İngiliz The Telegraph’ın haberine göre Japonlar Avrupa’nın en güzel 30 köy ve kasabasını listeledi. JATA ismindeki kuruluşun tam ismi Japon Seyahat Acenteleri Birliği. Japon seyahat severlere yönelik yapılan bu araştırmada Türkiyeden’de Gölyazı yer alıyor. Bu araştırma ile birlikte sizi görsel bir şölen ve düş dünyasına taşıyoruz, işte karşınızda Avrupa’nın en güzel kasabaları :)

PS: Yukarıdaki görsel Gölyazı’dan.

1- Kilkenny (İrlanda)

Leinster eyaletindeki Nore Nehri kıyısında yer alan Kilkenny büyüklüğünden ötürü genellikle şehir olarak lanse edilse de burası bir kasaba. Gezilecek kültür mirası yerleri arasında Kilkenny Kalesi, Smithwick’s Experience Kilkenny, Jerpoint Abbey, St. Canice’s Cathedral & Round Tower , Black Abbey ve Woodstock House and Gardens ile orta çağ duvarları bulunuyor. Ayrıca Dünya’nın en büyük alkol üretici ve dağıtıcısı Diageo’nun bu kasaba’nın ismiyle ürettiği harika bir birası da var.

2- Berat (Arnavutluk)

Osum nehri kıyısında yer alan Berat’ın eski şehri 2008 yılından beri UNESCO Dünya kültür mirası listesinde yer almaktadır. Avrupanın en güzel kasabalarından biri olan Berat, Osmanlı döneminden kalan bir çok cami ve tekke bulunuyor. Bizans imparatorluğununsa orta çağdaki en uç noktasındaki yer olma özelliği taşıyor.

3- Civita di Bagnoregio (İtalya)

İtalya’nın Viterbo ilinde yer alan Civita di Bagnoregio’da, gezilecek yerler arasında San Donato Church ve Museo Geologico e delle Frane yer alıyor. 10 kalıcı nüfusuna rağmen sezonda 600.000 turist tarafından ziyaret edilip belli bir ziyaret sınırı konulan bölgede volkanik erozyon olması sebebiyle risk altında.

4- Procida (İtalya)Procida tek kelime ile büyüleyici. Adeta hayal dünyasındaki bir ada’nın gerçeğe dönüşmüş hali. Gökkuşağı evlerin birbirine karıştığı pastel renklerle dolu bir mimari ile adeta bir film setini andırıyor. The Port of Corricella, Terra Murata, Abbazia San Michele Arcangelo, Spiaggia del Pozzo Vecchio, Museo Casa di Graziella ve Chiaiolella gezilecek yerler arasında.

5-Conwy (Galler)

Avrupa’nın en güzel orta çağ kasabalarından birisi olan Conwy orta çağ duvarları ve kaleleriyle dikkat çekiyor. Plas Mawr, Conwy Castle, Conwy Town Walls ve Conwy Suspension Bridge gezilecek yerler arasında bulunuyor.

6-Lech (Avusturya)

Flexen Pass kar beyazdan temizlenene kadar kar’dan ayrılma şansı olmayan Lech, kusursuz ve izole bir kayak merkezi. Avusturya Alp’lerinde Arlberg bölgesinde yer alan Lech, Avrupa’nın en şık kasabalarından biri. Rahat ve geniş pistleri, şık otelleri ve gurme restoranları ile uzun yıllardır Avrupa sosyetesinin kayak tatili için ilk tercihi olarak biliniyor. Ski Arlberg, Skirunde Der Weiße Ring, Strolz Sport and Mode gezilecek yerler arasında bulunuyor.

7- Hindeloopen (Hollanda)

Yakınlardaki Ijselmeer iç denizinde yapılan buz pateni sayesinde adı duyulan Hindeloopen, Kuzey Hollanda’da bulunuyor. Batı Frizcesi, İngilizce, Danca ve Norveççe karışımı olan kendi diline sahip bir kasabada gezilecek yerler arasında First Frisian Icescating Museum, Museum Hindeloopen, Grote Kerk van Hindeloopen ve Kitesurfschool Freeriderz bulunuyor.

