Almanya Çalışma Vizesi Mavi Kart (EU Blue Card)

Yurt dışında yaşamak ile ilgili hazırladığımız yazımızda Türkiye’den ayrılıp Avrupa’ya gitmenin nedenleri ve sonuçları üzerinde durmuştuk. Şimdilerde bu yolların en zoru olan, yani çalışma izni ile gitmeyi başarmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İstanbul şubemiz zorlu bir vize sürecinin  ardından artık Mavi Kart ile Almanya’da yaşıyor.

Yazıya başlamadan önce bilmenizi isterim ki verdiğim bilgiler tamamen tecrübeyle sabit olup benim CV durumuma göre gelişen hadiselerdir. Biliyorsunuz ki vize değerlendirmelerinde kişiden kişiye farklılık gösterecek çokça neden var, bu yüzden söylediklerimi kesin bilgi olarak almayın. Bu adama da böyle davranmışlar diyerekten örnek teşkil etmesi adına aklınızın bir köşesinde olsun. Bu süreçte bir çok problemle karşılaştığım için, ne-nasıl yapılmalıdır sorusuna güzel cevaplar verebileceğime inanıyorum.

Almanya çalışma vizesi sürecinde olan veya bu yola gireceklere bir nebze ışık tutabilme ümidiyle,

Almanya Mavi Kart nedir, Kimler başvurabilir?

Almanya’da çalışma izni olarak 2 seçenek vardır. Bunlardan birisi klasik çalışma vizesi diğeri ise mavi karttır. Öncelikle Almanya’da çalışma izni alabilmek için bazı şartlara sahip olmak gerekir. Hiç bir ülke elini kolunu sallayarak gelen 3. ülke vatandaşına çalışma izni vermeye niyetli değildir. Kafama esti hadi Almanya veya başka bir ülkeye gideyim de orada iş arayayım gibi bir mantık olmadığı için bunu bilmenizde fayda var.

Çalışma iznine başvurabilmek için sizi isteyen bir Alman firması olmalıdır. Bu firma sizin özelliklerinize sahip başka bir kişiyi bulamayacağını ortaya koymalıdır. Yani özel olmalısınız. Şirket sizi işe almazsa batacak ve siz o şirketin son şansısınız gibi bir şey yok tabii ki o kadar da abartmıyorum ama farklı bir yanınızın olması gerekir. Bu farklılık genellikle Türkçe bilgisi olur. İş teklifinizi aldıktan sonra ise süreç sizin için başlar.

Normal çalışma iznine başvururken sizi bir şirketin istemesi ve sizin o pozisyonun kriterlerini doldurmanız yeterliyken Mavi kartta ekstra kriterler vardır. Mavi Kart, Avrupa’daki kalifiye iş gücünü arttırmak amacıyla düzenlenmiş bir sistemdir. Hal böyle olunca Almanya’ya kalifiye olduğunuzu ispat etmek gerekecektir.

Mavi kart’a AB dışında yaşayan, alanında profesyonel olmuş ve en az 3-5 sene iş tecrübesine sahip kişiler başvurabiliyor. İş tecrübe süresi için aslında belirli bir süre yok fakat bir iş için profesyoneli olduğunuzu kanıtlamak için belli bir süre çalışmış olma durumunuza bakacaklardır. Kalifiye olma durumunu ise bir maaş sınırı getirerek ayırıyorlar. Buna göre yıllık brüt maaşınız minimum 50.800 Euro olması gerekiyor.

Eğer direkt olarak Almanya’nın ihtiyaç duyduğu mesleklerden birinde uzmansanız; örneğin, Fen bilimi, matematik, mühendislik, doktorluk ve bilgisayar uzmanı gibi aranan mesleklerde, yıllık brüt maaşın en az 39.624 Euro tutarında olması gerekmektedir.

Bu maaş rakamları 2017 bilgisidir. Her sene güncelleniyormuş.

Buna ek olarak 4 yıllık bir üniversiteyi tamamlamış olmanız gerekmektedir. Bu üniversite Almanya dışındıysa Almanya’dan denkliği olması gerekmektedir. Ayrıca Almanca bilmenize gerek yoktur ama vize görüşmeme dayanarak söyleyebilirim ki Almanca bilgisine sahip olmanın illa ki gizli bir avantajı oluyordur.

Evliyseniz, mavi kartınızı aldıktan sonra eşiniz de başvurup oturma ve çalışma izni alabiliyor.

Almanya Mavi Kart başvurusu nasıl yapılıyor?

Mavi kart başvurusu için iDATA üzerinden randevu alıyorsunuz. Bilgiler için buraya buyurun.

Randevuyu aldıktan sonra ”ulusal vize” görüşmesini direkt konsoloslukta yaparak başvuruda bulunuyorsunuz. Aracı kurum sadece randevu için devrede yer alıyor.

İstanbul için konsolosluk adresi:

Almanya Federal Cumhuriyeti Başkonsolosluğu
İnönü Caddesi 10,
34437 Gümüşsuyu – İstanbul

 

Almanya Mavi Kart başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

Mavi kart için gerekli evrakların tam listesine ulaşabileceğiniz link için buraya tıklayabilirsiniz.

Kısaca bahsetmek gerekirse;

Bütün evrakların asıllarıyla birlikte 2’şer fotokopisini götürmeniz gerekmektedir.

Maaşınızın ve işe başlama tarihinizin belirtildiği, iş yeri adresi, çalışma koşulları vb. bilgilerin açıkça belirtildiği İş sözleşmesi; maaş minimum limit olan brüt 50.800 Euro üstünde olmalıdır.

Tamamladığınız üniversitenin Almanya denklik belgesi

CV – özgeçmiş

Pasaport fotokopisi ( ilk 2 sayfayı verin yeter )

2 adet fotoğraf (biometrik)

Başvuru sahibi dilekçesi

Eski işverenlerden bilgi talep yazısı

Sağlık sigortası (Sağlık sigortanız Almanya’ya gireceğiniz günden işe başlayacağınız güne kadarki geçen zamanı kapsamalıdır ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.)

Faydalı linklerimizi aşağıda paylaşıyorum.

Ulusal vize başvuru formu için buraya tıklayın.

Üniversite denkliğiniz için buradan denklik bilgisi alabilirsiniz.

Üniversite bölüm denkliği için buraya tıklayın.

Sayfalar Almancadır, lisanı bilmiyorsanız google translate candır.

Denklik için üniversite arama sonucunda okulunuzun yanında H+ yazıyorsa denkliğiniz var demektir. Konsolosluk sizden hem üniversiteniz hem de okuduğunuz bölüm için denklik isteyebilir. Bölüm denkliği kısmı biraz sıkıntılı. Benim lisanstaki üniversitem ile yüksek lisanstaki üniversitem H+ olarak gözüktüğü için ikisinin de evrağını konsolosluğa iletmiştim fakat okuduğum bölümler bu listede olmamasına rağmen problem çıkmadı. Bana tabii ki de bölüm denkliğimi sordular. Ben de onlara bölüm denklik bilgisine ulaşamadığımı söyleyince benden bu durumla alakalı dilekçe yazmamı istediler. Bu şekilde, bir problem olmadan bu aşamayı geçmiş oldum.

Mavi Kart görüşme esnasında sorulabilen sorular?

Görüşme esnasında duruma göre sizi sıkıştıracak sorular sorabilirler. Genelde sordukları sorular; bu işi nereden buldunuz? İnternetten ise hangi siteden buldunuz? Neden bu işi yapmak istiyorsunuz? Mesleki tecrübeleriniz ve eğitiminiz bu işi karşılıyor mu? Neye göre karşıladığını düşünüyorsunuz? vb. gibi neden neden neden gidiyorsun gitmesen daha iyi olur aslında biliyor musun! şeklinde sorularla karşılaşacaksınız, hazırlıklı olun.

Vize görüşmesi ise çok uzun sürmüyor. 15 dakika gibi düşünebilirsiniz. Görüşmede temel olarak anlamaya çalıştıkları şey, bu kişi bu pozisyon için ne kadar yeterli ve bunu nasıl belgelemiş. Benim ilk başvuruda reddedilmemin sebebi de buydu. Pozisyon için uygun olduğumu yeterince ispatlayamamıştım fakat 2.de daha hazırdım ve onlara istedikleri sertifikaları sıra sıra verdim.

Mavi Kart başvuru ücreti ne kadar?

Vize başvuru ücreti 80 Euro olup UPS kargo ücreti ise 20 TL’dir. Parayı euro olarak ve tam götürmeyi unutmayın. Bir de Almanya’ya gidince vizeyi oturma kartına çevirmek için 100 Euro ödüyorsunuz.

Almanya Mavi Kart ile Almanya Çalışma vizesinin farkları nelerdir?

Mavi kart ile nitelikli iş gücünün ülkeye kazandırılması hedeflendiği için bu kartı alanlar  beraberinde bazı avantajlara sahip oluyor. Bunların başında, süresiz oturma hakkı elde etme yolunun daha kolay olmasını söyleyebilirim. Mavi Kart ile 21 ay boyunca nitelikli bir işte çalışıp en az B1 seviyesinde Almanca bilgisini belgelerseniz ve bir yandan da emeklilik sigortanız ödeniyorsa süresiz oturma iznine başvuru hakkınız doğuyor. Eğer Almanca öğrenemedik çok zormuş abi 30 yıldır buradayım ama hala konuşamıyorumculardansanız (umarım değilsinizdir) o zaman 33 ay sonunda süresiz oturma iznine başvuru hakkınız doğuyor.

Klasik çalışma vizesi neticesinde elde edilen imkanlar bu seviyede değil. Mavi kart ile bir çok hedefe daha kolay ulaşıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla normal çalışma izninde kalıcı oturum hakkına başvuru için 8 yıl geçmesi gerekiyor.

Almanya Mavi Kart’ın bağlılık durumu nedir?

Çalıştığınız şirkete bağlıdır. Vizenizi aldığınız zaman üzerinde şirketinizin ismi yazılı olur. Eğer iş değiştirmek isterseniz yabancılar bürosunun bunu onaylaması gerekir ve değiştireceğiniz yeni işteki maaşınız, ayrıldığınız işinizdeki maaşınızdan düşük olmamalıdır. Mavi kartın en büyük bağlılığının bu olduğunu söyleyebilirim.

Almanya Mavi Kart geçerlilik süresi nedir?

Mavi kart’ın geçerlilik süresi sizin iş kontratınıza bağlıdır. Kontrat süreniz 4 yılın altındaysa bu süre kadar kart hakkına sahip olursunuz. Fakat kontratınız süresiz ise 4 yıllık kart alırsınız. Zira mavi kart en fazla 4 yıllık olarak düzenlenmektedir. Devamında ise yenilenme mümkün diye biliyorum. Kaldı ki 4 yıl dolana kadar bu kartı süresiz oturma iznine çevirmek sizin elinizde.

İstatistiklere göre Almanya’da son 5 yıldır verilen mavi kartların %90’ı kalıcı oturma iznine çevrilmiş. Şanslar epey yüksek gözüküyor.

