Barcelona Yeme İçme Rehberi

Barcelona yeme içme rehberi yazımıza, Madrid yeme içme rehberi yazımızdan alıntı yaparak başlayacağız ve sonrasında ise Barcelona’daki en iyi restoran önerilerimizi sıralayacağız. Bu şehirde geçirilen 2 yıllık tecrübeye dayanan önerilerimizle hem hesaplı restoran ile ayak üstü yemek yerlerini önereceğiz hem de şehrin en güzel restoranlarını listeleyeceğiz. Fakat öncesinde Madrid yazımızı okumayanalar için gelin sizlere bir kez daha İspanyol mutfağını tanıtalım.

İspanyol mutfağının bazı lezzetleriyle bize yakın bir mutfak olduğunu biliyor muydunuz? Eğer cevabınız hayırsa sizi biraz şaşırtalım. Örneğin İspanya’nın neresine giderseniz gidin en favori çorba domatesli olanıdır. Sabah kahvaltılarının baş tacı patatesli omlettir. Akşam yemeklerinin ilk tercihi deniz ürünleridir. Bunu hem tereyağında sarımsaklı karides veya marine edilmiş zeytinyağlı ahtapot olarak, hem de çeşit çeşit balık olarak düşünebilirsiniz. Akdeniz’e kıyısı olan iki ülke olmamızın verdiği benzerliklerle deniz ürünleri tüketimimizi açıklayabiliriz fakat domates çorbası ve patatesli omlete ne demeli. Ayrıca bizimle yarışamasa da İspanya Avrupa’da en fazla ekmek tüketilen 3. ülkedir ve Paella ismindeki pirinç bazlı yemeklerinden dolayı Avrupa’da pirinci bizden sonra en fazla tüketen ülkedir. İşkembe yediklerini ve işkembe ile çeşitli yemekler yaptıklarını söylesek örneklerimiz artık bizce yeterli olacaktır.

Küçük benzerliklerle başladık ki İspanya mutfağı için merakları tetikleyelim istedik. Et konusuna gelirsek İspanyolların dana veya kuzu eti ile pek fazla işi olmadığını söyleyebiliriz. Buna karşın domuzun kulaklarından tutun hemen her yeriyle çeşitli yemekleri büyük bir iştahla yapıyorlar ve bu konuda İtalya ile birlikte Avrupa’da öncü olduklarını düşünüyoruz. Et olayına ne kadar hakim olduklarını İspanya’daki Tapas Bar’ları gezdikçe anlıyorsunuz. Ayrıca İspanya domuz çiftliklerinde diğer ülkelere göre hayvanları kendi pislikleriyle beslemiyorlar ve bu da çıkan eti daha kaliteli hale getiriyor. (veganlar alınmasın her türlü bilgiyi vermek farzdır) Yani eğer domuz eti deneyeceğim diyorsanız bunu İspanya’dayken yapın. Tapas barları gezdikçe bu durumu anlayacaksınız dedik ya, olayın aslı şu ki; herkes sahip olduğu domuz etinin kalitesini göstermek için adeta bir sergi tadında domuzları tavandan aşağı sıra sıra sallandırıyor ki müşterilerine gösterisini yapabilsin. Bize göre pek hoş olmayan bir görüntü ama etçil kişiler için bir o kadar leziz bir duruş olabilir tabii.

Bu bilgilerin devamında dev bir hizmet yaparak İspanyol mutfağına ait belli başlı yiyeceklerin Türkçe açıklamalarını şöylece bırakıyoruz.

Gazpacho (Soğuk Domates Çorbası)

Tortilla de Patatas (Patatesli omlet)

Empanadas (İçinde peynirli, tunalı, ıspanaklı hamur işleri)

Pan con Tomate (Domatesli zeytinyağlı ekmek)

Paella con Marisco (Deniz ürünlü Pilav)

Bocadillos de Calamares (Ekmek arası Kalamar) Bocadillo ekmek arası sandviç anlamına gelir.

