Cinque Terre

Cinque Terre Seyahat Rehberi

“You may have the universe if I may have Italy.” – Guiseppe Verdi

Ünlü bestecimiz demiş ki; Bütün evren sizin olsun, İtalya’yı bana bırakın. Diyeceksiniz ki adam ağır milliyetçi, yoo hayır bizce muhtemelen Cinque Terre’de vakit geçirmiş :)

Cinque Terre’yi ziyaret ettikten sonra İtalya’ya ve hayata bakış açınız değişebilir o yüzden sakinliği korumakta fayda var. Burada insanlar üzüm bağları içerisinde yaşıyor ve şarap üretimi veya balıkçılık yaparak hayatlarını kazanıyor. Onların huzurunu kaçıracak tek şey ise muhtemelen turist akınları. Yoğun sezonu atlatınca herşey daha sakin. Turist ise onlar için bir bakıma değişiklik ve gelir kapısı. En azından biz öyle olduklarını düşünüyoruz.

İtalya’nın Liguria bölgesinde yer alan Cinque Terre’nin Türkçe çevirisi 5 toprak anlamına geliyor. 5 adet şirin mi şirin köy için de bu ismi kullanmışlar. Bu 5 minik köyü sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza ve Monterosso olarak sıralayabiliriz. Burası meşhur İtalyan Riviera’sının göz bebeği ve son 3 yıldır bu denli popüler olup turist akınına uğradığını söylüyorlar. Önceleri bu kadar meşhur değilmiş ve yerli halk hala 3 sene içerisindeki değişimin şaşkınlığını yaşıyor.

Cinque Terre’nin tarihi ise 11. YY’a dayanıyor ve geçmişine baktığımız zaman görüyoruz ki Ceneviz imparatorluğu döneminde burası önem kazanıyor. Yüzyıllar boyunca buraya karadan kolay bir ulaşım sağlanamadığı için bölge çok iyi korunuyor ve 1970 li yılların başına kadar aslında burası ulaşım bakımından çok yetersiz kalmaya devam ediyor. Bu tarihten itibaren sağlanan tren imkanı ile köyler daha ulaşılabilir hale geliyor. 2011 yılındaysa çok ciddi bir sel felaketine maruz kalan bölge sonrasında toparlanıyor ve Unesco Dünya Kültür Mirası listesine alınıyor. Aynı zamanda Cinque Terre Milli Parkı da Unesco koruması altında.

Buraya bir sürü araştırma yaparak geldik fakat geriye dönüp baktığımızda yapmaz olaydık ve okuduklarımıza inanmasaydık diyoruz. Herkes burası için, fazla kalmanıza gerek yok ve bir gün yeterli olur şeklinde yazmış ama biz bunu söyleyenlere lanet ettik. Böyle bir cennet için siz nasıl (1) günü layık gördünüz? Bizde hata var size inandık! Her neyse, burada 2 gece geçirmek bizce en ideali. Bu süre zarfında bütün sokakları keşfedebilir, kristal denizde yüzebilir, bolca deniz ürünleri tüketebilir, güneşi denizin üzerinden sonsuzluğa uğurlayabilir, gündüzleri hiking yapabilir ve limon kokulu doğa ile bütünleşebilirsiniz. Bütün bunlar için ve bu eşi benzeri olmayan yerin tadına varmak için vaktinizi 1 güne sıkıştırmanın bir anlamı yok. Siz siz olun, tavsiyemize uyun.

Uyarımızı da yaptığımıza göre Cinque Terre seyahat rehberi yazımıza başlayabiliriz.

Cinque Terre’ye Nasıl Gidilir Nerede Kalınır?

Buraya ulaşım trenle veya arabayla yapılabilir. Biz Floransa’dan trenle 2 buçuk saatlik bir yolculukla La Spezia’ya ulaştık. Genova’dan da trenle buraya gelebilirsiniz. Eğer bu hareketi yaparsanız rotanıza Portofino’yu da ekleyin deriz. Floransa’dan tren ile geliş kişi başı 16 euro tutuyor.