 

Mavi Kart ne kadar sürede çıkıyor?

Bunun tamamen şans olduğunu düşünüyorum. Belli bir süre bence yok. Ben ilk reddedildiğimde 2 hafta sonra cevap gelmişti. 2. başvurumda ise cevap 10 gün sonunda pozitif olarak çıkmıştı. Bildiğim kadarıyla sözleşmede yazan işe başlangıç tarihini dikkate almaya çalışıyorlar.

Mavi Kart başvurum reddedildi, tekrar başvurabilir miyim?

Kesinlikle yapabilirsiniz. Ben yaptım ve 2. başvurumda vizem onaylandı. Eğer bu işi çok istiyorsanız Konsolosluk görevlilerine de bunu göstermeniz gerekecektir.

Mavi Kart ile seyahat koşulları

Mavi kart ile Avrupa Birliği içerisinde her 180 gün için 90 gün diğer ülkelerde geçirebiliyorsunuz. Almanya harici başka bir AB ülkesinde yaşamak için ise öncelikle 18 ay boyunca Almanya’da yaşamanız gerekiyor. Sonrasında ülke değiştirebiliyorsunuz.

Mavi kart sahibiyken 12 ay boyunca AB ülkeleri dışında kalabiliyorsunuz fakat bu durumun sakıncaları var. Bildiğim kadarıyla, AB dışında bulunduğunuz günleri süresiz oturma izin hakkını elde edeceğiniz 21 veya 33 ayın üzerine ekliyorlar.

 

Mavi Kartım çıktı, Almanya’ya geldim. Ee şimdi ne yapıyoruz?

Mavi kart çıktı, vizenizi aldınız. Aldığınız bu vize 90 gün süreli olacaktır ve Almanya’ya geldiğinizde bu vizeyi 3 ayın sonunda oturum kartına çevirmeniz gerekecektir.

Konsolosluk vizeyi onaylayınca her şey bitti sanıyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu işin 2.perdesi Almanya’ya adım atınca başlıyor. İnternette bulamadığım çok değerli bilgileri aşağıda paylaşıyorum, teşekkürleri bekliyorum.

Eğer 3 ayın sonunda oturum kartına çeviremezseniz vizeniz yanıyor ve Türkiye’den tekrar başvurmanız gerekiyor. İşin kötü tarafı ise bazı belediyelerde bu çevirme işlemi çok saçma randevu sistemleri üzerine kurulu ve sizi randevu alana kadar epey uğraştırıyorlar. Randevusuz da hiç bir şekilde işlem yaptırmıyorlar ve yetmezmiş gibi randevu alabilmenin imkansızlığının farkındalar ve bunu aleyhinize kullanıyorlar. Tahmin edersiniz ki ne olursa olsun yeni göçmenlere karşı oooo efenim hoooş geldiniizz şeklinde değiller. Bence bu durumdan hoşlanıyorlar. Benim bu konuda size tavsiyem; vizenizi alır almaz, hangi yabancılar ofisine gidecekseniz öğrenin ve hemen randevu alın.

Randevu alacağınız tarih olarak ise vizenizin bitimine 1 hafta kala olan bir tarih seçin çünkü her halükarda bu tarihi beklemeniz gerekiyor. Bunun nedeni ise görüşmeye giderken 3 aylık maaş bordrosu sunmanız gerekiyor. Buna ek olarak 2 adet fotoğraf, ikametgah ve 100 Euro ödüyorsunuz. Sonrasında ise sözleşme sürenize bağlı olarak o süre için oturum kartınız size takdim ediliyor.

Benim bu işlemler için uğraştığım yer olan Osnabrück şehrindeki yabancılar bürosu günde 30 dk. boyunca online randevu alma imkanı ve günde 2 saatlik telefonla randevu imkanı tanıyor. Dolayısıyla randevu almak imkansız hale geliyor. Umarım Almanya’daki diğer yerler böyle değildir.

Eğer siz de benim gibi Almanca bilmiyorsanız yabancılar büronuzu internette ararken şu anahtar kelimeleri kullanabilirsiniz. ” şehir ismi stadt auslanderbehörde ” sonrasında randevu için ise ‘termin’

Yine eğer benim gibi vizenizin bitimine 1 hafta kala randevu problemi yaşarsanız ve en erken randevuyu 6 ay sonrasına vermek isterlerse şirket avukatınızı yanınıza alıp öyle gidin. En etkili çözüm!

Daha Faydalı Linkler

Mavi kart ile ilgili bilgileri elimden geldiğince yorumlamaya çalıştım. Fakat mutlaka çeşitli sorular akıllara gelmiştir. Bu noktada resmi bir kaynak olarak sizinle aşağıdaki linki paylaşıyorum. Bir çok spesifik sorunun cevabını bulabilirsiniz. http://www.bamf.de/EN/Infothek/FragenAntworten/BlaueKarteEU/blaue-karte-eu-node.html

Bir de şöyle bir kaynak var, ne kadar resmi bilmiyorum ama domaini resmi duruyor. Kaldı ki ben de resmi değilim ya neyse: https://www.apply.eu/tr/Questions/

Almanya’da Vergiler

Almanya’da vergiler Türkiye’ye göre epey yüksek ödeniyor. Fakat bizdekinin aksine burada ödediğiniz verginin karşılığını alıyorsunuz. O yüzden içiniz rahat gönlünüz ferah olsun her şey sizler için. Bu bilgiyi verip içleri rahatlattıktan sonra vergi hesaplama linkini vermek istedim.

Aldığınız maaşın ne kadarı vergiye gidiyor hesaplamak isterseniz buyurun buradan yakın.

Maaşımızın ne kadarı elimize kalıyor hesap ettikten sonra bir de ne harcarız ona bakalım diyorsanız şöyle buyurun, Cost of Living çizelgesi için buraya tıklayın.

Çalışma vizesi almak neden zor?

Geldik zurnanın zort veya duruma göre zart dediği yere. Çalışma vizesi neden mi bu kadar zor, çünkü her devlet kendi vatandaşına istihdam yaratmak istiyor ve önceliği kendi vatandaşına tanıyor. Eğer kalifiye değilseniz bu duvarı yıkmak pek kolay olmuyor. Fakat istenen özelliklere sahipseniz ve bunu kanıtlayabiliyorsanız bu tip engelleri aşmanız ve %5’lik dilime girme ihtimaliniz daha yüksek oluyor.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

İyi şanslar!

144 Comments

 1. Fatih

  Merhabalar. Öncelikle değerli bilgiler için çok teşekkürler.
  Benim sorum ise,Almanya’ya gitmeden önce alınan 3 aylık vize ile işe başlanılıp bir kaç hafta sonrasında Almanya’da mavi kart başvurusu yapılması mümkün müdür?
  Yani mavi kartın kendisini beklemeden işw başlanılabilir mi?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  Reply
  • Yol Kure

   Merhabalar,
   Rica ederiz :) Mavi kartı almadan işe başlamanız teorik olarak mümkün değil. Turist vizesi ile girip başlamaktan bahsediyorsanız biraz illegal bir durum içinde şirketin sizi tolere etmesiyle işe başlayabilirsiniz. Almanya size iş aramanız için mavi kart vermez. İş sözleşmeniz varsa bu karta başvuru hakkınız olur.
   İyi şanslar dileriz :)

   Reply
 2. Özgün

  Merhabalar,
  Ben de aynı durumdayım, başvurumu normal seyahat sigortası ile yaptım. Benden “önceki hastalıklarımı” da kapsayacak bir sigorta istediler. Ve sigortacılara göre bu pek mümkün değil. Siz böyle bir problemle karşılaştınız mı? Normal seyahat sigortası çözdü mü durumunuzu?

  Reply
  • Yol Kure

   Selamlar,
   Burada istedikleri bulaşıcı bir hastalığınızın olup olmadığını öğrenmektir diye düşünüyorum. Bence, daha önce bulaşıcı ciddi bir hastalık geçirmediğinize dair bir belge gibi bir şey ayarlayabilirsiniz.
   İyi şanslar!

   Reply
   • Abdurrahman TOY

    Merhaba, buradaki okuyan arkadaşlara belirtmek isterim ki Türk vatandasi olan kişilerden Almanya’da oturum başvurusu sırasında maksimum alınabilecek bedel kişi başı 28.80 eurodur. 100 Euro istiyorlar ama vermeyebilirsiniz.

    Reply
 3. Cüneyt

  Doktorluk gibi denklik isteyen mesleklerde iş sözleşmesi olsa bile denklik başvurusu sonuçlanmadan çalışma vizesi alınamıyor. Bu durumda Mavi kart almak mümkün mü?

  Reply
  • Yol Kure

   Merhabalar,
   Doktorluk konusu bildiğim bir konu değil fakat denklik başvurusu approval olmadan mavi kart almanız pek gerçekçi durmaz.

   Reply
 4. Fatih

  Merhaba,

  Mavi Kart başvurusunu Türkiye’de yapıp gittikten sonra, oturum kartına çevirirken 3 aylık maaş bordrosu sunma koşulunu aşağıdaki linkteki bilgiler arasında bulamadım. Bu konuda emin misiniz sizden istediler mi? Almanya’ya gider gitmez bu kart için başvuru yapamıyor muyuz?

  http://www.muenchen.de/dienstleistungsfinder/muenchen/1080627/

  Bir de Termin alacağımız başvuru tipi “Blaue Karte EU für ausländische Staatsangehörige in München” ‘mi olacak? Aşağıdaki linkte bunu seçebileceğimiz bir alan yok. Oraya gidince yönlendirme mi oluyor bir şekilde nasıl tam olarak ne için geldiğimizi belirtiyoruz?

  https://www.muenchen.de/rathaus/Stadtverwaltung/Kreisverwaltungsreferat/Auslaenderwesen/Terminvereinbarung-.html

  Değerli bilgiler için çok teşekkürler.

  Reply
  • Yol Kure

   Merhabalar,

   Evet verdiğim bilgi doğrudur. 2017 Aralık ayında 3 aylık maaş bordrosu ile başvurumu yaptım. Eğer artık istemiyorlarsa onu bilemiyorum tabii ki. Termin için başvuru yapacağınız yer sizin ikametgahınızın olduğu bölgedeki belediyedir. Bu şekilde araştırabilirsiniz. İyi şanslar

   Reply
   • muko

    merhaba.2.basvurum mavi kart icin .ama hemen red geldi.sebebler.dil bilmiomusum.isi abim ayarladi demistim.yok gonul isiymis ihtiyaciniz yok diolar cv ta bide benim bolum enerji muhendisi boyle bir meslek yokmusmus almanyada ne yapmam gerek.isveren sirketede mahcupum.

    Reply
   • Turgut

    Mavi kartta yaş sınırı var mıdır ?