Gambas al ajillo (Tereyağında Karides)

Gambas a la plancha (Izgara Karides)

Pulpo de Gallega (Zeytinyağı ile marine edilerek haşlanmış ahtapot)

Tigres (Midye Dolma)

Rapi (Kalkan balığı)

Rodarillo (Alabalık)

Frito Mixto Pescado (Kızarmış karışık deniz ürünleri)

Tapas veya Pintxo (Ekmek üstüne konulan mezelik atıştırmalar) Bu çok hassas bir konudur ve bu konu ile ilgili ayrı bir yazımız vardır. Hail Gurmelik! Pintxo yazımız için şöyle buyurun

Croquettes (Kroket)

Patatas Bravas (Özel soslu elma dilim patates)

Los Callos (İşkembe)

Jamon Iberico ( Domuz jambonu)

Chorizo (Domuz pastırması)

Salchichon (Domuz sosisi)

Churros (İzmir Lokma)

Crema Catalana (Krem Karamel)

*Yukarıda sıraladığımız yemeklerden Katalunya bölgesine ait olanları: Frito Mixto Pescado, Churros, Patatas Bravas, Crema Catalana, Croquettes.

İspanya’da yeme içme kültürü diğer Avrupa ülkelerine göre biraz farklıdır ve restoranlar akşam saat 9 itibariyle dolmaya başlar ve özellikle Barcelona’da servis son derece yavaştır. Barcelona gezi rehberi yazımızda buradaki insanların ne kadar geniş olduklarını anlatmıştık. Ayrıca İspanya geneline yayılmış bir Tapas-Bar kültürü vardır ve bu o kadar aşmış bir durumdur ki İspanya, Avrupa’da açık ara en fazla bara sahip olan ülke, Barcelona’da bu konuda lider şehir konumundadır. Fakat bu ‘Bar’ olayından kastımız Türkiye’de alışık olduğumuz türden barlar değildir, burası önemli.

Gelelim içme konusuna. İspanya’nın en meşhur alkollü içkisi olan Sangria’yı hemen hemen her yerde içebilirsiniz. Meyveli bir şarap olan Sangria’yı size hazır olarak getiren yerde değil de ev yapımı olarak sunan yerde içmenizi tavsiye ederiz. Bir diğer meşhur İspanyol içkisi olan ve Bask bölgesine ait olan içki Patxaran’dır. Bu içkiyi çoğunlukla Bask restoranlarında bulabilirsiniz ve yoğun aromalı bir meyve likörüdür.

Salon içkileri ise Vermut’tur, çeşitli meyvelerle aromalandırarak menülerini Vermut konusunda epey iddialı ve özel yapan yerler bulunuyor. Bir diğer salon içkileri ise Cava’dır. Cava uluslar arası olarak meşhur ve tanınmış bir içki olup Katalunya bölgesine aittir. Tadı ve hali itibariyle biraz Şampanya biraz da Martini’yi andırır. İspanyolların en çok tükettiği bir diğer favori içkileri ise Rom ve Cola karışımıdır. Eğer Rom seviyorsanız yaşadınız diyelim. Bu arada ufak bir bilgi verelim; isminde ‘Cerveceria’ gördüğünüz yerler Birasıyla özel olan restoran anlamına gelir.

İçme konusu bu kadar. Kendimizi yeterince alkolik gösterdiysek yiyecek konusuna geri dönerek Barcelona özeline bakalım. Bu şehir 15 adet Michelin yıldızlı restorana ev sahipliği yaparken bir yandan yüzlerce hesaplı ve kaliteli restoranı bulunduruyor. Michelin yıldızlı olanları hesaplı ve kaliteli sınıfına değil de pahalı ve kaliteli sınıfına sokmamızda sakınca yoktur umarım. Barcelona füzyon mutfağı ve moleküler gastronomi olarak aşırı gelişmiş bir şehirdir ve Dünya’nın en pahalı, en özel restoranları Barcelona ve çevresinde yer alır.

Neyse şu an bu yazıyı yazarken Euro kurunun 5.50 olduğunu hatırlamakta fayda var o yüzden biz moleküler gastronomiyi ve Michelin yıldızlı restoranları usulca bir kenara bırakıp konumuza dönersek yukarıda saydığımız yiyeceklerin hepsini Barcelona restoranlarında bulabileceğinizi söyleyelim. Fakat bu noktada önemli olan istediğiniz yemeği doğru yerde yemeye dikkat etmek.

*Sözgelimi Paella veya deniz ürünleri yemek istiyorsanız bunu La Rambla üzerinde yer alan turist avcısı restoranlarda veya Gotik mahallesinde dondurulmuş malzemeyle yapılan mekanlarda değil de Barceloneta’da bulunan restoranlarda yapmalısınız, uyarıldınız.

*Paella sipariş ederken %80 ihtimalle düşündüğünüzden fazla bir porsiyon geleceğini söyleyelim. Bu yüzden sipariş öncesi garsona sormanızı öneririz.

