Bilbao Yeme İçme ve Pintxo Rehberi

 

San Sebastian gezi rehberi ve Bilbao gezi rehberi yazılarımızda her şeyden üstte tuttuğumuz Pintxo konusunu bir kez daha açıyoruz. Şu gerçeği söylemek gerekir ki Bilbao’da tattığımız Pintxolar bizi San Sebastian’dakiler kadar uçurmadı ama yine de Bask Ülkesi dışındaki yerlere kıyasla fazlasıyla güzeldi.

Bir de Michelin yıldızlı restoran bolluğu konusu var. San Sebastian’ın bu konuda ne kadar üst düzeyde olduğunu biliyoruz. Bilbao’da çok geride kalmıyor ve toplam 5 adet 1 Michelin yıldız sahibi restorana ev sahipliği yapıyor.

Zortziko, Nerua, Etxanobe, Andra Mari, Azurmendi, Boroa, Etxebarri, Solana, Zaldiaran. Michelin Bilbao Guide listesinde yer alan restoranlar. Buralarda özel menü fiyatları 40 – 155 Euro arasında değişiyor. (www.viamichelin.co.uk)

En ünlü restoranı ise Guggenheim Müzesi’nde, şef Martin Berasategui’nin maharetlerini sunduğu Bistro Guggenheim muhteşem teras manzarasıyla misafirlerini ağırlıyor.

Michelin restoranları ile seviye atladık fakat hemen Pintxo konusuna geri gelirsek, arkadaşlar tekrar ediyoruz, duyan duymayana söylesin, Bask Ülkesinde ekmek üstünde sanat yapıyorlar ve o kadar da lezzetli yapıyorlar ki sürekli denemek ve yemek istiyorsunuz. Hani İtalya seyahatlerinde kilo almak kaçınılmaz sondur denilir ya aynısı bu bölge için de geçerli. Yine bir Bask gezisi ve yine mide fesatları derken çok güzel yerler keşfettik. Eğer bir gün yolunuz bu güzel şehre düşerse mutlaka önerilerimize kulak verin diyerek önce bilmeyenler için Pintxo’yu açıklayalım.

 

Pintxo Nedir?

Pintxo, tapas olarak bildiğimiz İspanyol yiyeceğinin kürdanlı haline denir. Bir dilim taze ekmeğin üzerine eklenen deniz ürünleri, sebze, peynir çeşitleri ve et ürünleridir. Soğuk veya sıcak olarak iki farklı şekilde servis edilir. Yüzlerce çeşidi ve yapılma şekli vardır.

Genellikle ekmeğin üzerine peynir, jambon ve ançuez konulur. Seçenekler çok, ihtimaller fazla. En iyisi mi sizi aşağıdaki listemiz ile baş başa bırakalım. Görseller de çok şey anlatacaktır. Sizin için gezip tozduğumuz yetmezmiş gibi bir de gurmelik yaparak 9 adet paylaşmaya layık Pintxo bar bulduk.

 

Bilbao’da gidilmesi gereken Pintxo Bar Listesi

Bar turumuza başlarsak, Plaza Nueva’da girdiğimiz Pintxo barlar arasında en güzeli ”Victor Montes” isimli olandı.

Adres: Plaza Nueva, 8

Victor Monters TripAdvisor

 

Gure Toki

Plaza Nueva’daki bir diğer güzel mekan ise; 2016 yılının en güzel Pintxo bar’ı seçilen Gure Toki’dir. Bask geleneğini en modern mutfak teknikleriyle geliştirmiş ve eskiden kopmayarak ilerleyen mekan olarak geçiyor. Deniz ürünleri ile kendinizden geçebilir ve yukarıdaki gibi bir yengeçe merhaba diyebilirsiniz.

Adres: Plaza Nueva 12

Gure Toki TripAdvisor

 

Gatz Pintxos Bar

Gittiğimiz en iyilerinden biriydi ve gayet güzeldi. Denediklerimizin tamamından keyif aldık.

Adres: Santa Maria, 10

Gatz TripAdvisor

 

İrrintzi Pintxos Bar

En iyisi değildi ama fena da değildi. Deniz ve et ürünleri olarak bir çok çeşitte pintxo mevcut. Size göre tatlar bulacağınıza inanıyoruz.

Adres: Santa Maria Kalea,8

Irrintzi TripAdvisor

 

Café Iruña

Burası baya baya İslami mimari anlayışıyla dekore edilen bir cafe olup 1903 yılından beri göz dolduran mekan, kahvaltı için doğru tercih olacaktır. 20. yüzyılda Hemingway, Unamuno gibi entelektüellerin buluşma yeri olan kafenin şu anki hali turist kalabalığı olsa da gidip 1 kahvesi içilir.

Adres: Colón de Larreategui 13

Cafe Iruna TripAdvisor

 

La Viña del Ensanche

Şarkıcılar, oyuncular, yazarlar, kısaca Bilbao’nun ünlülerinin tercih ettiği mekanı sizinle paylaşıyoruz. Şaraplarıyla bilinen bir mekan.

Adres: Calle Diputación 10

La Vina del Ensanche TripAdvisor

El Huevo Frito

Buranın olayı yumurtasında saklı. Bar, futbolcuların tercih ettiği bir diğer ünlü mekan. Bilbao’nun en meşhur barı.

Adres: Maestro García Rivero 1

El Huevo Frito TripAdvisor

Taberna Sarkue

Yine Old Town’da yer alan bir bardayoz. Özellikle jambonları ve pastırmalarıyla ünlü ve kendi peynirlerini yapıyorlar. Bu iki tipteki pintxolarını denemelisiniz.

Adres: Dendarikale, 9

Taberna Sarkue TripAdvisor

 

Berton Bukai

Burada bakış açısı biraz farklı, sanıyoruz ki aç insanlar tarafından işletiliyor olmalı ki fotoğrafta da göreceğiniz üzere ekmeğe kat çıkmışlar.

Adres: Jardines Kalea, 11

Berton Bukai TripAdvisor

Eğer denediyseniz yorumlarınızı rica ederiz. Afiyet olsun!

Pin It on Pinterest

Share This