    Reply
 5. Yılmaz

  Merhaba ,

  mavi kart başvuru sürecinde yada normal çalışma başvuru sürecinde Pasaport’ alıyorlarmı yoksa noter tastikli belge mi geçerli oluyor ? sormamamım sebebi bu sürecte seyahatlerimin devam edecek olması ..
  teşekkür ederim

  Reply
  • Yol Kure

   Merhaba,

   Pasaportunuz sizde kalıyor dolayısıyla herhangi bir seyahat engeli olmuyor.

   Reply
 6. Yılmaz Dönmez

  Merhaba ,

  çalışma izni başvuru sürecinde ve Mavi kart sürecinde Pasaport’u alıyorlar mı yoksa noter tastik’li belge mi yeterli , sorma’mım sebebi bu süreçte yurt dışı seyahatlerimin devam edecek olması.. çok teşekkür ederim

  Reply
 7. cagla

  Merhaba,

  Bugün benim de başvurumun 12. günü. Henüz erken diye düşünüyorum ben de. Beklemedeyim halen. Ancak kafama takılan şey şu oldu. Başvurusu sırasında konsolosluk bana hiç bir soru sormadı. Herhangi bi soru bile. Eksik evrak olursa mail atıyoruz dedi bu kadar. Reddedildiğinizde, görüşmede size sorular sormuşlar mıydı?

  Ya da benimle benzer durumu yaşan başka biri var mı?

  Cevaplar için teşekkürler

  Reply
  • Yol Kure

   Merhaba,

   Soru sorulması gayet olağan bir durum ama sorulmamasını anlayamadım. Bana sormuşlardı hatta epey bi kurcalamışlardı o yüzden bu duruma pek bir şey diyemiyorum. İyi şanslar

   Reply
  • TheCatKati

   Merhaba Cagla,
   Basvuruna herhangi bir yanıt dondu mu? Ben de 29 Mayısta mavi kart için başvurmuştum. Herhangi bir geri dönüş olmadı.
   Teşekkürler

   Reply
 8. TheCatKati

  Merhaba,
  Mayıs ayı içerisinde yaptığı mavi kart başvurusuna yanıt alabilen var mı? Hangi tarihte başvurduğunu da belirtirse sevinirim. Teşekkürler

  Reply
  • Burcu

   Merhaba, ben 26 nisanda basvurdum, eksik evraklarimi 16 mayista tamamladim. Bugun esimi aile birlesimi vizesi icin cagirdilar ve onun vizesini su an icin onaylamadilar. Benim ve cocugumun (2 yasinda) vizesi olmus herhalde ki esime gecmis konu ama bizim pasaportlari da hala yollamadilar ve esim sordugunda net bir cevap vermemisler. Is kontrat baslangicim 1 temmuz , yetistirmeye calisacagiz gibi esnek bir cevap verilmis. Mavi kart kriterlerinin hepsini yerine getirdigim halde ve alman federal ajans is yerime mavi kart basvurusu yapacak dedigi halde bana normal calisma vizesi verilmis, bu sebeple de esim a1 seviyesinde almanca test sonucu getirmeden ona vizenizi onaylayamayiz demisler. Neler oluyor hic anlamis degiliz(!) Su an kendi belirledikleri kriterlere uygun ve eksiksiz evrak ile bile sonuc alamiyoruz.

   Reply
   • TheCatKati

    Merhaba,
    Çok üzüldüm. Umarım sorun çözülür. İtiraz etme hakkınız yok mu acaba mavi kart için? Ben ve eşim birlikte başvurmuştuk. (ben mavi kart, eşim de aile bileşimi) O esnada eşimden herhangi bir dil belgesi istemediler. Aynı durum bizim başımıza da gelebilir bu durumda. Bu arada benim de işe başlangıç tarihim 1 Temmuz görünüyordu.

    Reply
    • Barpek

     Ben 15 mayısta başvurmuştum. Almanyadan işyerim vasıtasıyla geçen hafta onay aldığımı öğrendim. Ama konsolosluk hala daha onaylamadı.

     Reply
     • Merve

      Merhaba,
      Benim de işyerim konsoloslukla iletişime geçmek istedi fakat telefon numarasına ulaşılmıyor (+903124555100) ve iletişim formu üzerinden yazılan maile de cevap vermemişler. İşyeriniz tam olarak nereden öğrenmiş acaba, bilginiz varsa paylaşabilir misiniz? Teşekkürler.

    • Can

     Merhaba,

     Size herhangi bir dönüş oldu mu ? Ben Haziran ayı içinde başvurdum, bir ay dolacak neredeyse ama henüz bir sonuç alamadım.

     Reply
   • PIRIL UNUTKAN

    Merhaba,

    Durumunuz ne oldu merak ettim, yetişebildiniz mi kontrat başlangıcınıza? Eşinizin vizesi çıktı mı A1 mi bekliyor hala? Umarım çözülmüştür sorunlarınız – 3,5 yaşındaki kızım ve eşim ile birlikte biz de başvurduk ve sanırım sizinkine çok benzer bir süreçten geçiyoruz :/

    Reply
 9. sait

  Merhaba,
  Ben iki konuda biraz daha detay isteyecektim mümkünse.

  1-) Başvuru sahibi dilekçesi
  İçeriğinde neler olmalıdır. Belli bir şablon varmıdır?

  2-) Eski işverenlerden bilgi talep yazısı
  Bu başlıkta istenen referans mektubu mudur? değilse olması gereken nedir?

  Teşekkür ederim,

  Reply
  • TheCatKati

   Merhaba,
   29 Mayısta başvurmuştum. Bana da herhangi bir dönüş halen yapılmadı. Dönüş alır almaz mutlaka paylaşacağım. Beklemek gerçekten çok zor.

   Reply
   • Yol Kure

    En sancılı dönemdir gerçekten. İyi şanslar dilerim

    Reply
   • dnz

    Selamlar, size hala dönüş gelmedi mi acaba, geldiyse ne zaman aldınız?

    Reply
    • TheCatKati

     Merhaba,
     Hayir herhangi bir geri donus olmadi. Cevap aldigimda mutlaka buradan yazacagim. Bekleyen arkadaslar icin referans olabilecegi icin.

     Reply
  • sait

   Kimsenin bu konuda fikri yok mudur?

   Reply
   • TheCatKati

    Merhaba,
    Yardımcı olmak isterim ancak soruyu anlayamadım.Mavi kart basvurusunda eski işyerinden belge istenmedi benden. Dilekçe derken de sadece basvuru formu doldurdum ayrı bir dilekçe istenmedi

    Reply
    • sait

     Dönüş yaptığınız için teşekkür ederim. Mavi kart için gerekli belgeler arasında yok burada yazdığı için sormak istedim. “Eski işverenlerden bilgi talep yazısı” gerekli midir? Sizden istenmediğine göre gerekli değildir.
     Herhangi bir yorumu olan varsa yazabilir mi?
     Herkese kolay gelsin.

     Reply
     • Yol Kure

      Merhaba, bu belge benden özel olarak istenmişti fakat bu kişinin profiline göre değişiklik gösterecektir diye düşünüyorum.

     • Merve

      Merhaba,
      12 Haziran’da Ankara’dan yaptığım başvuruda böyle bir belge talep edilmedi. Yalnızca başvuru formu ve formun son sayfası olan dilekçe alındı.
      Başvurum henüz sonuçlanmadı bu arada.

 10. Ruhi

  Merhaba,
  12 Haziran’da Ankara’dan eşimle birlikte yaptığımız başvuru henüz sonuçlanmadı.
  Bilgi amaçlı yazmak istedim.
  Dilerim hepimiz bir an önce vizemizi alıp gideriz.
  Sevgiler

  Reply
 11. Engin

  Merhaba,

  oncelikle yararli bilgiler icin cok tesekkurler. Turkiye merkezli, bir cok ulkede Turizm uzerine is yapan bir firmada 5 yildir calisiyorum. Firma beni daha once 3 yil Rusya’ da gorevlendirdi, devaminda 2 yil Turkiye’ de calistim. Son olarak Almanya’ da nispeten daha kucuk bir firmayi satin aldilar ve orada gorevlendirmek istiyorlar. Sirketimiz kendi ozkaynaklari ile yazilmis bir yazilim kullaniyor, ben de bu yazilimin farkli ulkelerdeki ihtiyaclara gore kurgulanmasi ve entegre edilmesi uzerine calisiyorum. Sorun su, yazilim veya bilgisayar muhendisligi degil, Isletme mezunuyum. Zaten kod yazmiyorum, farkli departmanlarin ihtiyaclari dogrultusunda yazilim ekiplerine gerekli olan modulleri raporluyorum. Akabinde de test ve urun ortamina gecislerinde sorunsuz olmasini sagliyorum. Yani yazilim uzmaniyim, bir nevi arada kopru durumundayim. Normal calisma izni mi yoksa Mavi Karta mi basvurmaliyim, karar veremiyoruz. Yazilim ile ilgili destekleyebilecek bir egitim-sertifika vs sahip degilim. Ancak tum departmanlarin ( finans, satis, fiyatlandirma, rezervasyon) isleyislerini ve ihtiyaclarini anlayarak uygun bir modul yazilmasi konusunda uzmanlastim. Maas kriterlerinde 52000+ kriterlerine uygunum. Sizce ne sekilde yol almaliyiz?

  Pesinen tesekkurler,

  Reply
  • Kaan Mert

   Merhaba, Buraya Ben bugün mavi kart vizemi alan biri olarak yazıyorum :) ( başvurunun 15. gününde geldi, istanbul bu konuda biraz daha hızlı sanırım)
   Mavi kartın çalışma vizesine göre avantajları çok fazla, özellikle evli iseniz eşinize de aynı anda mavi kart çıkıyor, 21 ay sonra süresiz oturum alabiliyorsunuz. Bence kesinlikle mavi karta başvurun Şirketinizden burada anlattıklarını açıklayan ( uzun süre bu firmada çeşitli ülkelerede çeşitli pozisyonlarda çalıştığınızı, yazılımı oluşturmada görev aldığınızı ve bunu almanyada entegre etmek ve kullanmak için gittiğiniz vb…) açıklayıcı bir yazı alınız. Ve bununla başvuru yapın Universite mezunu olduğunuz için bence sorun olmaz. Kolay gelsin.

   Reply
   • Engin

    Merhaba,

    Oncelikle tebrik ederim. :)

    Yorulariniz icin tesekkurler, Mavi Kart basvurusunu degerlendiriyoruz.

    Kolayliklar,

    Reply
  • TheCatKati

   Merhaba Engin;
   Tamamen kisisel yorumum dolayisiyla hatali ise simdiden ozur dilerim.
   Bildigim kadariyla mavi kart kriterlerini sagliyorsan mavi karta basvurmalisin, zaten mavi kart yerine calisma vizesi vermeyi dusunurlerse onlar o sekilde donerler( son tahlilde her ikisi de ulusal vize ( d) tipi).
   Bu arada ben 29 mayista basvurdum hala bekliyorum. Herhangi bir donus olmadi.
   Hepimize kolay gelsin

   Reply
   • Engin

    Merhaba,

    Rica ederim, sonucta herkesin bildigi kadarini paylastigi bir platform, ozre hic gerek yok. :)

    Basvuruyu hangi Konsolosluktan yaptiniz acaba?