*Eğer Tapas denemek istiyorsanız bunu bir Bask restoranında yapmak zorundasınız aksi taktirde İspanya’ya gittim diye kimseye boşuna laf anlatmayın. Diyeceksiniz ki Tapas mekanının Bask restoranı olduğunu nasıl anlarız? ÖSS vari ipucunu veriyoruz; adında ‘x’ harfi olan restoranlar Bask restoranıdır

*En ucuza karın doyurmak için Barcelona’da bir çok bocadillo dükkanı vardır ve 7-24 açık olurlar. Bocadillo ekmek arası sandviç anlamına gelir ve ortalama 3 ile 5 euro arasında değişen bu sandviçler yeterince doyurucudur.

O halde gelelim restoranlara, 2 yıl bu şehirde yaşamış olmanın verdiği fırsat ile sizlere hem kaliteli hem de hesaplı restoranlardan geniş bir liste yaparak 2 tane de kahvaltı mekanı ekledik. Buyursunlar!

 

Cera 23

Veee işte burası orası! Raval’de bulunan Cera 23 Barcelona’nın bizce en en en güzel ve özel restoranlarından bir tanesi. Öncelikle mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekiyor çünkü masa sayısı epey sınırlı bir restoran. Bir de havalandırma konusunda biraz yetersizler, yemek sonu üst baş biraz kokuyor fakat yemekleri ef-sa-ne! Menülerinde ana yemek olarak 10’a yakın seçenek var ve en son buraya 4 kişi olarak gittiğimizde her şeyi deneme mantığında olduğumuz için 4 farklı tabak sipariş etmiştik ve hepsi mükemmeldi.  Bu mutluluk ile menülerindeki 4 farklı tatlı seçeneğinden de 3’ünü sipariş ettik ve sonuç yine kusursuzdu. Mükemmel mutfağı ile adeta Barcelona’yı tekrar ziyaret etme sebebi olan Cera 23’e mutlaka ama mutlaka uğramanızı tavsiye ederiz.

Ana yemeklerin ücreti ortalama 15 Euro

Konum için tıklayın

Cera 23 TripAdvisor

 

Restoran Pla

Katalan mutfağını merak ediyorsanız Gotik mahallesinde yer alan Pla’da otantik Katalan lezzetlerini deneyebilirsiniz. Hem eski tarifler hem de yeni tarifler olacak şekilde bir çok seçeneği menüsünde bulabilirsiniz. Hem güzel ve sakin bir atmosferi var hem de mutfağında kullanılan malzemeler organik ve sebzelerin tazesi kullanılıyor. En azından dışarıya reklamlarını böyle yapıyorlar :)

Konum için tıklayın

Pla TripAdvisor

 

The Quatre Gats

Barcelona dediğimizde akıllara Picasso geldiğine göre Picasso’nun favori restoranına gidip orada takılmak kulağa nasıl geliyor? Size şöyle dieylim, mekandaki menüyü Picasso tasarlamış ve bu menü hala Picasso’nun tasarladığı şekliyle kullanılıyor. Gitmeden önce Rezervasyon yaptırmanız şart çünkü epey popüler bir restoran.

Konum için tıklayın

The Quatre Gats TripAdvisor

 

El Rey de la Gamba

Barcelona’da Paella yiyecekseniz bunu ya kalbur üstü restoranlarda yapacaksınız ya da Barceloneta’da yapacaksınız. El Rey de la Gamba’da Barceloneta’daki Passeig de Joan Borbo caddesi üzerinde yer alan balıkçı restoranlardan birisi ve fiyat-performans olarak bizce oradakilerin en iyisi. TripAdvisor puanı biraz düşük verilmiş olmasına bakmayın biz kefiliz. Bu arada Paella siparişi verirken 1 porsiyon sanıp aslında gelen tabağın 2 kişilik olacağını da belirtelim. O yüzden sipariş verirken biraz sakin olmakta fayda var. Biz hiçbir zaman buradan tabakları temizleyip kalktığımızı hatırlamıyoruz.

Konum için tıklayın

El Rey de la Gamba TripAdvisor

 

Tlaxcal Taqueria

Barcelona’ya gelmişken Meksika restoranına uğramadan ve Taco yemeden gitmek sizce yakışık alır mı? İşte size şehrin en iyi Taco ve Enchilladas yapan mekanını sunuyoruz. Tlaxcal’a mutlaka bir akşam uğrayın ve rezervasyonsuz gitmeyin. Rezervasyonu TripAdvisor üzerinden de yapabilirsiniz.

Akşam yemeği için fiyatlar ortalama 15 Euro civarında olacaktır.