Cinque Terre’de konaklama konusuna farklı bir alternatif getiriyoruz. Genelde köylerde yerli halk evlerini veya odalarını kiraya veriyor ve rakamlar İtalya ortalamasının üstünde oluyor. Az sayıda otelin fiyatları da buna dahil. O yüzden Cinque Terre’de kalmanın bir mantığı yok ve La Spezia’da konaklama çok daha ucuz. La Spezia, Cinque Terre’nin bağlı olduğu şehirdir ve burada da yine millet evlerini pansiyona çevirmiş fakat fiyatlar daha makul seviyede. Oteller için de aynısını söyleyebiliriz. La Spezia’dan Cinque Terre’nin ilk köyü olan Riomaggiore’ye tren ile ulaşım ise yaklaşık 10 dakika sürüyor. Ayrıca La Spezia’yı da güzel restoranları ile hatırlayacağınıza eminiz.

Biz La Spezia’da evini misafirlere açan bir ailenin pansiyonunda konakladık. İsmi Affittacamere Lavanda. Adresi: Via Del Prione 290, La Spezia.

Booking üzerinden rezervasyon alıyorlar. Harika bir ev sahipliği ile karşılaştık ve çok faydalı lokal bilgiler aldık. Çok da temiz bir odaydı, tavsiye ederiz. Konaklamayı kişi başı gecelik 32 euro’ya yaptık.

Peki ne zaman gitmeliyiz?

Aslında Cinque Terre yazısının en kritik sorusu budur çünkü burada sıra dışı bir uygulama var. 1970’lerden günümüze turistik bakımdan aktif halde olan bu köyler gerçekten çok minik. Turist akınına uğradığı zamanlarda o kadar insanı kaldırmıyor ve can sıkıcı bir hal alıyor. Sokaktan tek sıra geçtiğinizi düşünün, pek hoş olmuyor. Ayrıca ortaya çıkan çöp yığınları buranın güzelliğine gölge düşürüyor. Bu durumun farkında olan İtalyan hükümeti ise elde edeceği turizm gelirine rağmen aç gözlüce davranmadan bazı kısıtlamalar getiriyor. Bunun en başında geleni turist kısıtlaması. Sezon olarak nitelendirilen haziran temmuz ve ağustos aylarında bu köylere 1.2 milyon ziyaretçinin gelmesine izin veriliyor. Fazlasının girişi yasak. Bunun kontrolünü nasıl yapıyorlar bilmiyoruz fakat buraya kadar gelip de girememek var. 1.2 milyon kişi bile bu kadar küçük yerler için tüyler ürpertici bir rakam. Bu bile fazla!

Biz Paskalya döneminde oradaydık. Paskalya’nın 1. günü normal bir kalabalık varken 2. gün büyük bir coşku vardı. Tren istasyonuna ulaşmak bile 20 dakikayı buluyordu. Bu tip durumları yaşamamak ve buranın tadını çıkarmak için resmi tatil günleri ve sezon döneminde buraya gitmemek lazım. Bize sorarsanız en güzel seyahat dönemi Mayıs veya Eylül olur. Denize girelim diyorsanız o halde sezonda gelmeniz gerekecektir.

Cinque Terre’de Ulaşım

Köyler arasındaki ulaşım için bizim tercih ettiğimiz ve bizce en mantıklı seçenek tren kullanmak. La Spezia tren istasyonundan 16 Euro’ya satın alacağınız Cinque Terre Card ile günlük sınırsız tren kullanım hakkına sahip oluyorsunuz. Tren seferleri sabah 4.30 da başlıyor ve gece 12’ye kadar devam ediyor. Ortalama 5 dakikada bir tren geliyor ve tren ile köyler arası ulaşım 3-4 dakika arasında değişiyor. Kalabalık günlerde tren bekleme süresi 20 dakikaya kadar çıkabiliyor.

Cinque terre train card için buraya buyurun. Cinque Terre Card

Cinque Terre kartın faydaları saymakla bitmez! Aynı zamanda köylerdeki bazı özel turistik alanlara bu kart olmadan giriş izni verilmiyor. Örneğin Vernazza’nın en güzel köy manzarasını fotoğraflayabileceğiniz alana girebilmek için bu karta sahip olmanız gerekiyor.

