Cinque Terre Yeme içme rehberi

İtalyan mutfağı araştırma yazısı ile alakalı giriş yaparken paylaştığımız en önemli bilgiyi tekrarlayarak restoran seçimlerinizde önünüzü açmaya devam ediyoruz. Restoran arayışınızda 3 tip restoran ile karşılaşacaksınız. Bunlar Ristorante, Trattoria ve Osteria’dır. Trattoria, yerel lezzetlerin sunulduğu restoranlardır ve ev yapımı ürünler kullanılır. Osteria hem yerel hem de fiyat olarak biraz daha pahalı olanlardır. Ristorante ise genelde en yüksek fiyata sunum yapan restoranlardır. Pescatore veya pescatori gördüğünüzde ise bilin ki balıkçıdasınız. Bu bilgiler ışığında doğru restoranı seçeceğiz.

Cinque Terre yeme içme konusuna başlarken ilk olarak şarapla giriş yapmak istedik. Zira bu bölgeyi isimlendirirken Cinque Vino(Şarap) desek yeri vardır. Buradaki turumuzda, 5 köyde de üzüm bağları bizi selamladı. Burada  yerel şarap üretimi epey yoğun olarak yapılırken şarapçılık temel geçim kaynağıdır.

Bu bölgedeyseniz şarap seçiminde DOC onaylı şarapları tercih edin. Bunlar Cinque Terre’ye ait yerel şaraplar olup Sciacchetra tatlı şarabı ile Cinque Terre isimli beyaz şarabı mutlaka denemelisiniz. Bu şaraplar, Bosco, Albarola ve Vermentino ismindeki, bu bölgeye özgü yetişen üzümlerden yapılır.

Gelelim yemek faslına, burası tam bir deniz mahsulü cenneti. Makarnanın, pizzanın dahi deniz ürünlü olanını yemelisiniz. Özellikle Monterosso ançuezi özel bir yiyecektir ve AB tarafından özel statü verilmiştir. Burada yediğimiz karidesi hayatımızda başka bir yerde yemedik. Köyleri dolaşırken sıkça karşılaşacağınız küçük balıkçı dükkanlarındaki kızartılmış deniz ürünleri basketi ise hem 5 euro hem de çok lezzetli oluyor. Limonunu sıkıp kalamarları ahtapotları ve o bölgeye ait minik balıkları çerez gibi atmanın tadı bambaşka!

Gün içerisinde atıştırmalar için ise Focaccia ile Farinata tercih edebilirsiniz. Gluten hassasiyeti olanlar için nohut hamurundan yapılan Farinata hayat kurtarıcı niteliğinde. Bir çok bakery’de mevcut.

Pesto sevenler var ise buradayken pesto ile olan ilişkilerini bir üst seviyeye taşıyacaklarını garanti ediyoruz. Muhtemelen Türkiye’ye dönünce piyasada satılan pestoları ateşe vereceksiniz. Hatırlatmak gerekirse burası Liguria bölgesi ve Pesto’nun ana vatanı. Bu nedenle bavulunuzu Pesto ile doldurmadan dönmeyin.

Gelelim herkesin merakla beklediği dondurma konusuna. Dondurma için doğru köy Corniglia’dır ve burada üretilen ballı dondurması meşhurdur. Mutlaka deneyin. Limonlu dondurmayı da unutmamak lazım.

Şarapa alternatif olarak bu limon cennetinde Limonçino’dan daha güzel bir alternatif içecek öneremiyoruz. Suda yumuşatılan limon diliminin alkol ve şekerle buluştuğu an, çok güzel bir alkollü içeceğe dönüşüyor.

Bu bölge için restoran önerimizi bu seferlik biraz az tuttuk malum seçenekler sınırlı fakat sizler ve tabi ki bizim için en güzellerini bulduk.

Dai Pescatori

La Spezia Marina girişinde yer alan bu balıkçıyla ilgili aldığımız lokal tavsiyeye göre şehre gelen en taze balık ilk olarak burası tarafından alınıyormuş. Sabah 11.30’da gittiğimizde dahi önünde kuyruk olmasından dolayı bu bilgiyi sorgulamamıza gerek kalmadı. Açık büfesinden seçip alıyorsunuz biz çok beğendik. Fiyatlar da epey makul. Kişi başı ortalama 15 euro gibi düşünebilirsiniz.

Adres: Banchina Revel | Viale italia, 19100, La Spezia

Dai Pescatori TripAdvisor

 

İl Casello

Monterosso‘da deniz kenarında yer alan tek restoran. Hayatımızda yediğimiz en güzel karidesi burada yedik ve bu karides makarnanın içindeydi.

Önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Güneşi nerede batıracağınızı artık biliyorsunuz.

Fiyatlar kişi başı 35 euro civarında olacaktır. Ana yemek + 1 şişe şarap ve ara sıcak olarak düşünebilirsiniz.

Adres: Via Corone, Monterosso al Mare

Il Casello TripAdvisor

 

La Cantina del Pescatore

Monterosso’nun meşhur balık restoranlarından bir tanesi. Fiyat olarak orta seviyede diyelim. Kişi başı 30 euro civarı

Adres: Via Vittorio Emanuele 19, 19016 Monterosso

La Cantina del Pescatore TripAdvisor

 

L’Osteria della Corte

Michelin yıldızlı restoran önerisi vermeden geçemezdik. Fiyatlar biraz yüksek, kişi başı 40 ile 100 euro arasında bir hesap ödemeniz olası.

Adres: Via Napoli, 86, 19122 La Spezia

L’Osteria della Corte TripAdvisor

 

Pin It on Pinterest

Share This