Konum için tıklayın

Tlaxcal TripAdvisor

 

Restaurant 7 Portes

Geldik Barcelona’nın 19.YY’dan kalma en eski restoranlarından bir tanesi olan 7 Portes’e. Efenim burası aslında Vedat Milör veya Ayhan Sicimoğlu tadında bir mekan ve zamanında ikisinin de buraya uğramışlığı var o yüzden restoranın seviyesini siz anladınız. Eğer özel bir günü kutlamak için Barcelona’ya gittiyseniz burası o özel günün akşam yemeğini yiyeceğiniz yer olacaktır. Hem yerel Katalan lezzetlerini deneyebilir hem de Deniz ürünleri ve özellikle Paella deneyebilirsiniz.

Rezervasyonsuz gitmeyin, akşam yemeği için fiyatların ortalama 30 Euro civarında olacağını bilin.

Konum için tıklayın

7 Portes TripAdvisor

 

El Nacional

El Nacional, içerisinde 4 adet bar ve 4 adet restoran bulunduran ve çeşitliliği bakımından Barcelona’nın en önemli akşam mekanlarından bir tanesidir. Fiyatları biraz ortalamanın üstünde olduğu için çok önermesek de eğer yemek bizim için en önemli şeydir diyorsanız buradaki restoranlarda aradığınızın en kalitelisini bulacağınızı garanti ediyoruz. Passeig de Gracia üzerinde yer alan kolay konumu ile de bir tercih olacaktır. Akşam yemeği ortalama 35 Euro civarı olacaktır.

Konum için tıklayın

El Nacional TripAdvisor

 

Txapela

Tapas denemek istiyorsunuz farkındayız. Bunun için sizi ilk önce Txapela’ya havale ediyoruz. Menüsünde 100’e yakın çeşitte tapas bulunduran Txapela’da bir çok çeşidi görerek deneyebilirsiniz. Şöyle en güzelinden ve en gelenekselinden bir tapas bar olmasa da Tapas’a giriş dersi açısından bu mekana gitmenizi öneririz. Tapasların tanesi 1 Euro ile 2 Euro arasında değişiyor.

Konum için tıklayın

Txapela TripAdvisor

 

Tapa Tapa

Barcelona’da deniz ürünleri yemek istediğiniz zaman en çok gidilen ayak üstü restoranlarından bir tanesi olan Tapa Tapa’nın şehrin çeşitli yerlerinde şubeleri bulunuyor. Fiyatları ortalama seviyede olan Tapa Tapa’da seafood paella, kalamar ve çerezlik minik balık atıştırmalarını denemenizi tavsiye ederiz.

Akşam yemeği için fiyat ortalaması 15-20 Euro

Konum için tıklayın

Tapa Tapa TripAdvisor

 

Bacoa Burger

Eğer hamburger seviyorsanız işte karşınızda şehrin en iyi hamburgercisi! Bacoa Burger ilk olarak 2010 yılında El Born’da açıldığında hamburger çeşitleriyle farkını ortaya koymuştu. Zaman içerisinde lezzetini bütün şehre ispatlayarak toplamda 5 adet şubeye ulaştı.

Hamburgerleri hem aşırı yağlı değil hem de içeriğini istediğiniz şekilde oluşturabilme imkanınız var. Menüsünde de pek çok güzel çeşit mevcut olduğu için oradan da size uyacak bir seçenek mutlaka bulabilirsiniz. Hamburgerlerinin dana eti olduğunu da hatırlatalım.

Hamburger ücreti ortalama 10 Euro.

Bacoa TripAdvisor

 

Red Ant

Eğer diyorsanız ki ben öyle ayak üstü noodle yiyemem o yüzden Walk to Wok’a gitmem. O zaman buyurun sizi Red Ant restaurant’a alalım. Burası şehirdeki en iyi noodle’ı yapan yerlerden bir tanesidir.

Fiyatları ortalama 8 Euro

Konum için tıklayın

Red Ant TripAdvisor

 

Mosquito Restaurant

Barcelona’da bir çok Uzak Doğu restoranı da bulunuyor. Mosquito ise bunların arasında iyilerden biri olarak yer alıyor. Mantıcı bir milletiz. Dumpling’i de severiz. Mosquito’da bu konuda yeterince iddialı ve Biralarını da kendileri yapıyorlar. Çok aç olmasanız dahi ev yapımı biralarını minik dumpling atıştırmasıyla denemenizi tavsiye ederiz.