15 nisan itibariyle bot turları da başlıyor ve gün içerisinde ortalama her 40 dakikada bir yapılıyor. Bot turuna katılırsanız belli tarifeler var. Örneğin bütün köylerde durmak istiyorsanız günlük bilet (daily ticket) satın alarak 35 euro ödüyorsunuz ve hop-on hop-off tarzında bir köyde inip gezerek sonraki bota binip diğer köyde takılabiliyorsunuz. Bir de afternoon ticket uygulaması var. Bunu alırsanız her köyde sadece birer saat durma hakkınız oluyor ve ücreti de 25 euro. Öğrenciler için günlük bilet 18 euro iken afternoon ticket öğrencilere 14 euro’ya satılıyor. Akşam saat 6 civarı ise son bot seferi yapılıyor.

Cinque Terre Card haricinde bir de Hiking Card mevcut. Bu kart ile ulusal park alanına giriş yapabilir ve köyler arasında ücretsiz otobüs seyahati yapabilirsiniz. Ayrıca bazı planlı rehber turlarına ücretsiz katılabilirsiniz. Biz, Cinque Terre kart almanızı öneriyoruz çünkü aslında her şeyi kapsayan odur.

Cinque Terre’de Gezilecek Yerler

5 adet dünya tatlısı köy, birbirinden şirin sokaklar, balkonlardan sarkan çiçekler, üzüm bağları ve limon ağaçları. Türkçede olumsuz anlamda limoni derler ya hani, burada limonu iyi anlamda kullanıyoruz. Limon ağaçları o kadar güzel ki adeta yapay süs ağacı gibi duruyor.

Cinque Terre’de yapılacak en güzel aktivite ise doğa yürüyüşü. Kurallara uyalım, cinque terre kartımızı alalım ve Riomaggiore’den başlayarak doğa yürüyüşümüzü yapalım. Dağları tepeleri aşalım diyenler için herhalde böyle keyifli bir hiking ortamı az bulunur. Buna niyet edenler için mesafeleri aşağıda veriyoruz.

Riomaggiore – Manarola 1 km.

Manarola – Corniglia 3 km.

Corniglia – Vernazza 4 km

Vernazza – Monterosso 4 km

Başarılar diliyoruz!

Kendimizi fazla yormayalım diyorsanız La Spezia tren istasyonundan cinque terre kartımızı alıp tren ile gezimize başlayabiliriz. Sırasıyla 5 köyü gezdikten sonra vakit kalırsa Portovenere ve Levanto’ya da gitmenizi öneririz. Alacağınız kart ile Levanto’ya gidebiliyorsunuz fakat Portovenere dahil değil. Orası için otobüse binmeniz gerekiyor.

La Spezia

Konaklamamızı yaptığımız La Spezia küçük bir balıkçı şehri. Şehir demek bile zor aslında. Çok fazla gezilecek yeri yok fakat müze meraklıları için şehirde 5 adet müze mevcut. Tren istasyonundan dümdüz marinaya giden uzunca bir caddesi var ve mağazalar ile bakınaklı olan ne varsa bu cadde üstünde yer alıyor. Buradan marinaya inip sonra sahil boyunca palmiyeli yolda yürüyebilirsiniz.

*Buradayken, San Giorgio kalesini gezebilir ve manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca şehir müzesi de kalede yer almaktadır.

*La Spezia’nın keyfi balık restoranlarıyla çıkıyor. Akşam yemeğinizi güzelleştirecek önerilerle yazının devamında tekrar buluşacağız.

*Vaktiniz varsa buradan otobüsle Portovenere’ye geçebilirsiniz. Bir başka köy fakat Cinque Terre’den sayılmıyor.

Riomaggiore

Trenimize bindik ve Cinque Terre’deki ilk durağımıza geldik. 13.YY’dan kalma bir köydeyiz. Burası şarabıyla meşhur çünkü 10 km2’lik köyün muhtemelen yarısı üzüm bağından oluşuyor ve buradaki üzüm bağlarından kendi şaraplarını yapıyorlar. Bizim favori köyümüz burası oldu. Bir de burayı Manarola’ya bağlayan aşıklar yolu var, ismi ”Via dell Amore”

Aşıkların buluşma noktası olarak atfedilen bu yol iki köy insanını bir araya getirdiği için çok önemli ve uzun yıllar süren çalışmalar sonucunda yapılmış. Zorlu kayalıkları oyarak elde edilen bu yol şu an çok kıymetli ve iki köy arasındaki hiking yolu harici bir alternatif ulaşım noktası.

En güzel fotoğraf için denizdeki kayalıkların üstüne gidin.

