Bled Gölü ve Bohinj Gölü Gezi Rehberi

 

Bizce Bled Gölüne gelmek için insanın iki tane sebebi olmalı. Ya doğa tatili yapmayı seviyorsunuz ya da evlilik teklifi yapacaksınız. Neden mi bunları söylüyoruz? Çünkü Bled’e gidince anladık ki buradaki ortam bu ikisi için kusursuz nitelikler taşıyor. Gelin gelin size son yılların en popüler doğa tatili destinasyonlarından olan Slovenya göllerine dair anlatacaklarımız var! O halde Bled Gölü ve Bohinj Gölü gezi rehberi yazımız başlasın!

Jülyen Alplerinin eteklerinde yer alan Bled, yemyeşil bir doğaya, bitmek bilmeyen sayısız ağaçlara, ve inanılmaz fotojenik yapıya sahip bir kasabadır. Burası aynı zamanda Slovenya’nın en fazla turist çeken yeri olup yılın her dönemi Dünya’nın dört bir yanından turist akınına uğrar. El değmemiş doğası ve etrafını çevreleyen yüksek dağlarından akıp gelen tertemiz havası ile bir zamanlar Slovenya’nın sağlık merkezi olarak da lanse ediliyormuş. Bu artılarına rağmen gölün kaynak problemi olduğu söyleniyor. Bohinj Gölü’nün aksine gölü besleyen kaynaklar sınırlı olduğu için iki gölü kıyasladığınız zaman temizlik konusunda bir Bohinj olmadığını kolaylıkla anlıyorsunuz. Bled’e nazaran daha az bilinen fakat çok daha güzel olan Bohinj kısmına aşağıda değineceğiz.

Bled Gölü özellikle doğa yürüyüşlerini keyifle yapabileceğiniz bir ortama sahip. Gölün çevresi 6 km. uzunluğunda olup buradaki yürüyüş yolunu takip ettiğinizde gölün etrafında tam turu yaklaşık 1 saat 10 dakika gibi bir sürede yürüyebiliyorsunuz. Yol o kadar huzurlu ki, doğaya hayran kalarak çekeceğiniz onlarca fotoğraf ile yürüyüş süresi uzuyor da uzuyor. Fotoğrafa meraklı her insan Slovenya’ya geldiği zaman doğa fotoğrafçısı olmayı ciddi ciddi düşünebilir.

Mükemmel doğasına ve kendine hayran bırakan fotojenikliğine laf söyleyen biberi hak eder fakat bazı eeehh dedirten yanları da yok değil. Bled’in her bir köşesi adeta başka bir evlendirme dairesi. Hem Bled Adası hem Bled Kalesi düzenli olarak evliliklerin yapıldığı yerler olarak söyleniyor. Gölün çevresinde yürürken bile her şeyin evlilik teklifi için planlandığını görebiliyorsunuz. Aşağıdaki fotoğraf için yorumu size bırakıyoruz.

Yani Bled gölü çevresinde bulunduğunuz her an evlenebilirsiniz. Hatta burayla ilgili; son evlilik teklifi şu kadar saat önce yapılmıştı. Ya da bu yıl yapılan evlilik teklifi sayısında %20 artış var gibi istatistikler tutulduğunu düşünüyoruz. Evet biz de çift olarak geziyoruz ama ortamın büyüsüyle birlikte biraz egzajere edilen bi romantizm olduğunu düşünüyoruz.

Biraz Bled Gölü’nün doğal oluşumundan bahsedersek; burası tektonik bir yapıya sahip olup gölün oluşumu ile Venedik’in oluşumunun aynı şekilde gerçekleştiği anlatılıyor. Alplerden kopan karbon parçaları diye konu devam ediyor. Merak edenler Kale içindeki müzeyi ziyaret ederek detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bohinj ise bambaşka! Hem doğa olarak çok daha güzel ve nefes kesici hem de tesisleşme daha az olduğu için etrafta daha az insan görüyorsunuz. Bohinj için kelimeler seçtik, cümleler hazırladık. Yazının devamını okuyacak kadar sabrınız varsa bonuslar sizin için gelecek. O an gelene kadar sıradaki Bohinj fotoğrafı ile sizi baş başa bırakıyoruz.

 

Bled’e ve Bohinj’e nasıl gidilir?