    Hizli ve olumlu yanit almanizi dilerim.

    Saygilar,

    Reply
    • TheCatKati

     Ben Istanbuldan yaptım başvurumu. Yalnız eşimile birlikte (onun için de aile birleşimi için) yaptık.
     Ben başvrduktan sonra başka bir arkadaşım için aracı firma önce kendisinin başvurmasını, mavi kartı aldıktan sonra eşinin aile birleşimi için başvurmasını tavsiye etti. Ne kadar etkilidir bilemiyorum ama böyle bir durum var. Herkesin bilgisi olsun diye paylaşmak istedim.

     Reply
     • TheCatKati

      Merhaba,
      Sabah ups den mesaj geldi. Pasaportum ellerine ulasmis. Henuz karari gormedim. Bekleyen arkadaslara referans olmasi icin paylasmak istedim.
      Basvuru 29.05.2018
      Ups mesaj 06.08.2018
      herkesin olumlu ve cok gecikmeden yanit almasini dilerim.

     • Sema

      Merhaba,

      Ben de ailemle 3 Aralıkta başvurdum. 1 hafta sonrasında iş tanımı ve yüksek lisansım tezli mi soruldu. 1 gün sonra tezli olduğunu ve iş tanımını ulaştırdım. 17 Aralıkta halen cevap alamadım. Acaba 2,5 ay sürmesinin nedenini öğrenebildiniz mi? Firmaya mı ulaşamamışlar? Ya da İstanbul’dan mı yoksa Almanya’dan mı başvuru yaptınız? Arada hiç bilgi alabildiniz mi?

 12. Can

  Merhabalar,

  Son dönemde başvurusu sonuçlanan var mı ? 13 Haziran’da İstanbul’dan yapmış olduğumuz başvuruya henüz yanıt alabilmiş değiliz. Umarım herkes sorunsuz bir şekilde vizesini alır.

  Selamlar.

  Reply
 13. Pırıl

  Herkese merhabalar,

  Ben de ailem ile birlikte 25 Temmuz’da başvuru yaptım, Almanyada şirketimin görevlendirdiği ajans Blaue Karte için her koşulu sağlıyorsun demişti ve o şekilde yönlendirmişti ama konsoloslukta başvurumu normal çalışma iznine çevirdiler sanırım. (matematik mühendisiyim ve 10 yıllık analitik pazarlama deneyimim var – okuduğum şeyle yaptığım işin 100% uyumlu olmadığını düşündü oradaki hanım) . 2 hafta içinde Blaue Karte mi normal izin mi haber vereceklerini söylediler ama eşimden A1 belgesi de istediklerine göre Blaue Karte şansımızın kalmadığını düşünüyorum. Gelişmeleri buradan ben de sizlere aktarırım – merak ettiğim şey, buradan normal çalışma izni için gitsek bile 3 ay sonra Almanyada bunu mavi karta çevirebilir miyiz acaba? Bilgisi olan var mı bu konuda?

  Reply
  • Can

   Merhabalar,

   Bu konuda açıkçası net bir bilgim yok ama burada mavi kart için verilen ulusal vizenin üzerinde “Blaue Karte EU” yazdığını biliyorum. Belki bu orada bağlayıcı olabilir. Bunu öğrenmenin en net yolu ya işvereninize/ajansınıza sormak ya da gideceğiniz şehrin Welcome Center kurumuyla irtibata geçmek bence. Bir de yazınızda şirketimin görevlendirdiği ajans demişsiniz, ek bir bilgi olarak paylaşmış olayım. İş sözleşmesini bir ajans, işçi kiralama firması vb. ile imzalıyorsanız ve onlar sizi çalışacağınız kuruma kiralıyorsa, yıllık brüt maaşınız 52.000 € altında kalması durumunda (ihtiyaç duyulan meslek grubunda olsanız dahi) direkt olarak ret cevabı alıyorsunuz.

   Reply
   • EBUBEKİR DOĞAN

    Selamlar acaba mavi kart süreniz bitince 33 ayda sınırsız oturma hakkı alıyorsunuz ve kartınız iptal mi oluyor mesela 4yıl bitince ab ülkelerini falan gezebiliyor musunız bilgi verebilir misiniz

    Reply
  • Merve

   Merhaba,
   BAMF’ın websitesindeki FAQ kısmında yazana göre çevirebiliyor olmalısınız.

   Is it possible to change to an EU Blue Card from another residence title?
   As a matter of principle, it is possible to change from another residence title to the EU Blue Card. As soon as the conditions for the EU Blue Card are met, this constitutes a legal entitlement.

   Kaynak: http://www.bamf.de/EN/Infothek/FragenAntworten/BlaueKarteEU/blaue-karte-eu-node.html

   Reply
   • Pırıl

    çok teşekkürler! en azından bu biraz rahatlattı beni..

    Reply
   • Deniz

    Merhaba Hüseyin Bey,
    Vize sürecınız kac hafta sürdu?
    Teşekkürler

    Reply
  • Koray

   Pırıl Hanım merhaba. Bir konuda yardımınızı istiyecektim. Ben Matematik Bölüm mezunuyum ve bu Mavi kart meselesini araştırıyorum. Hangi tür işler bakmam lazım Almanya için nerelerde çalışabilirim yada okuduğum bölüm orada kabul görürmü lütfen bana bu konularda yardımcı olabilirmisiniz? Teşekkürler.

   Reply
   • Pırıl

    Merhaba
    Yeni gördüm mesajınızı. çok bilgim yok benim de ama yazılım ve analistlik tarzı işleri bulmak daha kolay oluyor sanırım. keşke daha fazla yardımcı olabilseydim.

    Reply
 14. Merve

  Tekrar Merhabalar,

  12 Haziran’da Ankara elçilikten Blue Card başvurusu yaptım ve hala sonuç bekliyorum. İnternette bulabildiğim kadarıyla Mayıs ve Haziran aylarında yapılan ve uzun süre bekleyen başka başvurular da var.

  İşyerim Almanya’daki Yabancılar Dairesi benzeri yerlere ulaşmaya çalıştı fakat bilgi edinemedik.

  Birbirimizin durumundan haberdar olabileceğimiz bir forum veya benzer mecralar biliyorsanız lütfen paylaşabilir misiniz?

  Süreçle ilgili bilgisi olan veya bu süreçte güncel bilgi alıp-vermek isteyenlerle iletişime geçmeyi çok isterim. Twitter adresim: @HMerveB

  Bekleyen herkese kolaylıklar, vizesini alıp işlerine başlayanlara başarılar dilerim.

  Merve

  Reply
  • Selim

   Merhaba bulamadim sayfanızı bilgi almak isterim sizden

   Reply
 15. TheCatKati

  Merhaba,
  Benim vizem sonuçlandı. Diğer arkadaşlara referans olması için paylaşıyorum.
  Başvuru: 29 Mayıs (mavi kart+aile birleşimi)
  Eksik evrak: 6 Haziran (bana ait vukuatlı nufüs cüzdan örneği. idata listesinde yoktu, başvuru esnasında da istenmemişti. Sadece aile birleşimi için eşimden istenmişti ilk başvuruda)
  Eksik evrak: 20 Temmuz (Yeniden seyahat sigortası. Cünkü başvuru esnasında verdiklerimizin süresi doldu)
  Sonuç: 3 Ağustos (kargoya verilmiş. İş adresimi verdiğim için dün teslim aldım) Her ikimize de 6 aylık vermişler.

  Bekleyen tüm arkadaşlara kolay gelsin diyorum. Gerçekten çok zor bir süreç.

  Reply
  • Gokce

   Merhaba,

   Bende aile ile birlikte mavi kart başvurusunda bulunacaktım ama gördüğüm kadarıyla aile birleşimi ile olan başvurular çok uzun sürüyor. Acaba ben önden başvurup mavi kartı alsam ailem sonra başvursa saçma bir hareket mi olur?

   Reply
   • TheCatKati

    Merhaba,
    Hic sacma olmaz. Hatta dogru hareket bu sekilde basvurmak.

    Reply
  • Sema

   Merhaba,

   Ben de 3 Aralıkta başvurdum, 2-2,5 hafta demişlerdi, arada iş tanımı ve yüksek lisans tezli mi istendi teslim ettim ama dönüş olmadı. Neden bu kadar uzun sürdüğüne dair size hiç bilgi verdiler mi? Ya da bir öngörünüz var mı? İlk belgeleri verirken bir süre söylemişler miydi?
   Firmanız ile hiç iletişime geçmişler mi?

   Reply
 16. Pırıl

  Merhaba,

  Ben de haber vermek istiyorum, bizim vizemiz 8 günde çıktı – görüşme sırasında Mavi Kart olmayacak dedikleri için arada Almanyadaki şirketimden yaptığım işin okuduğum bölümle alakalı olduğuna dair bir mektup aldım ve bunu vize bölümüne email olarak ilettim. 2 gün sonra pasaportlar elime ulaştı – dolayısıyla mektubun konsolosluğun kararında bir rol oynadığını düşünüyorum.

  Bekleyen herkes gönlünü ferah tutsun, eninde sonunda bir şekilde çıkıyor ama sanırım her konuda olduğu gibi bunun için de biraz zorlamak işe yarıyor.

  Saygılarımla

  Reply
 17. Mert

  Merhaba,

  Bugün benim de pasaportum elime ulaştı, 6 aylık verilmiş.

  Başvuruyu 13 Haziran’da eşimle birlikte yapmıştım. 30 Temmuz’da güncel seyahat sigortası istendi ve 8 Ağustos itibariyle de vizemi almış oldum.

  Gerçekten beklemesi çok zor oldu. Herkese kolaylıklar diliyorum.

  Selamlar

  Reply
 18. Ozan

  Merhabalar,

  1 Ağustos’ta başvurdum, 9’unda(bugün) elime ulaştı. Evraklar tamdı, görüşmede bir tek şu an çalıştığım işyerimin adını sordular. Herkese bu süreçte başarılar dilerim.

  Reply
 19. adsahin

  Merhaba. Is sözleşmesinin ıslak imzalı orjinal hali olması zorunlu mu? Yoksa renkli taranmış hali e-maille bize ulaşsa bu haliyle de başvurumuz kabul olur mu?

  Reply
  • Hüseyin Yigit

   Renkli taranmış hali yeterlidir. Sadece kendi imzalamanız gereken yere imza atılan şehir olarak Almanya’daki gideceğiniz yerine adını yazmayın. Almanya’daki firma yetkilisi (örneğin) Hamburg, 01.08.2018 diye imzalamış ise, siz de (yine örneğin) İstanbul, 01.08.2018 olarak imzalayın.

