6’da gidip şansınızı deneyebilirsiniz. İçeri girdiğinizde sizi uçan deniz havyarları, kadayıfa sarılmış karidesler, kerpeten eşliğinde kesilen ıstakozlar karşılayarak masanızı gösterecektir. Özellikle California Roll’u daha iyi yapan başka bir yer henüz Avrupa sınırlarında görmedik. Şu an bunları yazarken o restoranda olmamak bile acı verdi diyebilirim. Gidip bu deneyimi mutlaka yaşayın.

Yine Mochi gibi kişi başı ortalama 30-35 Euro gibi bir hesap gelecektir ama buna değecek bize inanın.

Shanghai Tan TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Yamm

Euro’dan dolayı pahalılaşan seçeneklerden sonra hem daha ucuz hem de daha sağlıklı bir seçenek sunuyoruz. Yamm bir vegan ve vejeteryan restoranı olup açık büfe tarzına sahip. Genelde salata ve mezelik şeylerin oluşturduğu açık büfesinde sebze sotelerden humusa ve falafele varan seçenekler var. Efendime söyliyim patlıcan salatası, kinoali bişeyli salata, tatlı patatesli meksika fasülyeli salata gibi bir çok çeşit var. Sıcak yemek ise 1-2 çeşit var. Açık büfeden aldıklarınızla tabağınızı oluşturduktan sonra gramajına göre ödüyorsunuz ve ortalama 10-15 Euro arasında tutuyor.

Hem hesaplı hem sağlıklı hem de çok güzel seçenekleri olduğu için tavsiye edilmiştir.

Yamm TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Veggiezz

Vegan restoranların en iyisi olan Veggiez’i gururla sunuyoruz. Vegansanız direkt olarak buraya gitmelisiniz çünkü menüsündeki seçenekler asla pişman etmeyecek cinsten. Hamburger’den dönere kadar bir çok vegan usul ile yapılmış seçenek var ve Vegan olmasak bile sürekli gittiğimiz restoranlar arasında yer alıyor.

Fiyatları da makul seviyede ve ortalama 10-15 Euro arasında ödüyorsunuz.

Veggiezz TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Tandoor İndisches Restaurant

Hint mutfağını ve köri sosu seven buraya gelsin. Biraz fazla baharatlı gelse de Hint adetinde böyleymiş demekki abi diyerek ne varsa yiyip bitirdik. Eğer baharat bolluğu sizi bozmazsa o zaman mutlu ayrılacağınız bir restoran olup yine şehirdeki en iyi Hint restoranı olarak tavsiye ediyoruz.

Rezervasyon yaptırmanıza gerek yok çünkü yeterince büyük bir restoran olduğu için yer bulmak problem olmuyor. Fiyatları ise biraz pahalı. Kişi başı 35 Euro gibi bir ortalaması var diyebiliriz.

Tandoor TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Pars

Pars bir İran restoranı ve şehirdeki en iyi İran restoranı olduğunu garanti ediyoruz. Viyana’da çok fazla Türk yaşıyor fakat iyi kalitede Türk restoranı maalesef bulunmuyor. Bu yüzden de Türk usulü bir akşam yemeği ortaya çıkartmak için bir İran bakış açısına ihtiyaç duyarak burayı keşfettik. Çok da memnun kaldığımızı söyleyebilirim. Kebapları gayet başarılı ve porsiyonları epey büyük. Tek kötü tarafı ise rakı’yı 3 cl olarak 5 euro’ya satmaları. Rakı endeksi ile değerlendirirsek pahalı, kebaplarıyla değerlendirirsek fiyat performans açısından yeterli ve makul bir restoran. Tabii ki restoranın olayı sadece kebap değil ve yerel yemekleri de gayet güzel yapıyorlar. Masanın ortasını doldurabileceğiniz türden bir çok seçenek mevcut.

Ufak bir uyarı, eğer bir kebap sipariş edecekseniz onun aslında iki kişilik geleceğini bilin. Kişi başı ortalama 30-35 euro olarak da akşam yemeği bütçenizi söyleyebiliriz.

Pars TripAdvisor

Konum için tıklayın

 

Pin It on Pinterest

Share This