8- Lefkara (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)

Danteli ile meşhur olan Lefkara’daki efsaneye göre burayı 1481 yılında Leonardo Da Vinci ziyaret ederek Milano’daki Duomo’nun mihrabı için dantel kumaş satın almış. Köyde bulunan, biri hristiyanlığın başlangıç dönemine öteki ise Bizans dönemine ait iki kilisenin varlığı ise tarihinin çok eskilere dayanıyor. Burada dantel ve nakış el sanatları UNESCO tarafından koruma altında olup Lefkara İşi denilen ve bütün dünyada bilinen nakış, köyün kendisinden daha ünlü durumda.

9- Rovinj (Hırvatistan)

Küçük bir balıkçı kasabası olan Rovinj, Venedikliler döneminde pastel tonlarla inşa edilen evlerden oluşan ve arabadan arındırılmış bir yer. Denize sıfır evlerin ortasında yer alan kilisesi ile de epey meşhur. Ayrıca yerel yiyecekler de çok lezzetli olup İtalyan etkisi mutfakta da görülmekte.

10- Soglio (İsviçre)

Avusturya’lı ressam Giovanni Segantini’nin tanımına göre Soglio cennete giden bir kapı! Alplerin yükseklerinde, 1090 metrede kurulmuş etrafı dağlarla çevrili bir köy olan Soglio’da evler granit gri taşlardan yapılmış. Köyün merkezinde yer alan 1630 yılında yapılmış Salis Sarayı ise İsviçre’nin en eski kültür miraslarından bir tanesi.

11- Visby (İsveç)

Gotland adasında yer alan Visby, İskandinavlar için popüler bir tatil noktası. UNESCO kültür mirasında olan köy, İskandinavya’daki en iyi korunmuş orta çağ köyü olarak düşünülüyor. Ringmuren adı verilen surları ile meşhur.

12- Setenil de las Bodegas (İspanya)

İspanya’nın Endülüs bölgesinde yer alan Cadiz iline bağlı ilçelerden biri olan bu kasaba kocaman bir kayalığın altında yer alıyor. Rio Trejo nehrinin aşındırması sonucu oluştuktan bir süre sonra yerleşim yeri haline gelmiş. Bu doğal enstantene sonucu ortaya çıkan yapıda buraya ev inşa etmek mümkün değil. Tek yapılan, ön cepheyi oluşturduktan sonra kaya içinde yaşamak. Bunun avantajı ise evlerin her iklime uyum sağlaması. Burası aynı zamanda chorizo sosisi ile de biliniyor.

13- Piran (Slovenya)

Adriyatik kıyısındaki Venedik tipi mimarisi ve zarif meydanlarıyla, kiliseleri, labirent sokakları, ve denize sıfır elegant balık restoranlarıyla adeta bir açık hava müzesi. Piran, Slovenya’nın en önemli turistik merkezlerinden bir tanesi olma özelliği taşıyor.

14- Vikolinec (Slovakya)

UNESCO kültür mirası listesinde yer alan Vikolinec, el değmemiş güzellikteki 45 adet kütük eviyle geleneksel bir Avrupa köyü. En azından UNESCO burayı bu cümle ile tarif ediyor.

15- Marianske Lazne (Çek Cumhuriyeti)

Doğu Avrupa’nın en popüler kaplıca merkezi olan Marianske Lazne’da 1918 yılında Atatürk’de tedavi olmak için bulunmuştur. Bir çok ünlü isim, sanatçı, yazar, politikacı ve aristokrat kesiminden kişilerin sıkça tercih ettiği bir yer olmuştur. Buradaki Manastır doktoru Josef Nehr, 19. yüzyıl başlarında, yöredeki kaynak sularının romatizma ve çeşitli sindirim hastalıklarına iyi geldiğini kanıtlayınca keşişler kaplıcayı parasal yönden desteklemeye başladılar ve bu şekilde popüler haline gelen bir nokta oldu.

16- Quedlinburg (Almanya)

Quedlinburg minnoş kasabalardan ve bize Almanya’yı neden sevmeliyiz dedirten cinste güzel. Buranın tarihi 9. YY’a kadar gidiyor. UNESCO kültür mirası listesinde yer alan kasabanın en önemli özelliği katman katman olan sokaklarda son 5 yüzyıla ait hiç bozulmamış yapıların olması. Burada İkinci Dünya Savaşı’nda birçok Nazinin bulunduğu, hatta şehrin kalesi ve kilisesinin zamanında Nazilerin toplanma yeri olarak kullanılmış olmasına rağmen yine de savaş tahribatına uğramamış.