   Reply
 20. Ali

  Herkese merhaba, kimya sektöründe ortalama 11-12 yıllık bir tecrübeye sahip masterini yapmış bir kimyagerim. Almanya dan aldığım teklif bir inşaat şirketinden. hem şirkette planlama ve koordinasyon için(ki bu kimyagerin iş tanımına uymuyor) hem de proje bazında anlaşmamız var. Projenin konusu kimya ile alakalı ama neticede proje sonunda başarı da olmayabilir. Mavi kart için n
  asıl bir tavsiyeniz olur. Maaş konusuna gelince brutte 54000 Euro’luk bir sözleşme olacak.

  Reply
  • gurcan celik

   Ali bey is anlasması yaptıgınız Alman firmadan bir acıklama yazısı,gorev tanımı isteyebilirler.yada istemeseler de siz bir tane hazırlatın isterseniz.

   Reply
  • Saban acar

   Merhaba
   Benimde benzer bir durumum var. İşlemleriniz nasıl sonuçlandı merak ettim. Bilgi vermenizi rica ederim. Şimdiden teşekkürler.
   sabanacar@hotmal.com

   Reply
 21. gurcan celik

  iyi gunler.ben 4 yıl once bu prosedurleri tamamladım.bu arada yabancılar dairesine gide gele bayagı bir bilgim olustu.yukarıda anlatılanlar gibi ilk adım turkiyedeki konsoloslukislri.aslında Tr de ok fazla birsey yapmıyorlar.Kararı alıp bunu konsolosluga bildiren Almanya oluyor.Kararı ilk asamada hızlandıran yada yavaslatan iki unsur var.Birincisi is anlasması yaptıgınız almanyadaki sirketin duzgun bir firma olması,yani istihdam yaratıyor mu? vergilerini zamanında oduyor mu? vb.ikincisi de universite diplomanızın denkligi.genelde bu denkligi sistem uzerinden kontrol ediyorlar.ama son zamanlarda en garanti cozum https://www.kmk.org/kmk/information-in-english.html dan denklik onayı istemeniz.Buraya universite diplomanızın ve transcriptinizin almanca cevirisini gondermeniz lazım.ceviri noterden olmayabilir.ama uzerinde aslı gibidir gibi bir muhur aranıyor.size zabservice@kmk.org adresinden donus yapılıyor.sonrasında adresinize de orjinalleri geliyor.Bu belgeyi ve is anlasmanızı konsolosluga verdiginiz taktirde blaukart oturum vizenizi almanız cok kolay oluyor.Son zamanlarda zorluk anlamında bir de ingilizce ya da almanca biliyormusunuz diye sordukları oluyor ve bunu belgelemenizi istiyorlar.vizenizi alıp almanyaya geldiginizde ise yabancılar dairesi sureci baslıyor.burada da size bakacak memurun bilgisi ve ruh hali cok etkili bence.mesela kucuk bir yerlesim yerindeyseniz kimse ingilizce bilmiyor ve cok onemli bilgileri size hızlıca almanca anlatıyorlar.eger mumkun ise firma avukatı ile gidin derim.Bu hem ciddiyet katıyor hem de birseyleri gozden kacırmamıs oluyorsunuz.basvuracak arkadaslara basarılar

  Reply
 22. Engin

  Merhaba,

  29.08′ de İzmir’ den mavi kart için başvuruda bulundum. Az önce kargo firmasından Pasaport’ umun bugün verildiği bilgisi geldi.

  Olumlu-olumsuz iki gün içerisinde başvurunun sonuçlanması bana biraz garip geldi. Ben biraz daha olumsuza yordum çünkü konsolosluğun Almanya’ daki bazı makamlarla standard yaptığı bazı yazışmalar var bildiğim kadarıyla. Bu şekilde hızlı sonuçlanan bir durum bilen var mı arkadaşlar?
  Biraz gerildim açıkçası, umarım olumsuz değildir.
  Herkese bol şans dilerim.

  Reply
 23. Fatih

  Merhabalar,

  13 Haziran’daki başvurumun ardından, 4 Temmuz’da eksik belge (Ayrıntılı Iş Tanımı) teslim ettim. Devam eden süreçte zaman zaman arayarak ve mail ile durumu sorguladım, ancak işleminiz sürmektedir biraz daha beklemelisiniz cevabından başka bir yanıt alamadım. Kontaratıma göre 1 Ağustos’da işe başlamalıydım. Işverenim iki kere mail yazarak işlemin hızlandırılmasını talep etti. Bugün itibariyle 12 hafta (3 ay) geçmiş durumda ve hala vizem çıkmadı. Böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? Bunun nedeni ne olabilir?

  Şimdiden teşekkürler.

  Reply
  • Merve

   Merhaba Fatih Bey,

   Ben de 12 Haziran’dan beri bekliyorum. 2 hafta önce pazartesi seyahat sigortası istendi, ondan beri de 2 kez aradım hala beklemem söyleniyor.

   Gelişmeleri paylaşabilirseniz çok sevinirim.

   Reply
   • Ahmet

    Merhaba. Bu sürecin uzaması durumu için iki durum ön görüyorum. Ne kadar erken başvurulursa bulunsun işlemler iş sözleşmesi başlangıç tarihine göre ilerletiliyor diye düşünüyorum. Buna göre iş sözleşmenizin başlangıç zamanı -1, -2 hafta gibi düşünebilirsiniz.

    İkinci olarak, bu değerlendirme başvuran ve Almanya’da ki firma için iki ayrı bölümde değerlendiriliyor diye biliyorum. Şayet başvurduğunuz firma daha önceden MAVİ KART ile bir alım gerçekleşmediyse dosyası olmayabilir ve bu dosyanın açılması, prosedürlerin oluşturulması gibi uzun sürebilir.

    Güncel olarak gelişmeleri paylaşabilirseniz çok sevinirim.
    Teşekkürler.

    Reply
   • Fatih

    Merhabalar Merve Hanım,

    geçen hafta Pazartesi günü işverenim yabancılar ofisinin başvurumu onayladığını bildirdi. Fakat henüz konsoloslukta bir gelişme olmadı.

    Bol şanslar dilerim.

    Reply
 24. Yaguna

  Merhaba,
  biz de eşimle ulusal vize görüşmesi randevumuzu 16/8 de yaptık ve şartları sağlayacağımız için mavi kart için aday olduğumuzu ilettik ve istenen tüm evrakları eksiksiz teslim ettik. Bize hiç soru sorulmadı sadece evraklarımızın tam olup olmamasına odaklanmıştı memur.Görüşmemiz türkçeydi. Memur 6 hafta içinde geri bildirim alabilirsiniz diyerekten bizi gönderdi. Sonrasında beklemeye koyulduk… 31/8 de UPS bilgisi geldi ve ertesi gün pasaportlar adrese gelmişti. ikimizin vizesi de 6 aylık verilmiş, benimki üzerinde mavi kart ve şirketimin ismi de yazıyor. eşiminkinde açıklama bölümünde ise ailebirleşimi yazıyor. Şimdilerde Almanya’ya gitme planları yapıyoruz ki oradaki evrakları tamamlamaya çalışacağız…Hazırlık ve başvuru sürecimizde bilgilendirmelerden çokça faydalandığımız yolküre.com ve diğer tüm yorum veren buradaki herkese çok teşekkür ediyoruz. Bu yola koyulmuş olan herkese başarılar diliyoruz. Sevgilerimizle

  Reply
 25. Merve

  Tekrar Merhabalar,

  Oncelikle rehber niteligindeki yaziniz icin tekrar tesekkur ederim, hem basvuru hem de bekleme ve ayni surecteki diger arkadaslarla haberlesme acisindan oldukca faydalandigim bir sayfa oldu.

  Benim durumum bazi yanlis anlasilmalar ve gecikmeler sebebiyle farkli gelisti. Bu surecte ogrendigim bazi seyleri yazmak ve basvuracak arkadaslarin bu tur olumsuzluklar yasamalarini onlemek icin bazi konulari yazmak istedim:

  – Eger oturum disinda baska bir vizeyle Almanya’daysaniz asla Almanya’dan basvurmayin. Calisma izniniz onaylansa bile vize basimi icin Turkiye’ye gitmeniz isteniyor ve tum sureci Turkiye’de daha uzun ve cetrefilli olarak yasiyorsunuz.
  – Eger bir oturum vizesiyle -ogrencilik gibi- Almanya’daysaniz ve Blue Card basvurunuz esnasinda vizenizin suresi biterse “Duldung” adi verilen “askida olma” statusune dusuyorsunuz ve bu statudeki kisilere Blue Card verilmiyor, basvurunuz reddediliyor. (Bkz. Blue Card yonetmeligi). Ustelik, Almanya’da kalis sureniz vize surenizi astigi icin Turkiye’de konsoloslukta zor sorulara maruz kaliyorsunuz.
  – Bu surecte ise baslama tarihiniz gecerse -mumkunse- sirketinizden guncel tarihli yeni bir sozlesme gondermesini talep edin. Veya sozlesmenin vize cikis tarihine gore guncellenecegini, teklifin gecerli oldugunu bildiren bir mektup yazmalarini isteyin. Benim sirketim bu mektubu yazmasina ragmen yabancilar dairesi sirketimi arayarak tekliflerinin gecerli oldugunu bir defa da sozlu olarak teyit etmesini istedi.
  – Esli/cocuklu basvurularda Blue Card vizesinin yaninda bir de aile birlesimi vizesi devreye girdigi icin sure uzayabiliyor. Kisa surede sonuclanan basvurular da var ama -benim gordugum kadariyla- sureci uzatan etkenlerden bir tanesi de aile birlesimi. Bu nedenle ailece basvuru yaparken bu durumu dikkate alabilirsiniz.
  – Surec uzadiginda haliyle saglik sigortaniz bitiyor ve sigortanizi yenilemeniz uzere konsolosluktan araniyorsunuz. Bu aranmanin ardindan hemen vizem gelecek diye heyecanlanmayin cunku yogunluklarina bagli olarak bu da 2-3 hafta surebiliyor.
  – Ankara’daki konsolosluk: surecinizle ilgili bilgi almak uzere aradiginizda uzun bekleyislerin ardindan (benim rekorum 55 dakika) telefona cevap veriliyor fakat sansiniza gore telefonda bilgi vermelerinin yasak oldugunu soyleyip kapatabiliyorlar veya basvurunuzun gercekten hangi asamada oldugunu ogrenebiliyorsunuz. Bazen telefonda bilgi veremediklerini ama e-mail ile sormaniz halinde cevap yazacaklarini da soyleyebiliyorlar fakat benim gonderdigim 4 e-mailden hicbirine cevap vermediler. Denemekten korkmayin, tekrar arayin :)

  Bu yola giren herkese sabirlar ve basarilar dilerim.

  Munih’ten selamlar!

  Reply
 26. Funda

  Herkese yorumları için teşekkürler. Gerçekten her biri ayrı ayrı bilgilendirici. Benim de bir kaç sorum var hiç bir yerde bulamadigim cevapları umarım burda bulabilirim. Almanya’dan okuduğum bölüm ve yeteneklerime tam uygun olan bir iş buldum. Zaten 2. derece akrabalarımın çoğu da orada ve çok da yardımcılar. Fakat mavi kart için gerekli olan yıllık 52 bin euroluk maaşı iş veren firma sağlayamıyor. Çalışma izni ile gitsem mavi karta yine de çevirebilir mıyım acaba. Bu süreçte ailemin benimle gelmesi için ne yapmam gerekir. Şimdiden teşekkürler.