Slovenya’ya Türkiye’den gelmeyi planlıyorsanız THY’nin tarifeli uçuşlarıyla bunu yapabilirsiniz. 2017 itibariyle günde 2 sefer düzenleniyor. Biletler ucuz mu diye sorarsanız cevabımız hayır. Çok hareketli bir hat olmadığından mıdır bilinmez fakat fiyatlar ortalamanın bir tık üstünde. Yine de bir göz atmak için skyscanner veya direkt thy sayfalarından bir bakın bakalım.

İneceğiniz yer olan Ljubljana havaalanından Bled Gölü 35 km uzaklıkta yer alıyor. Yani yarım saatlik bir yolculuk ile buraya ulaşabilirsiniz. Bled Bohinj arası ise otobüs ile 37 dakika sürüyor. Evet dakika tuttuk. Otobüs ücreti için ise kişi başı 4.1 euro ödedik. Eğer otobüs ile gelirseniz Bled Jezero veya Bohinj Jezero duraklarında ineceksiniz. Ufak bir bilgi olarak şunu da verelim. Jezero Slovence dilinde göl demek.

Otobüs yerine araba da kiralayabilir ve bunu havaalanından yapabilirsiniz. Araba kiralarsanız müthiş bir doğaya sahip olan Slovenya’da çok daha rahat gezebilirsiniz. Bled-Bohinj yolculuğu boyunca öyle güzel yollardan gittik ki her seferinde otobüsü durdurmak için abi bak vallaha koridora kusarım diyesimiz geldi. Şaka bir yana yaptığımız en keyifli yolculuklardan biri olduğunu söyleyebiliriz.

Araba kiralama için ise şu linkten faydalanabilirsiniz.

 

Bled’te nerede kalınır?

Bizce Bled gölünün tam bir balayı destinasyonu olmasının otel fiyatlarında etkisi epey fazla. Aksi taktirde bu denli yüksek fiyatların bir açıklaması olmalı. Eğer göl kenarındaki tesisleri tercih ederseniz Avrupa fiyatlarının çok üstünde paralar ödemeniz gerekecektir. Fakat göl manzarası olmayan ve göle yürüyerek 5 dakika uzaklıktaki tesisleri tercih ederseniz daha makul fiyatlarda konaklayabilirsiniz.

Doğru tahmin ettiniz! Evet biz tam olarak böyle yaparak göl manzarası olmayan bir tesiste kaldık. Hotel Vila Bojana için 1 gecelik odaya 75 euro ödedik. Eğer balayı veya evlilik teklifi gibi sebeplerle gidiyorsanız göl kenarındaki konaklama seçenekleri daha anlamlı olur. Örneğin Vila Bled isminde bir tesis var ve burası Tito’nun eski yazlık evi olmasına rağmen şu an bir işletme ve otel&restaurant olarak işletiliyor. Harika olduğu söyleniyor ama restaurant’a gidemedik çünkü kışın kapalı olduklarını söylediler. Telefon edip sorduk, we are a tıravel bıloggaaa dedik fakat Nisan itibariyle gelin dediler. Jshadhsadhsa

Tabii ki sadece burası değil, göl çevresinde başka konaklama imkanları da mevcut. Bunu araştırmak için tabii ki de sizleri booking.com’a havale ediyoruz.

 

Slovenya Göllerine ne zaman gidilir?

Aslında bu sorunun cevabı hangi mevsimi daha çok sevdiğiniz ile alakalı. Bled ve Bohinj doğası itibariyle her mevsimin özelliklerini size sonuna kadar yaşatacak yerler.

Bohinj için; eğer bembeyaz bir doğa ve donmuş bir göl görmek istiyorsanız kışın, yok o besberrak gölde yüzmek istiyorsanız yazın gitmelisiniz.

Bled için durum biraz daha farklı çünkü bu gölün ilkbaharda çok daha güzel bir görsellik sunacağına inanıyoruz. Yani Bohinj için iki alternatif önerirken Bled için tek bir tavsiyemiz var.

 

Bled Gölü Gezilecek Yerler

Bled Gölünde doğa yürüyüşleri, tahta bot pletna ile yapılan tekne gezileri, bisiklet kiralama ve hiking yollarını kullanarak yapılan doğa yürüyüşleri gibi aktiviteler mevcut.

