Düşük maliyetli hava yolu firmaları hangileridir?

Ülkemizde Pegasus, Onur Air, AtlasGlobal, AnadoluJet, SunExpress, Corendon Airlines, Izair ve Freebird Airlines bu sınıfta yer almaktadır.

Avrupa’da en fazla yolcu taşıyan ve en çok tercih edilen düşük maliyetli havayolu firmalarından oluşan bir sıra verirsek aşağıdaki firmaları listeleyebiliriz.

AirBerlin: Almanya’nın en büyük özel hava yolu firmasıdır. Almanya çıkışlı uçuşlarıyla 4 kıtaya seferleri olup Türkiyede’de 7 farklı noktaya uçuş düzenlemektedir. Ayrıca Avrupa’dan Amerika’ya uçan firmalar arasından en hızlı büyüyen firma seçilmiştir.

Germanwings: Lufthansa’nın uçaklarını ve pilotlarını kullanan, Köln merkezi ekonomik hava yolu firmasıdır. 2015 yılındaki düşen uçak sebebiyle düşük maliyetli havayollarının sorgulanmasına sebep olmuştur. Bununla ilgili inceleme yazımızı okumak için tıklayınız.

 Niki: AirBerlin’in Avusturya temsilcisi olarak tarif edebiliriz. AirBerlin filosunu ve ekibini kullanan, Viyana ve Salzburg çıkışlı seferler düzenleyerek AirBerlin rotalarının tamamına uçmaktadır.

Transavia: Hollanda firması olup Avrupa içi charter seferler düzenlemektedir. Yaz dönemi boyunca Bodrum, Antalya, Dalaman ve İzmir seferleri düzenleniyor.

EasyJet: İngiltere merkezli olup Avrupa’nın en fazla yolcu taşıyan ve en çok bilinen firmalarından birisidir. Yaz dönemi boyunca Bodrum, Antalya, Dalaman ve İzmir seferleri düzenlenir.Air Southwest: Birleşik Krallık içinde en fazla yolcu taşıyan firmadır.

RyanAir: Yaptığı sıra dışı kampanyalar ve havacılığıa getirdiği yeni yaklaşım sebebiyle Avrupa çapında epey meşhur olan RyanAir, low cost airlines sektörünün öncü firmasıdır. Genel merkezi İrlanda’dır ve henüz adı bir kazaya karışmamıştır. Ayrıca tüm Dünya üzerinde en genç filoya sahip firmalardan biridir.

Southwest Airlines: ‘we see a trip in your future’ sloganıyla 40 yıl öncesinde düşük maliyetli uçuş devrimini başlatan Amerikan firması, Amerika içi uçuşlarınızda ilk bakmanız gereken firmadır.

Vueling: Barcelona merkezli olan şirket Avrupa içi ve Afrika uçuşları düzenlemektedir.

Air Italy: 4 kıtaya birden uçuş düzenleyen firma uzun mesafe uçuşlar için güzel bir alternatif olabilir.

Wizz Air: Avrupa başkentleri ve büyük şehirlere düzenlediği seferler ile bilinen Macaristan merkezli bir firmadır. Sabiha Gökçen’den Budapeşte ile Prag seferleri vardır.

Norwegian Air Shuttle: Norveç merkezli firma İskandinavya’nın en büyük ve en fazla noktaya uçan hava yolu firması özelliği taşıyor.

Aegean Air: Yunanistan merkezli şirket, Yunanistan uçuşlarında tercih edilebilir.

Bu firmalara ek olarak charter uçuşlar düzenleyen ve bütün Avrupa değil de bölgesel uçuş düzenleyen bir çok düşük maliyetli hava yolu mevcut. Dünyanın en ucuz hava yolu şirketi ise RyanAir olarak gösteriliyor.

Düşük maliyetli havayolu firmaları tam olarak anlaşılmadığı için yolcuların uçuş öncesinde akıllarında soru işaretleri oluyor. Bunların en başında geleni ise güvenlik durumu. Sanıyoruz ki ‘düşük maliyet’ tabiri sebebiyle böyle bir algı yaratılıyor yani tamamen psikolojik. Biz de bu konuya değindik ve gerçekten düşünüldüğü gibi bu uçuşlarda güvenlik problemi var mı bunu araştırdık. Yazımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bizim firma tercihimizi sorarsanız yurt içi ve yurt dışında Pegasus ile uçuyoruz.

İyi uçuşlar!

Pin It on Pinterest

Share This