  Reply
 27. Bora Çelebi

  Merhabalar. Öncelikle değerli bilgilendirmeleriniz için çok teşekkür ederim.
  Benim öğrenmek istediğim konu şu;

  20 senedir Türkiyede ilaç sektöründe çeşitli firmalarda orta düzey yöneticilik yaptım. Yurtdışına başvurular yaptığım zaman takıldığım konu hep, çalışma izni ve Sponsor. Ben Almanya veya başka bir ülkeden Mavi kard başvurusu yapsam,onay çıktıktan sonra da Türkiyeden iş başvuruları yaparak ilerleme şansım var mıdır?
  Teşekkürler.

  Reply
 28. Cihan

  Merhaba,

  Ulusal vize için bir burada konsolosluğa gelen kontrat ile başvuru yaptığımızda karşı tarafta firmanın Almanya da yapması gereken bir işlem varmıdır? Teklif aldığım firma ilk kez Blue card ile birini alacağından dolayı çok konuya vakıf değil. Taban limitin üstünde bir brüt maaş ile gerekli kontratı tarafımı yolladılar ve bende vize için konsolosluktan randevu aldım.

  Teşekkürler

  Reply
  • Güneş

   Formda verdiğiniz iletişim bilgilerinden firmayla ya da temsilcisiyle iletişime geçiyorlar diye biliyorum.

   Reply
 29. Güneş

  Merhaba,

  16 Ekim’de başvurumu tamamladım, giriş tarihi olarak 1 Aralık yazmıştım. 5 Kasım’da akşam 6’da UPS’ten mesaj geldi ve bugün (6 Kasım’da) blue card yazılı vizemi aldım. Kimya mühendisiyim ve 13 yıldır IT sektöründe çalışıyorum, okulumun çalıştığım sektörden farklı olmasının olumsuz etkisi olabilir diye korkuyordum ama olmadı.

  Herkese bol şans ve kolaylıklar dilerim.

  Reply
  • Funda

   Merhabalar, biz de mavi kart için başvuru yapmayı düşünüyoruz. Yaklaşık altı aydır araştırma yapıyorum. Çoğu prosedürü öğrendim tecrübeleri takip ettim. Buradan giden arkadaşlara sormak istediğim konu ise; giderken maddi bir birikiminiz var mıydı? Türkiye’de borclariniz var mıydı? Yani kısacası maddi yönden neler yapmalıyız. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

   Reply
  • Nehir

   Merahaba Güneş bey. Bilgiler için teşekkürler.

   Ayrıca IT mezunumusunuz?

   Reply
  • Nehir

   Merhaba Güneş bey.

   Şu an IT olarak mı çalışıyorsunuz?

   Reply
  • Murat

   Merhaba. Bende kimya mühendisiyim ve mavi kart ile Almanya ya gitmeyi düşünüyorum. Bu sürecin nasıl işlediği ile daha ayrıntılı bilgi verebilir misinz

   Reply
   • Hakan Şimşek

    Merhaba.Murat bey bende kimya mühendisiyim,Almanya ya gidebildiniz mi? bu konuda nasıl bir yol izlediniz.mail adresim hakansimsek324@hotmail.com
    bilgi verirseniz çok sevinirim..

    Reply
 30. Mert

  Merhaba;

  Eşimle birlikte 19 Kasım’da başvuru yaptık ancak halen geri dönüş olmadı.
  Şimdi de Christmas ve yılbaşı eklendi ve Sanırım Ocak 6-7 civarından önce mantıklı bir açıklama beklemek zor görünüyor.

  Beklemek ve aksiyon alamamak insanı çok yoruyor.

  Reply
  • zafer

   Merhaba mert bey,biz de aynı şekilde ailece birlikte gidebilmek için yakın zamanda mavi kart için başvuracağız.Sizin sözleşmenizde yazan brut maaş ne kadar acaba?

   Reply
 31. Burcu

  Selam Arkadaslar,

  Calisma vizesi icin gereken evraklardan Tam Tekmilli Nufus Kayit Ornegi ni edevletten alsak oluyor mu yoksa nufus mudurlugunden mi almak gerekiyor?

  Reply
  • Expat

   Merhaba,
   Nufus mudurlugunden almaniz ve tercume etmeniz gerekiyor.

   Reply
  • Sema

   Merhaba,
   Nüfus müdürlüğünden almalısınız çünkü kaşeli imzalı olmalı hem de vize için istediğiniz belirttiğinizde bir belge daha ekleniyor.

   Reply
 32. Metint

  Merhaba ,

  Öncelikle herkese kolaylıklar dilerim, başvurumu 11 Aralıkta Istanbul’dan gerçekleştirdim Ailemle beraber başvuru da bulundum. Başvuru sırasında herhangi zorlayıcı soru sorulmadı oldukça pozitif geçti. Yaklaşık 7 yıldır İlaç Sektöründe çalışıyorum ve sözleşme imzaladığım iş mevcut tecrübem ile birebir örtüşüyor. Fakat lisansım çalıştığım alandan farklı ve Yüksek Lisansım Tezsiz olduğu için yaptığım iş ile birebir örtüşse de zannediyorum konsolosluk Tezsiz yüksek lisansları denk olarak saymıyor. Bugün aldığım mailde de zaten bu belirtilmiş bu doğrultuda başvurumun Blue Card olarak değerlendirilmeyip başka bir yasa çerçevesinde değerlendireleceği (zannediyorum normal çalışma vizesi) buna ek olarak aile birleşimi eşimden A1 Almanca sertifikası isteneceği belirtildi. (Bu arada kontratım Blue card tüm maaş koşullarını karşılıyor. ) Yukarıda yazdıklarıma ek olarak aslında başvuru yapmadan önce işverenin Almanya Federal İş ajansından aldığı Blue Karta başvurabilir gibi bir yazıyı da eklemiştim. Aslında dosyamın Blue Card için yeterli olduğunu düşünüyordum, ayrıca yukarda diğer arkadaşların da yazdıklarını okuduktan sonra mezun olunan bölüm ve çalışılan alanının farklı olduğu durumlarda blue card alabildiklerini de görüp kendimce rahatlamıştım. Şu an Almanya’daki işverenim orada bir danışman ile bu durumu konuşup beni bilgilendirecekler. Eğer Türkiye ayağında şu aşamada yapılabilecek bir şey yok ise Normal çalışma vizesi ile gideceğim, eşim ise Türkiye’ biraz daha kalıp A1 Seviye Almanca dokümanını halledip o şekilde gelecek. Eğer olaylar farklı bir şekilde gelişirse burada diğer kişilere referans olması bakımından güncel bilgileri paylaşırım. Yorumlarınız, yol gösterici önerileriniz için şimdiden çok teşekkürler

  Reply
  • Burhan

   Metin bey merhaba

   sonuç ne oldu acaba bilgi verebilir misiniz.

   Reply
  • Aybala

   Merhaba,

   Biz de şu an eşimle aynı durumdayız. Eşim mavi karta, ben de aynı anda aile birleşimi vizesine başvurmuştum. Eşimin bütün koşulları sağlamasına rağmen mavi kart yerine çalışma vizesi aldığını öğrendik. Siz nasıl ilerletmiştiniz süreci? Eşiniz A1 belgesi alıp mı gelebildi yoksa başka bir çözüm yolu bulabildiniz mi?

   Çok teşekkürler.

   Reply
 33. Hakan

  Harika yazmışsınız. Benim İlk ayım burda, 6 ay var başvuruya, kafamı bocalayan mavi kart süresi. Kontrat gonderdiklerinde konsolosluk başvurumda 6 aylıkti, açıkladım orda is süresi kadar kontrat vermiyorlar yenileniyor sürekli diye. Meslek, tecrübe, eğitim, mevcut Fransa oturumu (eşim fransız) olduğundan başvurumda sıkıntı olcak bisey yoktu. Ama şimdi benim resmi kontratim 1 sene, sürekli yenilenecek ama 2 seneyi bu işte geçmez. 4 senelik almak istiyorum ki, olur isim biterse elimde kart rahatça is arayabileyim. Şirkete bu süreleri değiştirebilir miyiz diye sormanın dışında (adamların prosedürü 1 senelik çünkü) ne yapabilirim ben 4 sene alabilmem için. Bildiğim kadarıyla kontrat süresi yazıyorsa bir de + 3 ay veriyorlar. Simdiden çok teşekkürler, aydinlatabilirseniz.

  Reply
   • Hakan

    Evet görünen (ve mantıklı da olani) is süresi + 3 ay ama birkaç ay için oturumdan olmayım diyorum 2 sene zor bu işte çünkü. 18 ay gibi biter sanırım. Bilemedim bir alternatif yaklaşım cozum oluyor mu

    Reply
 34. Mustafa

  Öncelikle herkese Merhaba
  Henüz başvuru yapmadım sadece sizden tavsiye istiyorum.
  Almanya’da doğdum büyüdüm
  Türkiye’de 4 yıllık turizm mezunuyum.
  Almanya’daki akrabalarım küçük bir pansiyon otel satın aldılar.
  Acaba onların vasıtasıyla kendime iş sözleşmesi getirsem ve brüt maaşı istediklerine göre göstersem Mavi kart almamda yardımcı olur mu henüz başvuru yapmadım fakat bu konu üzerinden eşimle birlikte başvuru yapmak istiyorum. Yaş 25 evliyim Almancam İngilizcem gayet iyi ne gibi bir yol izlememi tavsiye ederseniz? Turizm bölümü bitirmiş biri olarak Mavi kartı almam mümkünmüdür?

  Reply
 35. Mahmut

  İyi günler. Yazınız için teşekkür ederim. Çok bilgilendirici bir yazı. Yorumlar da aynı şekilde. Ben de mavi kart başvurusu yapmayı düşünüyorum. Hemşirelik mezunuyum ve üç yıldır üniversite hastanesinde çalışıyorum. Anabin sitesinde üniversitem ve bölüm denk görünüyor (H+). Mavi karta başvurmadan önce almanca kursuna falan gitmeyi düşünüyorum. daha önce hemşire olarak giden arkadaşlar var mı? Ya da tanıdığı olan var mı?

  Reply
 36. Mahmut Tuncer

  Hemşire olarak giden arkadaş var mı?

