Düşük Maliyetli Havayolları – Low Cost Airlines

Düşük maliyetli havayolu firmaları, size mümkün olan en uygun fiyata uçak bileti sunup, uçağa binerken ve bindikten sonra atacağınız her adımdan ekstra ücret talep eden hava yolu firmalarını tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

Seyahat planlarını önceden yapmayı tercih eden seyahatseverler genellikle düşük maliyetli havayolları ile uçmayı tercih ederek daha uygun fiyatlara seyahat edebiliyor. Yapılan araştırmalara göre düşük maliyetli havayollarında satılan biletleri, seyahat tarihinden 20 hafta önce aldığımızda yaklaşık % 20 oranında tasarruf edebiliyoruz. Düşük maliyetli havayolu yani Low Cost Airlines sınıfına girmeyen THY ya da Lufthansa gibi tarifeli havayollarında satılan en uygun fiyatlı biletleri ise ortalama 12 hafta öncesinde bulabiliyoruz.

Düşük maliyetli hava yolu firmlarının farkları nelerdir?

Düşük maliyetli hava yolu firmalarının THY, Lufthansa, AirFrance gibi hava yolu firmalarından pek çok farkı vardır. Peki diyeceksiniz ki uçak aynı uçak arkadaş! maliyetler nasıl düşürülüyor? Sizi teknik detaylarda boğmadan deneyimleyebileceğimiz detaylardan bahsedelim.

Bir tarafta sizi konforlu bir koltuk ve geniş diz mesafesi beklerken diğer tarafta sizi sıkışık ve daha düşük konforlu bir koltuk bekler. Bunun nedeni o uçağa daha fazla sayıda koltuk eklenmesi ve daha fazla yolcu taşınabilme durumunu yaratma ihtiyacıdır.

Check in esnasında koltuk seçimini yapamazsınız.

Yiyecek içecekler için ekstra ücret ödenirken valiziniz için de ekstra ücret ödemek durumunda kalırsınız.

Business class yoktur, herkes eşittir :)

Bir şehrin en çok kullanılan merkez havaalanına değil, daha uzaktaki, vergisi ve ücreti daha düşük olan hava alanına inersiniz. Örneğin; Barcelona El Prat havalimanına değil de Girona havalimanına inersiniz.

Biletinizi alırken yolcu bilgilerinizi girerken hataya yer yoktur. En ufak bir isim hatasında dahi düzeltme yapmak için cezai anlamda ekstra ücret ödeyebilirsiniz.

Bütçeniz sınırlıysa ve buna göre seyahat planlıyorsanız düşük maliyetli hava yolu firmaları doğru tercihtir. Örnek vermek gerekirse RyanAir ile Avrupa’da 8 Euro karşılığı bilet satın alabilirsiniz. EasyJet ile Londra’ya 20 Pound ödeyerek uçabilirsiniz.

Uzun Mesafeli Uçuşlar

Low cost Airlines firmaları gelişimine kısa mesafeli uçuşlarla başlamıştır. Deniz aşırı ve kıtalar arası uçuşlar ise son yıllarda hız kazanmaya başlamıştır. Bu doğrultuda bazı düşük maliyetli hava yolu firmaları ile uzun mesafeli uçuşlarda yapabilirsiniz. Bu alanda rekabet son yıllarda hızlı şekilde artmaktadır. Amerika’dan Asya’ya kadar uçuşlar düzenlenmeye başladığından ötürü tarifeli havayolu firmalarıyla rekabette her anlamda artmıştır.

Örneğin Amerika rekabetine en büyük darbeyi Norwegian Air Shuttle firması vurarak piyasayı kökünden sallamıştır. Avrupa’nın en fazla yolcu taşıyan düşük maliyetli hava yolu şirketlerinden Norwegian Air Shuttle ASA, Amerika Birleşik Devletleri ile Avrupa arasında 10 hatta, tek yön fiyatını 65 dolar ve 69 eurodan tarifelendirerek yeni uçuş noktaları oluşturacağını açıklamıştır. Fakat bütün koltuklar bu fiyata satılmayacak ve bu fiyatlara sınırlı sayıda bilet verileceği belirtilmişti. Düşük maliyetli hava yolu firmalarının uyguladığı her şey ücretli politikasına ek olarak bu uçuşlarda yastık ve örtülerin de ücret karşılığı satılacağı ve kulaklıklar için dahi para isteneceğini açıkladılar.Bu arada uçuşların önümüzdeki haziran ayının ortalarından itibaren başlaması bekleniyor ve firmanın yeni satın aldığı Boeing’lerin bu uçuşlarda kullanılacağı şimdiden açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Orange County, Hartford, Rhode Island, Connecticut ile İrlanda’da Dublin, İskoçya’da Edinburgh ve Kuzey İrlanda’daki Belfast havaalanlarının önümüzdeki haziran ayının ortalarında başlayacak uçuşlardaki güzergahlardan bazıları olacak.

Tabii konunun başında belirttiğimiz gibi bu organizasyonda rekabet giderek artıyor. British Airways, AirFrance ve KLM gibi havayolu firmaları yaptıkları açıklamalarla bu rekabete dahil olacaklarını belirttiler.

Düşük maliyetli havayolu firmalarından derlediğimiz listemizle ilgili yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Seçiminizi yaparken iyi araştırın, iyi uçuşlar!

Pin It on Pinterest

Share This