 

Bled adası

Bu ada için evlilik adası, adada yer alan kilise için ise düğün sarayı desek yeridir çünkü burada düzenli olarak düğünlerin yapıldığını duyduk. Kiliseye çıkan basamakların bile bu bağlamda bir anlamı var. Geleneğe göre düğün öncesi damat gelini bu 99 basamak boyunca taşıyıp kiliseye ulaştırdığında çalan çan ile birlikte iyi bir bahta sahip olacaklarına inanılıyor.

Çanın ise ayrı bir hikayesi var. Söylenene göre Çan 16. YY’da Papa tarafından bu kiliseye gönderilmiş.

Göl etrafında yürürken sürekli duyulan çan seslerini damat gelin hikayesine bağlamamak lazım çünkü her saat başı zaten çalıyor :) Tabi işin aslı bu değil. Virgin Mary’nin göğe yükselişine itafen yapılan kilisenin 17. YY. sonlarına doğru yapıldığı söyleniyor.

Adaya gitmek için ise her saat başı pletna isminde sandallar var ve sabah 10 ile öğleden sonra 3’e kadar çalışıyor.

 

Bled kalesi

Bled kalesi’nin Slovenya’nın en eski kalesi olduğu söyleniyor. 12. YY’da yapıldığı söylenen kaleye en son dokunuş ise 16 YY.’da yapılan şapel ve 1700’lü yıllarda yapılan renovasyon çalışmaları olmuş. Kalenin en eski kısmı ise Roman mimarisi ile yapılan gözetleme kulesi. Kale duvarları ve kule harici diğer binalar ise Rönesans mimarisine göre yapılmış.

Tarihi bilgilerimiz bu seviyede. Gelelim ‘Instagram gönül dostlarını’ ilgilendiren kısmına. Kaleye çıkan kazanıyor! Harkulade bir Göl ve Bled manzarası için buraya çıkmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Panoramik zevkleri doyurmak için mükemmel bir görsellik sunuyor ve uçurumun kenarındaki kale duvarlarına yaklaşınca bi an Bled’e hatta Slovenya’ya hükmetmeyi filan içinizden geçirebilirsiniz. O hakimiyet duygusunu yaşadığınızda bizi daha iyi anlayacaksınız :)

Kaleye çıktınız, manzaranın olduğu uçurumun kenarındasınız ve kale arkanızda kalıyor. Sağ tarafa baktığınızda göreceğiniz dağların Bled halkı için geleneksel bir önemi varmış ve o dağlara tırmanmamak demek Slovenliğini inkar etmek anlamına gelirmiş. Bahsedilen yer 2864 m. Yükseklikteki Triglav Tepesi ve ülkenin hemen her yerinden görülebilen bir tepe olduğu söyleniyor. Bize bu tırmanma hikayesini söylediklerinde pek bi anlam verememiştik çünkü o açıdan baktığınız zaman nasıl yani vatanseverlik testi filan mı olduk ama gerçekten bunu kovalayan Slovenler varmış. Ne diyelim kolay gelsin.

Kalenin içerisinde souvenir dükkanı ve müze yer alıyor. Müze’de ise Bled gölünün oluşumundan kalenin tarihine kadar bir çok bilgiyi bulabilirsiniz.

Bu arada Kaleye giriş için 15 dakikalık bol merdivenli bir yoldan çıkmanız gerekiyor. Eğer araba ile Bled’e gittiyseniz zenginsiniz demektir. Eğer zenginseniz arabanız ile kaleye çıkıp ücretli otoparka park edebilirsiniz demektir.

Kale giriş ücretleri ise: tam 10 eur. öğrenci 7 eur. çocuk 5 eur. olup 2017 aralık bilgisidir.

 

Vintgar Gorge

Bir diğer aktivite olan vintgar gorge bölgesi hiking turu da Bled için ilkbahar dönemi aktivitelerinden. Bizim böyle bir şansımız olmadı çünkü Nisan ayına kadar buraya gidişler mevsimsel olarak kapalıymış. Bu ve diğer doğa gezi aktiviteleri için aşağıda faydalı linkimizi paylaşıyoruz. http://www.bled.si/en/

 

Bohinj Gölü

Gelelim tartışmasız en en en güzel kısım olan Bohinj Gölüne!