Konum için tıklayın

Mosquito TripAdvisor

 

Bütçe Dostları 

La Xampanyeria

Bir hesaplı karın doyurma yeri daha öneriyoruz. Xampanyeria aslında şehrin en popüler lokal barlarından birisi fakat bu bilinirliğe rağmen fiyatları son derece uygun. Buranın geleneği, hamburger ve yanına bir bardak Cava. Bu ikisini birden aldığınızda toplam 5 Euro ödüyorsunuz ve bingo! Full doyuma ulaştınız.

Buradaki hamburgerler domuz eti ve dana eti karıştırılarak yapılıyor ve bununla ilgili bir probleminiz yoksa yiyeceğiniz en leziz karışık etli hamburgerin burada olduğunu iddia ediyoruz.

Rush hour zamanı gitmemenizi tavsiye ediyoruz çünkü küçük bir mekan ve genellikle insanlar dışarı taşıyor. Ayrıca kapanış saati de 20.00

Konum için tıklayın

La Xampanyeria TripAdvisor

 

La Pizza del Born

Born meydanındaki ayak üstü atıştırmacıları genelde pizzacılar oluşturuyor. Bu mekan da bunlardan bir tanesi ve bizce buraların en güzel pizzasını yapıyor. Hamuru biraz kalın olduğu için İtalyan usülünden biraz uzak fakat günlük kullandıkları taze malzemeleri ile ortaya çok lezzetli pizzalar çıkıyor ve fiyatları da son derece uygun. Pizzaları dilim olarak satıp genelde 10 farklı çeşidi hazır bulunduruyorlar ve 1 dilimi 1 Euro’ya alabiliyorsunuz. Hesaplı bir öğle arası atıştırması için kesinlikle bire bir! Mutlaka deneyin.

Konum için tıklayın

La Pizza del Born TripAdvisor

 

100 Montaditos Cerveceria

Burası Barcelona’nın en hesaplı yemek noktalarından birisidir. 100 montaditos ismi 100 sandviç manasına gelmektedir. Menüsünde 100 farklı şekilde mini sandviçler vardır ve aklınıza gelebilecek her türlü malzemeden sandviç yaparlar. Bizim en çok uğradığımız ve favori mekanlarımız arasında yer alan Montaditos’ta her bir sandviç için ortalama 1.25 Euro ödüyorsunuz ve insan olan genelde 4 sandviç ile doymayı başarıyor. Hem bira ve şarap hem de sandviçler ucuz ve lezzetli olduğu için yoğun şekilde tavsiye ediyoruz. Birden fazla şubesi olduğunu da hatırlatalım.

100 Montaditos TripAdvisor

 

Wok to Walk

Atıştırma önerilerimizde sınır yok! Öğrenciliğin geçtiği Barcelona’daki en iyi Street food önerilerini biz biliriz! Wok to Walk’ta bunlardan bir tanesi. Eğer noodle seviyorsanız buradan take away olarak Noodle alabilirsiniz. Şehrin çeşitli yerlerinde bulunuyor hem de fiyatlar epey uygun!

Wok to Walk TripAdvisor

 

Kahvaltı Mekanları

Federal Cafe

Kahvaltı seviyor musunuz? O halde şehrin iddialı kahvaltıcılarından bir tanesine sizi yönlendirelim. Gotik mahallesinin bittiği yerde Federal Cafe başlar! Bulunduğu mükemmel meydanı ile müthiş keyifli bir kahvaltı ortamı sunan Federal Cafe yumurta ve pancake konusunda başarılı bir mekan. Ispanak yatağında gelen poşe yumurtasıyla gönülleri fethederken pancake ile kaleyi içten ele geçiriyor. Bu şekilde ortalama bir kahvaltı menüsü için 15 Euro ödersiniz. Kesinlikle tavsiye ederiz.

Konum için tıklayın

Federal TripAdvisor

Brunch & Cake

Barcelona’nın yeni nesil kahvaltı mekanlarından Brunch&Cake son yılların en hip mekanlarından birisidir. Bir çok instagram fatihi ve ünlü kişi kahvaltı için burayı tercih eder ve kahvaltı değil de fotoğraf çekmeye mi geldik moduna girersiniz. Ee bu kadar meşhur olunca önermek adettendir diyerek burayı da listemize ekledik. Fiyatlarının ortalamanın biraz üzerinde olması sizi şaşırtmazsa buraya da en azından bir kahve için uğrayın deriz.

Konum için tıklayın

Brunch & Cake TripAdvisor

 

Yerken bizi hatırlayın!

Pin It on Pinterest

Share This