Manarola

2. en küçük köyümüz Manarola’dayız, burada da olay balıkçılık ve şarap yapımı. Meşhur Sciacchetra şarabı bu köyden çıkmadır. Köyün tepeden fotoğrafını çekmek isterseniz üzüm bağları arasından en tepeye tırmanabiliyorsunuz. Gerçekten biraz yorucu olsa da çıktığınıza değecek kadar keyifli.

Bir de burada 1338 yılından kalma San Lorenzo kilisesi mevcut. Yine rengarenk evler ile kendinizden geçeceğinizin garantisini veriyoruz. Ara sokaklara korkmadan dalmanızı tavsiye ederiz. Pek çoğunda çıkış yolunu bulamayıp kaybolmanız ve bir evin bahçesine çıkmanız olası.

Corniglia

Nüfusu 160 olan bir köydeyiz. Şaka gibi geliyor dimi? Şehir hayatına bu kadar alışmış olup İstanbul’da yaşayan bizler için çok komik bir rakam. Burası denize kıyısı olmayıp bir yamaca kurulan tek köy. Tren istasyonu deniz kenarı fakat köye ulaşmak için yaklaşık 382 basamaktan oluşan bir merdiven ve buraya ulaşmak için yürümeniz gereken 10 dakikalık bir yokuş var. Fakat durun güzel haberi sona sakladık. Trenden inince 15 dakikada bir kalkan shuttle var ve kişi başı 2 euro karşılığında sizi köye çıkartıyor. Yürümeyi sevenler için veya trekking düşüncesiyle gidenler için yürünebilir bir yol. Biz yürüdük ve üzüm bağları arasında yeni bir yeri keşfetmeye yakın olmanın verdiği heyecanla yürümek keyifli oluyor. 20 dakikada çıkıyorsunuz.

Köye ulaştığınızda ise sizi tek sıra halinde geçebileceğiniz büyüklükte sokaklar karşılayacak.  Bu bölgenin panaromik manzara sunan tek noktasındasınız ve adeta denizle bütünleşiyorsunuz.

İtalyanlar gerçekten futbolu seviyorlar. Bu kadar küçük bir köyde karşınıza ne çıksa sorgularsınız? Futbol sahası! Sokaklar tek sıra dedik, böyle bir ortamda futbol sahasına yer ayrıldığını düşünün. Valla o an girip oynayasım geldi.

Vernazza

Vernazza’dayız. Arabanın giremediği yerdeyiz. Ne harika ama değil mi?

Buranın bir diğer güzel özelliği, Cinque Terre’deki tek doğal limana sahip olan köy olması. Yamaçlarında bulunan kalenin kalıntılarından yola çıkarak, buranın 11. YY’da korsanlardan korunmak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Kaleye çıktığınızda bütün Cinque Terre körfezine hakim oluyorsunuz.

1318 yılından kalma bir de katedral var. Fakat bundan öte, berrak kristal suyu, adeta Santa Margharita katedralinin aynası konumunda.

Monterosso

Küçük doğal bir körfezin tam ortasında kurulu olan köyümüz Monterosso’dayız. Diğerleri arasında en büyüğü. Burada araba trafiği az da olsa var. Ayrıca Cinque terre’deki tek kumsal burada ve deniz inanılmaz güzel. Türkiye haricinde gördüğümüz en güzel denizi burada gördük.

Monterosso’dayken sahil boyunca yürüyerek tünelden geçin, böylece old town’a ulaşabilirsiniz. Yediğimiz en güzel yemeği burada yedik. Old town’a girince San Giovanni Batista kilisesini göreceksiniz. Burası 13. YY’dan kalma bir gotik kilisedir.

Aslında Monterosso 1948 yılında Cinque Terre’den çıkartılmış. Bunun nedeni biraz büyük olmasıymış fakat 1949’da tekrar dahil edilmiş.

Buranın ançuezi meşhur. Bununla ilgili ayrıca konuşacağız. Cinque Terre yeme içme rehberi yazımız için buradan buyurun.

Bütçe

Cinque Terre’de bütçenizi planlarken düşünmeniz gereken en önemli şey konaklama. La Spezia’da nispeten uygun fiyatlı bir konaklama ayarlayabilirsiniz. Fakat köylerde kalmak isterseniz fiyatlar artacaktır. Bunun haricinde 16 euro ödeyerek alacağınız günlük kart ile ulaşımınızı sağlayacaksınız.