Bohinj gölü, Slovenya’nın tek ulusal parkı olan Triglav Ulusal Parkının içerisinde yer alan bir buzul gölü olup aynı zamanda ülkenin de en büyük gölüdür. Jülyen Alplerinin en yüksek tepesi olan Triglav tepesi de bu parkın tam ortasında kalır.

Her ne kadar bir buzul gölü olsa da Bohinj’in artık kışları o buzul yapısına sahip olmadığını bizzat görmüş olduk. Oralı insanlarla konuştuğumuzda gölün üzerinde 20 yıl öncesinde Christmas pazarı kurabildiklerini söylerlerken bizim orada olduğumuz dönemde göl donmamıştı bile. Evet doğru bildiniz anahtar kelimeler Global Warming!

Fakat arkadaşlar lafı kısa kesmek gerekirse Bohinj anlatılmaz yaşanır. Otobüs ile Bohinj’e ulaştıktan sonra otobüsten indiğimizde ilk gördüğümüz manzara ile ilk tepki wooaaa olarak geldi ve göle yaklaşırken attığımız her adımda bu tepki daha teatral bir hal alarak ikili mini koro halinde yükselmeye devam etti. O manzarayı gördüğümüz ilk an ve resmin bütününün yaşattığı duyguyu daha önce yaşamamıştık.

Hani şu yıllar öncesinde TRT’de resim çizen, Yeni Türkü’nün solisti Derya Köroğlu’na benzeyen Bob abi’yi hatırlarsınız. Sanki biri Bob’un atölyesine girmiş ve resimlerinden birini çalıp gölü ona bakarak oluşturmuş. Bizim hissettiğimiz tam olarak buydu. Daha önce gördüğümüz hiç bir doğa manzarası bizi bu kadar etkilemedi. Eğer Slovenya’ya gidip Bohinj’e uğramadan dönerseniz bundan kimseye bahsetmeyin ve sizin sırrınız olarak kalsın.

Gölün 4 km. uzunluğunda olduğu söyleniyor ve Bled gibi etrafı tesislerle dolu değil. Bizim gördüğümüz sadece 1 tane restoran vardı orası da kış olduğu için kapalıydı. Gölün etrafında ise yürüme yolu olduğu için doğa içerisinde mükemmel yürüyüşler yapabiliyorsunuz. Bu arada göle fazla yaklaşmamak lazım yoksa büyüsüne kapılıp buzul gölü falan dinlemeden az kalsın Aralık ayının soğuğunda kendimizi suya bırakıyorduk. O yüzden yazın gitmekte fayda var çünkü yazın belli bölgelerinde yüzmek serbest.

Gölün inanılmaz temizliği ise kusursuz yapısından kaynaklanıyor. Şöyle ki, gölü besleyen su miktarından daha fazlasını göl yeraltı suyu olarak kaybediyor. Bir de gölü yukarıda besleyen Savica isminde bir şelale var. Bu güzel florada yetişen ve çok da güzel olduğu söylenen alabalıklardan bahsettiler. Biz oradayken yeme şansımız olmadı ama denemeniz için bu bilgiyi paylaşıyoruz.

 

Bohinj Gölü Aktiviteleri

Burada yapılacak en güzel aktivite sadece etrafı seyretmek ve doğa yürüyüşü yapmak olabilir. Orada olmak öyle huzur verici ki inanın o an herhangi bir şey yapmayı düşünmüyorsunuz. Fakat yine de bir aktivite arayışındaysanız doğa aktivitelerine katılabilir ve buraya tıklayarak her türlüsü için detaylı bilgi alabilirsiniz. https://www.bohinj.si/en/events/

Bu etkinlikler arasında gölde tekne turu, dağ bisikleti sürme, hiking, Savica şalele turu gibi şeyler var. Tekne turlarının nisan-eylül arasında yapıldığını öğrendik. Bisiklet için ise kiralama yapabilir ve göl çevresini dolaşabilirsiniz.

Ayrıca eğer kışın gelirseniz gölün yukarısında yer alan Vogel Snow Park’a çıkabilir ve kayak yapabilirsiniz.

