Düşük maliyetli hava yolu firmalarında güvenlik problemi olabilir mi?

Aslına bakarsak düşük maliyetli havayolu tabiri 40 yıl önce Amerikan Southwest Airlines firmasının yarattığı pazarlama stratejisi olarak uçuş dünyasına girdi. Ucuz bilet satın alınmasına karşın bazı mecburi yapılan uçak içi ekstra harcamalarla bir şekilde o bilet fiyatı aslında yükseliyordu. Uçuş güvenliği bir çok kesimden insan için hala bir soru işareti olmaya devam ederken birde ucuza bilet satmak sizce bu güven algısını ne yönde etkiledi? Pahalı olan şey güzeldir, iyidir, sağlamdır ve kalitelidir algısı her anlamda hayatımızdayken ve bu durum çokça sorgulanırken 2005 yılında Germanwings‘e ait uçağın Fransız Alp’lerine çakılmasıyla güvenlik ile alakalı sorular gündemdeki yerini sağlamlaştırdı. Oysa, bizce bunun pek ilgisi yok.

Bu konu ile ilgili olarak İngiliz Daily Telegraph gazetesinde kazanın hemen ardından yayımlanan haberde düşük maliyetli havayolu şirketlerinin daha az güvenli olmadığı savunuldu. Telegraph, düşük maliyetli havayolu şirketlerinin tarifeli uçuşlar düzenleyen köklü havayolu şirketleriyle aynı standartlara sahip olduğunu belirtirken bazı istatistiki bilgilere yer verdi.

Gazetenin haberinde şu ifadelere yer veriliyor:

“2009 ve 2013 arasındaki dönem boyunca gerçekleştirilen her bir milyon uçuşta ortalama 6.83 uçağın düştüğü Afrika, dünyada uçmak için en tehlikeli yer olmaya devam ediyor. Aynı dönem için Avrupa’daki oran 0.24, Kuzey Amerika’daki ise 0.2 oranında. Ek olarak, Avrupa menşeili, büyük ve köklü havayolu şirketleri ile düşük maliyetli havayolu şirketleri, Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı’nın belirlediği aynı kurallara tabiidir. Bu kurallar; pilot eğitimi, çalışma saatleri ve uçak bakımını kontrol altında tutuyor.”

“Havayolu endüstrisi içinden bir yetkilinin kullandığı ifade ile; “İndirimli havayolu şirketleri ile büyük ve köklü havayolu şirketleri tam olarak aynı uçakları uçuruyor ve aynı standartlara tabilerdir. Bu yüzden güvenlik sicillerinin daha kötü olması için hiçbir neden yok’ dedi.”

“Şu şekilde devam ediyor; Düşük maliyetli havayolu şirketleri, uçak düşmesinin neden olacağı yıkıcı itibar zedelenmesi konusunda özellikle hassas hareket ederler. Örnek vermek gerekirse Avrupa’da easyJet ile Ryanair‘in, ABD’de ise 40 yıl önce indirimli uçuş devrimini başlatan Soutwest Havayolları’nın hiçbir uçağı düşmedi.”

Yukarıdaki verilen bilgilerin doğruluğu aşikar. Bu bilgiler neticesinde gelinen sonucu ise Guardian gazetesi sayfasına taşıdı;Uçak kazası oranları düşüyor

Gazete, Dünya’da uçak kazaları oranının son dönemde düşüş içinde olduğunu yazdı.

Guardian‘ın haberinde özetle aşağıdaki bilgilere yer verildi:

“Son yıllardaki çok ses getiren uçak düşme olayları gerçekleşmesine rağmen dünyadaki uçak kazalarının oranı tarihsel olarak düşük bir seviyede. Ancak son dönemdeki kazalarda ölenlerin sayısında artış yaşandı.”

“Uçak Kazası Arşivleri Bürosu’nun (BAAA) yayınladığı veriler, Germanwings uçağının Alpler’de düşüşünün 2015’te yaşanan bu tür 17. kaza olduğunu ortaya koydu. Geçen yılın aynı döneminde ise bu sayı 33’dü. Son kazayla birlikte 2015 yılında uçak kazalarında ölenlerin sayısı 247’ye çıktı.”

“BAAA’ya göre 2014’teki uçak kazalarında 1328 kişi ölmüştü. Bu, 2005’ten bu yanaki en yüksek ölüm rakamıydı. AirAsia QZ8501 uçağının düşmesi ile Ukrayna’da MH17 uçağının düşürülmesi de 2014 yılında yaşanmıştı. Bu araştırmalarda BAAA, askeri uçakları ve en az altı kişi taşıyabilen tüm uçakları kayıt altında tutuyor.”

Düşünün ki Dünya üzerinde her gün binlerce uçuş yapılıyor ve bu kadar uçuş arasında ölümlü uçak kazası sayısı çok düşük seviyede. Dünya Bankası ve Sivil Havacılık Örgütü’nün yıllık verilerine baktığımız zaman da bunu görebiliyoruz. 2014 yılında yapılan her bir milyon uçuşta yaşanan kaza sayısı beşten az olup bu aynı zamanda 1973’ten bu yana görülen en düşük rakam.

Bütün bu veriler ışığında gerçekçi düşünürsek hem uçak kazalarının düşük oranda olduğu hem de belirleyici sebebin havayolu firmasının uyguladığı pazarlama stratejisiyle alakalı olmadığını gönül rahatlığıyla anlayabiliyoruz.

İyi uçuşlar!

Pin It on Pinterest

Share This