  Reply
 37. Ak1n

  Merhaba , öncelikle paylaşım için teşekkürler.
  Benim , aday iş verenimin şöyle bir çekincesi mevcut.
  eğer ben sana mavi kart için bir sözleşme veya kontrat vereceksem, almanya yasalarına göre seni işe aldım demektir. ama olurda sen vize yi alıp gelemezsen ben yine yasalara göre sana maaş ödemeye devam ederim.
  açıkcası yasalar bu kadar sıkıysa haklı olabilir gibi geliyor bu konu ile alakalı bir fikriniz veya iş vereni de güvenceye alabilecek bir öneriniz var mı ?
  çünkü sözleşmeyi almadan basuru yapmam imkansız

  Reply
 38. servant

  Mavi kart vizesini gec aldigimdan dolayi isveren beni ise almayi dondurdu. Almanyada dil kursuna gidip vize suresince is arasam kullara uygun olur mu? Diyelim ki vize suresi bitiminde is buldum. Nasil ilerlemem gerekiyor?
  Tesekkurler

  Reply
 39. Fahrettin

  Almanyadaki bir firma şoför olarak sözlesme yapsa ve ben o sözlesmeyle ulusal vizeye basvursam şansim varmi acaba?

  Reply
 40. Nil

  Merhaba,
  Bugün mavi kart için başvuru yaptım. Eksik belge için benden Anabin bölüm denkliği istediler.Üniversite denkliğini aldığım sitede bölüm denkliğini bulamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  Reply
 41. Nil1234

  Merhaba,
  Bugün mavi kart için başvuru yaptım. Eksik belge için benden Anabin bölüm denkliği istediler.Üniversite denkliğini aldığım sitede bölüm denkliğini bulamadım.Yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  Reply
 42. deniz

  Merhaba,
  Eşim ve ben bilgisayar mühendisiyiz. Ben Türkiyede özel bir firmada 6 yıldır test mühendisi olarak çalışmaktayım. Eşim Almanya’dan iş teklifi aldı ve biz de gitmeye karar verdik. Eşim bluecard almak için başvuru yaptı ve bahsedilen şartların tamamını sağlıyor. Yazınızda bluecarda sahip olan kişinin eşinin de çalışma ve oturma iznini alabileceğinden bahsetmişsiniz. Burada söylendiği gibi çalışma hakkı benim Türkiye’de kendi yaptığım mesleği kapsıyor mu? Eğer test mühendisi olarak çalışmaya devam etmek istersem bluecard sahibi olma koşulu aranacak mı?
  Şimdiden teşekkür ederim :)

  Reply
 43. Murat Kaya

  Merhabalar,

  Ben de 24 Nisan 2019 da Almanya da çalışmak için vize başvurusu yaptım. 15 Mayıs 2019 da vizemi aldım.

  Reply
  • gezegen

   Merhaba ,

   Başvuruyu hangi şehirden yaptınız ?

   Sigorta konusunda detay verebilir misiniz ?

   Reply
 44. Burak ERAL

  merhabalar öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. ben türkiye de araştırma görevlisi doktor olarak beyin cerrahisinde çalışmaktayım. öncelikli olarak bu sene yurtdışına hospitation amaçlı gidiyorum. sonrasında da almanya da çalışma izni ve denklik için başvurmak istiyorum benim sorum şu olacak. öncelikle tanıdığınız bir doktor var mı? ikinci sorum ise mavi karta başvurmak için denklik öncesi dilimi ispatlamam gerekiyor mu? şunu merak ediyorum ben orada bir hastaneyle sözleşme imzaladığım zaman benden yine de dil seviyesi isteyecek mi? teşekkürler saygılarımla

  Reply
 45. Elif

  Oncelikle merhabalar ve verdiginiz bilgiler icin cok tesekkurler. Benim sorum cogu arkadastan farkli olacak galiba. Merak ettigim tek sey, Turkiye sartlarinda yillik brut maasin nasil 50.800 € olarak elde edildigi. Ve 30.000 € da saglik sigortasi. Maas € degil de tl olarak 50.800 olsa neyse ama yillik € bazinda olmayacagini dusunuyorum. Oluyorsa da nasil yapilabiliyor. Bu konularda da aydinlatirsaniz cok sevinirim. Simdiden cok tesekkurler.

  Reply
  • bariss

   Merhaba, sorunuzu yanlış anlamadıysam eğer istenilen 50.800€ Almaya’da bulunacak olan işin yıllık brüt maaşı. TR’deki maaşınız değil

   Reply
 46. Aziz D.

  oncelikle yaziniz begendim, cok bilgilendirici. bir sorum olacakti, Hacettepe universitesi bilgisayar ogretmenligi bolumunden mezunum ve berlinde yazilimci olarak is buldum ve kontrakt imzaladim (ve blue card icin maas sinirini tutturdum). yalniz elcilikten vize basvurum icin ret geldi. sebebi de Hacettepe’nin durumu H+ olsa bile ogretmenliklerin anabindeki searching for degrees kisminda olmamasi, yani ogretmenlik bolumunun karsilastirilabilirligi yok. bunu saglamak icin de KMK-ye 200 euro odeyip OK almam lazim. simdi benim merak ettigim ben 200 euro verip belgelerimi gonderince bana olumlu cevap gelme olasilligi ne acaba? yada sizin dediginiz gibi baska bi yolu var mi acaba? tesekkurler!

  Reply
 47. alp

  Mavi kart ile 33 ay tamamlanip süresiz oturuma basvuruldugunda, süresiz oturum verilmesi kac gün sürüyor?

  simdiden tesekkür ederim

  Reply
 48. Mazlum

  Merhaba ben 25.09.2019’da mavi kart başvurusu yaptım 07.10.2019’da pasaportum geldi.Almanca seviyemi A1 İngilizce seviyemi de B1/B2 diye değerlendirmelerine rağmen dil yetersizliğinden reddedilmiş.Bu konuda fikriniz var mı ? teşekkürler

  Reply
  • Mehmet emin

   Mr mazlum bey bende mavi karta başvurmak istiyorum süreç hakkında Bilgi verebilirmisiniz email: messayan128@gmail.com

   Reply
 49. Semih

  Merhaba
  Verdiğiniz bilgiler iş bulduktan sonraki süreçte çok işimize yarayacaktır bunun için teşekkürler.Fakat henüz iş bulamadım ve nasıl bulacağımı bilmiyorum. Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş var mı? Elektrik Elektronik mühendisliği bölümünden mezun oldum.İş bulurken Almanya’daki birinden yardım almamız şart mı yoksa Türkiye’den kendimiz bulabilir miyiz?

  Reply
 50. Buse Çakmak

  Merhaba. Ben de bir okul tarafından teklif aldım şu an diploma denkliğimi beklemekteyim sonrasında kurum sahibinin nasıl bir yol izleyeceğini bilemiyorum ama bu kadar koşuşturduğuna göre bir planı var sanırım. Küçüklüğümden beri almanyaya gidip geliyorum ancak maalesef almanca bir kaç kelime dışında bilmiyorum. Bir tanıdığım mavi kart alıp Almanya’ya gelmişti ancak o sırada dil öğreniyordu. Bende dedim acaba kurum ile bir sözleşme imzalayıp ilk gidişte öncelikle dil öğrenip sonra işe başlasak olur mu? Yani başvurumdan 6 ay sonra iş başlangıcı olsa öncesinde gidip dil öğrenme şansımız var mı yoksa 6 ay sonraysa tam başlangıca göre mi veriyorlar?

  Reply
 51. yasar

  herkese merhaba,
  öncelikle gündemden yola çıkarak herkesin gönlünü ferah tutmasını dilerim. Merkelin yaptığı son açıklamalar ve nitelikli işçi alımına dair yazı aşağıdaki linktedir.

  https://www.dw.com/tr/almanya-ba%C5%9Fbakan%C4%B1-merkel-nitelikli-i%C5%9F%C3%A7i-bulmal%C4%B1y%C4%B1z/a-51670326

  an itibariyle almanya işleri dahada kolaylaştırmaktadır. 3.dünya ülkelerinden alınacak nitelikli işçileri daha az sorgulayarak kabul edecektir.

  şimdi gelelim benim ve eşimin halen beklemekte olduğum mavi kart vize konusuna.
  süreç şöyle işledi:
  Elektrik mühendisiyim. mesleğimle ilgili bir iş buldum ve kontratımda mavi kart alabilmeye uygun yazıldı. kontratınızla ilgili olarak öncelikle:
  mesleğinizi yapacağınıza dair ibareler bulunmalı z.b:als Elektroingenieur
  alacağınız brüt maaşın bu yılki taban ücreti karşılamalı
  yapılabiliyorsa kontratınızın süresiz olması +Vorteil
  kontratınızda belirtilen primler varsa taban brüt maaşınıza eklenecektir.

  3 aralık günü eşimle mavi kart için istanbul konsolosluğa görüşmeye gittik.ben mavi kart eşim aile birleşimi için başvurduk.görüşmemiz oldukça verimli geçti. hatta görüşmedeki hanfendi oldukça güleryüzlüydü. öyleki en son hep beraber gülerek ayrıldık. mutlu mesut çıktıktan sonra ay hadi inşallah hemen gelir havalarında başlayan günler enson baya umutsuz depresif bir hale dönüşebiliyor.dikkat!. 3 aralıkta olan görüşme 13 aralıkta almanya yabancılar şubeye,19 aralık Bundesagentur Für Arbeit’e gitti. 23 aralıkta Bundesagentur Für Arbeit firmaya evrak istemek için posta attı. firma noel tatilinde olduğu için geri dönüşü 7 ocakta yaptı. 8 ocakta Bundesagentur Für Arbeit’tan evrakların konsolosluğa gönderildi bilgisi verildi. ama burada önemli olan onay alıp alınmadığını bilmememiz. an itibariyle vizemizi beklemekteyiz. telefonla ulaşılamadı. en önemli etken yoğunluk arkadaşlar. bizler gibi bekleyenlerin sadece mavi kart için değil aile birleşimi, öğrenci, çalışma vizesi, iltica v.s. başvuru yapanların olduğunu unutmayalım.
  herkese bu süreçte fazlasıyla sabır dilerim. kendinizi işinizle veya almanca öğrenmeyle meşgul edebilirsiniz :)

  Bol şanslar!

  Reply
  • Serkan

   Selam Yaşar,

   Bende senin ile benzer durumdayım, merak ettiğim bu yazışmaları nasıl takip ettin? Yani ”3 aralıkta olan görüşme 13 aralıkta Almanya yabancılar şubeye, 19 Aralık Bundesagentur Für Arbeit’e gitti. 23 aralıkta Bundesagentur Für Arbeit firmaya evrak istemek için posta attı.” gibi bilgileri nasıl elde ettin?

   Teşekkürler.

   Reply
 52. Yaşar

  Hocam merhaba benim merak ettiğim şey agentür für arbeittan ön onay almış mıydınız.

  Reply
 53. Yaşar

  Eğer agentür für arbeittan ön onay almış olanlar varsa bana yardımcı olabilirler mi

  Reply
  • Seda

   Merhaba,
   Ben 24 Ocak tarihinde Blue Card’a başvurdum. İşyerim benim için agentür für arbeittan ön onay alıp, pdf ini mail ile atmışlardı.
   Ön onayı da başvuru belgeleriyle teslim ettim. Vize ofisi yaklaşık 1 hafta sonra bu belgenin ıslak imzalı halini istedi. Almanyadan orijinalini postalatıp, ıslak imzalı halini de teslim ettim. 8 gün oldu hala vizeyi bekliyorum. Biraz gergin.