 

Bohinj Savica Waterfall

Savica şelalesi için uygun ayakkabı ve donanıma sahip olmanızı öneririz. En azından bize bu şekilde söylemişlerdi. Çevrede sorduğumuz lokaller, şelaleye bir rehber ile gidilmesinin daha doğru olduğu konusunda ısrarcılardı.

Şelaleye ulaşmak için ise çeşitli yollar var. Uygun mevsimde araçla bile ulaşılabilen bir yer olan Savica’ya tamamen doğal yollardan hiking yaparak gitmek 1 saat ile 5 saat aralığında sürüyor. Hiking için de 3 farklı alternatif yol var. Hiking yolunu kullandıktan sonra 20-25 dakika civarında zorlu bir kısım var ve donanımlı olmak yolun bu kısmı için önemli. Ardından mutlu son.

 

Bütçe

Her popüler destinasyonun pahalı olduğu gibi Bled’in de ucuz bir yer olmadığını söyleyelim.

Yeme içme konusunda ise kesinlikle üzmüyorlar ve harika restoranlara sahipler fakat Orta Avrupa’da çok şık bir restoranda yiyeceğiniz akşam yemeği ile aynı parayı ödüyorsunuz. Biz ki gurmeliktir işimiz ve hesap ödeme rekorumuzu Bled gölü kenarında kırdık ve tabii ki bir yeme içme rehberi yazısı hazırladık. Okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu arada Avrupa’daki popüler göller konusunda bir de Hallstatt tecrübemiz var. Orası ile kıyas yaparsak konaklama açısından yine Bled için daha pahalı diyebiliriz. O yazımızı okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Eğer Bled ve Bohinj için 1 gece kalmalı mini bir plan yaptıysanız kalacak yer için otellere şimdiden Bohinj’de bakmanızı tavsiye ederiz. Hem daha güzel hem daha ucuz olduğu için bu öneriyi yapıyoruz. Bir de Bled’in biraz fazla abartıldığını ama yine de çok güzel olmasına rağmen Bohinj’in oradan kat ve kat daha güzel olduğunu gönül rahatlığıyla söylüyoruz.

İyi tatiller!

Bilinmesi Gerekenler

Slovenya bir Avrupa Birliği ülkesidir ve buraya gelebilmek için Schengen vizesi almanız gerekmektedir. VFS Global’den vize başvurusu yapabilirsiniz. http://www.vfsglobal.com/slovenia/turkey/

Slovenya’da geçerli para birimi Euro’dur.

Ljubljana, Slovenya’nın başkentidir.

Slovenya, Yugoslavya’nın bir parçası olup 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuştur.

Bohinj Gölü 2018 yılının Avrupa’daki en iyi destinasyonu ödülüne aday. Ne kadar kalabalık o kadar rezillik mantığından yola çıkarsak çok fazla duyulmadan gidilmesini tavsiye ederiz.

Slovenya 2017 yılının en prestijli turizm ödülü olan ve National Geographic tarafından verilen Sustaiable Tourism ödülünü kazanarak doğaya verdiği desteği kanıtladı.

Slovenya’da insanların İngilizce bilgileri şaşırtıcı derecede iyi. İletişim konusunda problem çekeceğinizi sanmıyoruz.

Jezero, Slovence dilinde göl anlamına gelir. Göller yöresinden bahsettiğimiz için bu bilginin yardımcı olacağını düşündük.

2 Comments

 1. Berna

  Merhabalar 🤗
  Temmuz ayında Slovenya planim oldugu icin google uzerinden arama.yapinca sizin bligunuza da denk geldim. Ne yalan soyleyeyim bazen daha bir kac cumle aonra blogubkapatip baskasina geciyorum. Fakat sayfanizdaki tum Slovenya yazilarini okuyunca tam istedigim gibi yani beklentimi karsilayan bir kac bligtan biri dedim. Instagram uzerinden de sintraninseyirdefteri olarak takibe aldim. Demem o ki once sayfa duzeniniz gorsellik acisindan sade ama etkili tasariminiza ve de ihtiyaca bore bir cebap verecek iceriginiz ile benim icin gizel bir rehber olduniz. Cok teswkkurlee

  Reply
  • Yol Kure

   Bu güzel yorumunuz ve düşünceleriniz bizi çok mutlu etti çok teşekkür ederiz :)

   Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This