17- Bernkastel Kues (Almanya)

Burası bağlı olduğu eyaletçe ”sağlık merkezi” olarak tanımlanıyor. Fakat işin içinde bir paradoks var. Aynı zamanda burası enfes şaraplarıyla bilinen ve şarabın kalbi olarak nitelendirilen bölgede yer alıyor. Buna ek olarak 17 YY.’dan kalma evleri ve orta çağ marketiyle de popüler.

18- Gölyazı (Türkiye)

Tarihi Antik Roma’ya dayanan Gölyazı, Uluabat gölünde yer alan bir kaç ada’dan en büyüğü. Gölyazı, Bursa’da yer alıyor. Roma döneminden kalanları evlerin taşlarında görebiliyoruz. Eski Apollon krallığının merkezi olarak biliniyor.

19- Reine (Norveç)

Lofoten adalarının kıyısında yer alan Reine, Norveç’in kalbi olarak seçilmiş ve bu isimle tanımlanıyor. Masmavi körfez, çiçeklerle bezenmiş kırları, uçurumları, şiddetleri tepeleri ve ipeksi Arktik ışıklarıyla masalsı bir güzellik sunuyor. Burası en son 1970 yılında Norveç’in en güzel köyü seçilmiş.

20- Sopron (Macaristan)

Sopron, Neusiedl Gölü / Fertö gölü yakınlarındaki Avusturya sınırında yer alan küçük bir kasaba. Macaristan’da diş turizmi çok fazladır. Diş tedavisi konusunda ucuz imkanlar sunan ve epey ilerde olan ülkede, Sopron’da 300’den fazla diş kliniği ile ön sırada.

21- Koprivştitsa (Bulgaristan)

Türk boyunduruğuna karşın 1876 yılında başlatılan ayaklanmanın merkezi olan kasabada, halk müziği festivalleri ve folklör ile ünlü.

22- Porvoo (Finlandiya)

Finlandiya’daki en eski ikinci kasaba olan Porvoo, Finlandiya güney körfezinin kıyısında ve Helsinki’den 50 km uzakta yer alıyor. 14.YY’dan kalma bu kasaba tahta evleriyle biliniyor. Nehir kıyısındaki ahşap depo yapıları UNESCO dünya mirası için önerildi. Yangında hasar gören Porvoo katedrali ise görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

23- Saint Cirq Lapopie (Fransa)

River nehrinin 300 metre yüksekliğindeki bir uçurumun üstünde yer alan bu kasabada 13 adet orta çağ’dan kalma ev var. Gezilecek yerler arasında Chemin de Halage, Bourg Médiéval de Saint-Cirq Lapopie, Eglise de Saint Cirq Lapopie ve Le Musee Du Vin yer alıyor.

24-Riquewihr (Fransa)

Schoenenberg tepelerinde kurulmuş bir Fransız köyü. Burası şarap bağları ve muhteşem el değmemiş yarı ahşap evleri ve mimarisi ile meşhur.

25- Sint Martens Latem (Belçika)

Pastoral görüntüsü nedeniyle Permeke ve Gustave de Smet gibi bir çok ressama ev sahipliği yapmış küçük kasaba.

26- Zalipie (Polonya)

Burası Krakow’a 68 km uzaklıkta bulunuyor. Burada evlerin dış ve iç duvarları boyanıyor. 19. YY’ın sonlarında doğru başlayan bu gelenek, 2. Dünya Savaşının zayiatını kapatmak için ortaya çıkmıştı. Burada ise kadınlar arasında oldukça yaygın ve 1948’den beri bununla ilgili yarışma düzenleniyor.

27- Monsanto (Portekiz)

Burada da kayaların altına inşa edilen ev yapısı var. Dev kayaların altında bir çok ev inşa edilmiş. Bu evlerin tarihi 16. YY’a kadar geliyor.

28- Ohrid (Makedonya)

Bulunduğu köy ile aynı ismi taşıyan göl kenarında kulunmuş Ohrid, UNESCO’nun hem kültür hem de doğa mirası listesinde aynı anda bulunan tek yer olma özelliği taşıyor.

29- Kotor (Karadağ)

Kotor güzelliği ile ilgili yazımızı için lütfen buraya tıklayınız..

30- Gura Humorului (Romanya)

Romanya’nın kuzeyinde rengarenk evlerle dolu bir köy.

Pin It on Pinterest

Share This