   Herkese iyi şanslar!

   Reply
   • Göksel

    Merhaba,
    Ön onay aldım, bu evrakla birlikte konsolosluğa başvuru yapacağım. Sizin vizeniz geldi mi ? Geldiyse kaç gün sürdü?

    Reply
   • goksel

    Merhaba, bende taranmış ön onay ile basvuru yapacagim. Siz vizenizi alabildinizmi? aldiysaniz toplam kac gun sonra geldi

    Reply
    • Oktay

     Merhaba,
     Bana ön onayı kargoyla gönderdiler, aslıyla başvurdum. 1 hafta sonra vizemi aldım.

     Reply
 54. Hasan

  2 yıllık ön lisans mezunu birisi ve sektöründe 8 yıllık tecrübeli olan bilgisayar programcısıyım. 60k brüt bir teklif aldım, sizce mavi kart alabilir miyim. bazı yerlerde lisans mezunu olunmasa bile 5 yıllık tecrübenin olması yeterli denilmiş.

  Reply
 55. Tunç

  Merhaba,
  Bizde 2 Ocak itibari ile mavi kart ve aile birleşimi vizesine başvurduk.
  9. haftaya girdik ancak gelen giden bir şey yok.
  İşlemler devam ediyor şeklinde bir mail geldi sadece.

  Firmaya “agentür für arbeittan” ön onayı sorduk ancak herhangi bilgileri yok.

  Vize durumlarınız ile ilgili bir gelişme var mı Yaşar Bey ve Seda Hanım?

  Reply
  • hakan

   merhaba tunç bey, başvurunuz sonuçlandı mı acaba? ve ne kadar sürdü?

   Reply
 56. savaş

  Herkse merhaba.2 yıllık ön lisans turizm otelcilik ve ustune devam edip 4 yıllığa tamamladım:(işletme mezunu).akrabamın almanyada restoranı var ve buraya restoran müdürü veya işletme müdürü olarak aldırmak istiyor.sormak istediğim soru bu alanda çalışabilirmiyim?çünku girecek olduğun işle mezun oldugun bölumleri araştırma işine giriyorlarmış.akrabam her turlu şartı karşılayacak yeme içme barınma vs ve iş kontratı yapılacak 52000 euro uzerinde?yanımda eş ve çocugumu göturmek istiyorum.52000 euro yıllık brut maaş vize için ve blue card için yeterlimi?ayrıca akrabamın benim için almanyada nereye başvurması gerekiyor?bu konu hakkında beni aydınlatırsanız sevinirim.Şimdiden herkese teşekkürler.

  Reply
  • savaş

   ayrıca son bir soru..eşimle banka hesaplarımız ortak vizede bir sıkıntı yaratırlarmı?yoksa ayrı ayrı mı hesaplar açtırmamız gerekir?

   Reply
 57. ArkanaBakmaYolcu

  Merhaba, yazınız çok değerli. Büyük özveri ile yazmışsınız.Tebrik ederim. Ben lise mezunuyum ve uzun süredir bilgisayar sektöründe çalıştım, MCP, MCSE , MCSA gibi microsoft sertifikalarım var. Acaba normal iş gücünden mi yoksa kalifiye iş gücünden mi sayılıyorum.Alanım Sistem Network uzmanı. Program yazmıyorum. Yönetiyorum ve ağ inşaa ediyorum. Acana normal çalışma vizesine mi başvurmalıyım yoksa Mavi Karta mı başvurmalıyım ? Buna pek net bir yanıt bulamadım aslında var ama alanım biraz kafamı kurcalıyor.Buna acil cevap verir iseniz, çok ihtiyacım var çünkü.

  Reply
  • Meltem Yaman

   Merhaba, blue card için başvuru iptal talebinde bulunabiliyor muyuz. Ya da ödeme iptali. Ödemeyi geri talep etmek istiyorum.

   Reply
 58. Kerim

  Merhaba, biz de mavi kart başvurusu yapmak üzereyiz. Ama bu “agentür für arbeit” la ilgili bir bilgimiz yok. Başvuru için gerekli belgeler arasında da böyle bir belgeden bahsedilmiyor. Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler.

  Reply
 59. Fırat Öztürk

  Merhabalar herkese, ismin Fırat. Mekatronik Müh. ve Tezsiz Yüksek Lisans mezunuyum. Tüm yazıları okudum, şuanda konsolosluktan istenilen evraklar önceki senelere göre daha az anladığım kadarıyla, ben fazla fazla evrak verdim. Tezsiz yüksek lisansımıda takdim ettim. Aldığım bazı sertifikalarıda verdim. Pandemi sebebi ile zaten iDATA sizlerle görüşüyor, konsolosluga gitmedik. Örneğin benden tam vukuaatlı nüfus kayıt örneği istemediler, SGK dökümü istemediler vs. vs., eşim den ve bebeğimizden sadece 3er belge istediler. Yani nitelikli iş gücü için durumlar biraz daha farklı olmaya başladı. Bu bizler açısından olumlu. Ben başvurumu 16.09.2020 de yaptım. 17.09.2020 de bana eksik evrak bildirimi geldi; Präsenzbescheinigung ve Erklärung zum Beschäftigungsverhältnis. Anlaştığım firma 2 belgeyi de hazırlayıp iletti. Bundesagentur für Arbeit tan yazılı onay talebi gelmedi bana. Ben BlueCard, eşim ve çocuğum için aile birleşimi için başvuru yaptık. 01.10.2020 de işe başlamam gerekiyor ve bunu net şekilde belirttik. Şimdi ise beklemedeyiz. Oldukça stresli bir dönem. Herkese kolaylıklar diliyorum.

  Reply
  • Damla

   Merhabalar,

   Ben de önümüzdeki haftalarda blue card başvurusu yapacağım. Sizin başvurunuzda herhangi bir gelişme oldu mu acaba? Covid-19’un süreci nasıl etkilediğini merak ediyorum açıkçası.

   Teşekkürler.

   Reply
  • Damla

   Merhabalar,
   Ben de önümüzdeki haftalarda blue card başvurusu yapacağım. Covid’in süreci nasıl etkilediğini merak ediyorum. Sizin başvurunuzda bir gelişme oldu mu acaba?

   Reply
  • Ayşe

   Fırat Bey, vizeniz sonuçlandı mı? Süre açısından merak ettim.

   Reply
  • Ebru

   Firat Bey vizeniz ne kadar surede geldi?

   Reply
  • Fırat Öztürk

   Arkadaşlar merhaba
   blue card alan birisi olarak yazıyorum.
   Evliyim ve 1 yaşında bir kızım var. Bilgi olması açısından yazıyorum, yukarıda bir yorumum vardı zaten. 16 Eylül 2020 tarihinde blue card ve aile birleşimi başvurusu yaptık, 17 Eylül de eksik evrak bildirimi geldi, Präzenspflicht ( orada olmanızı gerektiren yazılı açıklama, şirketimiz kale imzalı şekilde vermeli, pdf te oluyor) ve Arbeitsagentur für Arbeit Belgesi( İşkurumundan onay). Bu şuanda istenilen evraklara yazılmış fakat Eylül aylarında yazılmamıştı. Ama istediler :), bende 18 Eylül 2020 Cuma günü mail attım konsolosluğa ve eksik evrakları ilettim. Pazartesi ise vizelerimiz onaylandı, yani haftasonu olmazsa 2-3 günde BLAUE KARTE onayım geldi, herkese bu şekilde hızlı ve şanslı işlemler dilerim:).
   Pasaportlarda hemen elimize geçti. Aras kargo ile iletmişlerdi.
   Şuanda pandemi ve christmas dönemi olduğu için işlemler uzayabilir normal olarak. Karantina süreçleri vs sıkı tedbirler söz konusu şuanda. Sadece şunu belirtmek isterim: Maalesef artık TR de yaşamak çok zor, bunun farkındayız, Avrupa da farkında, hele bizler gibi kalifiye insanlar için daga fazla önem arz ediyor. İnsanlık, Demokrasi, Sistem, Hak ve Özgürlük, Düzen bu kelimelerin tamamı Almanyada mevcut.
   Almanya mükemmel bir ülke diyebilirim, ben zaten burada ünv hayatım olmuştu, asla sıkıntı yaşamıyorum. Eşim Almanca bilmiyor, ama eşimde çok mutlu ve memnun, iyiki geldik diyoruz. Alım gücümüz çok yüksek, istediğini alabilirsin burada maaş seviyen iyi ise. Hayatınızın fırsatı arkadaşlar, bunun için çok çaba gösterin, naçizane tavsiyem bu herkese tekrar bol şanslar diliyorum.
   Sevgilerimle

   Reply
 60. KAAN MERT

  Merhaba,

  İsmim Kaan endüstri mühendisiyim ve 2 yıldan fazla süredir bir tekstil firmasında işletmelerin ham madde planlanması ve operasyon takibi yapıyorum. İngilizcem çok iyi (IELTS Academic module 6,5/9) Bluecard başvurusu yapmak istiyorum. Yönlendirebileceğiniz bir danışmanlık ofisi mevcut mudur? Teşekkür ediyorum

  Reply
  • Fırat

   Deneyimleriniz ve yazınız için teşekkürler. Emeğinize sağlık.
   Buradaki bilgili arkadaşlara sorularım olacak. Şimdiden cevaplarınız için teşekkürler.
   Lisans hemşirelik mezunuyum. 7 yıldır kadrolu hemşire olarak devlet hastanesinde görev yapıyorum. Blue card a başvuran ya da alan hemşire arkadaşımız var mı? Eşim ve iki çocuğumla birlikte başvuracağım. Şu an almanca çalışıyorum çünkü hemşirelik için mesleki tanınma isteniyor ve bunun için de b2 seviyesinde almanca bilgi isteniyor. Dil ve tanınma işlemlerimi bitirdiğim gibi başvuracağım.

   Reply
 61. Cüneyt Yavuz

  Salgin dolayisiyla blue card basvurularinin kabul edilmemesi gibi bir durum var mi?

  Reply
 62. cihan beyke

  Herkese merhabalar.Ben blue kart ile almanyada çalışmak için tüm belgeleri hazırlayıp konsolosluğa verdim. inşaat mühendisi olarak türkiye de 10 yıllık tecrübem var. Fakat okuduğum üniversitenin anabin veri tabanında H+ olarak denkliği olmasına rağmen bölüm denkliği çıkmıyor. Bu konuda yardımınızı isteyecektim. benzer bir sorunla karşılaşan varsa bana yardımcı olabilr mi.

  Reply
  • cevix

   merhaba,

   benzer durumda bir başvurum oldu kasım ayı ortasında, henüz vizem gelmedi, sizin durumunuz nedir? daha önce konuştuğumuz arkadaşlar okulda H+ olmasının yeterli olduğunu söylemişlerdi.

   Reply
 63. hakan

  cihan bey basvurunuz sonuçlandı mı acaba? Ve ne kadar sürdü?

  Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Pin It on Pinterest

Share This