Burada yeme içme olayı paso deniz ürünleri. Hem bol hem ucuz. 5 euro ödeyerek bir basket dolusu deniz ürünleri alabilirsiniz.

Alışveriş ve hediyelik eşya olayına girmek istiyorsanız bir çok küçük dükkan göreceksiniz. Bir çok el işi ürün var ve yerli halk yapıyor. Bir dükkanı kaçırırsanız sakın üzülmeyin, diğer köyde mutlaka benzer ürünlerin satıldığı başka bir dükkana rastlayacaksınız :)

Kahve: Espresso 1 euro

Şarap: 2 euro

Su: 1 euro

Akşam yemeği için ortalama 40 euro harcayarak kendinizi şımartabilirsiniz.

 

Eğlence

Cinque Terre’de genelde Eylül ayında yapılan festivaller görebilirsiniz. Bu festivaller genellikle hasat dönemlerinde yapılıyor ve toplu hasat kutlamaları ile zeytin içerikli oluyor :)

Köylerde tek tük barlara denk gelmek mümkün. Bir tanesi Riomaggiore’de mevcut fakat gece klubü bulunmuyor.

Cinque Terre deyince aklımıza ilk gelen şeyler leziz deniz ürünleri ve limon oluyor. Burada 1 gün daha fazla kalmak isterdik. İdeali 2 gece 3 gün diyelim. Hem rahatça keşfetmek, hem doğa ile bütünleşmek hem de hiking için ideal mantıklı süre bu olacaktır. Derseniz ki biz öyle bakıp geçicez işte o zaman 1 gün de size gezmek için yetecektir ama tadını çıkaramazsınız. Burayı 1 günlük yer olarak tavsiye eden bloggerlara da buradan bir kez daha sevgi ve selamlarımızı yolluyoruz.

Son olarak, Pesto yemeden, limon ürünleri satın almadan, yerel şaraplardan içmeden, deniz ürünlerinin dibine düşmeden dönmeyin. Dönüyorsanız geri gidin ülkeye almıyoruz.

Bilinmesi Gerekenler

*İtalya’ya gelebilmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Vize için: https://idata.com.tr/ita/tr

*Roma, İtalya’nın başkentidir ve İtalya’da geçerli para birimi Euro’dur.

*Cinque Terre’den sonraki Levanto ve önceki Portovenere Cinque Terre’ye dahil değildir.

*Cinque Terre, La Spezia şehrine bağlıdır.

*Burada ilk olarak Monterosso ve Vernazza ortaya çıkmıştır.

*Evlerin renkli olmasının sebebi için, balıkçıların evlerini birbirinden ayırmaları için boyamalarıymış.

*La Spezia, İtalya’nın en önemli askeri liman şehridir ve şehirde savunma sanayi için üretim tesisleri bulunmaktadır.

*Cinque Terre ulusal parkı 1999 yılında kurulmuştur ve 5 tane köyün toplam nüfusu 4.000 kişidir.

*Hiking yapıyorsanız yanınıza mutlaka güneş kremi alın ve ayakkabı olarak en doğru tercihinizle yola çıkın. Yollar dağ yolu gibi olduğu için dikkatli olmak gerekiyor. Korumalıklarınızı yanınızda bulundurmanızda fayda var. Tehlikeli yerlerden geçeceksiniz.

*Yürüyüş parkında 200’den fazla tur seçeneği var. Gittiğiniz zaman gerekli bilgiyi ofislerden alabilirsiniz.

*İsminde Trattoria yer alan restoranlar yöresel olanlardır. İsminde Oysteria yer alan restoranlar ise hem yerel hem de lüks olanlar için verilmiştir.

*DOC onayı bir şarap için belli bir kalite standardında olduğunu gösteren bir onaydır.

*Trenitalia için buraya tıklayın. http://www.trenitalia.com/tcom-en

*Lyoness üyesi misiniz? Değilseniz İtalya seyahati öncesi olmayı düşünün çünkü İtalya’da çok yoğun bir kullanım olduğu için çok fazla indirim fırsatıyla karşılaşacaksınız.

2 Comments

 1. şükran onuk

  çok detaylı ve bir o kadar akıcı bir yazı olmuş. Tebrikler …

  Reply
  • Yol Kure

   Çok teşekkür ederiz, beğenmenize sevindik :)

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This